Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Obranné spreje, pasti, improvizace, atd. Ale také vše o ukládání zbraní, netradičních zbraních a všeobecně o zbraních.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od štaflík »

Už několikrát mně napadlo, zda je možné, zastřelit třeba na silnici těžce a bolestivě raněné zvíře. Jednou jsem jen periferně, koutkem oka, zahlédl u kraje silnice na Teplice kamion, který přejel psa, ale pes s rozjetou dolní půlkou těla ještě žil a hrabal. Vedle zvracel řidič. Ten čtvrt vteřinový obraz mně občas straší, když nemůžu spát. Pak srna na silnici s utrženou nohou. Vypadala stoicky. Neměl jsem tenkrát zbroják.
Otázka zní: ušetření zvířete od bolesti je nepochybně zákonem chráněný zájem. Lze tedy považovat utracení zjevně trpícího a těžce (s životem neslučitelně) zraněného zvířete krajní nouzí? Pochopitelně spojené s dodržením bezpečnosti, zavolání PČR a myslifců...?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od Fabulous »

No ano, také jsem se na postup ptal. Dokonce aktivních policistů. Takže zde je návod: o půlnoci autem srazíme srnu. Rozdrtíme ji jen tak napůl, aby ještě žila a pěkně se trápila. Oznámíme to telefonicky na 158. PČR dorazí k nehodě, která není život ohrožující, takže v nejlepším případě tak do hodiny. Na místě zjistí stav a vyrozumí srnomrdy. Sami srnu neutratí. Srnomrdi samozřejmě hnípou a kvůli podělané srně přece nepolezou z pelechu. Takže asi tak o osmé ráno dorazí, aby srnu ekologicky zlikvidovali. Ta je už samozřejmě po dobře prožité noci tuhá. A pokud ne, tak potěš pánbůh. Správný srnomrd jí přesně podle zákona odstřelí puškou. Neb pistolí ani nožem nesmí.

Anebo se řidič vykašle na tento stupidní kolotoč a milou srnu rychle a humánně dorazí. Pak už si jen spočítá, kolik zákonů to vlastně porušil...

Jak vidno, opět byrokracie a stupidita vítězí na srnami...
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od štaflík »

Jo, přesně jak píšeš. Problém je, když ti v poledne na sídlišti vběhne voříšek před auto a zbyde ho jen půlka, které nechce a nechce umřít. :(
Uživatelský avatar
Lachtan
Příspěvky: 264
Registrován: 29.04.2013 23:15

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od Lachtan »

podobnou otázku si též kladu už nějakou dobu (teď nevím, zda jsem podobné téma/dotaz již nezaregistroval zde na tomto fóru, nebo to bylo na jiném...), ale já mám vcelku jasno:
Hypotetická situace:
autem sražená (třeba) srna, zpřelámané nohy, roztržený trup, vyhřezlé vnitřnosti, noc, nefrekventovaná lokalita - ne město/vesnice a pod., ale třeba uprostřed lesa, zkrátka mimo "civilizaci" (tudíž dojez policie a podobných složek na dlouhé lokte), krvácející zvíře při vědomí vřískající bolestí a hlavně na první pohled bez šance na záchranu = rána z milosti.
Ať se kdo chce vzteká jak chce, ale pokud budu něčeho takového svědkem, tak opravdu nevidím jediný rozumný důvod prodlužovat bolestivou agónii zvířete - pokud bych pouze nečinně přihlížel a čekal na případný příjezd policie, potažmo veterináře (který by stejně přijel až s křížkem po funuse), tak bych si připadal jako sadista.

Možná jsem přehnaný optimista, ale jsem přesvědčen, že pokud by případně došlo na správní řízení nebo soud (ohledně použití zbraně), tak pokud by soudce nebyl sadista (a pod.), tak by to smetl ze stolu.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od cipis »

Já jsem pro rozhodně nestřílet. To se může stát tolik věcí, že člověk ani nechce přemýšlet. Taky ta střela místo asfaltu může skončit v něčí noze. A nedejbože, když zrovna projede někdo cizí okolo ... Zkrátka v žádném případě nestřílet.
Celým fórem se táhne "duch" chránit jen svoji rodinu atd., a najednou budete riskovat kvůli zvířeti?
Aby to nevyznělo špatně, asi bych také měl problém nechat tu srnu (...) se trápit, ale rozhodně nebudu na to tahat svou palnou zbraň.
Uživatelský avatar
Jihlavak
Příspěvky: 99
Registrován: 29.11.2012 13:17
Pohlaví: muž

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od Jihlavak »

