Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od Maximus »

Po zhlédnutí videa o obraně Kyla Rittenhouse z Kenoshy si myslím, že bodák má v těchto situacích stále nezastupitelnou roli. Jsem přesvědčen, kdyby měl nasazené bodlo na AR-15 (pominu, že ta jeho asi nebyla připravena na jeho nasazení), tak by si ti gauneři svůj útok rozmysleli a nemuselo dojít na střílení. Psychologie použití kusu ostrého železa na dlouhé zbrani je osvědčená bojem a i po spotřebování střeliva člověku v ruce nezůstane ne moc povedený kyj, ale docela praktický oštěp.

Pro rozpadlíky, kteří by v rámci komunity chránili své nemovitosti, by nasazení bodáků na dlouhou výrazně zvýšovalo odstrašující roli jejich zbraní. Pro mnoho rabujících z našeho civilizačního okruhu by bylo nepředstavitelné, že by se po nich střílelo. Proto by mohly na to při svém řádění spoléhat, ale u bodáku by už takovou jistotu, že by nebyli "popíchnuti", rozhodně neměli. Minimálně to ale sníží spotřebu varovných výstřelů :devil.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
2leon
Příspěvky: 31
Registrován: 02.10.2019 20:16
Pohlaví: muž
Bydliště: Karlovarsko

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od 2leon »

Maxime, souhlas, kdyby se dal sehnat takovýto adaptér jako má Winchester 1897 na většinu jiných zbraní, tak by to bylo super.
https://www.youtube.com/watch?v=0nRWqKC ... e=emb_logo
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od Královák »

Ono by nemusel být přímo adaptér. Někde na stránkách českého sběratele bodáků jsem viděl lovecké provedení na dvojky i kozlice ve formě tulejových bodáků s fixací na mušku zbraně pomocí pružné planžety s otvorem. Byly popsány jako bodáky používané ve Francii k lovu kolem roku 1900. Anebo zátkové varianty. A už jsem to našel - jsou až dole http://bajo.cz.sweb.cz/Galerie.htm#Neid ... ovan%C3%A9
2leon
Příspěvky: 31
Registrován: 02.10.2019 20:16
Pohlaví: muž
Bydliště: Karlovarsko

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od 2leon »

Královák, díky za odkaz. Netušil jsem že něco takového již existuje, každopádně je to dobrá inspirace. Vzít nosič mušky na kosu, upravit a je vystaráno.
M M
Příspěvky: 261
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od M M »

Niektore modely Mossberg 590 podporuju nasadenie, M9ky. Aj u nas sa da kupit uz spolu s bodakom - jeden kus mam. Ono ten hruby lauf pri pohlade spredu a k tomu bodak svoj psychologicky efekt asi ma :mrgreen:.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od Maric »

Je v 21. století bajonet k něčemu? Britové dokázali, že zřejmě ano
https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/ ... enstvi_mla

Někde jsem viděl i dokument, kde na lidi s 3D brýlemi "útočil" voják v zákopu, s bajonetem a bez. Všichni do jednoho tvrdili, že byli více rozrušeni z pušky s bajonetem než bez něj.

Edit: Já jsem si k pušce bajonet pořídil, ovšem s klasickým pravidlem "nabrousit pouze v případě války". :lol:
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od Bill Masen »

Už mě to napadlo, připevnit na hlaveň CSV nějakej forichtung na upevnění velkýho zavíracího nože. Staré bajonety jsem měl dva, jeden s čepelí nahoře a jeden s čepelí dole.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od Strelec45 »

Tak ono je taky bodák a bodák. To co je k 58ce se lehce přehlídne, :chuckle ale takový tesák jak na tom videu s Winčestrpumpou, to je jiná.
Zas na druhou stranu je to spíš jen na volný prostor.
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od Bill Masen »

Ten co mám, ten s čepelí nahoru, má celkovou délku 350 mm. :nod
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od Ulfhednar »

Blbý je, že hodně dobrých AR je s 16" (protože guns llegislative) a klasické bajonety na M4 na ně nepasují, protože od bayonet lugu k flash bidetu je to o 1,5" dál, než na co je to dělané :(
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od devlop »

bajonet měl především psychologický efekt - je hned vidět, co tě může zranit a představíš si, jak hluboko to může do tvého těla zajet a jak moc to bude bolet. Každý z nás se alespoň jednou říznul, ví jak to bolí a jak teče krev. Kolik z nás má zkušenost s postřelením? U náboje ukrytém v hlavni nebo zásobníku to prostě musí mozek prohnat dalším levelem uvažování, aby jsi si představil, co tě může zabít nebo zranit. Strach z bajonetu nebo nože namířeném vůči našemu tělu má rychlejší nástup, než strach z namířené, střelné zbraně.

co víc vyděsí? Představa hladkého průstřelu břicha střelou 7,62mm nebo břicho a střeva rozervané tím polotupým bajonetem? :)

mimochodem někde jsem četl, že bajonet nebyl ostrý právě proto, aby způsoboval bolestivější zranění, žádný hladký řez ale spíše trhání tkáně
Přílohy
IMG_20200903_182550.jpg
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od Zarozak »

Někde tady už běželo,že klasická balistická vesta nevím jaké třídy se dá právě nožem prorazit, střelou určitého kalibru ne. Uvažoval bych o tom spíš v tomto směru
poloventilator
Příspěvky: 143
Registrován: 01.05.2020 14:25

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od poloventilator »

A na Kosu existuje naky bajonet jiny nez ten original ? Nebo by ho nekdo mohl vyrobit ?
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od Bill Masen »

Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od vratnikp »

tak jste mne nekompromisními argumenty přesvědčili, že bajonet na AK potřebuju. a já chtěl bejt v žáří hodnej a utrácet jen ve stavebninách...
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
M M
Příspěvky: 261
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od M M »

Takto vyzera ta M9ka na Mossbergu. Ono je vcelku dost odstrasujuci aj bez tej brokovnice :mrgreen:. Ale v tomto kontexte je napr. SKSko mimoriadne prakticke - vyklopis a mas.
M590A1.jpg
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od Maximus »

Myslím, že FAB už to má nějakou dobu promyšlené, jak na moje AR s 16" hlavní ten svůj bajonet napasuje. Současné události mi ukázaly, že to bodlo tam opravdu nutně potřebuji ;)
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od Fabulous »

Už jsem ti ohledně toho před časem psal...
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od Maric »

Na té brokovnici vypadá fakt hrozivě. Lauf jak díra do pekla, a takovou kudlu když vrazíš lumpovu do břicha, tak si na druhé straně ještě pověsíš čepici. :lol:
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Bajonet včera, dnes a zítra :-)

Příspěvek od Maximus »

Vím Fabe, prodloužit rukojeť tvého bodáku o 3,81 cm určitě půjde, případně, že by existoval "vehement" o tuto délku spojující zub na hlavni se zámkem bajonetu na standardním bodáku. V USA to existuje, ale výroba by byla mnohem náročnější a tedy dražší než prodloužení rukojeti tvého PIRADU.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Odpovědět