Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Obranné spreje, pasti, improvizace, atd. Ale také vše o ukládání zbraní, netradičních zbraních a všeobecně o zbraních.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Fabulous »

Tyto spreje se běžně dají sehnat :D Používám...

Ale nosit v kapse se nedají. To je pouze zásahová záležitost.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Reccol »

Opravdu se vyplatí kupovat ověřené značky, zmiňovanej Sabre red je výbornej. Z vlastní zkušenosti vím, že ty různé no-name pepřáky (natož slzáky), nebo třeba levné slzné střelivo do plynovek se dá relativně ustát - respektive je to o dost slabší.
A ještě jedna drobnost - po laserové operaci očí pozoruju jedinej nedostatek a to poměrně dost sníženou odolnost vůči dráždivým věcem - rychleji oslepí i pitomá cibule nebo kouř z ohně, natož pepřák.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od štaflík »

Bez vlastního názoru bych k Bearsprejům poznamenal, že Chlíbek píše, že používají stejné látky, jako normální spreje, ale v podstatně nižší koncentraci. Podle něj je i na medvěda lepší normální sprej (už proto, že za stejné peníze může mít každý ze skupinky u sebe spreje tři...).
Naposledy upravil(a) štaflík dne 27.11.2012 22:47, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4366
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od bivoj »

Hmm, koukám, že doba se opravdu pohnula, ještě pár let zpět to bylo úzkoprofilové zboží, ale teď se to sehnat dá, tak se omlouvám za dezinformaci. (Viz např zde: http://www.fightsport.cz/1465,peprovy-s ... e-red.html už fabikem zmiňovaná značka SABRE RED. Vhodné i na skupinu útočníků. ;)

O koncentraci těchto bear sprejů (jestli jsou stejně nebo méně/více intenzivní jak klasika nevím) - má někdo relevantní informace? (štaflík?)
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od štaflík »

Na specnaz je video (užitečné, leč velmi, velmi roztahané a rozkecané), kde porovnává nějaké medvědí spreje s normálními a přímo ukazuje na video ambaláž, kde je vidět složení a ten bear je skutečně výrazně slabší. Na druhou stranu možná jsou i silnější medvědí, než měl k dispozici Chlíbek v době natáčení.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Fabulous »

Info, které mám jsou značně nepřesné. Používám zásahové půllitrové "bandasky" a při poslední objednávce jsem přihodil i jeden echt originál sprej na medvědy. Má přijít zítra, tak potom napíšu, jaká je tam čeho koncentrace ve srovnání s klasikou.
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Leon Chamel »

Když se nad tím zamyslím, tak spreje (a obuchy jsou) v současné dob fajn, ale v době (po)rozpadové nejspíše ztratí značnou část dnešní přitažlivosti. Na léčbu sociopatů budeme totiž používat účinnější prostředky než jen naklepávání a sprejování.
Pepřák a teleskop se IMHO mnohem více hodí právě do dnešní doby, kdy navzdory zpravodajství ještě opravdu nečíhá smrt na každém kroku :D V případě použití střelné zbraně se dnes navíc zatraceně pečlivě zkoumá, zda střelec postupoval v souladu se všemi ustanoveními našich různě vykladatelných zákonů. Střelnou zbraň máme například oficiálně k ochraně zdraví, života nebo majetku, ale kdo ji zkusí v tom tučně uvedeném případě také skutečně použít, se zlou se potáže. Ostatně i v těch prvních dvou situacích se v tom budou jednotlivé složky justiční mašinérie nimrat klidně i celé týdny a měsíce, přestože střelec měl na své rozhodnutí jen zlomek vteřiny a jednal pod obrovským stresem. Toto vědomí může způsobit, že člověk při obraně s pistolí v kritické chvíli zaváhá, a pak už bude zase všechno špatně...
Nečeká-li nás dlouhý a pozvolný úpadek, během kterého se nás pokusí totalitní moc odzbrojit, ale kolaps způsobený náhlou SHTF situací, změní se sice naprostá většina věcí výrazně k horšímu, ale najde se i několik málo kladů. Naše přirozené reakce už například nebudou znásilňovány legislativou, kterou dnes beztak vymýšlejí lidé, kteří se sami nechávají za naše peníze chránit jinými. A obuch i intimsprej odejdou do výslužby ;)
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Nobody »

Hele já bych to tak nezavrhoval. Bude-li rychlý rozpad, budou ulice plné hladových, čím dál odvážnějších psů. A obranný sprej ti poskytne dobrou službu. Stejně tak může nastat situace, kdy násilí budeš donucen použít, ale nebudeš chtít způsobit vážnější zranění - např. proti loupeživým dětem.

