Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Obranné spreje, pasti, improvizace, atd. Ale také vše o ukládání zbraní, netradičních zbraních a všeobecně o zbraních.
Odpovědět
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Nobody »

No, jsem na to docela zvědavý. Já zkoušel s kamarádem kdysi takové ty noname pepřáky z vietnamské tržnice a to mi přijde nepoužitelné. Ne že by to nic nedělalo, ale pochybuji, že by to na zastavení útočníka stačilo.

Z tohodle mám trochu pocit, že to účinkovat bude, ale jsi hodně limitován situací, kdy to můžeš použít. V uzavřených prostorách v podstatě ani moc nemusíš mířit a handicap budete mít oba :). Venku pak záleží na směru a síle větru, jak moc útok očekáváš a jak moc je útočník zkušený. Snadno se tak imho může stát, že zasažený budete stejně oba. To, zda i nepřímý zásah má sílu odhodlaného útočníka zastavit, schválně zkusím.

Urbane, no nevím. Nidko nebude čekat, až ho zblízka postříkáš a kop pro tebe bude víc devastující, než pro něj ten sprej. Navíc v té chvíli bude v poloze, kdy pro tebe bude těžké ho zasáhnout do hlavy.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od bivoj »

Když už je to tělo na tělo, či na kontaktní vzdálenost, tak to je už na sprej pozdě, ten má být v ruce dávno před tím. Z vlastní osobní zkušenosti (popisoval jsem to výše) můžu říct, že zasažený útočník, který právě "odstartoval" svůj útok a na vzdálenost cca 3m byl zasažen do obličeje (byl to šťastný střik, podařilo se mě ho trefit přímo do levého oka a okolí) nebyl schopen útok koordinovaně dokončit a bylo relativně lehké se mu ubránit a zpacifikovat ho, i když "rvát" se chtěl kupodivu pořád.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Nobody »

No, právě o tom mluvím. Já nic proti sprejům nemám, naopak. Ale nejde se na to spoléhat jako na obranu, protože tam hraje velkou roli štěstí a stejně se musíš umět alespon nějak bránit. Člověka s průměrnou fyzičkou, neumějícího se rvát, sejmeš i nekoordinovaně, když jen tušíš, kde přesně je. Já nevím jak vaše ženský, ale ta moje měla takovou představu, že jí ten sprej v kabelce nějak může ochránit. A v tu chvíli je to horší, než kdyby žádnej neměla. Proto vážně vřele doporučuji se nějakému BU věnovat a nespoléhat se jenom na zbraně.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od urbanwarrior »

nobody: na boj zblízka mám teleskop, sprejíček výhradně na úvodní fázi :lol:
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Fabulous »

Pánové, sprej zásadně proudový nebo pěnový, žádný aerosol! Aerosol je dobrý na korekci trestanců, nikoliv na obranu. S proudovým je nebezpečí zasažení obránce velmi malé.
europeawake
Příspěvky: 3
Registrován: 10.11.2012 16:21
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od europeawake »

Nosím Tornado SFL-01 - 63ml a jsem plně spokojen. Použil jsem ho 3x, z toho 1x na agresivní psy, které jsem proudem náplně ani netrefil (vzdálenost 4-5m), proud šel tak metr vedle a stačilo velmi krátké stisknutí "spouště" na to aby vzali do zaječích.
U člověka okamžitý účinek - neschopnost čehokoliv. Původně jsem si říkal že prudký kužel světla zapříčiní odvrácení tváře a zavření očí cíle, ale bude to úplně jedno. Jakmile protivník oči otevře, zbude mu leda sednout na zem a prosit o pomoc.
Náplň v tomto provedení určitě vydrží dlouho, jen je třeba mít větší kapsu u bundy, koupit si pouzdro nebo pepřák nosit v ledvince.
Za cenu kolem 300,- kč můžu jen doporučit.
Uživatelský avatar
Dan.te
VIP
Příspěvky: 155
Registrován: 21.07.2012 11:31
Bydliště: Brno

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Dan.te »

Nemám přímou zkušenost, ale z vyprávění kamaráda.
Chodí často běhat a už dřív se stalo, že to popudilo nějaké pejsky na procházce. Tak zašel do Brněnského Kozapu a koupil si ten nejsilnější sprej na psy co mu nabídli. Bohužel nevím co to bylo za značku. Pak už vždy běhal se sprejem v kapse/v ruce. Jednoho letního podvečera potkal při běhání velkého psa s náhubkem, který však nebyl na vodítku a ani páníček v dohledu. Dle jeho vyprávění se pes na něj s vyceněnými zuby rozběhl. To už byl sprej v ruce a vystříknutý proud směřoval z cca 2m na psa. Prý se s tím proudem dá celkem pěkně mířit a sledovat pohyb psa. Psa to odklonilo ze směru nicméně pokračoval v běhu za mého kamaráda, kde se po pár metrech otočil a rozběhl se znovu k němu. Druhá dávka měla stejný odklonující účinek a druhý útok už prý byl výrazně rezervovanější. Mezitím se na scéně objevila ječící a sprostě nadávající majitelka psa, která psa po druhém střiku odvedla/odtáhla za obojek pryč. Dohromady mohl stříkat 4-ř vteřin a v lahvičce nic nezbylo.

Chtěl si pak koupit něco účinějšího, ale prý nic lepšího nemají, tak si to aspoň koupil ve větším balení. Zkusím zjistit co to je zač.

