Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Obranné spreje, pasti, improvizace, atd. Ale také vše o ukládání zbraní, netradičních zbraních a všeobecně o zbraních.
Odpovědět
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Nobody »

Odděleno.

Hele už se dostáváme dost do OT, nicméně základ je skutečně prevence. Samozřejmě, že nikdy nelze vyloučit nic 100%, ale že holku někdo přepadne, když jde s kamarádem, je řádově menší. Stejně tak na místech, kde je dobré osvětlení a velká frekvence lidí, je pravděpodobnost přepadu daleko menší. Když člověk kolikrát vidí, na jakých místech byly holky znásilněny, tak je to na kastraci pro útočníka a na transplantaci mozku oné dívčiny. Sám bojové umění dělám a jsem "hora masa", ale přes to se snažím vyhnout podobným situacím.

Plus bych koupil kvalitní kasr, dá ti šanci na útěk víc, jak boxer.

Kocour: Po bitvě je, jakmile nejsem schopen dalšího boje. Dokud mi zbývá byť jen zbytek sil, tak bitva probíhá. Že nemohu běžet, protivník má zbran, stojím proti přesile atd. je sice nemilé, ale stále s tím něco dělat mohu a šance tam je.
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od big bang »

podľa mňa si s boxerom zarobíte na dosť veľký problém u štátu ak ho použijete(a najme ak úspešne), moje preferencie a rada pre vás sú:

-kaser(s kapsaicínom)
-kubotan
-teleskop(obuch)
-krátka strelná zbraň(s tou sa nevyhrážať a vytiahnuť ju len keď máte pocit(vyhodnotíte situáciu) že vám ide o život a keď ju vytiahnete tak nepremýšľať, ale bum bum)
:geek: :lol:
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od GOD »

vídem s predpokladu že rada delikventov ma skusenosti v pouličných bytkách, alebo priamo v zápasoch bojových športoch.
V pripade že nezanedbate riziko prenosu HIV, žltačky... a dlžku a cenu vycviku, tak najvýhodnejšie vídu bezkontaktné metody: kaser a pištol. Kaser je čistý, legalny, nezanechava krv, vyprchá je malý a lahký, prepašujete ho do lietadla - ten vo velkosti rtenky - ružu. Aj tak nema vyznam nosit vačši, pretože ten už zavadzia.

Striga: ak takto velmi veriš boxeru, rad si v sparingu a s rukavicami vyskušam tvoj postreh, rýchlost a obratnost. Heslo: krv (ani moja) mi nevadí. A ked prežiješ 60s tak kludne nos boxer.
Ps.: som priemerný občan , nešportujem, nebojujem
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Fabulous »

Fuj, je to OT, ale ohledne kasru - je treba nosit co mozna nejvetsi. Zasah je pak jistejsi a duraznejsi. Ta rtenkova velikost je vazne absolutne nouzova zalezitost. Osobni zkusenosti...

Pro zajimavost: pulkilovy sprej se vystrika za cca 3-4 sekundy.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od goral »

Leon Chamel :

kvalitni peprak, teleskop,

oboje doporucuju od ESP (specialne nekupuj ruzny ty pochybny pepraky z armyshopu). Podle toho jak moc si veris a jak moc se ti s tim chce tahat.

Doporucuju urcite koupit nejmensi peprak co dela ESP - do kapsy u rifli idelani.
Pak pokud mas to kde nosit kup nejaky vetsi se svitilnou (velmi prakticka vec nejen na sviceni - ve tme odpada mireni - kam svitis, tam strikas - plus kdyz borcovi bliknes do ksichtu, podiva se za svetlem)

Teleskop na skryty noseni mam osvedcenej 16 palec s klipem. Jestli ses priznivec svetelnych mecu, neni problem 21 a vic (ale uz to chce nejaky pouzdro). Ovsem s tvou delkou ruk ti bude stacit 16ka (max 18) na zjednani poradku.

Byl jsem na jednodennim kurzu na pouzivani obojeho (velmi kvalitne vedenem) a byli tam kamaradi, kteri nemaji zkusenosti z bojovych umeni (i kdyz fyzicku meli urcite nadprumernou). Za jeden den muzu rict, ze by se s prehledem zvladli ubranit a to i schopnemu utocnikovi (i vice). Pokud vis jak tydle dve veci zhruba pouzivat a mas nejaky zakaldni takticke navyky a trosku stesti, tak se vysekas z 99% problemu v CR.

K diskuzi o boxerech, kubotanech atd.
jsou to hezke veci, ale je tu problem se zakladnim zadanim. Ruzne fyzicky zdatny jedinec je nezvladne pouzit, navic si utocnika musis pustit na straslive blizko, abys mohl zautocit. S kasrem/teleskopem si ho drzis dost daleko.