Výhoda střelných zbraní na delší vzdálenost je nepopiratelná, ale na krátkou při překvapení nejsou až tak praktické.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Fabulous »

Tak sprej je skutečně dobrý hlavně nyní. Už jen kvůli jeho relativně krátké expiraci. Po rozpadu se více užije sprej typu 45ACP...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4366
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od bivoj »

Jak už píše Nobody - budeš plýtvat střelivem na psy? Nebo budeš střílet po dětech házících kameny? Možná, pokud se ujme heslo "ty po mě kamenem, já po tobě .45 (357, 9L ap)", tak děcek s kamenama ubude, ale už za války v Yugo se děti používali jako házeči molotovů, páč se některým z bojovníků příčilo střílet desetiletý kluky.

JInak ohledně té krátké expirace - teď jsem zkušebně vyhrabal jeden hodně starej sprej (cca 8 let po expiraci) a po krátkém ozkoušení funkce jsem měl co dělat s větráním a slzením - takže bych tu expiraci moc nepodceňoval.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Fabulous »

Bohužel, dětský bojovník je také bojovník :(

Věřím, že sprej po expiraci má dost účinných látek, ale má jich opravdu tolik, aby zastavil? Můj dodavatel mi dává ke každému novému spreji jeden zdarma s prošlou expirací 2011... Na prošlý sprej bych se nespoléhal, bral bych ho jen jako doplňující, podpůrný prostředek.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Nobody »

Měl jsem na mysli skutečně malá loupeživá děcka. Ozbrojené dítě bude bohužel bojovníkem se vším všudy. Vystřelit na neozbrojené by asi většina z nás nedokázala.
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Leon Chamel »

Ba ne, jakkoli je teď sprej výhodný, v uvedených situacích už tomu tak docela není:
1. Smečky zdivočelých psů: ty by mohly představovat problém, to je pravda. I na Balkáně tomu tak po válce bylo. Jestli lze ale odvrátit jejich rychlý útok z více stran na téměř kontaktní vzdálenost sprejem, to si netroufám odhadnout. Je to asi lepší než mít prázdné ruce, ale moc šancí bych lovenému nešťastníkovi se sprejem stejně nedával. Určitě bych raději použil hromovou hool už na větší vzdálenost. I to spíše pro ten odstrašující a zvukový efekt, aby si útok zavčas rozmysleli, protože psi jsou velice učenliví a brzy pochopí, k čemu pušky slouží.
2. Kdokoli házející kameny: Pokud je na vás nebudou házet ze 3 metrů, jakože ne, můžete po nich svůj sprej tak akorát vztekle mrsknout. Problém opět nejlépe vyřeší výstražná střelba nad hlavy vrhačů.
3. Loupící lidé, ať už je to kdokoli – loupež přece znamená "užití násilí nebo pohrůžky bezprostředního násilí v úmyslu zmocnit se cizí věci", například onoho zde tolik populárního kola 8-) –Safra, Nobody, ty bys to měl přece nejlíp vědět :lol: Jak jinak než zbraní by vám chtěl někdo (potažmo děcka!) vyhrožovat, to teda nevím. A pak je adekvátní reakce jasná, víme to všichni.
Ale je fakt, že se dají jistě vymyslet i příklady účelného použití spreje v PA době, třeba jako pomůcky při zadržování podezřelých nespolupracujících osob, kterým sice nechceme ublížit, ale je nutné je přesto vyslechnout + jako motivačního prostředku při následném interview; u aerosolových verzí pak třeba aplikace otvory zvenčí do uzavřených prostor, vyvolání zmatku v interiérech budov, vozidel... ledacos by se jistě našlo. Ale už to vesměs nebude jejich primární účel, jaký většinou plní v současnosti.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Nobody »

Já se s těmi psi nechci hádat, protože jsem to nezkoušel, ale myslím, že by je to mohlo od útoku odradit, vzhledem k citlivému čichu. Stejně tak svést ze stopy.

Postřílet celou smečku není myslím tak jednoduché, spíš bych spoléhal na to, že je střelba odradí. Ale to by asi bylo dost o jejich zoufalosti. V reálu bych asi použil kombinaci obojího, protože z kousnutí v PA době mám dost velký strach (infekce).

S kameny souhlasím.

Hele jak říkám, děcka, která ponesou zbran, jsou zkrátka bojovníci. Ale budou i neozbrojený zombíci v podobě malých dětí, nebo slabých žen. Zásoby jim nechat nemohu, ale na zastřelení je už potřeba sakra nátura, nebo výcvik. Já jsem realista, plánuji dle svých schopností. A pálit do skupinky podobných zbídačených lidí bych pravděpodobně nezvládl, takže uznávám i prostředky, které vážněji neublíží a přitom zastaví.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od DeadMan »

V dnešní době je určitě ideální kombinace teleskop + sprej nebo teleskop + svítilna (silná co oslepí = takhle chodím na pivko) ale do PA bych to bral jako záložní nouzovou záležitost.

