"Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Obranné spreje, pasti, improvizace, atd. Ale také vše o ukládání zbraní, netradičních zbraních a všeobecně o zbraních.
Odpovědět
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od devlop »

Argonaut: k tomu metru, já jsem vždy stál až na konci nástupiště, tzn. tam, kde metro zastavuje, tedy má nejmenší rychlost. Stát na začátku, kdy se metro řine z tunelu plnou rychlostí, nebo u prostřed, kdy prostě obsluha nemá možnost na padající tělo rychle zareagovat a sestavu zbrzdit, je nechytré. Stát navíc na kraji a těšit se že budu první, kdo do vozu vstoupí, je už totální fail hodný nízkého IQ.
RiP
Příspěvky: 19
Registrován: 30.01.2013 14:52
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od RiP »

K dotazu na kurzy...
pokud mne neklame paměť, tak hooodně , ale hooodně daaavno, Aegis měl par né uplně verějných přednášek právě na téma idioti se zbraní. Dělal to nějaký externista a bylo to prý kurva dobrý - info z první ruky, kterému zaručeně věřím. Možná pokud by se sešlo víc zájemců a ozvali se Alešovi, dokázal by to zopakovat - teda pokud ten externista stále je k dizpozici... Potom Lumír z thortac určitě měl kurz akrivní střelec jako ofiko kurz, ale jak to furt mění, tak ted´v nabídce není. Tam jsem z něj viděl jen nějaké malé ukázky na trubce, a vypadalo to slušně. To samé jako u Aleše - zkuste udělat skupinu a oslovit ho... Rozhodně zájemcům doporučuji se ptát na postupy policie abyste věděli co čekat a co nečekat... Měl jsem šanci hovořit na toto téma s více policisty z USA a je naprosto neporovnatelný jejich ''combat mindset" a SOP s tím, jak vás/nás případně v tom nechají vykoupat naši pomahači a chrániči /viz. střelba v Brodu/. Čili zvláště v našem banaánistánu bude platit - pokud se nezachráníš sám, pak tam umřeš...
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Maric »

Co se týká teoretické přípravy, tak jsem před nějakou dobou napsal minirecenzi knihy Přiměřená sebeobrana https://rozpad.cz/viewtopic.php?f=20&t=6524, která se touto problematikou zabývá.
Je jasné, že přečtení knihy není tak přínosné jako absolvování kurzu, ale docela to pomůže vnitřně si vyjasnit co bych mohl zvládnout a co ne, a tím si aspoň trochu ten Combat mindset přednastavit. No a taky, když není možnost se vzdělávat od instruktorů, tak i teoretická příprava je lepší než vůbec nic. Když bude zájem, tak pro ilustraci můžu k recenzi připojit pár nafocených stránek.
Miata
Příspěvky: 6
Registrován: 14.08.2019 9:18

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Miata »

Zkušenosti figurantky z policejního cvičení jsou zde:

https://gunlex.cz/clanky/hlavni-clanky/3492-andel-2019

Myslím, že to je velmi dobrá zkušenost
RiP
Příspěvky: 19
Registrován: 30.01.2013 14:52
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od RiP »

Diky za odkaz, určitě pár rad je správných /jako nevyčnívat z davu/, ale je to trošku problém Platónovy jeskyně... t.j. co ji /silové složky/ nechaly vidět... To co není vidět, je jaké jsou SKUTEČNÉ KPI celé akce a kdo si potřebuje po akci připnout nové plukovnické výložky za to, že vše "klaplo". Takže co krááásně funguje na všech těchto simulacích, funguje jen pro to, že bohužel všichni klíčoví hráči dopředu vědí /musí vědět, jinak by se podplukovník nestal plukovníkem/... a rozhodují takové detaily, že zasahující team má úplnou náhodou u sebe mapku kudy se přesně přemístit a kam, že má otevřené a odemčené všechny dveře /srovnej s club Bataclan/ a pod. Bohužel to není jedna paní povídala... Škoda mluvit... Ale jsme jsme best in a plukovníci se pak poplácají po ramenou... A podle výše uvedeného by každý měl svoji strategii popisovanou v článku patřičně upravit /tím k ničemu konkrétnímu nenavádím, ale .../ PS: Měl jsem náhodou šanci mluvit se zástupci obou stran ohledně úplně jiné mega akce, sice v rozmezí půl roku, a porovnání obou výpovědí bylo naprosto šokující... Od té doby jsem ztratil iluze...PPS: stejně tak vyřešení za 2,5 hod /srovnej Brod kde byl 1 - slovy jeden - útočník v malý hospodě/ je úplná fikce... už to vám napoví, že to je celý cinklý
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Serža »

