Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Obranné spreje, pasti, improvizace, atd. Ale také vše o ukládání zbraní, netradičních zbraních a všeobecně o zbraních.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od viktor »

vim ze riskuji vyhazov, ale par dodatku, nikoliv navod
takze
mel jsem samozrejme na vybranou, zpusob co jsem zvolil mi prisel za a) vedouci okamzite k zadoucimu vysledku, tj, zkratit utrpeni na minimum
b ) zcela bezpecmy vzhledem k okolnostem, odraz strely byl vzhledem k poloze cile zcela vyloucen
c ) ukoncit zivot poraneneho zvirete chladnou zbrani, napr. nozem, lopatkou atd.. neumim, bylo by to trapeni pro oba
d ) jsem si plne vedom ze se soudi podle zakona, ne podle spravedlnosti,
e ) jsem prakticky trvale svedkem porusovani zakonu, zvlaste ochrane prirody, v takovem rozsahu o kterem nemate ani predstavu a to i statnimi organy ze drobne poruseni predpisu v dobre vire klidne preziju
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od FarmářJan »

viktor:
Jde v první řadě o vaše kvéry, to se tu snažím naznačit a zmínil to i Fabik. Pokud budete střílet, může se stát, že vaše smisendvesóny a zbroják budou během toho řízení ležet někde na místně příslušném oddělení pro zbraně v režimu zajištění a můžete bohatě zkoušet kdejaké argumentace morálkou nebo krajní nouzí.

MFvAGS:
Hlavní předpoklad krajní nouze je, že to je dle § 28 odst. 1 TrZ „Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem“.
Takže za 1.
aby bylo možné uplatnit krajní nouzi, musí jít o trestný čin ve smyslu TrZ. Bez trestného činu nejde o krajní nouzi. A doražení zvířete není trestný čin, ale přestupek dle předpisů, které jsem uvedl výše.
Za 2: zájem chráněný trestním zákoníkem není neutrpení zvířete jako takové. Na to jsou jiné předpisy – veterinární a na ochranu zvířat. Pokud by to zájem chráněný TrZ byl, budou ta ustanovení co jsou teď přestupky dle těchto předpisů přímo v trestním zákoníku.
Ale i kdyby se dalo teoretizovat nad bodem 2, stále není splněna podmínka dle bodu 1., takže namítání krajní nouze když to není trestný je na nic.
Pak tedy lze alespoň uvažovat o postupu dle § 2 přestupkového zákona, kde se praví v odst. 2 „Přestupkem není jednání, jímž někdo odvrací a) přiměřeným způsobem přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný zákonem nebo b) nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému zákonem, jestliže tímto jednáním nebyl způsoben zřejmě stejně závažný následek než ten, který hrozil, a toto nebezpečí nebylo možno v dané situaci odvrátit jinak.“
Takže ok, máme zákonem na ochranu zvířat chráněný zájem, aby zvíře nebylo týráno a netrpělo. Jenže když mu prostřelíš hlavu, těžko můžeš doložit, že „tímto jednáním nebyl způsoben zřejmě stejně závažný následek než ten, který hrozil“ . Takže opět nepoužitelné.

Neradil bych nikomu to vyzkoušet a argumenztovat v praxi, protože s největší pravděpodobností to v případě nějakého řízení nedopadne dobře a fakt asi nebude rozšířena judikatura v oblasti krajní nouze, ale spíš bude mít průser. Navíc když dorazí klepnutím nebo píchnutím, nemůže příslušný útvar rozhodnout o zajištění zbraně a ZP. Když dorazíš střelbou, pak ano.

To riziko zajištění zbrojáku a zbraně by mělo být varováním. M"že to dopadnout dobře, ok, ale jak známo je osvědčená zkušenost, že "všechno fungovalo naprosto perfektně, ... než se to úplně posralo" A pak volaj lidi co už jim není moc jak pomoct, protože se lecos prošvihlo atd.
Mě to trochu připomíná diskuse na zbraňových webech apod. jak je prej zastřelit zloděje ve stodole dole ok, protože vás mohl napadnout, no neradil bych nikomu si to otestovat u soudu v praxi.
MFvAGS
Příspěvky: 29
Registrován: 04.11.2013 19:37
Pohlaví: muž

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od MFvAGS »

Farmář Jan:
Argumentuješ nesmyslně, citací z přestupkového zákona jsi sám vyvrátil to, cos předtím tvrdil. Krajní nouze lze analogicky použít i u přestupků, to právě říká ta citace.
Kdybys četl pozorně můj předchozí příspěvek, tak bys věděl, že jsem psal, že diskuze zůstává u proporcionality, což je právě to, jestli způsobený následek byl stejný nebo větší než ten, který hrozil. No a pak je moje argumentace taková, že dlouhé bolestivé umírání je horší následek než rychlá rána do hlavy/nůž do krku apod. Takže krajní nouze úplně klidně.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od malajizva »

to pak můžeš aplikovat i na lidi? :shock:
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Tada
VIP
Příspěvky: 149
Registrován: 10.12.2012 22:44
Pohlaví: muž

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od Tada »

Řešil jsem o se soudkyní ještě v době mých studií práv a ne, podle zákona to možné není a krajní nouze se na to nevztahuje, ačkoliv jsem argumentoval tím, že i trestní zákoník chrání zájem zvířat před utrpením.

