Skříně na zbraně

Obranné spreje, pasti, improvizace, atd. Ale také vše o ukládání zbraní, netradičních zbraních a všeobecně o zbraních.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1002
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Skříně na zbraně

Příspěvek od Hdm »

Není tam uvedena bezpečnostní třída trezoru ani zámku. Jak koukám na ten klíč (mizerná fotka) tak mě to zrovna jako bezpečnostní klíč/zámek nepřijde. To, že píšou na zbraň je IMO irelevantní, podstatné je to co je v zákoně.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Skříně na zbraně

Příspěvek od Matěj »

Dle zákona to na zabezpečení 1 ks dostačuje...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Skříně na zbraně

Příspěvek od Bill Masen »

Jednoho kusu ano, ale pokud máš doma dvě, tak už do tohohle nic strčit nesmíš. Píšou taky na šperky, ale protože to nemá certifikát, tak je to v případě vykradení pro pojišťovnu stejné, jako kdybys je měl v cukřence. Trezůrek je to pěknej, ale né do naší legislativy.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Skříně na zbraně

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Tim si nejsem uplne jist. Pro priklad. Zakon rozlisuje u pozadavku na mechanickou odolnost jestli mas do 10 nebo do 20 zbrani. Pokud mas 11, nemusis mit trezor vyssi bezpecnostni kategorie, ale muzes mit zbrane rozdeleny do dvou (nebo vice) trezoru nizsi bezpecnostni kategorie. Teoreticky by to mohlo platit i v tomto pripade.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Skříně na zbraně

Příspěvek od dracekvo »

Pokud vím tak střelné zbraně do 2 kusů či střelivo do 500 nábojů – držitel zbraní a střeliva je povinen tyto předměty vhodně zabezpečit proti ztrátě, odcizení nebo zneužití.
O žádném certifikátu se nemluví. Skříň na zbraně s certifikátem je až od 2ks vejš.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Skříně na zbraně

Příspěvek od Matěj »

Je to tak. Zkrátka, když to přeženu, máš např. 1000 zbraní a ukradnou ti je, přitom 999 budeš mít zavřených v trezorovce a jednu pod polštářem, je to zabezpečení OK.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Skříně na zbraně

Příspěvek od Cep »

Leda by ti ukradli jen těch 999 z trezorovky..
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Skříně na zbraně

Příspěvek od Bill Masen »

Jasný, plácám blbosti. Do dvou vhodně zabezpečit, od tří certifikovanej trezor. Ale jinak platí co jsem psal, když máš tři, je ti tato schránka k ničemu, protože už ji nesmíš použít. Ani polštář Matěji.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Skříně na zbraně

Příspěvek od colek »

Mohl už by mi někdo konečně ukázat,kde se v zákonu hovoří o certifikátu na trezor?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Skříně na zbraně

Příspěvek od dracekvo »

V zákoně jsou odporový jednotky a třída zámku. Tím že má trezor certifikát, tak je to důkaz pro kupce, že tyto věci splňuje.
Není potřeba to snad hnát do pitvání zákonů jako právníci. Doufám, že všichni tu vědí o čem je řeč.
Alespoň majitelé ZP by to měli vědět :)
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Skříně na zbraně

Příspěvek od colek »

Já to samozřejmě vím,jenom nechápu,proč všichni nesmyslně tvrdí,že na uložení zbraní je nutný trezor s certifikátem.Musí
mít odporové jednotky.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Skříně na zbraně

Příspěvek od Cep »

Je pohodlnější, když na ty odporové jednotky má certifikát.
Nemusí jej mít, ale kdyby něco, tak se ten papír musí stejně shánět.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Skříně na zbraně

Příspěvek od cipis »

Ne, nemusí. A ani certifikát být nemusí. Stačí vyjádření znalce v oboru.
Navíc, když se něco stane, tak majitel prohlásí, že to mělo 15RU/A a na "soudu" je, aby dokázal opak.

