Rambonůž - nůž s pilkou

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Woody Crafty »

Mám na mysli rambonůž s pilkou na zakázku, žádný čínský šmejd pro děcka. A když už, tak aspoň řádně upravený a vytuněný.
Proč "rambonůž" místo klasického jednoduchého nože?
Protože pokud při rychlém nouzovém opuštění příbytku/úkrytu stihnu sebrat jen 3 věci, tak to bude peněženka, mobil a právě nůž (z toho první 2 věci máme standardně u sebe). Nebo pro situace kdy EDC/BOB nemám nebo jsem jej z nějakého důvodu musel zahodit a mám jen věci po kapsách nebo na opasku.
V takovém případě je skvělé mít u sebe něco co zastane funkci více věcí.

Myslím že kvalitní hřbetní pilkou by se dala nouzově přefiknout třeba i 8cm větev. Prostě pilka je nástroj navíc, ikdyž lehkou a praktickou zasouvací fiskarsku to samozřejmě nenahradí.
Potíž pak vidím v kvalitě té pilky. Vlastně ani nevím jestli tu je nějaký nožíř který umí vyrobit fakt slušnou pilku na hřbetě nože se střídavými jehlanovými zuby, jak to mají klasické skládací pilky. To už bude vyšší dívčí.

Největší výhodou je dutá rukojeť kde je možné mít řadu důležitých drobností. Smotanou tisícovku nebo stoeurovku, kousek zlata, microsd se všemi důležitými dokumenty, minipinzetku, ale především nějaké škrtadlo/zapalovač, případně i kousek listu z pilky na železo, kousek smotaného silonu, kousek drátu, knoflíkový kompas apod.

Ve zcela ideálním případě by dutá rukojeť byla tak udělaná aby šla nasadit na zašpičatělou větev, vznikne tak improvizované kopi, radikálně zvyšující možnosti sebeobrany, případně lovu.
(viděl jsem řešení,kdy nůž vykovaný aby šel použít jako kopí, měl zašpuntované konce rukojeti a v ní pár takových drobností)

Z hlediska ergonomie a velikosti úložného prostoru by bylo dobré kdyby rukojeť rambonože neměla kulatý průřez, ale oválný. Pak by ale byl problém se šroubovacím uzávěrem schránky.

Představuju si, že by upevnění duté rukojeti bylo klasicky na matici. Rukojeť pak z kvalitního duralu.
Zakončení rukojeti by mohlo být z kusu železa - použitelné jako nouzové kladívko na sklo apod (to by se asi ale nesneslo s duralovou rukojetí, bo životnost).
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Woody Crafty »

Pokud vás téma zaujalo, pak mám pár otázek:

a) Jak byste si představovali vlastní rambonůž vy?

b) Jaké věci byste nosili v duté rukojeti?
(předpokládaný obsah jako malá KPZ v malé krátké tubě od šumivých tablet, ne té klasické velké)

c) Považujete za důležitou možnost nasazení na větev/hůl a použití jako kopí na obranu?
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Zapadlo »

Jsi o čvrtstoletí vedle. Éra rambonožů skončila s Johnem Rambem. Čím víc funkcí to slučuje, tím je to celé větší, těžší, neohrabanější a samozřejmě i dražší. A tím víc mě bude mrzet když mi to ukradnou, budu to muset pod hrozbou odevzdat nebo se to ztratí - rozbije. Není nad to mít vše potřebné v rambonoži, nejlépe i se zbraní dálkového dosahu - prakem a pak o to najednou přijít a nemít nic, ani blbý sirky. Naši předci nebyli blbí a velký nůž nebo lovecký tesák se často nosil v jednotné pochvě s malým nožíkem.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Ulfhednar »

Plýtváte časem a energií. Rambonože jsou pitchovina. Pilka na hřbetu nefunguje a navíc skoro znemožňuje batoning. V případě poranění o tu pilku máte ránu, kterou bez lékaře ošetříte jen velmi těžko (na rozdíl od běžné řezné). Napojení duté rukojeti na čepel je vždy slabina. Nejdál je v tom si AlMar a Kyzliar Supreme (Survivalist) a i tak bych tomu nevěřil. V mrazech se dá zlomit i fulltang.
Pokud trváte na gadgetech na noži, zkuste toho Survivalist.
Jinak si kupte poradny nůž, do pouzdra přidejte firesteel a paracordem k tomu přivážte Bahco Laplander, když už chcete jen tři veci ;)
Bude vám to fungovat 1000x lépe.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Kapo »

No, nikdy v živote som rambo nôž nepotreboval. Teda okrem detstva... :D Ale sú lepšie možnosti pre prípad núdze.