Každopádně řekla, že každý kdo má v hlavě mozek by tohle nestíhal.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od Patrol »

V takových situacích, jako je smrtelně poraněné zvíře u silnice si vždycky vzpomenu na mojí babičku, která si toho dost zažila a byla hrozně hodná. Nikdy by nenechala zvíře trpět, takže už jako malý dítě jsem byl svědkem, když poražené slepici usekla hlavu srpem a zajíce bez mrknutí sekla za hlavu kamenem, nebo klackem. Je fakt, že si tenkrát se zákony hlavu nedělala a byla bezva večeře.
Co jsem toho už najezdil potkal jsem taky několik kusů poraněné zvěře. Vzpomínám, jak jsem kdysi zkoušel srnce, na silnici mezi polemi, holýma rukama zakroutit krkem, abych jí zkrátil utrpení. Tenkrát ještě nebyly mobily a neměl jsem s sebou nic, co by pomohlo. Myslím, že jsem se nad ní tenkrát rozbrečel, protože to prostě nešlo. Nakonec jsem našel velkej šroubovák v kastlíku, sklonil jí hlavu a v podstatě provedl záraz mezi obratlema hned za hlavou.
Pak jsem byl svědkem podobné situace, jako tu už byla popsána. Poražená srna, přivolaná policie, přivolaný myslivec, ale nikdo nemohl nic dělat, kvůli našim posraným zákonům. Nakonec jsem to nevydržel, požádal jsem myslivce o nůž, policistu, aby šel ohledat místo havárie, řidiče aby jel pryč, a s teoretickou asistencí myslivce jsem provedl záraz odborně. Všichni byli rádi a nikdo nic neviděl.
Po několika letech jsem se přestěhoval z města na samotu a jako milovník přírody se dal i k myslivcům, jak tady spousta z vás velmi lichotivě říká k srnomrdům. Ptal jsem se jich jak nejlíp postupovat v takovém případě, ale kloudnou legální cestu nikdo nevěděl.
Před pár lety jsem na jednom mysliveckém fóru narazil na stejné téma. Do debaty se tenkrát vložil i právník. Resumé bylo asi následující: Zcela legální způsob dnes není!!! :head
Pokud jste jako myslivec přivoláni k dostřelu poražené zvěře, můžete střílet jen na hodebním pozemku. Takže prakticky musíte donutit zvíře, aby na něj od silnice přelezlo, nebo řidiče, který nehodu způsobil požádejte, ať ho tam přetáhne.
Dále pak rozebírali, že záraz, který je nelegální, je mnohem humálnější, i bezpečnější, než dostřelování. Takže je na rozhodnutí každého "soudruha", jestli bude způsobovat zvířeti další utrpení střelbou z blízka, nebo se přítomní nebudou dívat a zvíře zhasne v klidu. (Málo kdo si to ale riskne v dnešní době, kdy si vás senzacechtivý řidič nenápadně natočí na mobil a druhý den jste ve zprávách.)
Pokud jste vy ten řidič, co boural. Buď vyřešíte situaci sami hned, nebo zavolejte místní myslivce(to, že přijedou až ráno, je podle mě blbost), nebo volejte policajty, kteří zavolají myslivce, a pak tam budou spolu bezradně stát a čumět, dokud jim nepomůžete, nebo nenavrhnete variantu, že jste nic neviděli. Ač se to nezdá, i policajti(jak jsem poznal) mají v takových situacích rozum a soucit.
Horší je to s poraněným psem ve vsi, kde je spousta čumilů. Tady babo raď.
Ještě k tomu dostřelování divočáka krátkou zbraní.To rozhodně nedoporučuju! Když pominu fakt, že by jste museli tvrdit, že vás poraněný divočák ohrožoval na životě, je to velmi nebezpečné.Jeho lebka i kosti jsou tak tvrdé, že kulku z krátké zbraně klidně odrazí a můžete ohrozit sebe i okolí.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od dracekvo »

