Varovný výstřel

Obranné spreje, pasti, improvizace, atd. Ale také vše o ukládání zbraní, netradičních zbraních a všeobecně o zbraních.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Varovný výstřel

Příspěvek od bivoj »

Tak samozřejmě, že se Deadman mýlí, nikde v zákoně není definován jakýkoliv "zákaz" varovného výstřelu. A pokud je na to čas, tak varovný výstřel je skvělá možnost ukázat že to co držím není plynovka, atp. (Ale to už tu vše bylo více či méně řečeno).

Navíc já sám mám s varovným výstřelem osobní zkušenost . Je to už (naštěstí) delší dobu a šlo o to, že jsme v noci byli s kámošem napadeni třemi cikány (jeden z nich měl nůž). I když napadení plně odpovídalo možnosti použití institutu NO, vystřelil jsem pouze do vzduchu. Cikáni naštěstí po výstřelu zmizeli jak pára nad hrncem a já s kámošem se zdekovali také. Vzhledem k tomu, že se vše odehrálo v městské zástavbě, tak nějaký snaživý občan po tom výstřelu zavolal policajty. Naštěstí jsem tehdy nosil revolver, takže jsem při "ústupu" z místa činu nemusel hledat nábojnici... ;)

Za mě tedy jednoznačne - varovný výstřel ANO, pokud je na něj čas a situace. (A pokud máte nervy a odhodlání k tomu, že pokud varovný výstřel nezabere, budete muset střílet do člověka.)
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Varovný výstřel

Příspěvek od MRAK »

Můj pohled na varovný výstřel .......

Revolver.
První náboj v komoře brokový .... ideálně směrem k útočníkovi. Tedy svým způsobem "VAROVNÝ"
Nesmrtící, ale citelný způsob, jak rychle upozornit hlupáka, že si nehrajeme.
Další plnotučně nekompromisní.

To je můj názor.
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: Varovný výstřel

Příspěvek od muzzleloader »

Pamatuju se z vojny na jednoho kapitana.Ten kdyz mel devetaka a delal rozdilku,tak nam vzdy rikal:Kurva chlapi,zadny kovbojky,mate ostry.Jak tam nekdo vleze,tak postupivat podle smernic.Pak strelba do vzduchu a do kolen.Pritom si klepal na prsa :-)
Samozrejme ze civilista nema varovnej vystrel zakazanej,jen neni podle zakona nutnej,jako u policie.Obrana je boj o zivot a je jedno jak si ho clovek zachrani.Pohruzkou zbrani,uderem zbrani,varovnym vystrelem,utekem,vyskrabanim oci,uriznutim organu,atd,atd.......
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Varovný výstřel

Příspěvek od FMJ »

Mezi střelci je evidentně rozšířena spousta nesmyslů a polopravd. Varovný výstřel není pro státní bezpečnostní složky v žádném případě "nutnej". Je to jeden z donucovacích prostředků. Může, ale nemusí nutně předcházet použití zbraně jako takové.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Obrana chladnou zbrani

Příspěvek od Fabulous »

Steril píše:No tak pokud se bude oddělovat tak se ještě jednou vyjádřím.
DeadMane, ZP mám a proto vím, že mi varovný výstřel žádný zákon nezakázal ;) Rozhodně radši pošlu pár včel do chodníku než jednu do grázla. Ikdyby to bylo nakrásně zákonem zakázané tak by z toho určitě byl menší fičák než když místo do chodníku rovnou sypeš do útočníka.
Jen bych upozornil, že varovný výstřel je "použití zbraně" a to je třeba nahlásit orgánovi...
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Varovný výstřel

Příspěvek od maci »

Dnes máš na každém rohu kameru. Nedávno unesli dítě a cestu auta vystopovali pomocí kamer až na hranice s D. Takže se kloním nahlásit napadení. Horší by to bylo, kdyby jsi ho hlásil každý týden. :D
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Varovný výstřel

Příspěvek od DeadMan »

OK nejde o to že je to tam vyloženě zakázáno nějakým paragrafem ale v případě průseru to ničemu nepomůže a záleží na tom jestli soudce odsuzuje zbraně a to že se někdo brání už z principu či nikoli (ano i toto je možné a děje se to).

