"Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Obranné spreje, pasti, improvizace, atd. Ale také vše o ukládání zbraní, netradičních zbraních a všeobecně o zbraních.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Maric »

Téma bezpečný směr při varovném výstřelu (může být takticky výhodnější, než se snažit první ranou zasáhnout útočníka) v rámci Combat Mindsetu je taky zajímavé téma. Z logiky věci vyplývá, že pokud jsem venku, tak určitě nestřílím do vzduchu, ale někam do hlíny minimálně metr od sebe. Ale co v budově, například v Obchodním centru? Tam může být taky občas výhodnější varovně vystřelit. (např. útočník má nůž a bodá kolem sebe, a já jsem daleko, v dráze střely jsou panikařící lidé a já chci přerušit jeho činnost...) Když budu u palety s minerálkami, moukou, pracím práškem..., tak je jasno. Ale co jinak? Stěny jsou většinou z papundeklu vycpaného vatou, stropy betonové...
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od devlop »

Za mne, varovný výstřel v uzavřené budově nebo kdekoli mimo volný prostor, bych nikdy nedělal. Ono je i otázka, zda varovný výstřel vůbec provádět. Pokud namířená zbraň a řev dotyčného nezastaví v jeho konání, tak má smůlu, byl dostatečně upozorněn. Zákon nic takového jako povinnost varovně vystřelit před tím, než mu to našiješ do kožichu, neukládá. Kromě nákupních center apod. jsou pro řešení situace ještě horší hromadné, dopravné prostředky. Když jsem ještě cestoval do zaměstnání po Praze cca 40minut metrem, vždy jsem si v mysli přehrával různé situace, které by mohly nastat a jak bych je řešil. Každopádně základ v MHD nikdy nesedět, a když už, tak způsobem, kdy nemáš za zády volný prostor a další stojící lidi, tzn. na koncích soupravy po nebo proti směru jízdy, aby jsi měl přehled nad celým děnim ve voze (tzn. nesedět uprostřed, kdy nevíš, co se ti děje za zády). Pak jsem přemýšlel nad tím, jak bych střílel na někoho, kdo v metu střílí na ostatní nebo je ohrožuje nožem a to tak, abych nezranil lidi za ním stojící. Téměř neřešitelná situace. Možná jedině tak, že bych si poklekl a střílet "ze spoda", střela, která by prošla tělem by teoreticky měla případně zasáhnout horní část vozu a ne lidi, schoulené za ním na sedačkách nebo pod nimi.
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od L.C. »

Ono by stálo za zamyšlení i to, že většina, která nosí (včetně příslušníků PČR), má naládováno celoplášťovým střelivem a pochybuji, že se ta střela zastaví v samotném ničemovi, na kterého vystřelíme. Je tedy dost důležité sledovat i to, co se děje za potenciálním cílem.

Na otázky, které byly položeny, i když vím, že byly míněny dobře, nemohu jednoznačně odpovědět, protože i zdánlivě jednoduchá situace obsahuje příliš mnoho proměnných, které se prostě musí vyhodnotit. Takhle na „papír“ se dá těch situací napsat tisíc, ale jak se říká: „Šedivá teorie, zelený strom života“.
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od PaF »

Vzhledem k tomu, že nosím 5 ranný revolver, je pro ne varovný výstřel nerealistický. 20% kapacity na něj neobětuju.
Musí stačit hrozba zbraní a verbální výzva k zanechání kriminální činnosti. Ani na to nemusí být čas.
Varovný výstřel do hlíny je asi naprd, útočník ani nepozná, že to není plynovka. Možná do popelnice, do dveří prázdného auta, do výlohy, … ale všude člověk riskuje průstřel nebo odraz. A když útok skončí a odražená sejme nezúčastněnou osobu, kdo ten varovný výstřel ocení?
Jeden čas jsem nosil první náboj brokový, to je takový varovný výstřel do kožichu, na měkké tkáni mimo hlavu hrozí minimum. Ale co když mi pak bude chybět ten čas na výstřel, který mohl vše vyřešit? Nepůjde-li o život nebo zdraví, na nikoho střílet nebudu. Půjde-li, rád bych vše vyřešil ideálně první ranou.
Jinak celopláště nosím jen do lesa (.357 Mag.), do města polopláště nebo Wadcutter (olovo) v .38 Spec. právě kvůli odrazům.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od ecart »

Cože, varovný výstřel civilem?
No tak to ani náhodou!