Ma osobni priorita ke zbrani je pouze peprak. Nemam potrebuju chodit oveseny zbranemi a peprak vyresi ruzme problematicke jedince, na ktere neni OK zbran. Jsem si ale vedom toho, ze potycka v malem prostredi (MHD) je problematicka na pouziti obojeho - ale risknul bych asi peprak (samozrejme ne aerosolovy).
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od big bang »

Nobody slzák nie ale feferón sprej v očiach je polovičná slepota a môže byť na čom chce, s takým sprejom odoženieš aj medveďa a na feferón sprej sa nedá navyknúť, na slzák áno a na sfeteného slzák moc nefunguje :geek: :lol: Nobody kúp si čili papričky, rozkrájaj ich, požmoľ medzi prstami a pretri si oko dotyčnými prstami a potom to vynásob 10(sprej), ja som takto raz kuchtil s čili a veselo som krájal a zasvrbelo ma oko a ja blbec som si ho požmolil, potom som na to oko slzil a mal ho privreté aspoň 5 minút kým som ho otvoril a niečo cez slzy aj videl a tá bolesť :ne :head
Naposledy upravil(a) big bang dne 27.11.2012 17:53, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od goral »

neres slzak X peprak a zvykani si:

http://www.eurosecurity.cz/euro-securit ... e-svitilny


Na todle si nikdo nezvykne a zarucuju ti ze to nikdo neustoji. Pouzito v praxi nejen mnou ale predevsim hromadou policajtu a nikdy sem na to neslysel jedinou stiznost. Dany jedinec bude ze hry minimalne deset minut (totalne ze hry), nekteri meli takovou reakci ze i hodiny. V extremnich priapdech to na nich bylo patrne i v radech dni (byli OK, ale opuchly rypak).
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od big bang »

goral Oleoresin Capsicum – 15% OC je vtých sprejoch(takže je to feferónový sprej) :lol:
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Nobody »

Rval jsem se jednou z člověkem na drogách a skutečně bych na sprej nesázel. Ten člověk byl zcela mimo, byl mnohem dravější, silnější a vypadalo to, jako by necítil bolest. Na pomoc mi tenkrát přišel kamarád vyhazovač a s ním nám dalo dost práce, abychom ho vyhodili. Tam nejde jen o to, zda to bude působit, ale i o to, zda to zvládneš správně a rychle použít, protože ten útok je opravdu velice rychlý. Ono to není zase taková sranda, jako v modelových situacích.

Sprej určitě schvaluji, ale stojím si za tím, že nejlepší variantou je, se boji vyhnout a tohle mít jen jako pojistku, pokud vše ostatní selže. Všechny tyhle zbraně mohou sloužit i kontraproduktivně, když ti dají jakýsi pocit bezpečí. Zvlášt jednodenní kurzy sebeobrany a spreje z armyshopů, zahrabané kdesi v kabelce, bych nejraději zakázal :).
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Fabulous »

Spreje vecer oddelim do samostatneho vlakna, tak je tu klidne probirejte.
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Leon Chamel »

Děkuji všem za kvalitní příspěvky. A za ten odkaz na pepřák Tornado se světlem, ta kombinace vypadá opravdu zajímavě, beru to jako bezva tip na vánoční dárečky pro přátele :yes
Já nosím už léta 18" teleskop od ESP na tom jejich kovovém klipu. Pro mne je to optimální velikost, kterou ještě není problém mít stále nenápadně u sebe, a přitom má už dostatečnou délku po roztažení. Kvalita je u té kalené verze také celkem OK, jen se někdy kapku povysunuje a pak trochu cinká (a to jej nosím vysunovacím koncem nahoru). Beru ho s sebou mnohem častěji než pistoli, protože teleskop jsem už úspěšně aplikoval a mám proto jistotu, že tohle železo nebudu mít zábrany vytáhnout a skutečně použít, zatímco u střelné o tom nejsem vůbec přesvědčen, a jakákoli nerozhodnost a váhavost je z hlediska účinné obrany samozřejmě na nic. Zřejmě budu muset ještě zapracovat na té psychické přípravě, je to sviňka...
Osobně to vidím tak, že pro méně fyzicky disponované (většinu ženských, seniorů atd.) bude nejlepší pepřák, chlap pak nešlápne vedle ani s teleskopem, který mi přijde ještě možná o chlup lepší než ten sprej, protože účinkuje úplně na každého a nehrozí nadýchání se vlastní medicínky v uzavřeném prostoru, ve větru atd. Na boxera nemám vyhraněný názor, na různé ty asijské specialitky nebo třeba tolik módní "taktická" pera se dívám trochu nedůvěřivě. No a nakonec nůž: to je určitě skvělá zbraň pro silné i slabé, ale pro dnešní dobu a civilní použití snad až příliš letální, z hlediska následků na úrovni střelné. Hlavně by to ale chtělo seriozní nácvik boje nožem, který mě mimochodem do budoucna velice láká. To ale bude asi trochu problém, protože podle mých informací oba subjekty, které jej v Brně vyučovaly, už nefungují, ale jinde to třeba může být lepší.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Nobody »

Imho rozumnej přístup.

