Covidové ZOMBIE se valí!

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Covidové ZOMBIE se valí!

Příspěvek od Rafael »

Tak co Martine, jak se ti líbila přednáška té nové posily historického týmu?
- "Proč se ptáš, proč si neuděláš vlastní názor? Vždyť jsem tě tam viděl".

- "Jo, byl jsem tam, ale jen chvíli. Telila se nám kráva a musel jsem rychle odejít domů. A stejně bych tam asi dlouho nevydržel protože i ten začátek, to jeho úvodní slovo...
Proboha, co, kdo to je, odkud to k nám přišlo?
Cituji třeba toto z úvodu jeho přednášky:
Tajemné podzemní říše obývané vyspělou civilizací, síla Vril, (Vril-Gesellschaft), kterou prý lze ovládnout svět, Haunebu - (zkratka z Hauneburg-Geräte nebo také Rundflugzeug, Reichsflugscheiben), černý řád rytířů SS, tajemné výzkumy v Tibetu atd.
I to byly podoby německého nacismu. A nejen za války. Dokonce mám nezvratné důkazy, že to fungovalo mnohem déle a dokonce funguje a ovlivňuje nás to ještě i teď. I tom Rozpadu....
:? :?

Martin:
- "Já nevím, nerozumím tomu. Jen si myslím, že takové věci nás odvádějí od daleko důležitějších věcí potřebných pro naše přežití. Ale přímo je nezavrhuji. I ty jsou naše pro naše přežití a prosperitu důležité. Jen bych jim nedával žádnou velkou prioritu a věnoval se raději praktičtějším věcem.
Třeba tomu telení krav.

Z Kroniky Mlýna
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Covidové ZOMBIE se valí!

Příspěvek od drigon »

Nový člen historického týmu se na další "seanci" domáhal urychlené zahájení vysoušecích prací v podmáčené oblasti kde došlo k propadům terénu. Celé to zdůvodnil tím, že se z oblasti šíří miasma způsobující nemoci.

Martin u toho nebyl, ale když to celé viděl na záznamu si poklepal na čelo a jelikož měl domluvenou schůzku se Sovou se s ním o tom začal bavit.

Sova: miasmatická teorie je dnes již dávno překonání teorie která tvrdila, že nemoci jsou způsobeny takzvaným miasmatem. To byly dle této teorie výpary ze stojaté vody a hnijícich organických látek. Ty se měly z bažin šířit ve formě mlhy způsobující onemocnění. Tato teorie byla uznávaná až do konce 19 století, kdy se přišlo na to, že nemoci způsobují choroboplodné zárodky.

Martin: takže je to celé blbost.

Sova: způsob šíření nemocí podle této teorie je blbost. Ale když se nad tím člověk zamyslí je miasmatická teorie takzvanou "empirickou" teorií.

Martin: empirickou teorií?

Sova: Vem si, že se tato teorie rozvíjela už od středověku. V té době lidé neměli jak zjistit co nemoci způsobuje. Z praxe však věděli, že v oblastech kde je vlhko a chladno je výskyt nemocí vyšší než tam co je sucho a teplo.
Tady šlo o to, že ve vlhkých oblastech se stojící vodou se zárodkům nemocí daří lépe než v suchu. A člověk je od zimy a vlhka oslabený. Tudíž když se to zkombinuje je z toho vyšší nemocnost.
Navíc se v těchto vlhkých a studených oblastech často vyskytuje mlha.
Lidé si to tenkrát dali dohromady a vydedukovali, že se nemoci šíří mlhou pocházející z vlhkých a studených oblasti.

Martin: když se to tak vezme, po praktické stránce měli svým způsobem pravdu. I když se teoreticky netrefili.

Sova: byť byla tato teorie scestná, jedno jí upřít nemůžeme. Podstatné zlepšení hygienických poměrů v městech 19 století. Kdy byla zavedena kanalizace, uzákoněno povinné připojení nemovitostí v jejím dosahu a zaváděno čištění odpadních vod.
Koukej tak, aby jsi viděl.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Covidové ZOMBIE se valí!

