Skryté nošení zbraní

Obranné spreje, pasti, improvizace, atd. Ale také vše o ukládání zbraní, netradičních zbraních a všeobecně o zbraních.
Odpovědět
Hugo
Příspěvky: 55
Registrován: 03.03.2012 19:48

Re: Skryté nošení zbraní

Příspěvek od Hugo »

Dobře, máte svoji pravdu, ale myslíte si, že by ten muž, který se bránil střelbou proti 2 rómům v Tanvaldu vystřelil a ubránil se kdyby měl svoji zbraň v tašce nebo brašničce... Sázím ho*no proti čokoládě že nikoli a střet by pro něj dopadl úplně jinak, podstatně hůře...
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Skryté nošení zbraní

Příspěvek od goral »

Muj skromny nahled na vec...

Problem je, ze pravdu mate vsichni.
Je dulezite nosit zbran neustale v pohotovosti.
Zaroven ale situace vetsinou neumoznuje idealni noseni (ci vubec nejake) - kvuli okolnostem, obleceni, praci atd.

Je to nejakem rozhodnuti jak moc se budou ci nebudou delat ustupky v odivani a dalsich kazdodennich detailech.

Jakasi teorie pravi, ze svrchni obleceni by melo byt hodne volne, kvuli pristupu ke zbrani, idelane pri zapasu by se melo roztrhnout (mysleno druky na bunde) a umoznit lepsi pristup ke zbrani, nemelo by zbran kopirovat, aby nebyla videt atd.
Ted k realite :) Asi nikdo nechce prodelat zmenu satniku jen kvuli kveru. Nerikam ze si zakladam na image, ale idelani obleceni bych proste nenosil. Navic toto idelani obleceni casto neni spolecensky prijatelne.
V zasade se domnivam, ze se da vymyslet nekolik moznosti noseni, aby pri jakemkoliv typu obleceni a cinnosti se dala nosit zbran.

K obleceni bych mel malou poznamku. Driv sem rad kupoval znacky 511, maxpedition, eotac a dalsi. Tehdy jsem si to musel vozit ze statu, byly to velmi prakticke kousky a zcela nezname. Ted bych se temto znackam pri skrytem noseni vyhnul. Jsou az moc zname a to nejen mezi strelci. Kdykoliv kdy potkam cloveka v techto vecech, davam si na nej vetsi pozor. On je to vetsinou airsoftak, ale myslim, ze chapete pointu...
Snazim se mit co nejmin tohoto obleceni (samozrejme satnik se za jeden den vymenit neda) a vypadat co nejvic civilne.
Specialne u brasen maxpediton bych udelal vykricnik. Jsou hodne napadne. Sam ji mam, ale planuju vymenu za neco mene napadneho.
Poznamka k noseni v zime. Podle me to neni tak tragicky, je dulezity si spodni vrstvy davat jakoby pod zbran, aby byla vzdy dostupna pod nejsvrchnejsi vrstvou.

Nenosim jen zbran, ale vice prostredku pro sebeobranu. Pritom ale nerad taham velke veci a zbytecnosti, takze se snazim o minimalizaci.
Moznosti ktere pouzivam:


noseni-1.jpg
G19 v Bladetech Nano IWB (te ducktape si nevsimejte - zlomil jsem jedno poutko a novy mi jeste neprislo), pasek Maxpedition Liger, v kapse peprak (malej huricane - nejmensi co se vyrabi).
Smyslem tohle "setu" je skryte noseni zbrane. Opravdu co nejskrytejsi v mistech, kde je velmi nezadouci aby byla zbran videt. Nemam k ni rezervni zasobnik. Peprak mam jako first defence proti lidem se kteryma se nechcu zabyvat rukama, ale zaroven vytazeni zbrane neni OK.


noseni-2.jpg
G19, Glock holstr, Glock pouzdro na zasobnik a zasobnik, Ka Bar Tdi (mala verze), Maxpedition Liger a v kapse peprak.
Tahle moznost je my bezny noseni. Peprak na lidi typu bezdomovci atd. Pistole na zbytek. Nuz mam jen na obranu zbrane v pripade konfliktu na blizko (a obcasny rezani neceho - jinak nosim jeste neco ala multitool).