On totiž ten certifikát platí stejně jen dva roky, ale pak je sranda vyjádření tuším na MV, že když jsem si to koupil, tak to "platí" i dál, že není třeba mít další a další certifikát, že to je jenom pro prodejce, aby když to prodává, tak měl platný certifikát. Takže asi tak, jak tu někdo psal, s drobným opravením, je to hlavně pro prodejce, který tímto dokazuje, že prodává opravdu 15RU/A.

Jo, a ještě jedna věc, zákon/nařízení zná ještě jednu věc, a to zvláštní uzamčené zařízení, neoddělitelně ukotvené, co má zámek A. Takže stačí jakoukoliv bednu zabetonovat, připevnit na trhací šrouby, přivařit, atd. a tato bedna bude mít zámek A, tak to splňuje do 10/10 000. Prostě třeba říznout od nějaké menší skříně záda a boky a napevno to zabudovat do nějaké niky a je postaráno.
Také vás štve, že ty plechovky mají takové vnitřní rozměry, že tam člověk normálně nenacpe standardní muniční bedýnky?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Skříně na zbraně

Příspěvek od dracekvo »

Když už se to tu nakouslo.
Pokud si uložím zbraně do trezoru bez certifikátu, dojde třeba ke krádeži. Na kom bude důkazní povinnost?
V našich zákonech je to daný tak, že důkazní břemeno nese stát, pokud mi chce dokázat že jsem něco porušil.
Takže teoreticky pokud by mi chtěl dokázat, že já sem porušil bezpečné uložení zbraní. Měl by právě stát na své náklady mi dokázat, že trezor, kde jsem to měl uložené nesplňoval dané parametry.
Ano, nebo ne?

Edit: cipis - předběhl si mě :)
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Skříně na zbraně

Příspěvek od Cep »

cipis píše: On totiž ten certifikát platí stejně jen dva roky, ale pak je sranda vyjádření tuším na MV, že když jsem si to koupil, tak to "platí" i dál, že není třeba mít další a další certifikát, že to je jenom pro prodejce, aby když to prodává, tak měl platný certifikát. Takže asi tak, jak tu někdo psal, s drobným opravením, je to hlavně pro prodejce, který tímto dokazuje, že prodává opravdu 15RU/A.
Mne to smysl dává. Když něco koupíš v době, kdy to má platnou certifikaci, tak je důvodný předpoklad, že to certifikaci splňuje a časem se vlastnosti - v tomto případě - nemění.
Je to pro prodejce a je to i pro mne.
Nebudu spoléhat na to, že mi soud nedokáže, že to tak nebylo.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Skříně na zbraně

Příspěvek od cipis »

Ale to jsi právě na omylu. Co mělo 15RU/A před 100 lety, tak dnes nemá nic.
Stejně tak staré bankovní trezory, před 30 lety špička, dnes to sotva pokryje zbraně.
Dřív byla plazma naprosto nedostupná, teď to koupíš v snad i v Lídlu.
Proto ty certifikáty mají omezenou platnost a říkají, že teď, v okamžiku vydání a nejvýše dva roky, má ta skříň 15RU/A.
V momentě, kdy uplynou dva roky a prodejce/výrobce neudělá prodloužení, tak máš doma něco, u čeho výrobce/prodejce nedokáže, že je v souladu.
Nechceš spoléhat na soudy, ale na neplatný certifikát spoléhat chceš?
To je podobné jako s technickou, ta je také jen na 2 roky, pak musíš znovu na prohlídku. Naštěstí u uložení zbraní není požadavek na certifikát, ale jen na tu odolnost.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Skříně na zbraně

Příspěvek od colek »

Cipis-díky. :yes
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Skříně na zbraně