1) Varovným výstřelem si člověk leda tak koleduje o to, aby se u soudu dozvěděl, že: "Pane obžalovaný, pokud jste měl čas na varovný výstřel, měl jste čas i na útěk."

2) Vzhledem k tomu, že většina útoků je prováděna muslimáky nebo psychopaty, nebude mít varovný výstřel absolutně žádný odstrašující účinek. Naopak, muslimák se otočí po směru odkud výstřel přišel a pustí tam plnou dávku.

3) Zásadně se řídím těmito pravidly:
- Pokud to jde, tak primárně zdrhám.
- Pokud už musím tasit zbraň, tak střílím.
- Pokud střílím, tak se postarám o to, aby u následného soudu vypovídala jen jedna strana. Ta moje.

Ještě má někdo chuť na varovné výstřely?
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od vratnikp »

Ja bych varovny vystrel pausalne neodsuzoval, nicmene v kontextu NO a KN souhlasim s ecartem.

Ale par prikladu vyjimek potvrzujicich pravidlo:
Utocici pes - letos v Nebilovech

Dal rekneme, treba firemni areal rano, kdy je fetka vyjimecne pristizena pri nekolikatem pokusu vykrast auto, treba zavolate bezpecakovi, aby vypnul kamery, fetce pustite dve pod nohy, protoze uz vas nebavi podesate resit poskozene firemni auto s pojistovnou a podesate podavat trestni oznameni na neznameho pachatele

Dalsi modelove situace, kdy povazuju varovny vystrel za vhodny mne ted nenapadaj
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od vratnikp »

Kdyz uz jste tu nakousli tema streliva na noseni, co nosite v 9x19? Do ted jsem nosil mamby, ale je cas je vystrilet. Krabku mam cca 10 let a uz jsem vsechny radne onosil. Mam objednane 150gr SB subsonicy.

Jak casto rotujete naboje na noseni? prvni naboj jsem nahrazoval tak 6x do roka. A tak jednou za dva roky jsem vyradil vse. Ne ze by naboje nevystrelily, ale precijen po par vybitich uz byly hrany nabojnice ochozene. Konkretne u mamb jsem si kvuli zalezani strel navykl nabijet pres vyhozni okenko a ne ze zasobniku
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od ecart »

Rotaci provádím tak, že jednou za čas jdu na střelnici a vypráskám to co je v zásobníku plus jednu novou krabici. Posledních 8 nábojů z té krabice nevystřílím, ale nechám si v zásobníku na další nošení. A tak furt dokola.

Bohužel, nemám 9x19 ale 45ACP, takže v druhé části neporadím. Krmím to normálním blátem, které na střelnici zrovna mají. Typicky FMJ S&B, Magtech atd. Kdyby mi nabídli něco lepšího, klidně to tam nacpu taky.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Maric »

