Obrana proti termobarickým zbraním

Obranné spreje, pasti, improvizace, atd. Ale také vše o ukládání zbraní, netradičních zbraních a všeobecně o zbraních.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od bivoj »

Jedno je naštěstí jisté. Lidé jako Ulf ap. se nikdy nedostanou (a to je velmi, velmi dobře) na jakoukoliv pozici byť jen blízkou veliteli palebné podpory, nebo byť jen veliteli střeleb. Naštěstí.

Už jen slova "...že si pletete tlakovou a rázovou vlnu..." je perla hodna zapsání do análů totálních neznalostí problematiky. Protože tyhle vlny si nelze plést, neboť v případě exploze je prvotní rázová vlna zároveň vždy vlnou tlakovou! Na to stačí první ročník semestru třebas katedry palebné podpory (https://www.unob.cz/fvl/struktura/k107/ ... visti.aspx) Protože rázová vlna vyvolaná explozí je tlaková vlna pohybující se v daném prostředí rychleji než je rychlost zvuku v daném prostředí.

A termobarická exploze má rázovou vlnu s širokým maximem (obdélníkový profil vlny), značně odlišnou od rázové vlny klasických výbušnin. Naopak já doporučuji těm, kdo má o problematiku skutečně zájem a nebere v potaz žvásty různých internet warriors, si to vše prostudovat. Pak sami uvidí, jak to s tím "prostupováním" rázových vln a i dalšími věcmi je... Nicméně spoléhat jen na internet a wikipedii není dostačující, doporučuji skripta např. té výše uvedené katedry apod.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od bivoj »

Ale to už jsme se dostali úplně jinam a OT od původního dotazu:
Fabulous píše: 08.03.2021 13:33 Pan Google mi neposkytl odpověď na kruciální problém - obrana pěšáka (civilisty) proti termobarickým zbraním?
Na kterýžto je odpověď stále stejná. Nechráněný pěšák (civilista) je proti termobarické explozi prakticky bezbranný. Nepomůže (tak jako proti standardním výbušninám) se schovat za zeď, do příkopu, do jámy po granátu, dovnitř do budovy, do tunelu, do jeskyně...

Pokud je možnost zalézt si do tanku/obrněného transportéru ap, tak to je rámcově jediná možnost, jak přežít bezprostřední útok termobarickou náloží. A to i přes tvrzení těch, kteří by se asi místo schování se do tanku raději duchovně připravili na cestu na onen svět...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od Ulfhednar »

Bivoj: znovu se zeptám, kolika válkami jste prošel, když nejste teoretik. Nějak to zakecáváte. :lol:

Ne, já si rázovou a tlakovou vlnu opravdu nepletu. Pouze jsem spekuloval, jestli si je nepletete vy, když jste schopen napsat takový kolosální nesmysl, jakože pancířem neprocházejí rázové vlny. Napadlo mě to jako jediné čestné vysvětlení, které by z vás nedělalo člověka, který je zcela mimo. Nu, fandil jsem Vám.

Jsem rád, že veterán mnoha válek, co "ví" že tank v bojovém režimu je hermeticky utěsněn, má i excelentní schopnost dedukce aby věděl, že znalost rázové vlny v materiálu vylučuje dotyčného z velících pozic AČR :lol:

Tady máte nějaké další čtení o té neexistující rázové vlně v pancířích:
http://stc.fs.cvut.cz/pdf13/2593.pdf
https://www.armadninoviny.cz/silnejsi-p ... brams.html
http://mainbattletanks.czweb.org/Tanky/vrstpanc.htm
https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace ... _id=149742

Až to sežvýkáte, mohu vám poslat další desítky odkazů.

Jestli by blízká silná exploze termobarické zbraně byla schopna tuto vlnu vyvolat je věc do diskuze. Osobně jsem k tomu spíše skeptický, ale v případě slabých částí tanku a další obrněné techniky by to v extrému nastat IMHO mohlo. Nic to nemění na faktu, že dělat z někoho debila jen proto, že jsem neslyšel o existenci rázové vlny v materiálech a pancířích je slaboduché.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od bivoj »