Varovný výstřel je popsán pouze v souvislosti s ozbrojenýma složkama kde je jasně nadefinován (co, jak, kdy atd.).

Takže u civilistů to bude vždy na individuálním posouzení a dává to obrovský prostor pro spekulace atd. a velice snadno se to může obrátit proti samotnému obránci.

Pokud je situace taková že nezbývá nic jiného než vytáhnout střelnou zbraň tak už ji použiju k tomu k čemu jí nosím a nebudu střílet do země, vzduchu atd.

Pokud situace není taková abych po pachateli musel střílet tak ji ani nevytahuju a řeším situaci jinak.

Na tomhle vás rozseká každý lepší obhájce lumpa pokud to tedy přežije a votom to je ;)
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Varovný výstřel

Příspěvek od dracekvo »

Co když se ten revolver pootočí a rovnou jí koupí ostrou?
Já za sebe můžu říct, že bych jí tahal až v nouzi a rovnou střílel. Jinak bych se bál, že dám útočníkovy čas se rozkoukat a mohl bych o zbraň třeba přijít, nebo dostat rovnou kudlou několik ran.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Varovný výstřel

Příspěvek od felix5 »

první náboj brokovej bych nedával ani náhodou . co když tě někdo přepadne zezadu rovnou ti do prdele narve kudlu a ty budeš nejdřív šaškovat s brokovim ? ještě ti to náhodou nenatáhne závěr a budeš navíc řešit další problém.nedej bože aby přišel o oči . to se nedoplatíš. střelba do kolen - stejná píčovina . podívej se na pár fotek co udělá střelná rána v noze nedej bože v kolenou . jako nesmrtící bych to nepovažoval ani náhodou .skuste si najít aspoň obrázek krevního běhu a dojde vám že včelka v kolenou je dost možná definitivní řešení. pokud by to přežil opět bude následovat doživotní renta protože už nikdy nebude chodit.

varovnej výstřel může mít v praxi jen 2 možná řešení. pachatel uteče , nebo vás okamžitě napadne .rozhodně nezůstane po takový ráně stát jak opařenej.je to instinktivní reakce -útok/útěk a s tim je potřeba počítat.

hlavně pokud pachatele střelíte "jen " do nohy tak mu jen těžko budete poskytovat první pomoc protože to jak víme musíte poskytnout komukoliv v nouzi . na to že vás přepadl se nehledí.
edit : komukoliv v nouzi pokud je to pro vás bezpečné samozdřejmě. aby mě zas někdo nebral za slovo
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Varovný výstřel

Příspěvek od MRAK »

praalien píše:první náboj brokovej bych nedával ani náhodou . co když tě někdo přepadne zezadu rovnou ti do prdele narve kudlu a ty budeš nejdřív šaškovat s brokovim ? ještě ti to náhodou nenatáhne závěr a budeš navíc řešit další problém.
On ten revolver moc závěr natahovat nemusí ......
Rána brokovým z blízka bude mít svůj význam, a fakt bys to nechtěl zkusit - to ti dám písemně, navíc promáčknout na druhej (plnotučnej) výstřel až tak dlouho netrvá ......


Hele, já netvrdím, že ta kombinace revolveru a první komory s brokama je to nejlepší a nejuniversálnější řešení, nicméně u nás v našem městě růží mi to přijde jako dost ideální ..... Na bandu agresivních hnědočechů je to podle mě poměrně účinnej způsob, jak jim dát najevo, že nemám plynovku, ..... dost to bolí, nějaká tak krev taky vyteče a v případě, že budu muset někoho opravdu smáznout, tak mám pro soud myslím si dost silnej argument, že jsem mu dal předtím šanci zanechat útoku.