ecart píše: 28.11.2020 18:43 Varovným výstřelem si člověk leda tak koleduje o to, aby se u soudu dozvěděl, že: "Pane obžalovaný, pokud jste měl čas na varovný výstřel, měl jste čas i na útěk."
Tímto se dá argumentovat vždy. Zpravidla nastávají dva případy. Stojím před hlavní teroristovy zbraně, případně v jeho zorném poli a šance na přežití je mizivá, nebo dílem náhody, ať už se snažím vytáhnout a použít zbraň nebo ne. Pokud jsem v situaci, že si jsem jistý že stihnu vytáhnout zbraň a vystřelit, tak mám čas i utéct z místa masakru, a nebo se dát do pohybu a udělat ze sebe velmi nesnadný cíl.
Z toho mi vychází, že pokud si Combat Mindset nastavím tak, že pokud mi nehrozí bezprostřední smrt tak uteču a je mi houby po tom, co bude s ostatními, tak je zbytečné nosit zbraň.
A pokud mi hrozí bezprostřední smrt, tak je ztráta času se šacovat a tahat zbraň, když budu v dalším okamžiku těžce raněný nebo mrtvý. Stejně jako ten chlapík v tom kalifornském kostele, či kde to bylo. Než stihnul zbraň vytáhnout, dostal brokovnící do břicha.
Naposledy upravil(a) Maric dne 28.11.2020 21:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od devlop »

vratnikp:
rotuju, tedy, rotoval jsem, když byly ještě střelnice otevřené, každý týden. To co bylo v šupleti a nosil jsem týden, jsem v neděli vystřílel. Při odchodu ze střelnce jsem naládoval čerstvé, a tak stále dokola každý týden. Do zásobníku, který denně ve zbrani nosím (a co každý týden pak vyženu hlavní na střelnici), abych ověřil funkčnost a soustřel s tímto střelivem, dávám toto
https://www.sellier-bellot.cz/produkty/ ... etail/285/
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od PaF »

SP jako lehké střelivo má pro nošení jisté výhody. Rozhodně se ale nedeformuje do hříbku, jak tvrdí výrobce :roll: . Jistě ne ve svalu ani v namočených slisovaných novinách. Vyzkoušeno osobně.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od devlop »

jj jsem si toho vědom, kdyby se to deformovalo tak jak píší, asi by to pak bylo na stejném levelu jako jejich JHP, tedy neschváleno pro "běžný provoz", bohužel. Chtěl jsem prostě něco, co je schválené a co s mojí zbraní funguje a je tam relativně mnohem nižší možnost průstřelu než u použítí běžné FMJ a tedy nechtěné collateral damage, což pak u soudu může znamenat zbytečné problémy.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od drigon »

devlop píše: 28.11.2020 17:25 Za mne, varovný výstřel v uzavřené budově nebo kdekoli mimo volný prostor, bych nikdy nedělal. Ono je i otázka, zda varovný výstřel vůbec provádět. Pokud namířená zbraň a řev dotyčného nezastaví v jeho konání, tak má smůlu, byl dostatečně upozorněn. Zákon nic takového jako povinnost varovně vystřelit před tím, než mu to našiješ do kožichu, neukládá. Kromě nákupních center apod. jsou pro řešení situace ještě horší hromadné, dopravné prostředky. Když jsem ještě cestoval do zaměstnání po Praze cca 40minut metrem, vždy jsem si v mysli přehrával různé situace, které by mohly nastat a jak bych je řešil. Každopádně základ v MHD nikdy nesedět, a když už, tak způsobem, kdy nemáš za zády volný prostor a další stojící lidi, tzn. na koncích soupravy po nebo proti směru jízdy, aby jsi měl přehled nad celým děnim ve voze (tzn. nesedět uprostřed, kdy nevíš, co se ti děje za zády). Pak jsem přemýšlel nad tím, jak bych střílel na někoho, kdo v metu střílí na ostatní nebo je ohrožuje nožem a to tak, abych nezranil lidi za ním stojící. Téměř neřešitelná situace. Možná jedině tak, že bych si poklekl a střílet "ze spoda", střela, která by prošla tělem by teoreticky měla případně zasáhnout horní část vozu a ne lidi, schoulené za ním na sedačkách nebo pod nimi.
Přemýšlel jsem nad obrannou střelbou v dopravním prostředku a osobně bych šmejda vzal nejspíše přes pánev. To by ho nejspíš mohlo vyřadit, relativně nehrozí trefení případné vesty (ať už neprůstřelné, nebo s bonbonky) a střelba bude vedena do "tvrdé" části těla s menším rizikem průstřelu.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Maric »