Ulfhednar píše: 09.03.2021 12:30 Ne, já si rázovou a tlakovou vlnu opravdu nepletu. Pouze jsem spekuloval, jestli si je nepletete vy, když jste schopen napsat takový kolosální nesmysl, jakože pancířem neprocházejí rázové vlny. Napadlo mě to jako jediné čestné vysvětlení, které by z vás nedělalo člověka, který je zcela mimo. Nu, fandil jsem Vám.
...
Nic to nemění na faktu, že dělat z někoho debila jen proto, že jsem neslyšel o existenci rázové vlny v materiálech a pancířích je slaboduché.
Tak ještě jednou, pro ty, kdož neumí číst, co jsem napsal, ocituji sám sebe:
bivoj píše: 09.03.2021 11:00 "Prostoupení" rázové vlny pancířem jako takové je nesmysl. Rázová vlna může pouze vyvolat další rázovou vlnu v materiálu a ten pak na druhé straně opět vyvolá rázovou vlnu - ale to není prostoupení!
Takže milý Ulfe, NIKDE JSEM NEPSAL, že se rázová vlna pancířem nešíří! Jesli jsem někde doslovně napsal, že se NEŠÍŘÍ PANCÍŘEM, TAK PROSÍM O CITACI, KDE. Přesně naopak, psal jsem, a to viz ta moje citace výše, že druhá je rázová vlna v materiálu (zde pancíři) Jen jsem napsal, že rázová vlna, jako taková neprostupuje, což je ale odlišné!!! Ano, možná je to slovíčkaření, ale asi jsi to blbě pochopil, jak exaktně to myslím.

Rázová vlna, která narazí na pancíř v něm (kupodivu) nárazem vyvolá druhou (druhotnou) rázovou vlnu (která má ale jiné parametry, protože jde o hustotně zcela odlišné prostředí!) která se šíří pancířem. Druhotná (a každá další) vlna je vždy slabší, neboť dojde ke ztrátě energie z první vlny jednak odrazem, druhak zahřátím materiálu atd. No a na druhé straně pancíře zase tento vyvolá rázovou vlnu prostředí (vzduchu). Ale není to jedna a ta samá vlna ale už třetí rázová/tlaková vlna! A je utlumena (oproti té první) vlastnostmi pancíře a všemi jevy popsanými výše. A protože k útlumu předávání vln (odrazy, přeměna na teplo) dochází na každé změně (rozhraní) hustoty materiálů, tak i PROTO existují sendvičové pancíře, protože dojde k vícenásobným útlumům a odrazům a finální rázová vlna není prostou "třetí" vlnou, jako u kombinace vzduch-pancíř-vzduch ale až daleko poslední vlnou...

Edit - zdá ze, že Ulf nepochopil co znamená prostoupení - tak nejen pro něj, např. radioaktivní záření materiálem opravdu prostupuje. Rázová vlna pevným materiálem fakt neprostupuje - vyvolává v něm druhotnou rázovou vlnu a tak dále a dále.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od Ulfhednar »

Reagoval jsem na toto:
"Tvl, další takovej... :roll: Můžeš tady pls vysvětlit, na základě jakého fyzikálního principu "rázová vlna prostupuje i pancířem"? Větší blbost jsem už fakt dlouho nečetl..."

To je nesmysl a ta citace, po které jste volal.
A jsem rád, že vám ty odkazy pomohly, protože v tomto posledním textu už je zjevné, že jste to pochopil. Gratuluji.

Teď už si ujasnit ten hermetický tank v bojovém režimu, TB nezničitelné senzory připravené na jaderný výbuch a pár drobností ;)
Co ty vaše války? Pořád nic... Kolik jste přežil v tanku útoků TOSem, nebo třeba nějakou pěknou řekněme ODAB-1500kg? Jinak se bojím, že jsme tu všichni teoretiky.
Můžete klidně do SZ. Vláknu už to nepomůže a já si jdu zacvičit.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od bivoj »

Vzhledem mojí vlastní citaci z 09.03.2021 10:51 výše je snad jasné, že jsem nic dodatečně chápat nemusel. Spíš někteří nechápou striktně fyzikální vyjadřování.

Věta "rázová vlna prostupuje i pancířem" je dost nešťastně volená a implikuje pocit, že rázová vlna pancířem jaksi fyzicky prostoupí. Což je fyzikální nesmysl, rázová vlna se pancířem pouze šíří. A podnět k jejímu vzniku v pancíři dává prvotní rázová vlna, která ale pancířem rozhodně neprostoupí! (Naopak, z poměrně velké části se od něj i odrazí, další podstatná část její energie se přemění na teplo atd.) Sakra, to tady fakt jsou samí troglodyté, že nechápou význam slova prostoupení? Znovu opakuji jak pro debily - prostupuje např. radioaktivní záření materiálem. Rázová vlna, což je striktně fyzikální děj, jako taková může vyvolávat další rázové vlny při nárazu na pevný materiál, ale NEPROSTOUPÍ!