Až na ten nůž, podle mého už to chce dost náturu ho použít. Přece jen zmáčknutí spouště, nebo použití obušku je něco jiného, než kuchat střeva (osobně si třeba myslím, že bych to nezvládl). Navíc to dost vyhrotí situaci. Zatímco boxera nebo vytažený obušek beru ještě jako zápas, proti noži už bych vytáhl střelnou zbran s úmyslem, ji v případě potřeby použít. S obuškem bych ji možná vytáhl také, ale byl bych zdrženlivější. Nemít pistoli a nemoct utéct, tak se rvu adekvátně boji o život - s co největší intenzitou a snahou vyřadit protivníka z provozu. Proti odhodlanému bych neměl moc šancí, ale útočníka co to z blbosti vytáhne a není připraven to použít, by to mohlo stát minimálně zdraví na dlouhou dobu. Samozřejmě, pokud nechce jen mojí peněženku, to bych mu jí dal.

Ten sprej a teleskop mi přijdou nejlepší volba. Případně pistole, ale tu je zase blbost tahat do hospody a tak.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Fabulous »

Za sebe doporučuji ze sprejů značku SABRE, nejlépe sérii RED v provedení Crossfire. Sabre má vícero druhů a RED je nejkoncentrovanější. Crossfire zase zajišťuje funkci v jakékoliv poloze. Náplň je vystřikována v prudkém proudu, je obarvena a pod UV lampou světélkuje. Pachateli zajistí množství doslova peprných chvilek (hodin). Funkční dostřik spreje je v řádu jednotek metrů, typicky cca 3 metry.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od bivoj »

Sprej jsem už jednou také musel použít - proti dvoum zdrogovaným a ožralým hajzlům, co se rozhodli, že mě a mýho kámoše oberou. A můžu říct, že sice nefungoval úplně tak, jak se očekává (rozhodně jeden agresor neupustil od napadnutí), ale alespoň byl, díky spreji, "oslzen" a nemohl dost dobře koordinovat svoje reakce. V ruce sice neměl nůž, ale rozbitou láhev drženou za hrdlo. (Také dost nepříjemnej nástroj). Můžu jen říct - ještě stěstí, že ten fight byl nakonec dva na jednoho a ten druhý agresor se "držel zpět".

Ve finále jsme ve dvou neměli s jedním "osprejovaným" tolik práce - jeho "kámoš", když viděl, jak se to vyvíjí, tak vzal hrdinně roha. Po zavolání policie si ho pomahači převzali se slovy "á, známá firma" (nechápu, jak takoví "lidé" mohou běhat po svobodě).

Resumé - sprej pomohl, ale nečekat od něj zázraky - rozhodně neschladil bojechtivost jednoho z individuí, ten druhej ucouvl spíš proto, že uviděl jak ten první dostává okamžitě výživnou sodu (byli jsme s kámošem ve výhodě, protože jsme byli úplně střízliví a šli jsme z tréningu) a ten první byl s tou lahví i po pořádném propepření pořád dost nebezpečný.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Fabulous »

Obsah "kapsacinů" se ve sprejích dost liší. Některé jsou až 4x slabší, než jiné. Také se zeslabuje účinek stářím. V ČR se smí prodávat Sabre, který je v jiných zemích určen jen pro policii ;)
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Nobody »

Docela by mě zajímalo, jak je to s využitím v boji. Přece jen se nedá předpokládat, že útočník bude v klidu vyčkávat, až mu do obličeje nacákám obranný sprej. Stejně tak pokud bude boj pokračovat, částečně to bude mít efekt i na mě, nebo se pletu? Jeden čas sem ho sebou tahal, ale nikdy nenašel uplatnění.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Fabulous »

Proto prosazuji nošení co největších obsahů. Stříká se nepřetržitým proudem, takže se dá i "domířit". Sprej ulpívá a skoro se nerozstřikuje, takže pro obránce je to celkem bezpečné. Samozřejmě po akci si v žádném případě nesahat na tvář a k očím. Vždy je trochu aerosolu, který ulpí i na obránci a přes jeho malé množství je jeho účinek značný. Já jsem při umývání půl hodiny plakal :cry: Dobré je poté všechno oblečení hodit do pračky...

Také používám dekontaminační sprej, což je fyziologický roztok ve spreji. S tím se dají přímo vystříkat otevřené oči.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od štaflík »

Tento:
http://www.obrana.cz/obrana.cz/shop/kat ... hurricane/
je OK, či nikoliv? Má to žena, jako nouzové prdítko, oslňuje to celkem slušně...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Fabulous »

20 krátkých výstřiků? Ty vogo, to by si moc nezastříkala :) Já to tipuji na dva, až tři rozumné výstřiky. Neznám ten sprej a složení, ale osobně bych volil větší. Také si myslím, že svítilna na spreji je blbost. Co udělá každý člověk, když na něj blikneš? Áno, zavře oči... ;) Tím se okamžitá účinnost spreje dramaticky sníží. :D
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od bivoj »

Pro "nesmrtelné" použití v PA době je možno uvažovat i o tzv "bear spray" - což není nic jiného, než silný pepřák v opravdy velkorysém balení (250 - 500ml) - určený k obraně před medvědy. Pro ilustraci doporučuji na YT zadat heslo "bear spray". Bohužel, u nás v ČR (na rozdíl od tuším Slovenska) se tyto spreje běžně nedají sehnat, takže jedině dovoz.
Odpovědět