Robia sa skryté schránky mimo domova, kde sa uložia predmety k prežitiu. Môže ich byť nekonečne vela, s rôznym obsahom. Jedna v práci, v aute, u suseda, zakopaná pod lipou na kopci... obsah stačí naplniť vecami, ktoré nám doma zavadzajú, alebo nemajú žiadnu extra hodnotu: Stará deka, obyč nôž, vyradená lekárnička z auta, staré boty a ponošky, šnúra, zapalovač, drôt, prak, konzerva, teleskop, lopata, pilka...

Neviem, čo všetko dokážeš z nožom. Ja napr. z nožíkom za 5 eur zabijem, očistím a naporcujem 200kg prasa, či stiahnem a naporcujem barana. Ak by som to mal robiť s rambonožom ....by som sa na to určite vyprdol. :lol:
Bežne však najčastejšie potrebujem a požívam orezávací odlamovací nôž. Kife Dundeeho leží 30 rokov v šuplíku. :D
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od vratnikp »

Jak mam ramba rad, tak rambo nuz v koncepci pilka na hrbetu a duta rukojet povazuju za nepraktickou chujovinu. Ale mam v planu snad jeste letos sjet omrknout tenhle nuz:
http://nozirstvibares.cz/home/47-loveck ... ojeti.html
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Woody Crafty »

Pilka má své nevýhody. Proč je ale dutá rukojeť chujovina? To nechápu.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Haluziak »

Prý je statisticky mnohem náchylnější na prasknutí zlomení a jinou destrukci :)
Nemůžu se vyjádřit - nůž s dutou rukojetí jsem neměl, ale kdybych si měl vybrat dutou a fulltang beru fulltang, evokuje mi to větší odolnost.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Ulfhednar »

Protože je velký problém udělat opravdu pevný přechod mezi čepelí a trubkou tak, aby to nebylo nesmyslně těžké. Fulltang nenahradíte a i trn je pevnější řešení než trubka na čepeli.
Většinou se to dělá ze dvou kusů a svaří. Pak to tak nedrzi. Udělat to z jednoho kusu je oříšek a moc to váží.
Óðinn á yðr alla
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Woody Crafty »

To je jasné, že s dutou rukojetí to nikdy nebude 100% nezničitelné. Pokud ale nepotřebuju nůž se kterým se 5 let budu pohybovat v džungli mimo civilizaci, nebo půl roku někne na Yukonu (kde opravdu jiný nůž neseženu), jen normální nůž na běžné použití, tak šroubovací s trubkou může stačit.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Ulfhednar »

Rozmlouvat Vám to nebudu, spálit se musíte sám.
Pokud to nebude velmi drahé, rozpadne se Vám to hned, jak to začnete seriozně používat. Pokud to chvíli vydrží, bude to mnohem dražší, než pilka s kvalitním nožem dohromady. A stejně bych tomu kejhák nesvěřil.
Vyfukováním cigaretového dýmu do vody...
Óðinn á yðr alla
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Germanik1 »

Pokud mám možnost vzít si, nebo podržet Rambo nůž, můžu si vzít cokoliv. Pokud jde o zuby na čepeli, s výjimkou nože na pásy v autě jsem nenašel efektivní užití. Nikdy jsem, pravda, neměl 1A kvalitu nože se zubama, ale i nože na ryby se zuby na škrábání, ani dříve vyráběné zavírací Mikovy s pilkou, nestály za to nošení. Jako kluci jsme zkoušeli Rambo nůž o zabijačce na vepřový půlce, tam nic moc a ven ještě hůř.
Za mě nůž bez zubů, alespoň 500 g, a když mne unese, je dokonalý.
Udělám co musím
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od PaF »

Rambo nůž je na nic. Pro případ, že někdo opravdu potřebuje velký nůž (já už ho nikam nenosím), vybral bych v tomhle vláknu:
https://rozpad.cz/viewtopic.php?f=67&t=2530&start=280

Doplnil bych ho kvalitní KPZ - klidně integrovanou v pevném pouzdře nože, pokud to musí být pohromadě (tenká dlouhá schránka na zadní straně pouzdra), nebo jen lankovou pilou (mám, ale nikdy jsem ji nepoužil).

Moje volba je pevný zavírák s čepelí 10cm, nářaďák a malou mačetu BearGrylls, pokud jedu ven na více dní.
Běžně do terénu, na ryby apod. velký švýcarák se základními čepelemi a pilkou. Ve městě zavírák s klipem na kapsu 8cm.