Edit - ohledně zkušeností v reálných konfliktech se tady rozhodně nebudu jakkoliv vyjadřovat. Chtrému napověz, hloupého kopni.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od Ulfhednar »

Já si nezacvičím :D
Pokud je energie rázové vlny dost velká, šíří se pancířem, až jim prostoupí. To postoupení se projeví tak, že je vyrván kus vnitřního pancíře a energie prostoupivší vlny vymrští vytržený kus pancíře na nebohého Šarika.

Takže ano, jistě jsem troglodyt a na rozdíl od vás jsem nebyl ve válce, ale pokud je energie té vlny dost velká, tak se šíří, až prostoupí. Energie vlny nezanikne, jen se transformuje. Ztrácí se tepelně, koná deformační práci a je-li jí dost prostoupí, a kinetická energie bombarduje vnitřek tanku šrotem.

Doufám, že se nedostaneme do stavu, že "vyhrajete" tím, že rázová vlna nemůže prostoupit, protože ku stoupání i prostupování jest zapotřebí nožek, a ty ona nemá.

Já jsem vedle vás hloupý, takže mě klidně kopněte, kolik úderů FAE zbraněmi jste prošel, že jste i praktik.
Óðinn á yðr alla
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od JOBU »

Tak to by som chcel vidieť tú termobarickú nálož, ktorá by dokázala pancieru dať rázovú vlnu tak veľkú, aby odtrhovala vnútornú časť panciera...
Kotatko
Příspěvky: 214
Registrován: 13.02.2021 20:38
Pohlaví: muž

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od Kotatko »

Jak tak koukam, Saint - Clair bivoj by v pripade rozpadu v komunite neprezil, prosazoval by se za kazdou cenu a mohl by mluvit o stesti kdyby ho jen vyhodili za hradby... A podstata ucinku na pancerovane cile prece nemusi byt v jedinem efektu - to jejich kombinace je nebezpecna. Ale prvotni dotaz, o sancich pesaka, uz z celeho tohoto vlakna vyplynul. Nula. Nahoda, spocivajici ve vzdalenosti od epicentra, nic jineho.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od bivoj »

Když to hodně zjednoduším, tak když střelím palnou zbraní do plátu materiálu, a projektil narazí na plát, neprorazí ho, ale na druhé straně plátu se rázovou vlnou vyvolanou nárazem projektilu vytrhne kus materiálu, tak taky nebudu tvrdit, že projektil prostoupil materiálem! Ani vytržení materiálu z pancíře NENÍ prostoupení rázové vlny! Je to jen to, že druhotně vyvolaná (sekundární) rázová vlna v materiálu má takovou energii, která (směrově) co se týče energie převyšuje strukturální pevnost daného materiálu, a tak dojde k jeho vytržení a vržení směrem šíření vlny. Pokud nedojde k fyzické penetraci pancíře, nemá rázová vlna výbuchu (což je v atmosféře fyzikálně prostě jen stlačený vzduch, nic jiného!!!) jak prostoupit do prostoru za pancířem. Prostě ten stlačený vzduch se na druhou stranu nemá jak dostat. Základy elementární fyziky. To, že ve směru šíření první vlny vznikne terciální rázová vlna přestupem pancíř->vzduch nikdo nerozporuje! Ale NENÍ to fyzicky ani fyzikálně ta první vlna!

Navíc termobarická nálož má z podstaty své funkce velmi "měkkou" rázovou vlnu (široké ale nízké maximum) oproti konvenčním trhavinám. Nějaké vyrhávání pancíře (jak už podotkl i JOBU) u ní FAKT nehrozí... K tomu je potřeba rázová vlna s velmi ostrým a vysokým maximem - tedy konvenční trhaviny s vysokou brizancí.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1472
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od DanBlack »

DVĚ STRANY PŘÍSPĚVKŮ ZA DVA DNY? :shock:
(a ještě takové romány :roll: )
Podezírám Faba, že potřeboval otestovat zátěž fóra po nové aktualizaci...! :mrgreen:
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od JOBU »

