Obrana pred jezevcem / liskou v podzemi

Obranné spreje, pasti, improvizace, atd. Ale také vše o ukládání zbraní, netradičních zbraních a všeobecně o zbraních.
Odpovědět
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Obrana pred jezevcem / liskou v podzemi

Příspěvek od mhi »

Nekteri lide, vcetne mne, jsou postizeni tim, ze radi lezou do podzemi. Obcas se stane, ze z nejakeho podzemi si udela ukryt nejake zviratko, nejcasteji asi jezevec nebo liska. Mam prirodu rad, ale tady jsem trosku v kolizi, hlavne kdyz to o sobe dotycny tvor neda vedet dostatecne dopredu a necekane se potkame. Obvykle koukam po pavucinach u vstupu, pripadne zda neni "nahrabano".

Moje otazka je jak se branit jezevci/lisce ve stisnenych prostorach se snizenou moznosti pohybu a orientace ? Ne ze bych je potreboval za kazdou cenu vypudit, ale nechci se nechat pokousat u necekaneho setkani.

Nedavno mi nekdo psal, ze jezevce vypudi hadr namoceny v petroleji (tzn. pred navstevou podzemi ho tam asi nechat chvili u vchodu a pak pockat). To jen tak na okraj, neni to uplne obrana.
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Obrana pred jezevcem / liskou v podzemi

Příspěvek od Hagen »

Já bych v případě napadení jezevcem postupoval stejně jako při napadení bobrem, nebo vydrou. ;)
BOB2016
Příspěvky: 142
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Obrana pred jezevcem / liskou v podzemi

Příspěvek od BOB2016 »

Toto ma zaujalo. Len otazka od menej znalych, ako sa branit pred vydrou a bobrom?
Okrem univerzalneho "utekat je sice zbabele, ale zdrave"?
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Obrana pred jezevcem / liskou v podzemi

Příspěvek od Hagen »

V mém okolí je bobrů a vyder hodně, takže se mohu považovat za zkušeného teoretického rváče.
Zjistil jsem, že nejtěžší je to plaché a bázlivé zvíře přimět k boji.
Je prakticky nemožné (vzhledem k množství únikových východů v jejich norách) dokázat ho zahnat do kouta ze kterého nemá možnost úniku.
To samé platí i o liškách a jezevcích.
Nicméně předpokládám, že pokud by to zvířátko bylo natolik retardované, že by se mi podařilo zahnat ho do kouta, tak vzhledem k tomu, že si s ním dokáže poradit i jezevčík bych nejspíš vyhrál již v prvním kole.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Obrana pred jezevcem / liskou v podzemi

Příspěvek od mhi »

No my co se s vydrami a bobry bezne nerveme mame z jezevcu/lisek docela obavy, to zvire se chova trosku jinak kdyz je ve sve nore nez kdyz ho clovek potka na povrchu.

Mam jednu minimalni praktickou zkusenost, kde k primemu kontaktu nedoslo (zbabele jsem v plazivce vyklidil pole :) ), nekteri znami maji i realne zkusenosti kdy treba do jezevce kopali, a ten skutecne nakonec utekl. Obecne mi ale neprislo, ze by nekdo setkani vyhledaval, prave naopak.

PS: Hledal jsem "souboj s bobrem" ... a nasel jsem nejakeho pokousaneho rybare na blesk.cz; tenhle to taky zadny velky bobrorvac nebyl.
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Obrana pred jezevcem / liskou v podzemi

Příspěvek od Hagen »

Mě párkrát pokousal potkan, a u vody na mě nejčastěji útočí labuťák bránící své mladé.
Samozřejmě že každé zvíře občas někoho pokouše, poškrábe, potrká, poklove, pošlape,...
Nicméně, omlouvám se, považoval jsem ten dotaz jako takový vánoční žert ;)
Jinak samozřejmě nemám nějakou speciální sofistikovanou obranu proti různým typům hlodavců, ptáků, ....
Používám fyzickou a mentální převahu, a improvizuji ;) .
BOB2016
Příspěvky: 142
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Obrana pred jezevcem / liskou v podzemi

Příspěvek od BOB2016 »

Ja som sa k jazvecovi dostal najblizsie tak na 3 az 4 metre. V detstve sme v lete chodili plavat do rybnika za dedinou, raz niekto prisiel so spravou ze cca 50 m od hradze ma jazvec noru. Cele dva prazdninove mesiace sme ho chodili "navstevovat" :-).
Kym sme boli cca 4 metre tak sa tvaril ze nas nevidi. Ked sme skusili ist blizsie, tak zacal robit "divne" pohyby a fucat. Tak sme mali otestovane jeho sukromie od "domova".