Taky mi to téma něco říká, ale fakt nevím kde to bylo. Co jsem si z toho zapamatoval byl celkem rozumnej závěr, že např. srnu nedorážet pistolí (nebo jestli někdo vozíte v autě něco většího?) ale spíš ji dodělat nožem.
Nikdo tady zatím nezmínil situaci, kdy máte v autě třeba ženu a děti. Pak by bylo na místě zachovat se "správně", aby si z toho drobotina neodnesla něco co nechceme.
Předpokládám, že výhodou nože bude zkrátka to, že to není "zlá střelná zbraň co zabíjí lidi" a v případě odhalení se nedostanete na první stranu Blesku. Za nevýhodu považuju hlavně nutnost se ke zvířeti přiblížit víc než se zbraní a třeba k lišce nebo praseti by se mi zrovna dvakrát nechtělo.
Stát se ale může lecos a tak by mě zajímalo, jak by se např. taková srna nejlíp dorazila, aby to měla rychle za sebou. Nic většího než králíka jsem nekuchal a tak dost dobře nevím, jestli hledat tepny na krku, nebo něco jinýho. Jestli radši řezat, nebo bodat, nebo jak na to? Fakt nevím :?: . Nosím běžnej kapesní zavírák s čepelí cca 10cm.
Štěstí přeje připraveným ...
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od štaflík »

Srnu myslím sejmeš pistolí v pohodě. Pokud sebou moc nemlátí, tak hlavu dáš. Vzhledem k tomu, že známý kdysi makarovem ustřílel bachyni, co po něm šla, věřím že Lugrem imobilizovaného divočka na jednu, dvě rány taky dáš. Přesně jak píšeš, nožem bych se u spousty zvířat bál. navíc standardně s sebou nenosím nože vhodné na podřezávání kanců. Onehdá se tu řešilo, že na EDC bohatě snačí Victorinox (s čímž já hluboce nesouhlasím) a i můj Large Dozier nebo RAT-1 je na to malá. Rychle a elegantně s tím podřežeš tak kokra, když bude spolupracovat...
Nicméně mně zajímá právní stránka věci. Je zájem ukončení utrpení zvířete nadřazen nepoužití zbraně? Morálně, logicky i lidsky je mi jasné, že ano. Ale právo je obor převážně zkurvený a vůbec bych si jistý nebyl. Navíc nesmíme nosit bezpečné střelivo a FMJ odražená o asfalt někde u sídliště může být dost nebezpečná.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od kregan »

Takhle na blízko bych se ke zraňenýmu zvířeti určitě nepřibližoval. Spíš najít velkej šutr a silou pustit na hlavu.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Jihlavak
Příspěvky: 99
Registrován: 29.11.2012 13:17
Pohlaví: muž

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od Jihlavak »

Sakra no vždyť jo! Teď mi teprve sepnulo, že v autě vozím železnou trubku na řešení různých problémů(povolování kol zejména :D ) Tou by byla praktická část zřejmě řešitelná.
Pokud jde o krajní nouzi, tak se obávám, že to bude záviset případ od případu na jednotlivci co to dostane na stůl.
Zní to sice blbě, ale než bych se do střílení pustil, natočil bych si to zvíře třeba na mobil - se zvukem. Zkrátka aby v případě průseru bylo na čem ukázat, že člověk není vyšinutej střelec co střílí mrtvý zvířata u silnic, ale právě naopak, že Vás úřady drtí, přestože jste evidentně udělal dobrou věc.
Štěstí přeje připraveným ...
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od Heike »

Srnu ideál heverem, a dodělat nožem na krční tepnu-hlavně nenakládat omráčenou aby v autě neožila a neposkytla čínskou masáž zad. Jen je to lupnutí kdy nůž projde kůží nepříjemné, přeci jen, živá tkáň se chová jinak než maso na lince. ke zvířeti při vědomí bych nějak nablízko nešel, přeci jen. Kdysi jsem dorazil kotě, mělo pryč zadní nohy, jednu přední a střeva a tak venku. Tak jsem ho zařízl po omráčení teleskopkem. A vysloužil si nálepku kreatury, protože se měl volat veterinář, jen ten pozná, zda to zvíře má šanci přežít.
Pultik
Příspěvky: 43
Registrován: 07.02.2014 5:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Náchodsko

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od Pultik »

Myslím že zákon na ochranu proti týrání zvířat umožnuje jen manipulaci šíje. Trubka a hever by mohlo být definované
jako umlácení a zavírák či jiný nůž jako ubodání. No a to střílení s výmluvou na ochranu zdraví, života a majetku je snad jasné každému kdo dělal zbrojní průkaz. Navíc zákon o myslivosti celken jasně určuje jakou zbraní je možno usmrtit a krátká tam není. Další přestupek, potažmo TČ v případě volně žijíci zvěře je pytláctví.Vždy musíte dát bacha který pseudo ochránce zvířátek kouká a co natáčí, v případě tvorů vel. kočky radši "dobře" couvnu, abych se vlastně podíval co jsem to přejel.Tvory větší nechám na pčr nebo myslivcích.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od JirkaK »

