Teleskopický obušek - výběr

Obranné spreje, pasti, improvizace, atd. Ale také vše o ukládání zbraní, netradičních zbraních a všeobecně o zbraních.
Odpovědět

Máte a nosíte běžně teleskopický obušek?

Ano mám a nosím
116
48%
Mám ale skoro nenosím
63
26%
Nemám ale chci
45
19%
Nemám a nechci
16
7%
 
Celkem hlasů: 240
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Teleskopický obušek - výběr

Příspěvek od bivoj »

Musím zde, ač nerad, zkritizovat obušek od ESP. Respektive dlouhodobou životnost jeho gumového povrchu.

Vzhledem k určité specifické situaci jsem, po hodně dlouhé době naznal, že budu potřebovat na opasku spíše obušek, nežli palnou zbraň. Sáhl jsem tedy do šuplíku a vytáhl zhruba 10 let starý 21'' ESP, který tam ležel bez využití cca 4 roky.

A zděsil jsem se. Guma v oblasti hlavice byla totálně zteřelá a rozpadlá, vršek byl prakticky úplně oddělený. V oblasti, kde je v pouzdře obušku jistící poutko s drukem byla guma rukojeti taktéž zcela zteřelá a rozdrolená. Navíc se celý gumový povrch jakoby "nafoukl" a separoval od kovového podkladu. Stav dokumentují následující fotky:
20181202_144043.jpg
20181202_143946.jpg
20181202_144033.jpg
Po pokusu o otevření obušku se stalo to, co se stát muselo. Obušek se sice otevřel, ale vylétl mi z dlaně, ve které mi zbyl akorát zteřelý gumový "obal" a kovové tělo obušku odlétlo v dál.

Stav obušku po "otevření":
20181202_150449.jpg
20181202_150621.jpg
20181202_150635.jpg
Jsem hodně zklamán z toho, jak ta guma rukojeti zdegradovala. Musím podotknout, že obušek ležel normálně v šuplíku, kde mám i ostatní obdobné propertie (nože, rukavice, pouzdra na zbraně, opasky atp...) a nebyl tedy vystaven žádnému agresivnímu prostředí.

Při představě, že bych ho měl připravený v BOBu, nebo prostě jen uložený na horší časy, je výdrž gumového povrchu značným zklamáním - a v krizové situaci by to mohlo být i fatální.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Teleskopický obušek - výběr

Příspěvek od K4cer »

Té pozoruhodný; já mám svůj rozhodně déle než 4 roky (10 let? 12? fakt nepamatuju) a nic podobnýho se mi neděje, schválně jsem se na něj byl kouknout a zkusil jsem gumu pomačkat - nic, furt je normálně gumová.

Skladuju ho volně loženej na poličce v kuchyni a občas ho beru ven, když si chci dát venku pivko a tedy neberu pistoli.
Asi bych to nakonec přecejen svedl na nějaký možný výpary z vedle uloženejch předmětů..? Nebo nějaká špatná série?

Každopádně bych obušek nezahazoval, rukojeť můžeš natřít chemoprenem a pak stylově vomotat paracordem, nebo nestylově izolačkou :)
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Teleskopický obušek - výběr

Příspěvek od bivoj »

Výpary z čeho? Měl jsem ho v poličce v komodě v bytě, kde v ostatních poličkách je normální oblečení (košile, trička atp.) a v jedné jsou věci co jsem popsal (nože, boxery, pouzdra na zbraně, opasky, svítilny, kožené rukavice atp...) kde ležel i ten obušek.