no, je pravda, že když toho policajta něco vyvede z míry, může to dopadnout všelijak - kámoška chodí pravidelně dělat figurantku, cca 2 roky zpět na akci v nejmenovaném opuštěném hotelu na Praze - Opatově tak byla ještě s nějakým borcem v "apartmá", měli být jako že civilisti. No a borec se svlíkl do naha a vlezl do sprchy...policajt co "čistil" koupelnu z něj byl tak mimo, že do něj nasázel pár FX = policajt ze hry a pojeb za sejmutého civila, figurant dost dlouho pěkný modřiny :-D
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od jerry.mysak »

někdo se tu zkraje ptal kam se schovat. To neporadím ale může poskytnout tabulku průbojností různých nábojů.

At si každej zhodnotí za co se schovat. Jsou to přibližný hodnoty kdy záleží na tvaru střely, úhlu a dalších věcech, takže se nerozčilujte, když vám to vychází trochu jinak. Tohle jsou hodnoty co jsme naměřili osobně

Pistole

9mm luger
dřevo 15 cm, 3x 1mm plech, tvárnice heluz 10-15 cm

45ACP
dřevo 10 cm, 2x 1mm plech, 10 cm heluz

22LR
dřevo 5-7 cm, 1x1mm plech

puška

samopalák 7,62x39
dřevo 25-30cm, 7mm ocel, 30cm heluz

ar15 5,56x45
dřevo 25-30cm, 5mm ocel, 10 cm heluz

308W, mauser, mosin
dřevo 30-40cm, 11 mm ocel, 40 cm heluz


Hardox 5mm na 50 m probíjí našlapaný mauser a 5,56x45. Běžným laboracím odolává.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od jerry.mysak »

mimochodem, blok motoru jsem prostřel i mosinem, dveře auta malorážkou, 9mm luger prošel celým autem zezadu skrz kufr, oboje sedačky a skončil v palubovce. Plechové disky bez problémů probíjí všechny puškové ráže. Nejtvrdší ořišek je převodovka. Ale ta je zase docela malá, takže se za ní schová tak kočka.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Stenny »

jerry.mysak: Díky za tabulku, mohl bys upřesnit to dřevo? Měkké/tvrdé, špalek/fošny, vyschlé/syrové?

Co se týká auta, tak skrz motor kamarádům, co to zkoušeli, do 5,56mm včetně neprošlo nic, plechy napříč naopak skoro všechno; na druhé straně a) nevím o tom, že by při nějakém útoku v Evropě došlo k použití něčeho průbojnějšího než běžné 7,62x39mm, b) většina lidí (pokud to cíleně necvičila) nestřílí na to, na co nevidí, takže i ty plechy jsou daleko lepší než nic.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Haluziak »

Jerry zajímavé hodnoty u těch cihel, naproti tomu dle youtube přez ztracáky neprochází skoro nic :(
a když jsme u toho Mindsetu tak mě dnes napadla jedna hláška: "Pokud ti dal nepřítel možnost se bránit, tak někde udělal chybu."
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od hrd »

To mě překvapuje s tou 5.56. Setkal jsem se s tím, že do terčů dělá díry, přitom cokoliv v 7.62 bylo OK.
Já bych býval vsadil na největší průbojnost oceli u 55 gr 5.56.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od bivoj »

U toho motoru je to velká loterie, kam se střela trefí. Motor není monoblok jednoho materiálu, takže když se dobře trefí (např. na stěnu mezi válci), projde u hliníkového bloku i relativně slabá střela. A takovým krytem ventilového víka, tedy pokud netrefí vačku/koníky ap., projde i 9mm luger. Jiné je to, pokud trefí válce zvlášť pokud je na místě i píst, tam už projde máloco, zvlášť pokud ještě trefí ojnici, pístní čep ap. No a pokud se dobře trefí kliková hřídel, tak tou neprojde ani 50 BMG. Také záleží jestli má motor litinové výfukové svody (vyšší odolnost) nebo plechové atd atd...