Osobně nosím G26 + nůž (ale ten není na lidi ale na psy) + svítilnu s tím že za prvořadé považuji se konfliktu vyhnout a předcházet mu (už jsem zažil když mi cigoš na benzince vyhrožoval že mě zašlape do země vulgárně nadával atd. a v tu chvíli ve mě vřelo a cukalo ale ustál jsem to s kamennou tváří a v klidu odešel což sice bylo dotyčným mylně považováno za slabost a strach ale může mi děkovat za život zm*d jeden :lol: )

Co se týče nožů tak v PA by to byl dost užitečný nástroj na cokoli a věřím že by ho člověk našel u 99% přeživších a tam bych už zvrácené zákony ČR neřešil ;)

Ovšem osobní zkušenost s nožem v dnešní době kterou již nechci dál rozebírat mám takovou: nůž = nebezpečná, útočná, agresivní, zákeřná, společensky nepřijatelná hrůzostrašná ďábelská mega zbraň kterou soud zřejmě nikdy nebude schopen akceptovat jako obranný prostředek proti útočícímu člověku proto bacha na to !!! nůž na obranu v dnešní době nikdy za žádnou cenu :!:
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od goral »

Fabiku nemam s tim asi takove zkusenosti jak ty, ale mam jiny nazor. Do sluzby tydle veci nenosim a vlastne na to mam jen par kurzu (ale od velmi kvalitnich lidi).

Me treba ucili strikat peprakem v kratkych rychlych davkach.
Co se tyce te svitilny na spreji - on klidne muze zavrit oci - staci kdyz tim bude mit pocakany rypak a ma o zabavu postarano.

jen pro zajimavost zena s teleskopem - videl sem to na kurzu - celkem mala holcina byla zahnana do kouta dvouma borcama a branila se cvicnym obuskem. a to klasickym machani ze strany na stranu. Nemela zkusenosti a i tak si je drzela od tela. Verim, ze kdyby mela "ostrej", tak panove skonci se zlamanyma rukama.

Souhlasim, ze nuz je v nasem pravnim prostredi spis utocna nez obranna zbran...

K tomu stopovani - nedavno jsem mel zajimavou diskuzi na tema pachove stopy. Nebylo to s nikym, kdo pouziva psy na stopovani, ale s nekym, kdo ma psy vycvicene na pachovky a jejich nasledne pouziti jako dukazy.
Co me velmi prekvapilo byla jeho zkusenost s matoucimi prostredky, kteri nekteri standartne pouzivaji (pepr, savo, peprak a dalsi). Rikal, ze i kdyz bylo inkriminovane misto vypulirovane savem, ci byl rozsypan pepr, tak pes tu pachovku stejne cichal. Otazka je, jak to je pri stopovani, ale je to minimalne na zamysleni
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Fabulous »

Tak je jasné, že délka výstřiku záleží na situaci a také na velikosti spreje. Jedna věc je korekce chování, kde stačí kraťounké výstřiky a lze relativně v klidu zamířit a druhá věc je krajní nouze, kde je třeba napumpovat do šmejda, co se mu tam vleze.

Někteří instruktoři také doporučují střiky ve tvaru písmene Z, aby se pokryl prostor a zvýšila pravděpodobnost zásahu, ale podle mě je lepší stříknout a domířit.

Nejrychlejší (okamžitý) nástup účinku má sprej v očích, proto je životně důležité se do nich trefit. Zásah ostatních partií útočníka nakonec nějakým způsobem zastaví, ale není to okamžité. Navíc si v případě svítilny může útočník myslet, že obránce disponuje právě jen tou baterkou a spíše ho to vyprovokuje. No nevím, jsem zkrátka skeptický. Navíc ta integrovaná baterka není zas tak moc silná.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Fabulous »

Tyler
Příspěvky: 44
Registrován: 05.01.2012 15:48

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Tyler »

Nepřeceňujte pepřáky... Zajímavá ukázka toho, co pepřák "umí" je zde http://www.youtube.com/watch?v=aFmcRx23dPs Tady dokonce v ženském podání http://www.youtube.com/watch?v=GuX2sKqJhLETakže dost slabota. Osobně mám naprosto stejnou zkušenost. Reálné použití bude spíš odhánění dotěrů, než skutečných útočníků... Do PA je to úplně na nic. Ten boxer, jakkoli je dnes nepopulární, udělá mnohem víc práce.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika

Příspěvek od Fabulous »

Tak fajn, internetovou teorii máme za sebou :D
Odpovědět