Jinak pořád platí zásada: kreju si záda, přemýšlím kam jdu, rozhlížím se kolem sebe a snažím se vyhodnocovat situaci on-line. Pokud si na mě někdo počíhá a skočí na mě nečekaně zezadu .... pak mám prostě problém a můžu mít u sebe jakoukoliv zbraň .
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Varovný výstřel

Příspěvek od bivoj »

DeadMan píše:...Takže u civilistů to bude vždy na individuálním posouzení a dává to obrovský prostor pro spekulace atd. a velice snadno se to může obrátit proti samotnému obránci...
Nesouhlasím. Varovný výstřel se proti tobě může obrátit POUZE za předpokladu, že by si jím někoho nezůčastněného zranil či usmrtil. Ve všech ostatních případech, kdy poté bude následovat střelba, bude spíš vždy obrovským plus, dokazujícím, že jsi stále chtěl vyřešit situaci bez zranění či smrti zúčastněných.
DeadMan píše:...Pokud je situace taková že nezbývá nic jiného než vytáhnout střelnou zbraň tak už ji použiju k tomu k čemu jí nosím a nebudu střílet do země, vzduchu atd...
Pokud nezbývá nic jiného než použít střelnou zbraň a stále je čas na varovný výstřel, tak ten nikdy neuškodí (viz výše).

A navíc - nikdy nikdo nezdokumentuje, kolika trestným činům bylo zabráněno např. pouhým vytažením zbraně, či varovným výstřelem a to zejména proto, že obě strany konfliktu se zdekují a napadený to jen velmi výjimečně jde ohlásit na policii. (Všichni víme proč.) Ale i pokud to ohlásí, nedostane se toto do žádných statistik "odvrácených přepadení" ap. jednoduše proto, že se takovéto statistiky nikde nevedou.
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Varovný výstřel

Příspěvek od Reno »

DeadMan píše:OK nejde o to že je to tam vyloženě zakázáno nějakým paragrafem ale v případě průseru to ničemu nepomůže a záleží na tom jestli soudce odsuzuje zbraně a to že se někdo brání už z principu či nikoli (ano i toto je možné a děje se to).

Varovný výstřel je popsán pouze v souvislosti s ozbrojenýma složkama kde je jasně nadefinován (co, jak, kdy atd.).

Takže u civilistů to bude vždy na individuálním posouzení a dává to obrovský prostor pro spekulace atd. a velice snadno se to může obrátit proti samotnému obránci.

Pokud je situace taková že nezbývá nic jiného než vytáhnout střelnou zbraň tak už ji použiju k tomu k čemu jí nosím a nebudu střílet do země, vzduchu atd.

Pokud situace není taková abych po pachateli musel střílet tak ji ani nevytahuju a řeším situaci jinak.

Na tomhle vás rozseká každý lepší obhájce lumpa pokud to tedy přežije a votom to je ;)
Hmm, docela solidní snůška právních polopravd, demagogie a nesmyslů... :roll: Opravdu máš zbrojní průkaz? :twisted:
Takže trochu osvěty: Náš právní řád v ČR obecně funguje na principu, že občan může činit vše, co není zákonem zakázáno a stát pouze to, co mu zákon umožňuje. Orgány státní moci tedy mohou do práv a svobod občanů zasahovat pouze způsobem a v rozsahu stanoveným zákonem. Z těchto důvodů mají ozbrojené složky v příslušných zákonech zakotveny instituty jako např. hrozba namířenou střelnou zbraní, varovný výstřel a podobně. Běžný občan samozřejmě může v rámci nutné obrany použít varovný výstřel nebo útočníkovi použitím zbraně hrozit, aniž by to muselo být rozepsáno někde v zákoně :!: A nejen že to není zakázáno, ba dokonce pokud to okolnosti umožňují, mělo by takové nedestruktivní řešení (bez zranění či usmrcení útočníka) být prioritou! Mimochodem, použití varovného výstřelu či hrozby zbraní už v praxi vyřešilo nemálo případů, které by jinak skončily například oloupením nebo zraněním napadeného.

