"Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Obranné spreje, pasti, improvizace, atd. Ale také vše o ukládání zbraní, netradičních zbraních a všeobecně o zbraních.
Odpovědět
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od cipis »

A v druhém máš "spíš" :D
Možné jsou obě varianty. Osobně si myslím, že se potichu zdekuje a zkusí to jinde. Střet s ozbrojenou osobou je pro něj těžké riziko, také se nemusí trefit, selže mu zbraň apod.
Spíš je otázka chování toho "osamoceného" OC člověka. Jestli bude v místě, kde bude jediný, tak předpokládám, že ví, co dělá, bude mít na to nějaký výcvik či kurz a bude si udržovat odstup atd. Tedy vyloženě, pokud nebude někdo střílet z dálky z pušky, tak bude podstatným rizikem pro onoho střelce.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od PaF »

Já bych stejně vždy nosil skrytě, pokládám překvapení za mnohem větší taktickou výhodu než otevřenou výstrahu. Navíc při otevřeném nošení se stanu cílem kapsářů event. opilců, kteří si budou chtít něco dokazovat.
Tasení ze skrytého nošení mne nijak zvlášť nezpomaluje, větší zpoždění je, než hlava přežvýká, jestli už je čas... Vím o čem mluvím, mám to 2x za sebou. Zvažování trvalo o mnoho déle, už jsem měl ruku na pažbě hodnou chvíli předtím, než jsem se rozhodl tasit.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od cipis »

Některé státy mají OC, kdežto skryté buď zakázané nebo na povolení.
To lákání pobudů už považuji za urban legend, protož to by se i u nás houfně ztrácely pistole policistů. A respekt z uniformy tu už asi je dost nízký, aby toto v OC hrálo roli.
Dle mne je to jen v hlavách. A vzhledem k tomu, že se shodneme, že tu na to klima není (na OC), tak z toho logicky vychází spíše nevýhody.
Naštěstí máme institut držení a OC si můžeme do plna užít i tak. A venku, za stávající situace, je skryté nošení lepší.

A jak říkám, tato debata je dost podobná té o obsahu komory. Tam jsem samozřejmě zastáncem IN :)
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od PaF »

Ano, vždy ve všech komorách ;) .
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Maric »

To neskryté nošení by bylo fajn v takovém nějakém "nouzovém" režimu, kdy se člověk musí třeba na veřejnosti převléknout, nebo přemístit zbraň do zavazadla, a nebát se, že ji nějaký srábek uvidí a napráší to na Policii.
Ale už jsme asi mimo téma.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Matěj »

To lákání pobudů už považuji za urban legend, protož to by se i u nás houfně ztrácely pistole policistů. A respekt z uniformy tu už asi je dost nízký, aby toto v OC hrálo roli.
Sice máš na jednu stranu pravdu, ale pokud ten pobuda nemá úplně do čista vymeteno v hlavě (což většinou tedy má, aspoň si myslím, do hlav jim nevidím), tak pořád může mít obavu z následného postihu, když napadne policistu (útok na veřejného činitele, následné několikaleré upadnutí na obrubník při zatýkání jeho kolegy atd.) na rozdíl od napadení civila. Mimochodem, myslíš, že v současnosti policisté zbraně neztrácí? Ztrácí, jen se o tom nedozvíme.

Já nejsem proti otevřenému-neskrytému nošení, jen by měla být stále možnost, by měl člověk na výběr. V některých starech USA třeba skryté nošení povoleno není, pokud vím, nebo jen "na výjimku". Osobně jsem rád, když okolí vůbec netuší, že něco mám (ve smyslu sousedi, sluníčkoví kolegové atd.). A to jak ve smyslu, že nosím nebo že vůbec něco takového vlastním. Nikdy nevíte, kdo si z nich buďto pustí hubu na špacír a před kým nebo to proti vám nějak zneužije jinak (např. když vám blbý soused bude chtít způsobit nějakou zlomyslnost, protože se prostě nemáte rádi, např. nahlásí, že jste ho ohrožovali zbraní). Jistě, zjistit si to může, ale bude to mít složitější.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od jerry.mysak »

Taky jsem pro skryté nošení, ale dobrovolně. Rád bych žil ve společnosti, kde flinta přes rameno není důvodem k lynči.

Zkušennosti ukazují, že magor si jako cíl vždy vybírá BEZBRANÉ cíle. Trhy, divadla, koncerty, školy. Tam kde se nesetká s odporem. Nebo jste někde četli o tom jak teroristi přepadli vojenskou posádku, nebo vystříleli policejní stanici? To se stává jen při občanské válce, mafiánským vyřizování účtů a podobně.