noseni-4.jpg
noseni-4.jpg (6.92 KiB) Zobrazeno 17203 x
Maxpedition Fatboy, vevnitr G19, rohlik a my normalni EDC veci
Tohle nenosim moc casto, ale v lete, v pripade noseni sortek (bez pasku - nenosim je bezne) apod. je to jedina moznost. Zaroven je to jedina moznost v pripade navstevy doktora, nakupu obleceni atp. (proste tam. kde se musi clovek svleknout).
Samozrejme vevnitr mam "holstr" aby zbran byla vzdy na svem miste a jezdce zipu jsem ustipl a nahradil velkym uzlem ("detska hlavicka"), kvuli rychlemu nahmatnuti.
Nosim to tak maximalne v 10-20% pripadu - ale nekdy je to proste nevyhnutelny. Kazdopadne prave kvuli pomalosti taseni a hromade dalsich nevyhod se tomu snazim vyhybat jak jen to je mozny.
V planu mam neco min napadnyho (rozhodne ne maxpedition) a mensiho. Vylozene brasna ktera jde hodit primo kolem pasu a neni moc velka. A v ktere se da nosit kver a moje bezny EDC.


noseni-3.jpg
Maxpedition Liger, Kabar Tdi, ESP 16" teleskop, v kapse peprak.
Myslim, ze neni co vysvetlovat. Kdyz okolnosti neumoznuji nosit zbran (typicky nocni navsteva restauracniho zarizeni), beru tenhle set. Nic zazracnyho, ale myslim, ze se s tim dokazu dostat z hodne problemu.



Zbran nosim vetsinou v pozici ctvrta hodina, ale u varianty 1 ted koketuju i s jednou hodinou (kvuli maximalni skrytosti zbrane). Holstru mam doma vic, ale zakotvil jsem asi navzdy jen u techto dvou. Maji stejny system vytahovani, jsou maximalne jednoduche. Obecne se snazim mit vsechno stale na stejnem miste.
Netvrdim, ze je to idealni reseni, ale me celkem vyhovuje a v ramci tolika typu obleceni ktere nosim (od sportovniho, pres spolecenske az po bezne kazdodenni), si myslim, ze jsem nasel co nejjednodussi cestu jak u sebe mit neustale neco na sebeobranu a pritom nebyt omezovan svym vybavenim

Admin: kdyz uz jsi si dal praci s focenim, dovolil jsem si fotky dat primo do prispevku

EDIT: diky, nechtel jsem zasirat server zbytecnyma fotkama... ;)

Edit: právě že mě nepřišly vůbec zbytečné ale nanejvýš výstižné. Navíc místa je habakuk. Admin.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Skryté nošení zbraní

Příspěvek od JimmyJazz »

goral: :yes :clap
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Skryté nošení zbraní

Příspěvek od Reccol »

Goral: Pekne napsany. Mas teda nejakou alternativu treba k 5.11 kalhotam?
A ten Glock holster ti vazne vyhovuje? Me prisel takovej... Radsi treba Raven,LHS atp.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Skryté nošení zbraní

Příspěvek od goral »

diky kluci :)

admin: ok, jsem pocten ;)

Reccol: glock holstr byl posledni kterej jsem si poridil. Taky jsem mu moc neveril (vypada tak dost humpolacky).
Raven jsem zkousel, LHS ne ale hlavne - muj kamarad dela kydex, takze od nej mam nekolik zakazkovych pouzder ve stylu raven/lhs a myslim si, ze kvalita je stejna (plus je to individualni zakazkovka). Ty pouzdra jsou super, ale vadila me jejich tvrdost (mimo jine). Glock jsem koupil ze zajmu, na doporuceni a proste mi sedl. Prakticky o nem nevim a ma snad nejmensi profil ze vsech. Jako negativum vidim to, ze couha hlaven, ale to je holt zivot. V kombinaci s tim Liger beltem neni takovy ten pocit tvrdosti holstru, krouceni pasku a podobne. Jestli te zajima, proste i ho kup na zkousku. S cenovkou 300 je to asi nejlevnejsi holstr na trhu (dastu a cinske smejdy nepocitam).