Zkontroloval jsem například gumová tlačítka svítilen, ale ty jsou naprosto OK a některé tam leží taky leta letoucí, stejně tak jako ostatní gumové věci, co tam jsou. Jen ten obušek se rozpadl, nic jiného...
K4cer píše:...Každopádně bych obušek nezahazoval, rukojeť můžeš natřít chemoprenem a pak stylově vomotat paracordem, nebo nestylově izolačkou :)
Jj, paracord mám v plánu vyzkoušet, akorát ne nalepený chemoprénem, ale epoxidem...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Teleskopický obušek - výběr

Příspěvek od Serža »

očistit a omotat cyklistickou omotávkou na řidítka
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Teleskopický obušek - výběr

Příspěvek od Fabulous »

Zajímavý. Osobně jsem přesvědčen, že když to pošleš výrobci, tak ti pošle nový nebo opravený, bez ohledu na záruku.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1002
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Teleskopický obušek - výběr

Příspěvek od Hdm »

Mám ESP vožený v autě (mráz, horko, vlhko) několik let a je jak nový. Jak píše Fab normálně jim pošli fotky jestli to je normální. Uvidíš jak se k tomu postaví a pak dej vědět.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Teleskopický obušek - výběr

Příspěvek od DeadMan »

Tak samo jako Hdm ;)
You cannot kill me as I am already dead!
Fantozzi
Příspěvky: 117
Registrován: 13.03.2016 17:27

Re: Teleskopický obušek - výběr

Příspěvek od Fantozzi »

Napadlo mě, že mohlo dojít ke kontaktu s jinýmy plasty, které spolu reagují. Tohle se stalo mě, ale vzhledem k tomu, že si nenašel nic jiného poškozeného tak to asi nebude příčinou.
Uživatelský avatar
MFG
Příspěvky: 267
Registrován: 05.04.2015 1:41
Pohlaví: muž

Re: Teleskopický obušek - výběr

Příspěvek od MFG »

Chtěl jsem něco lehčího, jsem si vědom nižší účinnosti, ale za tu váhu mi to stojí. Přikládám dvě fotografie pro porovnání - nahoře ASP P12 (144g) vs ESP 16 (304g), třeba to někdo ocení ;)

@DeadMan díky za tip, to je přesně ono
97B90FF3-E777-41BE-B9B2-4B0644210449.jpeg
59184B14-4D71-4533-889F-19843DB8231D.jpeg
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Teleskopický obušek - výběr

Příspěvek od DeadMan »

Není zač ;) nosím ho v kalhotech už několik let a neměnil bych, člověk o něm ani neví :yes

Můj najdeš hned na straně 2 :)
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Teleskopický obušek - výběr

Příspěvek od bivoj »

Tak pokračování po roce a něco "co se zteřelým 21'' ESP obuškem" (viz post viewtopic.php?p=183705#p183705)

Udělal jsem přesně to, co jsem měl v plánu, tzn epoxidové lepidlo + paracord. Výsledek nevypadá příliš vábně, ale opravdu funguje:
obuch.jpg
Výhody jsou, že to opletení vydrží asi už nafurt (a neodseparuje se, jak ta guma) a drží se imho lépe jak původní guma. Taky jsem udělal extra návin asi 2 cm na konci, který brání vytržení obušku z ruky. Obušek je o cca 3-4mm v průměru subtilnější oproti původní gumové rukojeti, ale vzhledem k mým rukám je to spíš plus, než mínus.

Výše uvedenou úpravu už mám nějaký čas, ale dnes (resp. včera) jsem ji mohl poprvé reálně ocenit, při použití obušku na zpacifikování individua, nedbajícího na zákony. Tak jsem si řek, že když to funguje, tak proč se nepodělit o to, jak tento obušek lze opravit, pokud vám z něj ta guma sleze...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
hulvath
Příspěvky: 107
Registrován: 28.10.2013 22:36

Re: Teleskopický obušek - výběr

Příspěvek od hulvath »

Panove, tady se v nadseni nad hezkou technickou hrackou neresi zakladni vec : teleskop je vec pro kontaktni boj. V podminkach rozpadu - treba i castecneho, kdy zdravotnictvi sice jeste existuje, ale kleslo pro verejnost na "lazaretovou" uroven a dostupnost - je kontaktni boj to posledni. Kdo se do nej dostane, smrt mu sedi za krkem. Ne nadarmo jsou pruzkumnici, tajni agenti (ti opravdovi) apod. sice cviceni i takto - ale vedeni k tomu aby se kontaktnimu boji vsemozne vyhybali. Protoze tam hrozi extremni riziko zraneni. A v rozpadovych pomerech i male zraneni muze cloveka odsoudit ke smrti, uz jen tim ze ho zpomali, pouta jeho pozornost a tak.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Teleskopický obušek - výběr

Příspěvek od DeadMan »

Jsi zas objevil něco, co je tu stokrát omílané......