Víceúčelové hračky nefungují... Snad kromě konverze BT s G17 uvnitř ;)
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5344
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Rafael »

Přijde mi to celkem jako dobrý nápad.
*
Ale nevím jestli je to normálně vyrobitelné. Ty pilové funkční a brousitelné zuby na hřbetu čepele.
Nožíř, kovář, nástrojář, brusič?
Jak, jakou technologií a když už, tak jak pracné by to bylo aby ta pilka byla skutečně funkční a k něčemu a něco vydržela.
Nevěřím, že by to udělat kvalitně nešlo, ale tuším, že by se tam velmi bila kvalita nože a té pilky...
*
Možná snad skovat dva břity by bylo jednodušší než se trápit přímo na "nožovi s tím ozubením".
*
Naproti tomu částečně dutou rukojeť v souvislosti s pevným uchycením čepele nože si technicky a prakticky dokážu představit daleko lépe.
To by snad neměl být větší problém. Teda pokud by se ten nástroj na delší násadě nepoužíval jako nějaké páčidlo apod.
*
Ale určitě je v případě obrany takový "oštěp" furt lepší než "obyčejný nůž" nebo klacek.
*
(Jinak spoustu kovářů jsem v Podniku znal, kamarádi, za bucharem jsme spolu "požívali", dokázali vyrobit tehdy skoro vše, speciální oceli nebyl problém, ale..
něco fact nezvládli anebo to ani nechtěli, díky svému věku znovu zkoušet.
Ale po pravdě napsáno, výrobky na řezání dřeva - pilové listy nebo nějaké podobné přípravky nikdy nedělali. Nebyl důvod, zájem a určitě ani schopnosti.
Naproti tomu vybavili spoustu řezníků velmi kvalitním nerezem a zahrádkáře, kutily sekerami které se v hlíně a i na hřebicích a šutrech moc netupily. I když třeba černými, jen uhlíkovými ocelemi"
*
Byli to staří praktici, od metalurgů si moc radit nenechali, věděli svoje, měli své oblíbené materiály a hlavně věděli jak je správně a nejlíp po vykování zušlechtit...).

*
Vítkovice :clap
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Serža »

Ulfhednar píše: 07.12.2020 17:19 Napojení duté rukojeti na čepel je vždy slabina. Nejdál je v tom si AlMar a Kyzliar Supreme (Survivalist) a i tak bych tomu nevěřil. V mrazech se dá zlomit i fulltang.
imho může být obojí = dutá rukojeť i fulltang...jen prostor v rukojeti bude půlený čepelí nože...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Maric »

Myslím, že se docela sluší doplnit vlákno o recenzi již zmíněného Kizlyaru, který sice vypadá hodně překombinovaně, ale nějakou myšlenku to má.

Recenze: Nůž Kizlyar Supreme – Survivalist Z – Big Fuc*ing Gun
https://www.vybaven.cz/noze-a-naradi/re ... ucing-gun/

Koncepci Rambonůž nejblíže, a snad aspoň i v nějaké rozumné kvalitě je Böker Magnum Survivalist, který stojí zhruba tisícovku.
Uživatelský avatar
marabu
Příspěvky: 206
Registrován: 18.03.2020 15:37

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od marabu »

Na Rambo systému, když neřeším horší odolnost v ohybu, mi přijde nepraktická kombinace pilky s čepelí. I u takto velkého nože, je pořád krátká a už blokuje bodnutí čepelí. Dutá rukojeť je těžká a poskytuje málo místa. Nůž musí být stejně v pochvě a ta může mít schránku stejně velkou, ale lepší tvar. Pokud nutně musím záložní pilu, což je ok, šel bych do velkého zavíráku jen s pilou a ostatní věci v pouzdře. Není nad to přijít o nůž a zároveň o všechno vybavení "poslední záchrany".
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5344
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Rafael »

Aha, no já myslel asi něco trochu jiného.

Ne žádný nůž který má na vrchní straně čepele jen pár "pilových zubů".
Které jsou skoro úplně k ničemu.
Jen pro ozdobu a frajeřinky protože tohle dokáže udělat skoro kdokoliv.
*
Ale fact plnohodnotnou pilku po celé horní délce čepele toho nože, schopnou řezat dřevo jsem myslel. Nějak smyslplně rozříznout nějakou sekerkou nepřeseknutelnou větev nebo kmínek v nouzi a potřebě či něco podobného...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od DeadMan »

Mě jen překvapuje, že se tady taková kravina vůbec řeší :roll:
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Příspěvky: 167
Registrován: 25.09.2012 11:32
Pohlaví: muž
Bydliště: Landkreis Aussig
Kontaktovat uživatele:

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Rudolf Steiner »

No pokud už bych něco takového chtěl, tak na zkoušku bych si koupil Glocka FM 81. Nestojí tolik. Jinak nůž v rukojeti, jak dělá např. Mikov mi nepřijde úplně nejlepší. Když používáte pilku, tak špičkou nože jdete proti sobě.
„Ceterum autem censeo Unionem Europaicam esse delendam.“
Impfung macht frei!
Odpovědět