Rambonůž - nůž s pilkou

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Ulfhednar »

Blackovo Bolo bylo svého času dosti populární. Mám ho někde dodnes a mohu potvrdit, že Black umí :yes
Óðinn á yðr alla
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od PaF »

2 proforma
Popravdě, jestli se to nebude nikam nosit na zádech nebo u pasu, bude lepší SEKEROMOTYKA
https://www.eshop-zemedelske-potreby.cz ... ou-p11803/

Člověk se nemusí ohýbat a má to švuňk, který žádná mačeta mít nemůže. Něco jsem se s tím nadělal v lese a na to, co požaduješ, asi nic lepšího není. Zejména ten odstup od ostružin, který dává, je fajn. Teď jsem tahal 2 trny z prstu několik dní. Prošly rukavicemi, když jsem pár prutů odstřihoval nůžkami.

Když potřebuju vyčistit na rybách stezku k vodě nebo vyčistit okolí tábora, volím parang Bear Grylls.
https://www.armed.cz/maceta-gerber-bear-grylls-parang/
Mám teda kratší verzi, už málo unesu. Ale funguje i ta.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od proforma »

Diky vsem za tipy, o tech lesnich nastrojich jsem nevedela, jdu studovat. A prenechavam vlakno puvodnimu tematu :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Woody Crafty »

proforma píše: 11.12.2020 17:01 Tak uz vime, ze rambo nuz je kravina :-) Ale co byste rikali na rambo macetu? Treba tuhle? https://www.armed.cz/maceta-gerber-clearpath/

Na praci do lesa, vysekavani naletovych bezu, briz, ostruzini. Jo, nechce se mi s sebou tahat jeste sekerku na neco vzrostlejsiho. Tady uz by delka pily mohla byt funkcni? Co myslite? Celkova delka macety 50 cm, z toho 30 cm cepel, pocitam, ze delka pilky je tak 23-25 cm (v popisu neni uvedeno, odhaduji z obrazku).
Podobnou zkrácenou mačetu těžkou na předek už mám. Za poloviční cenu i s rambopilkou. :D Na vysekávání keřů super. Klasické dlouhé mačety jsou moc lehké, leda tak na liány v džungli a to maliní.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
RobertK
Příspěvky: 360
Registrován: 02.06.2016 13:19
Pohlaví: muž

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od RobertK »

Já používám fiskar mačetu ta je luxusní a ale minulí rok sem si udělal radost a objednal tohle https://zlepsovak.cz/cs/teraevae/660-te ... a-240.html neskutečná věc naprosto na vše :D :D
Robert
-----------------------------------------------------------
Očekávám to nejlepší ale připravuji se na nejhorší.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od proforma »

Tak to vypada luxusne :-) Ovsem v CR je predrazena. Prodava se jen s plastovym pouzdrem za 2,3 tis., totez od vyrobce za 1800. Za 2900 je pak od vyrobce s kozenym na opasek, to se mi zda variabilnejsi. https://www.varusteleka.com/en/product/ ... teel/30189
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Stenny »

Skramu mám. Ideální poměr cena/výkon je myslím koupit ji s plastovým pouzdrem, to narvat do britského pouzdra na bodák, kam se přesně vejde (a drží třením), a mít hotovo :)
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od proforma »

:yes :clap
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od step »

Skramu mám taky, je to jeden ze dvou nožů, který chci mít u sebe v případě survivalu. Při náročné práci se mu vyštípl kousek ostří , ale také jsem mohl trefit něco hodně tvrdého. Jinak bez výhrad, je to obrovský pracant. Řekl bych, že mu vděčím za úspěšné absolvování Hard Task survival kurzu v deštivých podmínkách. Byl schopen nekompromisního zpracování obrovské spousty dřeva, páčení, štípání a díky tomu jsem v noci mohl jakž takž spát a být relativně v suchu a v teple, což výrazně ovlivnilo morálku.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od proforma »

V sobotu Skrama objednana, zitra budou dorucovat. Z Finska. Ti prepravci jsou ted pred Vanoci fakt borci...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Stenny »

proforma: Bralas původní 240, nebo menšího brášku 200?
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od proforma »

