Obrana proti termobarickým zbraním

Obranné spreje, pasti, improvizace, atd. Ale také vše o ukládání zbraní, netradičních zbraních a všeobecně o zbraních.
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od JOBU »

Práveže u kumulatívnych striel, pokiaľ dobre pamätám dobrá iba do určitých otáčok/min, práveže ideál je aby strela nerotovala, preto šípová stabilizácia, a tu sa to bije. A zase čím vyššia je rýchlosť kumulatívnej strely, tým dlhší musí byť dištanciér, kvôli deformácii a správnej dičtančnej vzdialenosti strely pred pancierom na sformovanie kumulativ.tlku. Ale to je už OT.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od Serža »

Ulfhednar píše: 09.03.2021 22:59 Tedy PŘESNĚ to, co Uživatelskéjmeno píše. :D Podotýkám, že jde o "Shock waves" způsobené blast weapons, tedy nikoli mechanickým úderem do pancíře.
sázel bych spíš na tu mechaniku - Newtonova houpačka
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od jerry.mysak »

trochu jsme utekli od tématu

takže jak se TB výbuchu bránit? Já už k tomu svoje řek.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od Ulfhednar »

Za mně utíkat.
Představa, že v okolí bude moderní tank v super stavu kde bude posádka která ho bude umět bleskově utěsnit a zároveň mě (a rodinu) veme na "palubu" je sci-fi. V tom případě mi přijde lepší použít Millenium Falcona a odletět.

Kanalová vpusť asi TB zbraň neutěsní a navíc v ní může být metan. Bum...

Ona představa, že se včas dozvím o TB útoku je nesmysl. A pokud se o něm dozvím s takovým předstihem, že zvládnu najít tank, schovat se v něm a utěsnit ho, tak mám i čas zdrhnout.
Óðinn á yðr alla
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od JOBU »

Tak ono pri prenikaní toho aerosolu do stiesnených priestorov asi veľa tlaku (alebo možno vôbec) ani nebude, predsa ide len o "rozprášenie" a okamžité odpálenie. A druhá vec je vzniknutý podtlak hneď po výbuchu, a ten tiež dokáže robiť divy (takže ten kanál by isto otvorilo).
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od drigon »

Skočit do bazénu, rybníka atd. Pokud tam teda bude. Pod vodou zcela logicky hořet nemůže... . A podtlak pod vodou plíce neroztrhne (při zadržení dechu pod vodou nemá jak).
Koukej tak, aby jsi viděl.
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od JOBU »

No sakra to je dobrý nápad. :yes
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od Ulfhednar »

Voda je (skoro) nestlačitelná. :lol:

To je hodně špatný nápad.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od bivoj »

drigon píše: 19.03.2021 19:50...A podtlak pod vodou plíce neroztrhne...
On ani podtlak nad vodou ty plíce neroztrhne. I absolutní vakuum má pouhou -1 Atm oproti průměrnému atmosférickému tlaku, (což je právě 1 Atm, takže vakuum má 0 Atm) což není nic, co by plíce či ostatní tělesné orgány krátkodobě v pohodě nevydržely. Vakuum se ŠÍLENĚ přeceňuje...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od Ulfhednar »

Podtlak pod vodou opravdu nehrozí. Plíce tam roztrhá přetlak.

Mimochodem u toho vakua nad hladinou zásadně záleží, jak rychle nastává a zda plyn v plicích stihne dost pomalu unikat. Pokud v případě, že je venku (skoro) vakuum a v plicích ještě dost vzduchu, tak k poškození plic velmi pravděpodobně dojde. Plyn v plicích bude expandovat...