Nejprve si pořádně pročti celý Rozpad a pak piš!
You cannot kill me as I am already dead!
hulvath
Příspěvky: 107
Registrován: 28.10.2013 22:36

Re: Teleskopický obušek - výběr

Příspěvek od hulvath »

Cetl jsem - a nechci delat stejne chyby jako treba japoncici pres valku, kdy jim vice zalezelo na to aby vypadali sami pred sebou jako hrdinni samurajove, nez na konecnem efektu. Tak i dopadli. Treba Amici davali prednost nahlemu utoku a zmizeni s prevahou vysky a rychlosti - stihaci doprovod admirala Jamata by mohl vypravet :) Pokud mohli, vyhli se manevrovemu boji. Prezit je o tom jak uspet - ne o tom jak u toho vypadas. Teleskop je velice doplnkova vec, v postapo temer zbytecna, ba ohrozujici.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Teleskopický obušek - výběr

Příspěvek od BiSon »

Zatim jsem si nevsiml, ze by tu probihala poulicni valka a ze je mozne odstrelit drbana na 50+ metru.
Az k tomu dojde, tak teleskop bude jen zbytecna zatez a primarni budou jine zbrane. V takove fazi nejsme a snad nikdy nebudeme.
Dnes se musis ridit pravnim ramcem a tam ma teleskop sve vyhody.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Teleskopický obušek - výběr

Příspěvek od Stenny »

hulvath: Myslím si, že většina lidí se tu nepřipravuje jen na totální rozvrat všeho. Teleskop je v současném nastavení právního řádu velice dobrý mezikrok, který člověku dává v boji navrch a zároveň omezuje pravděpodobnost, že uživatel půjde sedět.
Jaksi pochybuju, že kdyby se systém rozpadl úplně (hrozba vězením mizí, zdravotnictví je nedostupné), budou u sebe rozpadlíci tahat teleskopy. Ale dokud systém funguje, je zbytečné na sebe přivolávat postapo podmínky vazební věznice...

Edit: BiSon mě předběhl.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Teleskopický obušek - výběr

Příspěvek od bivoj »

2 BiSon & Stenny - přesně tak... :yes

Nosím pistoli, nůž i obušek. Z toho jsem párkrát použil naštěstí jen ten obušek a naštěstí z toho nikdy nebylo nic, co by se dostalo někam "dále".

Až se budou ulicemi pohybovat zombie či po zuby ozbrojení bandité, tak samozřejmě obušek nebude zbraň první volby. Ale do doby PŘED PA ho vidím jako ideální domlouvátko do situací, kdy nestačí pěsti.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Teleskopický obušek - výběr

Příspěvek od jerry.mysak »

Bivoj
ta guma zteřela protože byla původně asi dost tvrdá. Přidávají se do ní změkčovadla ( stejně jako do plastu), který z ní časem vyprchají. Pak nastane to co se ti stalo. Možná kdybys tu gumu tehda namáznul glycerínem, tak by třeba vydržela. Třeba. Třeba taky ne.

Je to stejný jako s gumou v trenkách :-) . po pár letech se rozpadne na prach.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Teleskopický obušek - výběr

Příspěvek od Zapadlo »

můj ESP obušek po osmi letech obdenního nošení a občasného cvičení nevykazuje žádé známky degradace, možná trošku zešednul, toť vše. Nijak neimpregnuju, jen ho nenechávám zbytečně ležet na sluníčku.
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 240
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Re: Teleskopický obušek - výběr

Příspěvek od Rookie81 »

Máte někdo zkušenost s obušky nextorch? Mají jištění mechanickýma západkama, podobně jako americké ASP. Takže není nutné je otevírat švihem a zavírat klepnutím o zem. Zdá se mě to jako dobrý nápad
https://www.youtube.com/watch?v=jxicXTEOkiE
Odpovědět