Jo a mimochodem ve třetím díle druhé série Doomsday preppers si chlápek vyrábí vlastní chilli sprej či roztok a pak to láduje do dětských tlakových pistolek na vodu a plánuje to používat při obraně domu(stříkají to z patra dolů na útočníky/zombíky). Nevím jak takováto domácí výroba může být účinná, ale koncept to není úplně marný ...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od bivoj »

Tak tou domácí výrobou by se jistě dal vyrobit dryják takový, že by možná měl při použití za následek i trvalé poškození zdraví - do dnešní doby tedy nic moc, ale pro PA dobu by to nemuselo být marné. Na drobno rozemleté sušené Bhut Jolokia nebo Trinidad Moruga Scorpion (http://www.novinky.cz/koktejl/259281-da ... zabit.html) v kvalitním výluhu by jistě svou práci odvedlo a myslím si, že by to mohla být hodně účinná zbraň.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Stenny »

Co se týká psů, Sabre Red zatím 100% účinnost, asi 4 nebo 5 velkých hafanů - přesně stejný scénář, nemají rádi běžce. Je pravda, že žádný asi nebyl odhodlaný mě rozervat na kusy (náběhy, vrčení, štěkání, ukazování zubů -> pepřák, kňučení, rytí tlamou v zemi a já mohl odejít), ale fungovalo to hodně dobře. Místo Sabre asi příště v obchodě vezmu 15% Tornado, uvidíme účinnost toho.
Pokud bych počítal s chemickou obranou pro PA, proč se omezovat na papričky? Takový vodný roztok louhu...
Uživatelský avatar
sroub
Příspěvky: 263
Registrován: 05.08.2012 10:42
Bydliště: Poblíž Kladna

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od sroub »

Jen na okraj, kdysi sem venčil fretku, a zpoza rohu vyběh pes, a chňap po ní, žel pro něj, jí chňapnul za zadek, a fretka je vlastně domestikovaný tchoř.... No, fretka mu napumpovala mocnou dávku ze svých obranných žláz do tlamy, a pes vypadal že kdyby pomáhalo žraní dlažebních kostek, tak by je chroupal na kila. :twisted:
Ovčem nejúčinnější kasr na svou obranu má údajně skunk, je to olejovitá látka, obsahující poměrně silnej roztok čpavku nějaké kyseliny, a několik dosud neidentifikovanách látek (čerpáno z článku cca 30let starého)
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od drigon »

Na psa jsem pepřák použil zatím jen jednou. Vystartil po mně na výletě. Stačily dvě dávky a čumákem vyoral brambory snad z půl pole.

Promazán OT
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Fabulous »

Promazán OT
Canis Lupus
Příspěvky: 8
Registrován: 17.11.2013 14:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Jičín

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Canis Lupus »

Zrovna jsem domu pořídil sprej mlha Mace Triple Action Home, 95 g. Umístění u vstupních dveří. Na kliku mam umístěný řetěz s kroužkem.
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 19:36

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od cover72 »

Na mlhu bacha, zkoušel jsem ji kdysi na sobě* a musí se před použitím protřepat, jinak je dosti na nic :)
Jinak mi bylo doporučeno Tornado s tím, že je používá i PČR, takže jsem pořídil to.
_________
*viz druhá část postu http://forum.gunshop.cz/plynove-pistole ... ml#p162990
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Stenny »

cover: řekl bych, že zaleží na tom, kdo tu mlhu vyrábí. Zkusil jsem na some Sabre Red MK3 a kleknul jsem pěkně...
petrjak
Příspěvky: 2
Registrován: 12.11.2013 15:06

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od petrjak »

ahoj, doma jsem našel starý pepřák a chtěl bych jej dát přítelkyni, ale v tomtowww.reklamu.ne jsem se dozvěděl, že se nemá používat po expiraci. Myslíte si, že to vadí, když jej použiji, když je starý dva roky po záruce?

Tupý reklamní hňupe - sbohem! MacGyver
Uživatelský avatar
Lachtan
Příspěvky: 264
Registrován: 29.04.2013 23:15

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Lachtan »

Reklamu nikomu dělat nemíním, nicméně dotaz to není až zase tak špatný - jak je to s účinností u pepřových sprejů po jejich expiraci? Lze je úspěšně použít rok dva po expiraci?
Má někdo praktickou zkušenost?

(Nebo jej po/těsně před uplynutím expirace vyhodit a rovnou nahradit novým?)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Fabulous »

Lze je s úspěchem použít. Účinnost se časem snižuje, podobně, jako např. kuchyňský pepř vyčichne, ale degradace není tak rychlá a i sprej dva roky po expiraci je na obličeji sakra nepříjemný. Ovšem rychlost degradace je ovlivněna více faktory, třeba střídáním teplot. Takže pokud bude vozit sprej v autě taxikář, tak by ho měl skutečně po expiraci radši vyhodit. Kancelářské kryse v šuplíku se stálou teplotou vydrží znatelně déle.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1065
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Artifex »

Expirace hlavně není hlavně pro degradaci náplně, jde o pravděpodobnost pozvolného úniku hnacího plynu, expirační lhůta je tedy pro to, že výrobce garantuje že v dané lhůtě vyžene něco to dráždidlo ven.
Uživatelský avatar
orthos
Příspěvky: 23
Registrován: 24.11.2013 17:11
Pohlaví: muž
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od orthos »

na vlastní kůži jsem nedávno zkoušel rok prošlé Tornado a musím říct, funguje dobře (možná až moc :twisted:).
Odpovědět