To mi připomíná
https://www.youtube.com/watch?v=Nt6kKhlX8vU

Pro neangličtináře. Tam říkají, že před tím než vystřelí musí kvůli zákonům zakřičet "Útočí na nás'
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od Strelec45 »

Patrol: Srnomrd je myslivec - pytlák, nepoctivý myslivec, svině prvního řádu, která si jiné označení nezaslouží. Ostatní - pravděpodobně mizivá menšina - budiž myslivci, případně hanlivě nimrod. ;) To jen tak na okraj ... :nod
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od cipis »

Dráčku, to je pěkné :D
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od Patrol »

Jo, pěkný video. Tak nějak s tím prasetem, ale těžko budete někoho přesvědčovat, že na vás zaútočil poraženej zajíc. :lol:
Ještě musím dodat,že když to tam nenecháte ležet a policajti vás chytěj, jak převážíte zvěřinu bez plomby a průvodní karty,tak můžete jít i sedět za pytláctví, tak si raději rozmyslete,jestli to za ten risk stojí. :roll:
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Cliveromew
Příspěvky: 2
Registrován: 21.10.2015 17:17
Pohlaví: muž

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od Cliveromew »

Problém je, že strašně záleží na okolnostech. Ušetřit zvířeti trápení si můžete dovolit někde na samotě u lesa, někde u cesty kde není ani noha. Určitě bych se nesnažil dorážet prasata, nebo větší psi, to může být dost nebezpečné...
I u některých menších psů bych si dal majzla, vzteklina je sviňa..

Osobně mi přijde vhodnější dát záraz nožem, nebo dlouhým hřebíkem u drobnější zvěřě, než dostřelovat krátkou zbraní, jak eticky, tak z bezpečnostního hlediska...

Samozřejmě, nejlepší je dávat za volantem majzla, aby člověk něco nesrazil..
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od jerry.mysak »

viktor
já vozím v autě sekeru, fiskars. Když jsem před pár lety srazil srnku, tak skončila s přeraženým hřbetem ve škarpě. Páč jsem chlápek z vesnice, co ví že maso neroste v Lidlu, tak jsem vzal sekeru a hlavu jsem jí usek. Až jsem se divil, jak snadno to šlo. Skoro jako jako když sekáš hlavu huse.
Takže na srnu by stačila i železná trubka a majznout jí za hlavou.

Na prase bych si netroufnul.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od viktor »

verim ze poradnou sekerou hlavne nabrousenou to jde snadno, nakonec se s ni sekali hlavy celkem bezne a valecna sekera je dost strasna zbran.. maceta atd ..
jenze to sebou vetsinou fakt nevozim, pistoli ci revolver vetsinou ano..
myslim si ze je zadouci utrpeni vzdy zkratit, ne vzdy to jde a vubec.. je to na kazdem jak se k tomu postavi a co pouzije.. rana trubkou do hlavy je pravdepodobne stejne milosrdna a rychla jak vystrel z pistole, bavime se napr. o srncim. Nevim jak je na tom legislativa, pravdepodobne stejne blbe jak u strelby. Dalsi vec jak se cela zalezitost poda. Dovedu si predstavit ruzne titulky v novinach pocinaje : Ridic ukoncil trapeni srazene tezce poranene zvere milosrdnou ranou z legalne drzene zbrane, ma byt za to popotahovan ? az po ... Muz brutalne umlatil trubkou nestastne srnci srazene neopatrnym ridicem, vyvazne snad bez trestu ? ....Tak si vyber. Myslim ze vzdy bude zalezet na okolnostech. Nedavno znamej srazil divocaka, auto cumak v prd..divocak zustal na miste mrtev odhozen do pangejtu. kus tak 80 - 90 kg.. jel v kolone ani si ho nevsiml, jen rana a byl rad ze zustal s autem na silnici. Problem nastal po te. Silnice byla zaroven hranice mezi honitbami a tak vypukla rozsahla debata mezi myslivci ci ten divocak je. Telefoni debaty trvali asi dva dny nez je proste poslal nastvanej jak tago primo do prd... auto na hadry a tlupa myslivcu se hada komu autem slovene prase patri, Packalove, ani strilet neumej.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od K4cer »

viktor píše:a valecna sekera .. maceta atd ..
jenze to sebou vetsinou fakt nevozim, pistoli ci revolver vetsinou ano..
No tak tady se zjevně nabízí prostor pro zlepšení, né?
Mačeta akorát pasuje do kapsy řidičovejch dveří, a v československu za ni dokonce nedostanete dva roky státní péče, jako v "civilizovaný" evropě.

Já tamtéž vozím mačetu Fiskars, už sem tady vo ní mluvil. Pistoli vozím taky, ovšem na useknutí něčěho co se mi chystá urvat světlo na střeše je ta mačeta fakt lepší. Na vobranu jde taky použít, ale dál než k upozornění že s ní spoludiskutujícímu usekám uši a dám je do tlačenky sem se naštěstí nedostal.