Dalsie leto uz nebol. :-(

Ale k priamemu kontaktu, nebodaj suboju nikdy nedoslo, takze neviem ako sa branit:-)
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Obrana pred jezevcem / liskou v podzemi

Příspěvek od PaF »

Mne by zajímaly fyzické parametry někoho, kdo prolézá liščí nory ;) . Já bych mohl takhle šmírovat tak hrochy, teda kdyby hrabali :lol: .
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Obrana pred jezevcem / liskou v podzemi

Příspěvek od Hagen »

Pygmej, liliput,... a mhi :lol: .
Néé, omlouvám se, neodolal jsem. ;)
K té obraně... vidím, že to tu někdo bere fakt vážně, tak tedy vážně...
Jezevec je nebezpečný hlavně svými dlouhými drápy.
Takže hrozí spíš podrápání než pokousání.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Obrana pred jezevcem / liskou v podzemi

Příspěvek od Rafael »

Oblíbená noční zábava dobrmana byl boj s jezevci kteří chodili do sadu na ovoce. Šel jsem se na ten boj jednou podívat. Posvítil jsem na jezevce. A ten ztratil obezřetnost a vrhnul se ke mě. Už jsem uvažoval na který strom vylezu. A toho využil pes a zakousl se mu do krku. Ale neublížil mu a boj pak trval ještě několik hodin.
Byl mimořádně sveřepý a bojovný a nešel odvolat.
Jednou se mu to nevyplátilo. Ale může za to žena. Pustila ho na pole pod les s náhubkem. A jezevec mu potrhal břicho. Psovi se to zanítilo a dostal následně i nějakou prašivinu či co.
Dost peněz nás tehdy veterina stála.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Obrana pred jezevcem / liskou v podzemi

Příspěvek od mhi »

No, jezevec ma rad i "vetsi prostory", hlavne kdyz to je za zavalem, kam teda hroch uz nemuze, pokud si zaval nevyzmaha. Bohuzel z vypraveni se i bez zavalu jezevcum takovy domecek libi.

Ale jinak jsem "velmi stihly" (to je takovy efuemismus moji doktorky).

Nedavno jsem prave videl video setkani s jezevcem v normalni (nezavalene) stole, jezevec tedy nakonec utekl, ale bylo zjevne ze bude branit obydli i pred skupinou ustupujicich dospelych lidi.

Dam takovou prihodu. Predstavte si ... ja nevim koho - mne ne :), otec a syn pred pubertou. (otec tedy v chronicke puberte). No a mejme stolu, ktera zacina asi 10m plazivkou, kam se stezi vejde helma. A takhle si tam ti dva hezky zacnou lezt, otec prvni, syn za nim. Otci prijde zvlastni, ze stola se od minuleho roku trosku zmenila, jako kdyby ta plazivka byla nejaka jina - mnohem delsi, a jako kdyby nekdo kopal. Otec se doplazi do mista, kde uz se to zvetsuje, kousek za tim je odbocka ve stole. Kdyz v tom okamziku z te odobocky zacne byt slyset zakrupani vetvicek, zafuneni, a pak vrceni, ktere neustava. Tim se objasnilo, proc ta plazivka nove vypada jinak, domnenka ze to prohrabnul nejaky dobroduh se ukazala jako zcela mylna. Cesta ven je samozrejme zablokovana ditkem, ktere nic netusi, a ani neni zadouci aby tusilo, protoze panika muze snadno zpusobit znepruchodneni ustupove cesty nekterym z nestabilnich kamenu v plazivce.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1480
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Obrana pred jezevcem / liskou v podzemi

Příspěvek od DanBlack »

Tak tohle se mi nikdy nestane. :wasntme
Už jen představa 10metru plazivky mi nahání hrůzu... :tmi

Kdysi (ještě když jsem byl při síle, mladý a štíhlý) mě brácha ukecal na prolézání jeskyně na Děčínsku. Prý "nebój, neni to stísněný, jenom místy se leze po kolenou". Měl pravdu, místy se lezlo po kolenou... a zbytek se plazilo v horizontálním i verikálním směru. :chuckle
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Obrana pred jezevcem / liskou v podzemi

Příspěvek od Hagen »

mhi píše: 30.12.2022 23:56 No, jezevec ma rad i "vetsi prostory", hlavne kdyz to je za zavalem, kam teda hroch uz nemuze, pokud si zaval nevyzmaha. Bohuzel z vypraveni se i bez zavalu jezevcum takovy domecek libi.

Ale jinak jsem "velmi stihly" (to je takovy efuemismus moji doktorky).

Nedavno jsem prave videl video setkani s jezevcem v normalni (nezavalene) stole, jezevec tedy nakonec utekl, ale bylo zjevne ze bude branit obydli i pred skupinou ustupujicich dospelych lidi.

Dam takovou prihodu. Predstavte si ... ja nevim koho - mne ne :), otec a syn pred pubertou. (otec tedy v chronicke puberte). No a mejme stolu, ktera zacina asi 10m plazivkou, kam se stezi vejde helma. A takhle si tam ti dva hezky zacnou lezt, otec prvni, syn za nim. Otci prijde zvlastni, ze stola se od minuleho roku trosku zmenila, jako kdyby ta plazivka byla nejaka jina - mnohem delsi, a jako kdyby nekdo kopal. Otec se doplazi do mista, kde uz se to zvetsuje, kousek za tim je odbocka ve stole. Kdyz v tom okamziku z te odobocky zacne byt slyset zakrupani vetvicek, zafuneni, a pak vrceni, ktere neustava. Tim se objasnilo, proc ta plazivka nove vypada jinak, domnenka ze to prohrabnul nejaky dobroduh se ukazala jako zcela mylna. Cesta ven je samozrejme zablokovana ditkem, ktere nic netusi, a ani neni zadouci aby tusilo, protoze panika muze snadno zpusobit znepruchodneni ustupove cesty nekterym z nestabilnich kamenu v plazivce.
A nebylo by od věci, když máš takovou paniku z jezevců zkusit jiný sport?
Něco, kam se žádná divá zvěř nedostane.
Odpovědět