K tem 511... sam od nich porad jeste nosim covert serii, ktera je pomerne neznama a nenapadna, ale obecne jsem zjistil, ze se "sbalim" do obycejnych rifli. Takze kalhoty postupne nakupuju konfekcni. Zatim jediny typ obleceni, kde hodlam zustat verny 511 jsou kratasy. Lepsi jsem zatim nesehnal a v lete kapsacovy kratasy nejsou tak napadny (extra kdyz clovek odpare stitek 511). Hlavni duvod jsou kapsy na prdeli. Podzim-jaro mam nejakou bundu, tzn mam na ni volny kapsy na odkladani veci (od papiru, pres mp3.. proste takovej "odhazovak"). V lete mam jen triko, takze ty veci neni kam odkladat... na tohle jsou ty zadni kapsy neocenitelny.
Mam od 511 i nejaky softshelky a podobne.. to jsem presunul uz jen na strelnici, protoze to je fakt jak pest na oko (starsi typ byl v pohode ale sabre to je uz moc).
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Skryté nošení zbraní

Příspěvek od goral »

jeste jsem do toho puvodniho prispevku zapomel naspat jednu vec:

Podle me Hugo ocekava za kazdy rohem strelce (nemyslim to spatne), kdezto zbytek diskuteru ocekava dva hnedocechy, kteri cloveka prvni oslovi - Tzn pristup ma kazdy uplne jiny.
Souhlasim s tim, ze bezne v nasich podminkach existuje jakasi eskalace konfliktu - tedy clovek ma trosku casu se pripravit. Navic se domnivam, ze pokud se nechovam jako ovcan a koukam kolem sebe a jsem ostrazity, tak neni moc moznosti jak me ze zalohy prekvapit. Jiste, nejake jsou, ale ocividna (problemova) mista prochazim temer s prstem na spousti (nadsazka) a vsude jinde je vetsinou dost casu nez utocnik prijde. Treba salina je v tomto neprijemna, ale musim si prece sedat/stoupat takticky (pokud je to jen trosku mozny) ne? Stejne jako v hospode si nikdy nesednu zady ke vchodu (a lidem), tak vsude v beznem zivote se snazim mit taktickou prevahu ne? Mozna sem paranoidni blazen, ale pripadne mi to samozrejme - predvidani je ta nejlepsi sebeobrana.
Resume... Ano, clovek musi mit zbran v dosahu a to idelane na pasku pro pripad prekvapiveho utoku.
Ale pokud je ostrazity, neni takova tragedie mit to v brasne. Napriklad pri pruchodu nebezpecnym teriotriem uz si automaticky davam brasnu dopredu, oteviram zip a mam ruce volne polozene na brasne. Nahoda je blbec a Murphy ma vzdycky pravdu.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Skryté nošení zbraní

Příspěvek od Reccol »

Ok, ta tvrdost kydexu kazdymu sedet nemusi. Ale to glock pouzdro na me pusobilo proste dojmem typu "tak jim to do ty krabice k pistoli strcime, aby nemohli rict ze nemaj bonus". Ale kazdej ma jiny preference.
K tem kalhotam - pro me osobne v pomeru funkcnost/prakticnost/kvalita proste vedou ty kalhoty typu 5.11 nad dzinama. A hlavne jsou pro me proste pohodlnejsi. Ty timhle v podstate vyrazujes vsechno, co ma vic kapes a je trochu prakticky :) Osobne si bych si nedelal moc velkou hlavu s tim, ze ma nekdo cepici s napisem 5.11 (priklad). Drtiva vetsina lidi nevi o co jde a zbytek... No co, bud ma rad kvalitni veci, nebo se pohybuje v military/strelbe. Tak si ho proste koutkem oka pohlidam, ale stejne pocitam s tim, ze jako pripadny drzitel ZP nebude delat problemy, protoze o nej nechce prijit.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Skryté nošení zbraní

Příspěvek od goral »

Stejny dojem jsem z toho glock pouzdra mel ze zacatku taky. Jediny duvod proc jsem ho koupil bylo doporuceni lidi, kterym v tomhel ohledu hodne verim. Po chvili si me to pouzdro ziskalo. Ale jak rikas - kazdy ma jiny preference

urcite mas s tema 511 pravdu.. asi sem moc paranoidni :)
Prvni co me presvedcilo bylo kdyz se me jeden clovek zeptal jestli jezdim airsoft - to jsem se urazil a rozhod se kupovat neco jinyho :)
Druha vec co me hodne presvedcila, bylo posezeni s kamarady z nejmenovanych fizl utvaru, kteri funguji v civilu. Rikali, ze pani pachatele uz je parkrat podle 511 zmercili. Svyho casu to totiz mezi fizlama v civilu bylo (a porad je) hodne oblibeny obleceni. Takze mi z toho vychazi i obraceny problem - utocnik muze tusit, ze neco mam (a nemusime se bavit jen o utoku na moji osobu - napriklad prepadeni obchodu je krasny priklad (sice se to jeste moc casto nedeje, ale to prijde). Jde si pro neco uplne jinyho nez pro moje veci, ale nachomitnu se k tomu a misto toho abych mel cas nepozorovane vytahnout kver, okamzite se na me zameri).
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Skryté nošení zbraní