Příspěvek od Bill Masen »

cipis píše:...Co mělo 15RU/A před 100 lety, tak dnes nemá nic...
To myslím že ne, co mělo jednou 15RU/A, bude mít vždycky 15RU/A. V průběhu času se může změnit požadavek na bezpečnostní třídu, ale jednotka zůstává. S tou platností certifikátu to asi taky bude jinak, certifikát si výrobce nechá udělat ve zkušebně na prototyp kde ho zničej a napíšou jakou jim to dalo práci. A pak už je mastí na krám. http://www.jinova.cz/15-ru-odporovych-j ... -na-zbrane
Stále ovšem platí, že když máš tři zbraně, nemůžeš jednu z nich nechat pod polštářem, když nejsi doma. O tuto možnost si přišel právě zakoupením třetí zbraně do domácnosti. To platí, i když je jedna tvoje, jedna manželky a jedna milenky ve společné domácnosti.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Skříně na zbraně

Příspěvek od cipis »

Nebude mít vždycky, materiály, nástroje atd. se mění.
15RU je např. 1,5 minuty řezání flexou. V momentě, kdy bude na trhu naprosto běžný "kotouč", který plácnu bude řezat 2x rychleji, tak už to nesplní 15RU. Stejně tak dříve nebyly běžné bateriové flexky a motorovou slyšeli ve vedlejší dědině. Proto se to dá taky třeba obnovovat několikrát za sebou, protože nic nového nepřišlo na trh. Ale pak jsou situace, kdy se takové nářadí stane naprosto dostupným pro široké masy lidí, tak potom dojde ke změně.
Navíc je tu druhý aspekt, zamykáním a odemykáním a otvíráním se to "opotřebovává", tudíž se zvětšují vůle. A pak najednou už zámek A nemá parametry zámku A.

Co se týče té domácnosti, nemáš úplně pravdu. Když nás bude na bytě deset, tak se tam může válet těch pistolí pod polštáři dvacet, každý má své dvě. Nepočítá se to na domácnosti, ale na člověka a domácnost. Tj. doma mohu mít dvě zbraně pod polštářem a klidně další dvě na chatě nad krbem (neberu teď, jak je to praktické, že jo). A tu pátou v práci v šuplíku :) Tedy se to počítá na člověka a místo přechovávání. Pokud budu na jednom místě mít tři zbraně a hodlám tyto tři zbraně opustit, tak ano, musím je všechny zamčít. Pokud ale jednu vezmu sebou, tak ty dvě šoupnu do peřináče a splněno.

Poznámka - tyto úvahy jsou čistě teoretické, nejsme přece takoví blázni, abychom to takto uplatňovali. Zejména za situace těch 9 spolunájemníků, kde stejně musím nějak řešit to "zneužití", tj. musím zajistit, aby nikdo z těch 9 nevlezl pod ten můj polštář atd.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Skříně na zbraně

Příspěvek od Bill Masen »

cipis nezlob, nástroje se sice mění, ale metoda certifikace zůstává stejná. Nikdo neřekne, že to co bylo loni 15RU/A už dneska není 15RU/A. Maximálně řekne, že na zabezpečení deseti zbraní už nestačí 15RU, ale nově musí být 30RU. Novelu zákona znát musíš, novinky firmy vyrábějící flexy už ne.
cipis píše:...Když nás bude na bytě deset, tak se tam může válet těch pistolí pod polštáři dvacet, každý má své dvě...
Myslíš, že když necháš pod polštářem své dvě zbraně a jdeš pryč a doma zůstane devět spolunocležníků, že si je vhodně zabezpečil? nebo na chatě nad krbem jsou vhodně zabezpečené?
Pokud jsou v baráku tři zbraně různých majitelů ve společné domácnosti tak už musí být v certifikovaném trezoru, protože aby mohli být v jedný skříni, musí mít na ně povolení všichni, kdo se do trezoru můžou dostat. Takže patří ti jen dvě, ale protože se můžeš dostati i k tý třetí, musíš mít na ní povolení. Jinak ji její majitel nezabezpečil vhodně. Vpomeň si na vlákno "Více zbraní, více majitelů, jeden šuplík" na úplně jiným fóru.

Jistě, je to čistě teoretické a nevycházím z tvrdých dat, ale z vlastní logiky.
Odpovědět