. . In contrast to general belief of layman, its deadly effect is not simply due to the lack of oxygen caused but because of barotrauma of the lungs arising from negative pressure wave following the positive pressure phase of the explosion.
(https://www.researchgate.net/publicatio ... c_Weaponry)
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od bivoj »

Nedojde. Plyn v plicích bude expandovat. Maximální hodnota přetlaku tohoto plynu v plicích může být při absolutním vakuu v okolí 1 atmosféra. Vzhledem k tomu, že mužské plíce jsou schopny bez problémů zvládat přetlak cca 1,8 - 2 Atm (a u žen cca 1,5 Atm), není 1 Atm NIC co by plicím mohlo ublížit. Vakuum se naprosto nesmyslně a neuvěřitelně démonizuje a přeceňuje, přitom samotnému lidskému tělu (a i těm plicím) nemá jeho krátkodobé působení prakticky jak ublížit.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od Ulfhednar »

Jenže tahle úvaha platí jen při normálním atmosférickém tlaku. Ale plíce, na které vletělo "vakuum" při TB útoku, byly vteřinu předtím natlakovány tlakovou vlnou. Tj. v plicích je klidně nekolikanosobek stlačeného vzduchu, který vzápětí expanduje. Plíce se rozthnou, nebo alespoň poškodí. Následuje krvácení, otok atd. Vy vychazíte z toho, že v místě výbuchu TB je normální atmosférický tlak. Což je mimo.
Ekvivalent je klasické barotrauma potápěčů při rychlém vynoření. Tohle je totéž, jenom mnohem, mnohem rychleji a s většími rozdíly tlaků.
Na téma barotraumat z negativního tlaku při použití TB je toho k dohledání dost.

Každopádně v případě libovolné exploze v blízkosti je vždy lepší mít vydechnuto! To by se možná hodilo do rad této kapitoly.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od Ulfhednar »

Samozřejmě většinou dojde k likvidaci plic už ve fázi výbuchu a následné "vakuum" už moc práce nemá. Ale v případě, že plíce plusminus přežijí tlakovou vlnu, přichází Plán B, který nechá vzduchu natlakovány v plicích expandovat dle radosti.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od bivoj »

Natlakovány budou pouze pokud bude mít člověk otevřená ústa (jinudy se do plic tlak nedostane). V opačném případě pouze dojde ke stlačení hrudníku. Následným podtlakem dojde k jeho napružení zpět. Ovšem pokud předchozím kompresním stlačením nedošlo k poškození (prasknutí) kostí hrudního koše (žeber) tak nemá následný podtlak jak ublížit jak hrudnímu koši, tak plicím. Navíc z ozbrojených konfliktů minulosti i současnosti je jen minimum záznamů, kdy by došlo k úmrtí či těžkému zranění (mimo S092 - viz níže) způsobené čistě tlakovou vlnou výbuchu. Vždy šlo o v případě úmrtí či zranění o úmrtí či zranění vyvolané druhotnými mechanismy. Tj šrapnely z nálože, úlomky zdiva, vržením předmětu proti tělu, vržením těla vůči překážce atp. Nejčastějším a největším trvalým zraněním způsobenému tlakovou vlnou bývá traumatická ruptura ušního bubínku (diagnóza S092), neboli protržení ušního bubínku.

Mimochodem, k barotraumatu může dojít pouze pokud daný jev trvá dostatečně dlouho, desítky sekund. Což při výbuchu nenastává, tam se dějí změny tlaku v řádomě milisekundách, max sekundách. Pro dosažení trvalého okamžitého požkození je potřebná značná energie tlakové vlny výbuchu. Ale to už člověk musí stát tak blízko exploze, že z 99% ho spíš zabijí šrapnely nálože. Ve válce můžete v pohodě přežít tlakovou vlnu blízko dopadnuvšího dělostřeleckého granátu, pokud vás nedostanou střepiny výbuchu. Při hodně blízkém zásahu můžete i ohluchnout (viz výše). Že by někdo zemřel jen na zhmoždění tlakovou vlnou mi není známo. (Viz to, co jsem popsal v páté větě prvního odstavce).
Naposledy upravil(a) bivoj dne 19.03.2021 22:40, celkem upraveno 3 x.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od Ulfhednar »

Tak asi všechny ty studie (včetně těch, na které jsem sem dával odkazy) ve vzácné shodě lžou. Můžete sem dát Vaše práce?
Ano, udržet pevně zavřenou pusu v případě masivních explozí kolem nás není problém. Vhodné je i zavřít nos, jako kytovci či ploutvonožci. Samozřejmě tlaková vlna plíce nepoškozuje.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od bivoj »