Příspěvek od Reccol »

Airsoft by me netrapil, ten druhej priklad beru. Nicmene se mi porad nechce vzdavat pohodli a prakticnosti na ukor dzinu. Takze mas nakou alternativu, ktera je slusne kvalitni a nema vylozene cedulku 5.11/Maxpedition/whatever? Nebo tim vyrazujes cokoliv ve stylu TDU nebo podobne?
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Skryté nošení zbraní

Příspěvek od goral »

S airsoftem to byl spis joke.. (ale stalo se to)

Pohodli to je velke jen co je pravda :)
On problem neni stitek (podle me) ale celkem jasny strih tech veci (maji takovy fizl-look). TDU jsou pro me treba uplne mimo, protoze ve spojeni s mou postavou a mym rypakem vypadam v TDU jak nacek. Jeste bombra a sem jasnej.

Od 511 zatim volim jejich covert serii, ktera je tak na pul cesty. Neni nijak zasadne proflakla, vypada civilneji a porad je tam ta prakticnost (doporucuju podivat na US stranky kde je uz kolekce 2012)
Driv jsem mel za favorita eotac (delali i vyborny "tactical" rifle), ale bohuzel loni zkrachoval.
Jako zajimavou variantu a levnou u kapsacu vidim britsky kapsace vojenske policie a klasicke policie - perfektni strihy a vypadaji jak kapsace z armyshopu.
Jinak bohuzel moc neni rada... vsechny blackhawky, RR a kopa dalsich firem dela sice moc prijemny veci, ale maji proste ten "fizl look".
Pokud nosis obleceni takove, ze ti nevadi kapsace, koukl bych se v outdoorovych kseftech po kapsacich. Obcas delaji zajimave firmy zajimave kousky - velmi pohodlne, hodne kapes a civilni vzhled. Problem je v tom, ze se casto meni kolekce a njede zakotvit u jednoho kusu.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Skryté nošení zbraní

Příspěvek od Reccol »

No, prave ten "fizl strih" je sakra pohodlnej no :)
Na ten katalog mrknu, dik.
edakemlink
Příspěvky: 135
Registrován: 04.01.2012 11:53
Bydliště: Brno

Re: Skryté nošení zbraní

Příspěvek od edakemlink »

Je vidět gorale, že tomu rozumíš. S těmi hadry co mají fízl look je to tak jak říkáš. Já je mám taky rád a přiznám, že když někoho vidím v kahotách 5.11, nějaké bundě např. od Helikonu s velkými sucháči na rukou, taškou či batohem od Maxpeditionu, s čepicí s logem Glocka, popř. v jiném taktickém oblečení, tak zbystřím. Na druhou stranu většina ovčanů neví o co se jedná, ale lidi, kteří se zajímají o zbraně a věci s tím související to znají. Od bezpečnostních sil to znají jen lidé, kteří jsou do své práce zapálení, lidi od speciálních, zásahových jednotek, spousta např. běžných poldů, kteří . Nejnižší třída zločinců rovněž asi nebude vědět o co se jedná, ale tito lidé mají docela dobrou intuici, vycítí blížící se průser, rozpoznají řeč těla. Ti zkušenější, inteligentnější asi poznají hrozící nebezpečí, které oblečení nositele společně s jeho chováním může představovat. Zvláště ti, kteří chodí na střelnice atd..

Na druhou stranu, když někoho v tomto oblečení vidím, říká mi to: pozor může být ozbrojen! A myslím si, že hodně darebáků se takovému člověku podvědomě vyhne.