Každopádně schovávačka za autem je samozřejmě nejlepší za motorem a příslušným kolem, protože i když je to loterie, jak jsem popsal výše, tak je celkem hodně velká šance, že střela neprojde (může ještě trefit alternátor, kompresor klimy, čerpadlo posilovače atp a tam většinou také nic neprojde) může trefit nejen disk kola, ale především náboj kola s ložisky, brzdový kotouč, závěs kola, pružinu, tlumič, převodovku u příčně orientované pohonné jednotky ap. kdežto za dveřmi či kufrem bych se nechovával ani před 9mmL...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Strelec45 »

Mosinka vz.44 mi probila 14 mm konstrukní oceli - plotky 7x7 cm na 25 m. A vz. 1891 prošel přes 16 mm. Ještě někde mám zkušení vzorek. :mrgreen:
Jo a je dobrý se schovávat za autem s motorem a nejlíp podélně uloženým. :lol: Jednolitr tříválec bych neriskoval. :mrgreen:
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Atrop
Příspěvky: 163
Registrován: 04.06.2013 1:00
Pohlaví: muž
Bydliště: North

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Atrop »

hrd píše: 20.11.2020 14:32 To mě překvapuje s tou 5.56. Setkal jsem se s tím, že do terčů dělá díry, přitom cokoliv v 7.62 bylo OK.
Já bych býval vsadil na největší průbojnost oceli u 55 gr 5.56.
Mám obdobnou zkušenost. 7.62 na ocelovém terči většinou jen šmouha nebo max důlek ale 5.56 šmouha nebo šla čistě skrz.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od vratnikp »

Tyhle uvahy jsou hrozne teoreticke a zavadejici.. pro budouci ctenare, muzu poprosit predchozi prispevatele o doplneni typu oceli? Je ocel a ocel. 14 mm mosinem neni nic. 12mm tlusty odrezek z 1.4301 (csn 17240? Tyblaho ja uz zapominam csnka) jsem prostrelil kosou na 50m jak nic. Ale jak uz jsem nekolikrat psal, malo ktery pasak bude strilet na nekoho v ukrytu, i litrovej koncernovej zazrak je lepsi nez kryti pohybem. Jinak z toho, proti cemu by clovek realne mohl stat za mne ocel nejvic stipe 5.56 se strelou ss109. Jasne, 8x57 udela peknou diru v blate jako s235, ale neco tvrdsiho uz tyhle pomalejsi strely velkyho prumeru prostreli hur nez mensi a rychlejsi. ( kontaktni tlak, sireni trhlin...)
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od hrd »

Puškové terče z Hardoxu. Ale sorry, jestli 400 nebo 500 a jaká konkrétně tloušťka a vzdálenost, to už si nepamatuji.
Nicméně pamatuji si, že 223 udělala díru a 7.62x39, resp. 308 ne.
Jinak při střelbě do plátu z Polské vesty cca 4.5 mm to dopadlo opačně, 223 neprošla, ale u 308 se stávalo, že plát prasknul (ne pokaždé).
Atrop
Příspěvky: 163
Registrován: 04.06.2013 1:00
Pohlaví: muž
Bydliště: North

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Atrop »

Vzdálenost 50, jinak nevim nic :D , jen zkušenost z jedné střelnice na dálném severu. Ale zavádějící to neni protože obecně hodně rychlá střela překoná prostě ocelovou překážku snáz než pomalá (a s větším průměrem). To je vše, co autor chtěl říct.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od Stenny »

...a teď bych debatu o průstřelnosti konkrétních materiálů a průbojnosti střel asi někam přesunul, nebo ukončil, protože ve vlákně o mindsetu je to myslím okrajové a spíš offtopic téma :)
drigon
VIP
Příspěvky: 2958
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od drigon »

Dobrý den.
Když budu uvažovat o vloženém plátu do batohu z oceli armox, jaká bude muset být jeho tloušťka proti náboji 7,63x39? Co jsem si všiml, tak vražední atentátníci dost často používají AKcko, kde se tento náboj používá. Vzhledem k tomu, že střílejí hlavně utíkající lidí se takováto ochrana do batohu může hodit.
Děkuji za odpověďi a jsem s pozdravem. M.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: "Combat Mindset" aneb praktická příprava na ohrožení aktivním střelcem

Příspěvek od vratnikp »

Ahoj, jak psal Stenny plevelime tu offtopicem, ale myslim si, ze je na miste verejna odpoved, ne jen PM. Pokud uvazujes o vlozce do batohu s bal. Odolnosti proti 7.62x39 volil bych armox 500 tl. 6.5mm nebo armox advanced 4.5 mm. Budgetovym resenim muze byt hardox 500 tl. 8 mm, ale to uz bude vazit hodne
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Odpovědět