Nože podomácku

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
supret
Příspěvky: 51
Registrován: 24.11.2015 15:04
Pohlaví: muž

Re: Nože podomácku

Příspěvek od supret »

Můj bowie... Dělal jsem ho v 16ti letech převážně ručním nářadím. Je to z listové pružiny staré felicie myslím. Kaleno při teplotě kdy přestala být ocel magnetická. Dodnes se mnou chodí ven, nedám na něj dopustit. Ostří si drží překvapivě dobře a zvládne všechnu práci od štípání polínek až po krájení cibule.
Obrázek
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Nože podomácku

Příspěvek od vrbodol »

IMG_20200129_171205.jpg
IMG_20200129_171326.jpg
IMG_20200129_171250.jpg
Tak tady je mejch pár výrobků co mi zůstalo. Prví můj počinek byl ten kuchynák je to jen vybroušený z pilovýho listu a jelikož mi to nešlo provrtat ani žádnejma speciálníma vrtákama abych mohl udělat dřevěný střenky ,tak jsem si to nechal v modelárně zalejt do formičky.Kordík je stará čepel z cvičnýho kordu a ostatek je tuším ocel 14 260 ,15 260 kovaný čepele a prohnaný kalírnou. Nejvíc dělám s tim masivnim bvoviákem a kukrim a s kvalitou jsem naprosto spokojenej a počitám že kdybych s tim čundroval celej zbytek života, tak to nezničim.Jednu dobu jsem si s tim dost hrál a těch klasickejch na čundry pár udělal a rozdal kámošum. Vlastně všechno je z toho nejlepšího co se dalo u nás ve fabrice sehnat včetně kůže.Začlo to tim že jsem dostal k sobě starýho dědka kováře na dožití a ten mě k tomu upíchnul že místo sezení na dílně budem fušovat nože . Jo to bylo jedno z mejch nejlepších pracovních obdobíí, ta doba už je dávno v prdeli a nebude, protože mladý dneska nic nebaví ,jen čumět do počítače a mě se samotnýmu nějak do ničeho nechce.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Nože podomácku

Příspěvek od jerry.mysak »

tady je vidět rozdíl mezi dobrým materiálem a skvělým. Pro úplnost musím říct , že ten vrták co vrtá do vrtáku je z tvrdokovu a zvládne až 60HRC.

Ten velkej vrták je ohnutej v místě navaření stopky. Kamarád by z něj rád měl kudlu do lesa.
Přílohy
IMG_20200131_051321.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Nože podomácku

Příspěvek od Strelec45 »

Mno tak nemůžeš porovnávat rychlořeznou ocel s slinutý karbid. To je přeci jen o něčem jiném. To bylo i za totáče. Akorát že tady to nebylo tolik dostupné. Ale jak koukám na tu fotku, tak byly větší otáčky nebo nebylo chlazeno emulzí a zmodral, takže je na vyhození, změknul. :roll:
Ano z velkých vrtáků se nože dělají prý dobře a jsou dobře použitelné. Oblíbené jsou u kovářů hlavně dýky se šroubovým ostřím, jak vrtáky postupně protisměrně napřimují.
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Nože podomácku

Příspěvek od jerry.mysak »

protože je modrej, tak jsem jej dostal od známýho. Ale že by byl měkej, to se opravdu říct nedá.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Nože podomácku

Příspěvek od Strelec45 »

Tak nehtem do něj nerejpneš, to je fakt. :lol:
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Nože podomácku

Příspěvek od jerry.mysak »

to ne, ani na skus to není al dente :-)

Minulej tejden jsem koupil tu elektrickou kalící pec a o víkendu jsem na ní koukal. Někdo tam dodělával elektronickou regulaci za takových 5 000 kč, ale kabel mezi regulací a pecí je z drátu o průřezu 1,5 mm2 na 3kW spirálu. Samozřejmě tvrdej a spálenej.
To nepochopíš. Ušetřil 20 kč na kabelu! Takže tam jde 4mm2 flexošnůra ze starý rozbrusky.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Nože podomácku

Příspěvek od jerry.mysak »

tohle jsem si dělal taky před vojnou. Je to z pružiny z lokomotivy, ale blbě jsem to popustil. Takže když jsem přesekával větev, tak to prasklo.
Délka asi 30 cm, síla cca 4-5mm. Záštita bronzová destička, rukojet kožené kroužky slepené epoxidem a přesoustružené. Koule na konci bronz s vloženou kůží.
Přílohy
IMG_20200216_100956.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 660
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Nože podomácku

Příspěvek od Jason »