Jinak bych se chtěl gorale zeptat na ten Tvůj opasek Maxpedition Liger, stojí za tu cenu? Zajímaly by mne zkušenosti.
Díky.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Skryté nošení zbraní

Příspěvek od Karlos »

Diskuze o opascích oddělena: Opasky, pásky, řemeny
Uživatelský avatar
střelec
Příspěvky: 18
Registrován: 09.04.2012 21:02
Bydliště: mám

Re: Skryté nošení zbraní

Příspěvek od střelec »

Skryté nošení zbraně není jen o tom "rychle tasit", ale také o tom, jak se dostat s dlouhou zbraní nenápadně na střelnici a nebudit nezdravou pozornost. Je to i tom, že na střelnici jedu autem a cestou domů si chci něco koupit a NIKDY bych nenechal zbraň v autě na parkovišti. Mám dvě řešení, používám rybářský futrál a klidně si ho hodím přes ramena i do obchoďáku a pokud bych šel někam do decentnější společnosti, tak mám řešení na hranici recese. Mám Sa 58 se sklopkou a dlouho jsem šmejdil po zastavárnách, až jsem sehnal furtál na housle. Už jsem o tom psal na vlákně burza, ale admin mě vytahal za uši, že tam diskuze nepatří. Mám přes futrál ještě decentní řemínky, protože housle jsou lehčí a nerad bych se dožil toho, že se futrál rozvalí třeba před bankou. :o
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Skryté nošení zbraní

Příspěvek od Kapo »

Huslové púzdro mi je už malé. Ja zhánam tvrdý futrál na gitaru, alebo violončelo. 8-)
Uživatelský avatar
střelec
Příspěvky: 18
Registrován: 09.04.2012 21:02
Bydliště: mám

Re: Skryté nošení zbraní

Příspěvek od střelec »

Kapo. Na ostatní zbraně bych taky potřeboval něco většího a na kolečkách, ale proti Sa 58 jsou to hračky. Tedy jak se to vezme, nechtěl bych stát v cestě brokovému "automatu" r. 16. Malorážka 486 s optikou také není nic příjemného, pokud bych byl v zaměřovacím kříži.
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: Skryté nošení zbraní

Příspěvek od Steril »

Zdravím všechny, mám dotaz z praxe:

Po části města, kde žiju, se běžně pohybuje jedno hodně divný individuum - chlap, cca 30-35 let, nikdy sem ho neviděl oblečenýho jinak než komplet v maskáči vz95 - nosí taktickou vestu a na ní na hrudi připnutý pouzdro s CZ75 (nejsem si ale jistý, detailně jsem zbraň nezkoumal). Dost mě to dráždí, protože ať je to airsoft, plynovka nebo ostrá pistole, tak to imho dost poškozuje normální držitele zbraní.
A teď - jak bych se měl zachovat, až ho příště potkám? Konfrontovat (podobrym vysvětlit že dělá blbost), nebo ignorovat? Co byste udělali vy?

díky za rady ;)

Imho se toto týká skrytého nošení, pokud jsem špatně zvolil vláno, omlouvám se a prosím adminy o úpravu.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Skryté nošení zbraní

Příspěvek od Fabulous »

Pokud je pouzdro uzavřené, tak ho můžeš jen slušně pozdravit. Pokud je pistole vidět, tak ho vyfotit, upozornit na porušení zákona a případně udat na Policii. Ale jestli to není vysloveně někdo ujetý, tak bych to asi nechal být. Kdo z nás někdy něco neporušil?
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: Skryté nošení zbraní

Příspěvek od Steril »

Jasně, zapomněl jsem napsat - pouzdro je otevřené, týpka jsem nikdy nepotkal jinak, než v této konstelaci (vz95+CZ75).

Nerad dělám kverulanta, necítím se ani viditelně nošenou zbraní přímo ohrožený, dokonce mi vlastně ani nevadí, že tento pán porušije pravidla (zákon), jenom mám nepříjemný pocit z toho, jak se na takového magora může koukat veřejnost, a jestli se výskyt pár takových magorů nemůže negativně podepsat na právech nás všech :(
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Skryté nošení zbraní

Příspěvek od Artifex »

Teď v létě mám nošení vyřešené vnějším nošením CZ82 v koženém pouzdře vz. 82, již spoustu lét spokojenost.
Obrázek
Obrázek
A hlavně, tasení libovka, odklopení celého toho kusu kůže co přikrývá vršek pouzdra je otázkou stejného pohybu ruky jako při tasení, jen stačí brnknout o zapínání, nezdrží to.
Odpovědět