240, jako maceta bude mit vetsi svih. Taky mi je tam sympaticka ta 1,5 rukojet, to vypada taky promakane. Zda se mi, ze kdyz s tim bude clovek dobre pracovat zapestim, ze se s tim ani moc nenadre, to by bylo fajn. Tvoje poznamka o tom pouzdru byla rozhodujici :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Stenny »

Myslím, že právě ta jedenapůlruční rukojeť dělá Skramu Skramou. Jinak by to byl jen další velký sekací nůž; takhle jsou to skoro dva nože v jednom. Čili podle mého dobrá volba, jen škoda, že nikdo neporeferuje, zda je i ta 200 co k čemu... :)
Takhle vypadá ten pouzdrový lowcost:
Obrázek

Dodělat řemínek je šikovné, ale "na prasáka" proti vypadnutí stačí i kus gumolanka.
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od PaF »

V čem vidíte výhodu té 1,5 násobné rukojeti :?: Já bych spíš bral delší čepel při běžné rukojeti.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Zapadlo »

můžeš si úchopem zcela vzadu vybrat mezi větší pádností (silnějším sekem) nebo to držet u blíž k čepeli při normální práci.
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od PaF »

To tam ovšem musí překážet ten hrb. Navíc nevím, jakou normální práci ten nůž ve větší velikosti zastane. Pro mne na mačetu spíš malé a na nůž spíš velké. Jako ke všem kompromisům bych k tomu neměl důvěru odpovídající ceně.
V tom instruktážním videu se ani o žádnou jemnou práci nepokouší. A klobásu nakrájí i mačeta :-).
Moje volba by byla parang a krátký nůž, žádné "dva v jednom".
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od proforma »

Tak, Skrama je doma. Teda, to je poradnej kus zeleza! Tak nejak podobne jsem si vzdycky predstavovala rimskej mec :-) (i kdyz ten bude samozrejme jeste o kousek delsi). Ale v ruce sedi naprosto perfektne, vyvazeni je vyborne a zda se, ze prace s nim asi nebude tak namahava jako s dosavadni noname macetou. Uz se tesim na vyzkouseni, beze, tes se!

@PaF: ten hrb tam vubec nevadi. Je idealne zvolenej, padne mezi prostrednicek a prstenicek, takze vlastne zlepsuje uchop.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od PaF »

Dej pak prosím vědět, jestli je to i na nějakou jemnější práci. Mně se to moc nezdá. Rybu asi nevykuchá, zvěřinu nevykostí. Krájet nadrobno cibuli asi půjde, med to nebude. Je to prostě spíš sekáč než nůž. Ale sekáč určitě dobrý, o to nic.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od step »

Mám Skramu už rok, ano rybu nevykuchá, ale ta by při troše dobré vůle i šla (velký kapr), zvěřinu nahrubo taky, prostě jen hrubé práce. Na vykostění masa to moc není, cibule v pohodě, krásně se s tím krájí chleba. Na ryby to používám místo sekáčku na odsekání ploutví. Vyřezávat špičkou se s tím nedá, ale na jemnou práci při dělání špiček na klacíku to jde, posledních 5 cm čepele u rukojeti je k tomu určeno, má jiný tvar broušení pro jemnější práci. Akorát vzhledem k hmotnosti z toho po chvíli bolí ruce.
Potřebuje k sobě menšího brášku na jemnější práci, mám jääkäripuukko, hrozné jméno pro nůž :D
77392470-9838-44e1-8660-517bceedb46a.JPG
A foto vyštíplého ostří po náročném víkendu
6a0f84f9-40e6-43a6-8a5f-74cc17b8f142.JPG
potřebuje péči, je to rezavějící ocel
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od proforma »

Prvni dojmy: potrebovala jsem zmensit obvod vanocniho stromku do stojanku, ubrat cca 1,5 cm po obvodu. Klasika - nariznout pilkou a pak odsekavat. Nevim, jakej pocit z toho mela Skrama, ale ja, ze kraji maslo. Naprosto jednoducha a cista prace. Docisteni oktagonu do kruhu taky v pohode a rychle. Trochu jsem zapasila s tou velikosti, prece jenom je to nezvyk a pro jemnejsi praci (napr. vyrezavani betlemu :-)) to proste bude chtit neco mensiho, ale myslim, ze se razem zaradil mezi moje favority ke Ka-Barovi USMC :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Odpovědět