Bivoji-presne tak. Mechanickým impulzom vythnutie nastane, to áno, ale tlakovou vlnou pochybujem. Na takéto vytrhnutie je potrebné určité množstvo mechanickej energie na relativne malú plochu, a nie na plochu celého panciera, ešte niekoľko cm hrubého.
Takže moje zhrnutie- TMB nálož odpálená pri (na) ťažkej pancierovej technike nedokáže spôsobiť odtrhnutie vnútornej časti panciera svojou tlakovou a rázovou vlnou. A hlavnou výhodou týchto náloží je predsa vysoký objem a účinnosť tej tlakovej vlny.( Náložka 200g v miestnosti iba vyhádže všetky okná a dvere, no steny staticky nenaruší. Zato napustený plyn do tejto miestnosti vo vhodnom pomere vyhodí minimálne plafon, alebo celú stenu.)
Na vytrhávanie panciera boli určené protipancierové strely- veľká váha,veľká dopadová energia s malou náložu v dnovej časti na zväčšenie rázovej vlny pri dopade na pancier- pancierom to síce neprešlo, no na opačnej strane ty vyrvalo "tanier" z panciera a ten už vovnútri bordel narobil. To ale tlaková vlna s veľkou plochou na panceri nedokáže.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od Zapadlo »

Termobarická zbraň už z principu není schopna "vytržení" vnitřní části pancíře ani u tanku ani u BVP. Bez ohledu na to zda se to někomu líbí či nikoliv. Výbušnina ve střele typu HESH, které takto primárně působí má zcela jiné detonační charakteristiky.
K jednotlivým druhům dělostřeleckých granátů, raket, nebo leteckých pum které fungují na princiou termobarického výbuchu jsou zohledňovány i cíle na které je doporučováno tyto zbraně používat. V těchto "návodech" nejsou nikde tanky ani bvp zmiňovány.
Rozumnému by to mělo stačit, hlupák bude nadále prosazovat svou vysněnou fantazii.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od Ulfhednar »

Přijde mi komické, jak se tady válčí s něčím, co nikdo neobhajuje. Asi jako když Bivoj psal, že představa TB zbraně, která roztaví tank je dokonale pitomá. Což nepochybně je, ale detail je v tom, že tu představu zde prezentoval výhradně Bivoj.
Jasně jsem napsal, že si myslím, že by rázová vlna spíše nenastala (ona by nastala, ale zdaleka ne v míře potřebné pro vytržení pancíře) a že je to věc do diskuze. Vy máte nějaké výpočty, že by exploze silné TB zbraně v těsné blízkosti obrněného prostředku nebyla schopna vytrhnout část pancéřování na vnitřní straně? Sem s nimi! Nezapomeňte, že silný, vrstvený pancíř pokrývá jen relativně malé procento povrchu tanku. Zbytek je místy dost tenký. A za druhé nezapomeňte, že síla moderních TB zbraní bývá uváděna jako cca 2-3 x vyšší, než ekvivalent v TNT. Běžně užívaná ODAB - 500 má cca 200 kg náplně (dobře, 193, aby se na tom někdo netočil). Takže řekněme zhruba ekvivalent 500+ kg TNT, když budu hodný. Fakt si myslíte, že výbuch cca 500 kg TNT u tanku je pro tank a posádku "bez ztráty kytičky"?

Přihlašte si, kdo by si do toho šel sednout.
Ale jak jsem opakovaně psal - nemám problém s tím, že to nastat nemůže ani v extrému. Já jsem rozporoval jednu zjevně nesmyslnou Bivojovu větu.

Respektive rozporoval jsem jich víc, protože Bivojova představa hermeticky uzavřeného tanku, který vede bojovou činnost (je v bojovém režimu) je prostě dokonale pitomá. Možná to časem půjde s elektrickými tanky, o kterých halucinují Švédi s Grétou (viz AN) Stejně jako dělat z oponenta blbce s argumentem, že TB nálož nemůže poškodit či znefunkčnit senzory na povrchu tanku v bojovém režimu. Už jen ta začazení by se spálenými stěrači řešilo dost obtížně, a to se nebavím o vlivu žáru a tlaku na meteosenzory, antény radarů apod. Jak by prospělo motoru nasátí výbušné směsi a její následný zápal také nechám na fantazii každého. Za mě by to rozhodně bez ztráty kytičky pro tank nebylo.
Stejně tak si myslím, že zažít v palbu blízkou palbu TOS či explozi nějaké ODAB není pro posádku "bez ztráty květinky". Minimálně otřes by musel být enormní.

Bivoj - můžete citovat, kde někdo napsal, že stlačený vzduch projde pancířem? Válčíte s vlastními démony. Jestli lze popsat napsat, že obrovské mechanické namáhání materiálu je schopné vytrhnout kus materiálu zevnitř (což by evidentní gist sdělení) slovy, že rázová vlna (rozumí se v tom materiálu přeci) prošla skrz pancíř je věc slovíčkaření, definic a nekonečných hádek. Už proto, že "projít" asi nebude nějak exaktně definováno. Prostě energie vlny prošla po sérii ztrát a transformací do vnitřního prostoru, kde vytrhla vnitřní pancíř a se značnou kinetickou energií ho poslala posádce do úsměvu. Ano, může se napsat přesný popis fyzikálních mechanismů při průchodu pancířem, tak na pět, šest stránek, aby to bylo exaktní, nebo se to zkrátí. Ono exaktně na Covid také umře málokdo, když budu slovíčkařit. Většinu nebožáků dostane sekundární bakteriální infekce v plicích, srdeční příhody apod.