Zeptam se mistnich odborniku - mam dovezeny ruzny noze a sekacky z Asie (thajsko, nam, atd) - proste to co tam borci delaji pomalu z plechovek nebo ostatniho odpadu ale jako "desingovky" jsou krasny. Navic co me velice prekvapuje tak ty sekacky jsou porad jako britva. ALE jedinej problem je ze to total rezne. Vetsinou jsou cerneny (asi nastrikany barvou na thajsky zpusob) a to je v pohode ale kde je ostri vybrousene tak to hned chyta rez.
Ted muj dotaz: Lze to nejak upravit? Zatim pouzivam tak ze po umyti natru jedlym olejem ale bylo by lepsi neco trvalejsiho. Pripadne nejak zakonzervovat a soupnu si to do kuchyne na zed (kupoval jsem si je vzdy kvuli tomu jak vypadaji)
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Nože podomácku

Příspěvek od jerry.mysak »

A tohle jsou vrhací kudly. Nakreslil jsem je v CADu a kámoš je nařezal na laseru. Břit nabroušenej flexou. Materiál nerez 5mm. Je měkká nezakalená, ale opravdu nerezne. Ani po 20 letech na dešti. Když se ohne, tak na něj dupnu a je zas rovnej.

Díky velký váze není nutný brutální švih aby se zabodnul. Na druhou stranu to není na nošení, spíše na blbnutí na zahradě. Vzít do ruky jinej nůž, tak si mi jistě nezabodne.
Přílohy
IMG_20200215_163909.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Nože podomácku

Příspěvek od jerry.mysak »

jason
jestli s tím nebudeš řezat, tak nastříkat konkor na hadr a tím to potřít.

Jestli s tím budeš krájet, tak nepotírat jedlým olejem (vysychá), ale sádlem.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
zdoch
Příspěvky: 237
Registrován: 06.01.2016 13:39
Pohlaví: muž

Re: Nože podomácku

Příspěvek od zdoch »

Vypadá to, že jsi obšlehl házecí nože Mikovu, taky doma nějaký mám
https://www.mikov.cz/nuz-721-n-23-hazeci-hranaty/
Buď opatrný v tom, co trénuješ, můžeš se stát opravdu dobrým, ve špatné věci!
Tony Blauer
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Nože podomácku

Příspěvek od jerry.mysak »

zdoch
o těch jsem vůbec netušil že existujou. Jen jsem postupoval logicky. Potřeboval jsem nůž, co má těžiště posunutý hodně ke špici, jednoduchej aby se na něm nemělo co rozbít a z matroše co mu nebude vadit prška. A těžkej. A vyšlo mi tohle
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Nože podomácku

Příspěvek od jerry.mysak »

bivoj
beru zpět, že 440 ocel je sračka. Ona je to spíš svině. Ted jsem potřeboval nařezat kousky z bločku a zkurvil jsem na tom doma list rámovky, v práci pás na pásovce. Nakonec jsem to nadělil na frézce, když jsem nasadil pilový kotouč z rychlořezky, nejmenší otáčky a chladit. Podotýkám, že to byl žíhanej kus. Ona ta kurva se asi místně kalí při vyšších řezných rychlostech. Protože když jsem to pak frézoval obyčejnou frézou, tak jsem to nechladil a šlo to celkem pěkně.

To jen pro případné následovníky. 440B je na naše 17 042, po německu 1.4112.
Podotýkám že svařitelnost nulová. Za svárek to ulítne. Osobně vyzkoušeno na odřezku. Možná by pomohlo po svaření žíhání, ale to jsem nezkoušel. A je magnetická.

testuju odřezek CPM 3V na reznutí. Zatím je 2 tejden venku na dešti a pořád netknutá. Je jen brousnutá na pásovce
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Nože podomácku

Příspěvek od DeadMan »

Matchbox :mrgreen:
Přílohy
IMG_20200405_151716_resize_87.jpg
IMG_20200405_151812_resize_75.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Nože podomácku

Příspěvek od DeadMan »

Malá zahradní mačeta ze staré rezavé pily ocasky ;)
Přílohy
IMG_20200422_172057_compress41.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Nože podomácku

Příspěvek od vrbodol »

Mě se tam akorát nelíbí ten kousek ostří u rukojeti to je tak vo pořezání a já osobně bych to ubrousil, ale jinak to máš pěkný.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4347
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Nože podomácku

Příspěvek od bivoj »

Tak tak, to ostří pod rukojetí - nějak ani nevidím, jak ho smysluplně použít...

Takhle je to imho lepší:
machette-modified.jpg
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Nože podomácku

Příspěvek od jerry.mysak »

a jako třešničku na dortu bych udělal rádius z toho ubranýho materiálu směrem k ostří. Kdyby sjela ruka ( i když mačeta má spíš tendenci z ruky vyjet) , aby si nerozříz ruku o ten ostrej roh
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Nože podomácku

Příspěvek od jerry.mysak »

Tady je kus toho CPM 3V po 2 měsících venku, položený na litěný desce.

Materiál neleštěný, nekalený, jen na pásovce přelíznutý, aby se strhla vrstva po řezání drátořezem.
Přílohy
IMG_20200428_173205.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Odpovědět