Pokud by se něco semlelo v MHD, tak většina lidí s nepošramoceným pudem sebezáchovy se sehne, či jinak se přiblíží co nejvíce k zemi, a cíl se nabídne sám. Jak bylo napsáno dříve, jako první volba s rozmyslem se mi jeví střelba z kleku či jiné nízké pozice nahoru. Ale taky je spousta proměnných. Na krátkou vzdálenost je zakleknutí nesmysl, útočník může kopnout do zbraně a snadněji útočit na hlavu. Pak by zbýval velmi rizikový pád na záda a střelba z lehu, ale to už je hodně vabank.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od bivoj »

Maric píše: 29.11.2020 0:51 ...Pak by zbýval velmi rizikový pád na záda a střelba z lehu, ale to už je hodně vabank.
Naopak je to v určitách scénářích výborná poloha pro střelbu na ultrakrátkou vzdálenost. Při prostřelení cíle je zde celkem malá pravděpodobnost, že by střela mohla zasáhnout nezůčastněné. Poloha má ale ten problém, že musíte zvládnout útočníka skutečně rychle vyřadit - tedy střílet a střílet a střílet, dokud "nepadne". Což se bude u soudu dost blbě vysvětlovat, proč nestačil jeden výstřel ale do drbana jste vysypal celej zásobník...

Druhá nevýhoda je, že v této poloze, pokud se netrefíte nebo prostě útočníka nezastavíte, jste pak bezmocný jak želva na zádech...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od vratnikp »

dík, já jsem se právě nechal přesvědčit, že je na nošení lepší 150gr subsonic než 100gr komolej kužel, co jsem to ted nosil. subsonicy mám objednané a mám v plánu průbojnost 100gr mamb a 150gr subsonicu nějak otestovat.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od colek »

Mezi dilematem, jestli smáznu dva lidi za drbanem nebo použiju nepovolené střelivo, jsem si vybral to střelivo. V pistoli Magtech Guardian, v záložním zásobníku FMJ. Nikoho k ničemu nenavádím. :oops:
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od devlop »

souhlas, nosit místo FMJ raději "tamto ono" a střílet dokud nepadne na zem, jen bych se pak hodně obával toho, jakého soudce u soudu dostanu... Vzpomeňme třeba na střelbu v Krušných horách z roku 2007. Situace, kterou by každý normálně uvažující člověk musel brát jako nutnou obranu. Soudce však ne. "...Obviněný couval a útočník jej srazil na zem, kde jej jedním kolenem zaklekl a pokračoval v bití, zejména do hlavy. Po určité době obviněný sáhl pravou rukou k pasu a vytáhl pistoli, přestal se krýt i levou rukou, tou natáhl zbraň a z úrovně břicha vystřelil. Poté co útočník na výstřel nijak nereagoval, obviněný vypálil ještě dvě další rány. Útočník stále pokračoval v bití a střelec se pak už jen kryl. Asi po deseti sekundách útočník vstal, asi minutu stál, a když zjistil, že krvácí, lehl si na zem..." A jak to dopadlo? - střelec šel na 4 roky do vězení, jeho zbraň (Glock 19C) propadla státu. A to ten útočník přežil!. Případ popsán ve speciálu časopisu Střelecké revue, určitě má každý doma :)
Dopadnout to tak, že by útočník zemřel a měl v sobě 10 tamtěch Magtechů, seděl by střelec možná dodnes... Ale to je prostě osud a život, vždy je to buď a nebo.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Matěj »

Roky nosím (9L) subsonic. Ideál to není, je to kompromis, ale z pohledu dostupnosti v obchodech a toho, co umožňuje zákon, je to podle mě nejlepší kompromis.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od colek »

To Devlop-jo, máš taky pravdu o štěstí na soudce. Jenže v případě, že vemu i někoho nevinýho, to bude mageprůser a hlavně to bude mrzet mě. A naivně si myslím, že od roku 2007 jsme co se KN a NO trochu dál. :oops:
Odpovědět