Je to smutný, ale určitě nestřílet.
Jednou jsem řešil něco podobného. Srna měla zlomené přední běhy. Sehnal jsem místního lesního hospodáře (dostat jej na místo byla sranda a to nadšení), ale když přijel na místo, tak zjistil, že už se nejedná o jeho rajón, ale o kolegy - jednalo se o cca 300m. Odmítl srnu na místě zastřelit, protože měl obavu o zbrojní průkaz a tvrdil mi, že v jiné honitbě ani střílet nesmí. Protože nám srny bylo líto, tak jsme ji pracně přemístili a teprve pak byla usmrcena. Jinak 3 hodiny v pr....

A to jsem srnu nezranil já, ale někdo jiný a ten radši ujel. Policie mi na místo nepřijela - nebyl jsem účastník nehody a údajně nebyla volná hlídka. Byl jsem neodbytný, tak jsem dostal kontakt na toho lesního hospodáře. Jinak na můj dotaz, jestli můžu zvířeti ukrátit utrpení - zastřelit, nebo podříznout, tak jsem byl přímo upozorněn, že bych se dopustil trestního činu pytláctví. (jinak jsem dřív choval králíky, slepice a krůty, takže nějaké zkušenosti z porážkou mám). Kolem silnice pouze pole a nehrozilo ohrožení jiné osoby.

Příště budu hodně přemýšlet, jestli u zraněného zvířete zastavím. Lítost z utrpení zvířete holt do dnešního světa nepatří.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od Kapo »

U nás na slovači je to tiež brané ako pytliactvo, a to je u nás trestný čin, s odňatím slobody aj na 2 roky.
Inak všetko obdobne sedí a platí aj u nás. Akurát, ak sa privolá polícia, tak sa to rieši rôzne. Zvyčajne človeka zdržia aj na dve hodinky, pozerájúc sa na trápenie zvieraťa, a odídete občas aj s pokutou za neprispôsobenie rýchlosti situácii na vozovke.

Definícia-krajná núdza platí len ak zviera zaútočí. Ak by sa niekto predsa len odhodlal ulahčiť zvieraťu koniec, tak treba si byť istý v kranfletoch, že na nás to zranené zviera zaútočilo, a že vlastne jednáme v medziach zákona.
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od Josef »

Je to už hodně dávno, co jsem byl svědkem utracení zvířete, kterému už nebylo pomoci a nepřál bych nikomu, aby to kdy musel opakovat. Seběhlo se to velmi rychle. Shodou okolností jsem pracoval na dvorku, ze kterého je vidět na ulici, když právě projížděla dodávka. Z polootevřených dveří protějšího domku vyběhl pes (klasický vesnický kříženec), přímo pod auto a zadní náprava ho natvrdo vzala přes zadní část. Nejenže tomu řidič vůbec nemohl zabránit, ale předpokládám, že kromě drncnutí to nemohl ani zahlédnout, protože to bylo mimo jeho zorný úhel, takže logicky ani nezastavil. Psík začal strašlivě naříkat, celou pánev i nohy měl úplně rozmačkané. Ze dveří celou věc viděl jeho majitel, který mezitím stihl dveřmi vyjít z domu. Otočil se na podpatku a během několika vteřin se vrátil se sekerou, kterou jedinou ranou psíka zbavil trápení. Od havárie v tu chvíli uplynulo možná jen čtvrt či půl minuty, určitě ne víc. Soused je člověk, kterého léta znám. Člověk jemný a citlivý. Může se to zdát ode mne jako od pejskaře zvláštní, ale dodnes obdivuji, že v sobě i v okamžiku prvotního šoku našel tu sílu a ušetřil svého pejska nesnesitelné bolesti, když na vyléčení zjevně nebyla žádná šance a nečekal na nějaké postupy podle zákona nebo nenechal zvíře dlouhé minuty trpět než samo dodýchá. Přemýšlím, zda bych to zvládl i já, kdyby toho nedej bože bylo někdy zapotřebí a přede mnou ležel na smrt zraněný můj vlastní pes, (který je pro mě víc než přítel) a já to musel řešit.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od sigmark »

uf, zamrazilo mě když jsem to četl.
Měli jsme nechodícího pejska. Rodiče ho dochovali ještě rok po nepodařené operaci, kdy nám postupně ochnul na všechny packy. Nakonec jsem ho napůl navzdory vůli rodičů nechal uspat. Ale ten rok byl utrpení pro pejska i pro nás.
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od Nightmare »