Nicméně s popravením těžce zraněného zvířete není až tak problém technologický, ale legislativní.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
PetrNovak72
Příspěvky: 156
Registrován: 05.04.2015 14:05

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od PetrNovak72 »

.. slyšel jsem o historkách kdy oficiálně sražená zvěř, zavoláni pach, pach zavolají Mhospodáře-stráž (která má "právo") usmrcovat..

jenže jeden aktivní blbec s videem nebo kamera v autě, obvykle nějakej vidlák co se odstěhoval do prahy a dal se na vegetariánství..... takže pak dochází ke scénkám kdy monocajti donutí lidi odejít-odcouvat..aby mohl hospodář-stráž tu zvěř vyřešit..
protože silnice nehonební pozemek atd atd.. jak tu bylo zmíněno... a bud budu sluníčkový hovado co tu zvěř nechá zhasínat ve škarpě půl hodiny.. nebo to vyřeším za 10 vteřin.. to je na každým...
Uživatelský avatar
Millefolium
Příspěvky: 4
Registrován: 14.08.2016 0:33
Pohlaví: muž

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od Millefolium »

Wikipedia: "Zavazák je kratší a užší lovecký nůž, který se běžně používá k provádění tzv. zárazu postřelené zvěře. To je zabodnutí nože do lebečního důlku v místě vyústění míchy do prvního krčního obratle (tedy lidově „za vaz“). Nůž musí být pevný, užší s ostrou špičkou, aby pronikl až do mozku a zvěř okamžitě usmrtil."
Tedy nikdy jsem to nedělal, možná to je i blbost, nevim, takže mě případně omluvte, ale příjde mně to lepší než sekat hlavy sekerou či mačetou nebo umlacovat trubkou nebo heverem. No ale proti gustu ... :D
Uživatelský avatar
Jonny
Příspěvky: 25
Registrován: 28.08.2016 19:59
Pohlaví: muž

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od Jonny »

Pravda, svokor - poľovník nemá síce špeci "zavazák" ale nosí obyč. žabykláč. Záraz už som ho pár krát robiť videl, je to fakt bleskovka a oproti podrezaniu tepien krajšia na pohľad. Zapichol som už pár svíň a podrezal pár desiatok sliepok (ako bežný drobnochovateľ )a viem že striekajúca krv nie je nič pre pohľad náhodných okoloidúcich. Ja som raz zrazil mačku, ako už bolo hore písané - dotrhaná, dolámaná, črievko vonku, ale žila a mraučala. Nič lepšie ma v tom momente nenapadlo, len sa odraziť, vyskočiť a dopadnúť patou pravej nohy na jej hlavu. Mojich 80 kg urobilo svoje a bolo ticho. Nuž som ju vzal a zahodil do lesa. Nie je to síce asi dobrá metóda, ale v tom šoku ma nič lepšie nenapadlo. Srnka vás nekusne, tá len smutne kuká, ale na divé prasa, jeleňa či jazveca by som radšej fakt volal chlpáčov - tieto zviratká vedia byť bohovsky nebezpečné keď sú nasrané. A malé kúsky ako líška sa dajú asi fakt odpraviť dobre miereným cúvnutím. Vždy je ale riziko, že nejaký snaživý envirofašista vás uvidí a napadne ho volať orgány. Vtedy je každá rada drahá... a to doslova.
... ještě nikdy nebylo, aby ňáko nebylo !
elef1260
Příspěvky: 7
Registrován: 18.04.2019 14:37
Pohlaví: muž

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od elef1260 »

Heike píše:Ve spleti paragrafů se nevyznám, na to jsou tu moudřejší lidé, ale zeptám se-když se najde srnka, co ji chybí zadní nohy, střeva má přes silnici, zlomenou páteř a přes 70% těla otisk od pneu, a zlomený vaz-proraženou lebku, koná se zdravotní pitva?
presne to si myslím aj ja, čo by možno niekto chcel v tejto súvislosti naznačiť: a to že pri množstve devastačných poranení u zrazeného zvieraťa sa smrteľný úder vykonaný tupým predmetom do lebky nebude považovať za podozrivý ...jednoducho sa to stalo pri nehode a koniec. Zviera sa skúmať nebude, pokiaľ na ňom nebudú viditeľné strelné poranenia. Samozrejme za podmienok, že to dokážete účinne realizovať a svedkovia činu vôbec neboli, alebo sa v tom nebudú vŕtať. Myslím, že takto by to bolo pre všetky strany to najlepšie.
Odpovědět