Každopádně jsem rád, že většina civilistů tu má k dispozici moderní tank a umí s ním.

Tohle je exploze relativně malé rakety Buratina:
bur.jpg
Opravdu si myslíte, že ten, kdo se domnívá, že by toto mohlo poškodit senzory tanku je nutně pitomec, jak se snaží Bivoj naznačit?
Óðinn á yðr alla
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od Maximus »

Termobaricka hlavice větší ráže jako je u raketometu ci kanonove houfnice dokáže docela znefunkcnit tank poskozenim pruzoru, resp. optroniky minimálně chranené panciřem. Takovy zasah výrazně omezí tanku schopnost nadále vést bojovou činnost. Dopad standartni 155 mm tristivotrhave hlavice ve vzalenosti 15 m od tanku jej spolehlivě vyřadí a dopad granatu do 50 az 100 metrů ma sanci výrazně poškodit senzorové vybavení.

Zasah termobaricke hlavice z naší RPG 75 by vyzadoval hodně šťastný zasah, aby znepříjemnil aspoň trochu život posadce moderního MBT.

Termobaricke hlavice jsou primárně ale urceny k likvidaci živé nechranene síly a v tom je jejich zničující efekt impozantní, tedy pokud lze takovou brutální devastaci zivych tvorů takto vůbec oznacit.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

No dovolim si zdůraznit že smyslem mého malého skromného příspěvku byla snaha stočit debatu od obrany "příjmutím úderu do palice" do výcevrství obrany. Opravdu jsem netušil že se najde někdo kdo začne řešit která rána do hlavy vadí a která je ještě fajn. Zvlášt když je jasný že útočník pošle takovou ránu aby fajn nebyla. Tak snad Bivoj teď nenapíše traktát o helmách.
Kotatko
Příspěvky: 214
Registrován: 13.02.2021 20:38
Pohlaví: muž

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od Kotatko »

Bivoj cokoliv stoci tak, aby nemusel priznat ze nastane zakladni vec - ze termobarickou zbrani bude tank temer urcite ucinen bezcennym, zneskodnenim co do bojove hodnoty a bude rad kdyz se odplazi z bojiste.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od Ulfhednar »

Kotatko - zase pozor na generalizaci. Malá termobarická zbraň (třeba Šmel) zavřenému tanku velmi pravděpodobně neublíží. Maximálně v případě vysloveně mimořádně šťastného zásahu. Když vedle něj řachne ODAB-500, nebo alespoň TOS, je situace samozřejmě radikálně jiná.
Óðinn á yðr alla
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od mukl »

"Všichni máme" tak nějak pravdu, ale hlavní ochrana proti termobarickému útoku je diplomacie. Nikdy nenaser chlápka, který má "tlačítko" k termobarice :| . V tom omletém videu z kanálu "Kalašnikov", kdy nakonec toho starého Moskviče vyzmizíkujou termobar hlavicí z erpégéčka, ten průvodce pořadem taky říká: " Pokud má protivník
k dispozici termobariku, vyhněte se raději přestřelce....Zbraně jsou dneska strašně ničivé a to ani nemusí dojít na ty jaderné. Takové ty lokální přestřelky nebo "chirurgické řezy" mocností, jichž jsme svědky, to je jen takové "kočkování", pouštění žilou, ale jen tak aby se neřeklo. Kdyby někdo z velmocí odhodil všechny politické, ekonomické a etické zábrany, mohl by nějakou obyčejnou zemi, stát "rozjebat na kvašné jabko" tak, že tam nepřežije nikdo. A to nemusí použít ani atomovku :cry: .
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 493
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Obrana proti termobarickým zbraním

Příspěvek od Nightmare »

Obrana proti termobarickým zbraním
Příspěvek od Fabulous » 08.03.2021 13:33

Pan Google mi neposkytl odpověď na kruciální problém - obrana pěšáka (civilisty) proti termobarickým zbraním?
EU delenda est! - Ostatně soudím, že EU musí býti zničena.


Děkuji všem za přínos k původní otázce
Odpovědět