Naopak, stačí jeden jediný občan kterej začne střílet po zmrdovi a ten to většinou zabalí. Asi je fajn střílet do lidí, ale když střílí někdo po něm , tak už mu to tak zábavný nepřijde.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Bill Masen »

Maric píše: 25.11.2020 22:50...neskryté nošení... kdy se člověk musí třeba na veřejnosti převléknout, nebo přemístit zbraň do zavazadla...
To v čechách asi není problém. Vždycky když jsem u nás na zbraních, tak jim to tam lidi nosí přes celé parkoviště v náruči a okoloprocházející lidi se nijak divně netváří. Stejně tak když se v obchodě babka snaží dostat do kartonu mlíka a já vedle ní vytáhnu trapera a karton rozříznu. V anglii už bych tancoval policejní macarenu.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Maric »

Jasně, nůž v obchodě na kartony a igelity používám též v našem státě se to zatím považuje za normální. Pokud jde o to neúmyslné, nebo z potřeby vyplývající odhalení zbraně jde o to, že většina lidí to až tak moc neřeší. Ale člověk nikdy neví kdy natrefí na vystrašeného aktivního blbce, který si historku o zahlédnuté pistoli notně přibarví. A do několika minut na mě bude mířit několik policajtů.

Obecně by do Combat Mindsetu mělo patřit promyšlení situace, kdy budou někteří lidé reagovat nelogicky a neadekvátně (například nedokáží nebo nechtějí rozlišit obránce a útočníky). A to stejné patří i na reakci Policie. Sice není zdokumentován případ, kdy by se ozbrojení civilisté postříleli navzájem, ale existují případy, kdy ozbrojeného obránce zastřelili sami policisté.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od jerry.mysak »

tady je zase jeden příklad

https://www.securitymagazin.cz/security ... 66118.html

Opět stejný scénář. Útok tam kde slušný člověk je neozbrojený. Kdyby po něm někdo střílel, tak se zdekuje. A kdyby vstoupil do přestřelky, tak mezitím dorazí policajti.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Maximus »

Pokud bych se primotal do teroristické akce, pokud budu vytahovat zbraň (vetsinou mam u sebe) na obranu a bude čas volat na 158 (nekde z krytu) tak nejen nahlasim situaci a jasně se vizuálně identifikovuji (postava, oblečení, batoh,...), aby si to policisté mohli předat po vysílače aby strelce - obrance nezastrel omylem roztrepany pochůzkář, co se na misto dostal shodou okolností.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od ecart »

Cílem zasahující jednotky bude každej, kdo se po jejím příjezdu bude na místě promenádovat s bouchačkou v ruce. Myslím, že na to byla i nějaká poučka, že je potřeba mít takový holster, ze kterého umím nejen rychle tasit, ale také do něj pistoli zase rychle vrátit zpátky.

Na to, že bude čas někam volat, a na to že informace o identifikaci útočníků vs obránců doputuje až k jednotlivým příslušníkům zásahovky, bych rozhodně nesázel.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od bivoj »

Taky si nemyslím, že v případě pokud bude v místě akce osoba se zbraní, bude stran zásahové jednotky čas na nějaké rozlišování na hodný/zlý, útočník/obránce atp. Seberou všechny, u koho najdou zbraň.

Když už bych se k něčemu takovému přimotal a musel se bránit zbraní, tak samozřejmě, že se snažím (pokud bude čas) informovat na 158, že na místě se nachází i obránce (já) který se brání střelnou zbraní, ale v okamžiku, kdy na místo dorazí urna a "vidí mě", tak pokud zbraň mám ještě viditelně v rukou tak tuto odkládám, dávám ruce nahoru a volám že jsem obránce. Samozřejmě, že mě asi stejně brutálně znehybní a spoutají, páč toto by mohl volat každý terorista/útočník a oni na místě prostě nejsou s to toto rozlišit. A bude pak už jen na mě později prokázat (na místě asi těžko), že já jsem ten hodnej, kterej se jen se zbraní v ruce bránil...

Celá věc je daleko, daleko složitější a i kdybych teroristu v nutné obraně regulérně smáznul (a byl by jen jeden, jako např. naposled ve Vídni) a zachránil tím spoustu životů, tak k předání pozlacených hodinek a řádu za statečnost je to ještě hodně dlouhá cesta...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Maximus »

Pokud je na místě zásahová jednotka profesionálů, tak není většinou důvod u civilisty pro NO či KN. V této chvíli by měl v ruce zbraň jen sebevrah.

Jak dlouho trvalo, než se zásahová jednotka dostala DO UB?