Mě by fakt zajímalo, v jakém praporu či útvaru ČSLA či ČSA jsi sloužil/sloužíš. Či jakou vojenskou katedru jsi absolvoval/vyučuješ. Můžeš se o to podělit? Z toho, co tady pořád píšeš mi totiž vychází jen jedno jediné - nikde nic, tzn. že jsi typický keyboard warrior, co o vojsku, válce, boji, bojových prostředcích a operacích, atd atd, reálně neví ani to, co bylo v seriálu Chlapci a chlapi, a všechny "vědomosti" má akorát nacucané z internetu... :D Bez urážky. Prostě je to fakt. Protože to, co celou dobu píšeš, jsou typické příznaky keyboard warriora. Spousta sice formálně správných technikálií, ale absolutní neznalost širší odborné problematiky a reálií. Bohužel, zde na fóru je jen velmi málo vojenských odborníků, kteří by tě s tvými pomýlenými teoriemi poslali do patřičných mezí. Poslední dobou (a od dob covidu zvlášť) je spíš fórum zapleveleno kecálky, kteří všechno ví, všude byli a od všeho maj klíče.

Poradím ti - zkus si ty svoje "vědomosti" prezentovat na valka.cz. Sázím kanady proti papučím, že s těmi svými tezemi tam nevydržíš ani pár dní, než dostaneš ban jako troll, kterej jen trepe kokotiny...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od drigon »

K nápadu s vodní nádrží mne vedlo to, že v případě exploze nad vodní hladinou se člověku pod vodní hladinou (většinou) nic moc nestane. Ale pokud dojde k explozi pod vodní hladinou je situace diametrálně odlišná. Tlaková vlna roztrhá vše, co je dostatečně blízko.
Toto jsem analogicky přenesl z válečného dokumentu kde se jednalo o likvidaci ponorek. Pokud bomba vybuchla ve vzduchu se ponorce nic nestalo, ale pokud vybuchla pod vodou dost blízko ponorky tak z ponorky zbyl jen mastný flek na hladině. (Admin nechť promine mírné OT, dávám to sem na dokreslení toho, jak jsem na tento nápad přišel). Pokud jsem napsal blbost mne prosím nekamenujte, v těchto věcech nemám praktickou zkušenost.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

U FAE je tak trošku problém že zasaženej cíl je uvnitř výbušniny. Na vodu bych nesázel vůbec.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od Ulfhednar »

Bivoji, je příznačné, že v momentě, kdy se vytáhnou nějaká data odkazy, co základní fyzika, které vás pošlou do patřičných mezí (viz vaše nesmysly typu razova vlna se v pancíři nešíří), nejste schopen argumentovat, poslat linky... nic. Jamile to zavání trochu alespoň středoškoláků fyzikou, stane se z vás opilý učeň.

Okamžitě přejdete do urážení, sprostého urážení nejen oponenta, ale i jeho rodičů, vypisování svých teploušských snů. Viz vaše extempore v tomto vlákně, kde jste psal o ejakulacich do zadku. WTF jak to souvisí s tématem a jak hluboko dokážete klesnout?

Je komické když o keyboard wariorowi píše morbidně obézní hrouda sádla, která by nesplnila ani fyzické předpoklady kladené na ochranku v Kauflandu.
Opravdu neznám krystaličtější případ gaučového teoretika, nez vy.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od Ulfhednar »

K věci: Houmrovi Bivojovi bych ctěné pozornosti na gauč doporučil třeba práci Jaroslava Kačerovského Válečné vnitřní lékařství, vydanou v roce 2005 na UOB.

Píše tam přesně to, co já. Taky klávesnicovy teoretik, warriore?

"Kouzlo" barotraumat z negativního tlaku je v rychlosti, jakou dojde k poklesu. Už jsem to psal.
Óðinn á yðr alla
Odpovědět