Josef: právě proto, že byl velmi citlivý... A měl to srovnané... Řešil to, co bylo nejlepší pro pejska, ne pro něj. A to věřím, že mu to bylo hodně líto.
Uživatelský avatar
Seldred
Příspěvky: 117
Registrován: 03.08.2013 2:43
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od Seldred »

Rozhodně nestřílet, je to o zbroják, díky střelivu můžete ohrozit sebe a okolí a hlavně to dost přitáhne pozornost a to pytláctví se pak na to snadno našroubuje i když motiv byl úplně jiný.
Pro podobné případy mám v autě nůž a není ani moc velkej, klasickej zavírák s čepelí cca 7 cm, zatím jsem dorážel jednoho zajíce a jednu srnu. Toho zajíce asi před 8 lety ve 3 ráno na liduprázdné silnici (to jsem ještě nevozil v autě nůž a kvůli tomu jsem si ho pak do auta pořídil) jsem viděl před sebou sraženého zajíce a když jsem ho míjel tak abych na něj nenajel začal sebou těsně před autem mlátit. Zastavil jsem a zjistil že mu někdo zlámal a rozdrtil obě zadní nohy od "kolen" dolů, zranění by ho rozhodně hned nezabilo ale nemohl běhat a jen se plácal na místě. Králíky jsem zabíjel od malička, ale vždycky tak že jsem je chytl za zadní běhy a střihl za uši, tady jsem to kvůli těm rozdrceným nohám nebyl schopen udělat. Nakonec jsem mu dupnul na krk a zlomil mu tak vaz, ale když jsem ho zabíjel tak jsem lítostí skoro brečel.
Srnka byla paradoxně jednodušší, nemohla na zadní (asi páteř) a tak stačilo jen přijít směrem od zad, zakleknout ji aby ležela na boku a nepokopala mě předníma, natáhnout jí krk záklonem hlavy a podříznout nožem. Srna má kolem 7-10 kg a průměr krku jen do 20cm takže i s malým nožem není problém jí krční tepny přeříznout. Srna v podstatě ihned ztratila vědomí a během chvilky bylo po ní. Hlavně to udělat rychle ať se netrápí.
Těhotná sestřenka dorážela srnku heverem, i když to co ji zabilo byly spíš ty rozpůlený játra co jsem našel při vyvrhování.

Na vesnici (satelitní bez zvířat na porážku není vesnice) vám doražení schválí každej, dokonce i myslivci jsou raději když jí dorazíte než aby jste je volali aby ji přijeli za hodinu dvě dorazit. A stále platí že se všichni vymlouvají že oni to udělat nemohou protože... ale když ji zabijete vy jsou rádi že se někdo toho ujmul a nenechal to zvíře trpět.
Nepodezírej lidi ze špatných úmyslů, pokud to lze vysvětlit debilitou
Quirinus
Příspěvky: 12
Registrován: 21.11.2013 22:51

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od Quirinus »

No, já zatím srazil jen kance, kterej to měl naštěstí hned za sebou. Snad to nebudu muset nikdy řešit. Nicméně vzpomněl jsem si na jeden díl south parku, kde je "návod", jak lze takovou situaci legálně řešit střelnou zbraní. :roll:

http://youtu.be/Nt6kKhlX8vU
mr_tricoder
Příspěvky: 76
Registrován: 25.02.2012 8:26

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od mr_tricoder »

Na zranenou zver se jednoznacne vykaslat a nechat bejt. Znamy je myslivec, tak pro neho dosli ze je v zahradkarske kolonii zabehnuta, vystrasena srnka a co prej sni. Tak dorazil na misto a videl potrhanou srnu od plotu a co sni? Strlet mezy plotama nemohl, tak poslal psa, ten srnu strhnul a odvezl ji domu.

Vecer za nim domu na udani dorazila policejni hlidka, ze pry stve psa proti zveri, Tyrani zvirat a tak. Nastesti se to nejak zametlo.

Vysledek je takovy:
Pro civila: zavolat policii
Pro myslivce: na nehonebnim pozemku zavolat policii

Pro vsechny nechat bejt
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Použití instrumentu krajní nouze-zraněné zvíře

Příspěvek od surikata »

Na bezbolestné usmrcení zvěře se používá malý nožík. Jmenuje se tuším "zavazák" má max. 5cm delku čeple.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Zavaz%C3%A1k
Dokonce se takto před příchodem polního lékařství usmrcovali těžce zranění vojáci, tuším ještě v době Cesara bežná praxe.
Odpovědět