Edit: Reno, můžeš prosím přejít ve svých příspěvcích do méně arogantního tónu. Nesouhlasit či oponovat jde i slušně. Nevím odkud jsi přišel, ale zde máme raději "přátelštější atmosféru". Mohu tě ujistit, že je docela možné, že DeadMan má ZP déle neš ty.

RE edit: Jestli můj styl písemného projevu někoho uráží, tak pardon, ale jsem prostě od přírody poněkud ironický a huba nevymáchaná... :oops: Ale nemyslím to nijak osobně nebo zle, prostě si někdy rád rejpnu, no... :angel
Naposledy upravil(a) Reno dne 11.01.2013 14:45, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: Obrana chladnou zbrani

Příspěvek od Steril »

Fabulous píše:Jen bych upozornil, že varovný výstřel je "použití zbraně" a to je třeba nahlásit orgánovi...
To jistě všichni víme :angel
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Varovný výstřel

Příspěvek od DeadMan »

hoďte mi tu odkazy na alespoň 10 případů takovéhoto užití zbraně s happyendem, které se udály v ČR a pak o tom začnu přemýšlet ;)
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Varovný výstřel

Příspěvek od FMJ »

to DeadMan

Ty prosím zveřejni odkazy na alespoň 10 případů, kdy varovný výstřel či hrozba nezafungovaly. Myslím tím ale věrohodných a zdokumentovaných. Ne výmysly tzv. keyboard-warriors. Byl bys pak naprosto fenomenální a nám, nepoučitelným, bys tím uštědřil užitečnou lekci v taktice.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Varovný výstřel

Příspěvek od BiSon »

Deadman & FMJ:

Obrana za pouziti hrozby zbrani (OK, asi nevystrelila):
http://zpravy.idnes.cz/zena-na-materske ... zpravy_jog

S podivem je, ze na rozdil od vrazd a zneuziti zbrani se tahle zprava na hlavni strance ani neukazala a ted je k nalezeni jenom hluboko v rubrice "kraje". Proc asi?


Situaci, kdy hrozba zbrani absolutne nefungovala jsem popsal tady:
http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.ph ... 169#p42663
To v policejnich statistikach nenajdes bud vubec (asi tenhle pripad), pripadne jako "vytrznost" nebo "rvacka". V novinach spis vyjimecne.


Takze zatim je skore 1:1. 8-)
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Varovný výstřel

Příspěvek od FMJ »

Výborně...máme to zpráva z tisku vs. TVOJE osobní zkušenost. Můj požadavek byl spíše řečnický. Něco jiného je v opilecké nezranitelnosti ignorovat nůž (a díky horší srážlivosti krve dost riskovat) a něco jiného je koukat se na pistoli zepředu. Nic není všelék a nic není dogma.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Varovný výstřel

Příspěvek od BiSon »

Hele, to neni moje zkusenost, takovej drson fakt nejsem :-)
Aktera znam osobne, ale o koho jde pochopitelne bliz ventilovat nechci.

Tipnu si, ze kdyz se situace vyresi hrozbou zbrani, tak se to nikde neobjevi. Zadna ze stran nema zrovna moc motivaci to hlasit.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Varovný výstřel

Příspěvek od Fabulous »

Jeden z důvodů proč jsem přestal používat můj famózní nerezový Walther PPK byl ten, že se mi pachatel vysmíval, že ta "pistolka" je jen plynová...
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Varovný výstřel

Příspěvek od PaF »

No muj Kahr PM9 vypadal jako zapalovac a zabral.
Tak jsem si jeste troufl zmensit na Kahr P380 :)
Odpovědět