Bylo to myšleno ve smyslu - někde v hyper-super se střílí, rodinu a případně okolní lidi přesvědčím, že dle situace je nejlepší zmizet někde zadem nebo, což je u hyper-super pravděpodobnější zalézt do nějaké technické místnosti v obchodu, kde se nedá předpokládat, že mi někdo vpadne do zad a budu jistit přístup. Moment překvapení na kratší vzdálenost mi dává dobrou šanci proti střelci z útočné pušky. Proaktivně bych se choval, kdyby tam "někde vpředu" byli lidé, na kterých mi hodně záleží.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od bivoj »

Jasně, ale ta jednotka se může objevit právě v okamžiku, kdy tu zbraň v ruce máš, protože se ještě/právě bráníš (probíhá útok)... Tam pak můžou nastat určité problémy...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Maric »

Dostat se do křížové palby teroristů a policistů nedává moc šancí pro další existenci na tomto světě. Zásahovka sice může mít informaci o tom že se na místě nachází nejen ozbrojení útočníci, ale i neupřesněný počet obránců, ale i tak je vysoká pravděpodobnost že obránci dopadnou jako ten pošťák s koženou brašnou, pokud se policie přiblíží z nesprávné strany a neuvidí teroristy dříve než obránce.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Maximus »

Zkomplikovat to lze všelijak - teroristi si vezmou na sebe policejní uniformu jako Breivik a tím získají docela značnou výhodu překvapení. Pokud bude mít útočník v rukou AK a plnovous, tak by to bylo o něco jednodušší. Útočníka v naší policejní uniformě a s ČZ v ruce rozeznáte jen podle toho, na koho střílí - v lepším případě to nebudete vy.

K té zásahovce - pokud někam vletí zásahová rozbuška a vtrhnou lidé v kuklách, tak se zbraň odhazuje neprudkým pohybem a pokud možno leží na zemi či drží "ruky věrch".

Na konci devadesátek jsem se připletl k aktivnímu zásahu proti mafiánovi ve velké Audině poblíž hlavního nádraží v Brně. Jak z akčního filmu - mafiánovo auto zablokovalo vpředu auto, vzadu auto, za nimi další. Pak vyskočili borci s MP5, jeden borec s kladivem rozbil čelní sklo a další tahali řidiče a spolujezdce. Bylo to velmi ale opravdu velmi rychlé - já jsem zůstal stát za betonovým sloupem a jen "rekognoskoval terén". Ještě se poblíž vyskytovala paní s kočárkem a ta se šla podívat ještě blíž, aby jí nic neuniklo. Pokud to nebyla dobře maskovaná policistka, tak to byla kandidátka na Darwinovu cenu, pokud by vše nevyšlo policii dle plánu.

Raději se stanu "Collateral damage", než si nechat zmasakrovat rodinu či blízké od nějakých pošuků a ještě s pistolí v pouzdře :punch.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Stenny »

Myslím, že teoreticky tahle situace (přestřelka teroristů a zásahovky s obráncem uprostřed) sice nastat může, ale na základě dosavadních případů to není moc pravděpodobné. Minimálně proto, že obránce obvykle tasí a střílí v řádu vteřin až desítek vteřin po začátku, kdy ještě na místě není ani pochůzkář, natož zásahovka. Útoky trvají vesměs velmi krátkou dobu.
Samozřejmě ve chvíli, kdy člověk stojí nad zastřeleným teroristou a z vedlejší místnosti se ozvou výbušky a řev "Policie, na zem, na zem...", tak by měla zbraň jít zpátky do pouzdra (nebo na zem, pokud není čas), aby nedošlo k nedorozumění. Nevím ale o tom, že by se něco takového stalo, leda během operace Nimrod, kde SAS přišla tuším do situace, kde se strážný (se zbraní v ruce) pral s teroristou.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od cipis »

Také si myslím, že to nebude tak horké, jak by si člověk dokázal představit.
A v případě Brodu by to stihl i dvakrát kompletně vyčistit a naolejovat, ještě se vysprchovat a dobře najíst.
Vím o pár případech, kdy někdo se zbraní zastavil zloděje (dokonce práskl výstřel) a k přijíždějící hlídce se to dostalo, takže následovala akorát výzva, schovat zbraň. Ale je to už poněkud staršího data, takže myslím teď, že by bylo spíš odhodit a skončil by preventivně v poutech také.
Tak jak tak by s tím měl člověk počítat, akorát když má člověk tunel, tak to bude trošku náročnější. Každopádně tím, že to do telefonu řeknu, že jsem ozbrojen, tak rozhodně nic nepokazím.

A teď jsem si vzpomněl na tu střelbu v kostele ve státech, kde také v samotném finále padla hláška "odhoďte zbraň", následovaná hláškou "vy ne, ten druhý" :)
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od devlop »

to co tady řešíme mi připomnělo toto dva roky staré video

https://www.youtube.com/watch?v=bEbkeLJNuuU
https://www.dailymail.co.uk/news/articl ... death.html

nejedná se sice o přestřelku mezi teroristy a ozbrojeným civilem, ale co dělá civilista s namířenou zbraní na útočníka po příjezdu policie a co dělá policie je tam dobře vidět
Odpovědět