Příspěvek od drigon »

Sova pokračoval: přímo ukázkový příklad byl Londýn poloviny 19 století. V té době byly veškeré splašky a odpady z průmyslu vypouštěny přímo do Temže. Z řeky se tak stala páchnoucí stoka a mimo to v oblasti Londýna došlo k propuknutí několika epidemií cholery.
Celé to vygradovalo v roce 1858, kdy teploty přesáhly 40°C a hladina Temže poklesla. Fekálie v řece se zakoncentrovaly a smrad byl tak strašný, že to vedlo k napouštění záclon v objektech chlorovaným vápnem

Martin: :shock: :? To oni napouštěli záclony v barákách chloraminem? Ten už sám o sobě silně smrdí chlorem. To muselo být šílené. Smradem chloraminemu přerážet smrad z venku.

Sova: to máš pravdu. I záclony v Britském parlamentu tím napustili.

Martin: to se politikům musely pěkně kroutit frňáky. :wasntme

Sova: nakonec schválili výstavbu kanalizace. Ta běžela přes 20 let a jelikož byl její úspěch přímo ohromující byla dojmem jejího úspěchu zahájena výstavba kanalizací i v jiných městech.
A víš koho mi ten pán "miasma" připomíná?

Martin: nevím.

Sova: jistého pana Bazalgetta. Toho, co v Londýně navrhl a postavil kanalizaci.
A tady mám pro ukázku několik ilustrací z té doby.
220px-Portrait_of_Sir_Joseph_William_Bazalgette_(1819-1891)_Wellcome_M0016460.jpg
220px-Portrait_of_Sir_Joseph_William_Bazalgette_(1819-1891)_Wellcome_M0016460.jpg (28.55 KiB) Zobrazeno 2586 x
Father_Thames_introducing_his_offspring_to_the_fair_city_of_London.jpg
Father_Thames_introducing_his_offspring_to_the_fair_city_of_London.jpg (13.76 KiB) Zobrazeno 2586 x
Dirty_father_Thames.jpg
Dirty_father_Thames.jpg (23.38 KiB) Zobrazeno 2586 x
Caricature;_Faraday_giving_his_card_to_Father_Thames._Wellcome_M0012507.jpg
Caricature;_Faraday_giving_his_card_to_Father_Thames._Wellcome_M0012507.jpg (14.25 KiB) Zobrazeno 2586 x
Monster_Soup_commonly_called_Thames_Water._Wellcome_V0011218.jpg
Monster_Soup_commonly_called_Thames_Water._Wellcome_V0011218.jpg (412.75 KiB) Zobrazeno 2586 x
miasma.jpeg
miasma.jpeg (59.28 KiB) Zobrazeno 2586 x
Přílohy
220px-Portrait_of_Sir_Joseph_William_Bazalgette_(1819-1891)_Wellcome_M0016460.jpg
220px-Portrait_of_Sir_Joseph_William_Bazalgette_(1819-1891)_Wellcome_M0016460.jpg (28.55 KiB) Zobrazeno 2586 x
Koukej tak, aby jsi viděl.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Covidové ZOMBIE se valí!

Příspěvek od drigon »

Ale vždyť my s kanalizací problém nemáme. Tak proč do toho šíje? Divil se Martin.

Sova: tady na Mlýně se fekálie řeší "po vesnicku". Z kadibudky, nebo septiku do hnoje, či kompostu a po uzrání na pole. Je to v podstatě uzavřený cyklus, kde podmínkou je, že fekálie musí být v hnojišti, nebo kompostu minimálně 12 měsíců. A na výtoku ze septiků jsou kořenové čističky. Ty dočištují "řídkou" frakci. A když má někdo vyvážecí žumpu jde obsah buď do kompostu, nebo do sanytrnice.

Martin: a ve Městě máme čističku.

Sova: a co Zakázaná čtvrt?

Martin: aha.

Sova: těm čistička už dávno nejede. Fekálie putují potrubím jesti víš kam?

Martin: nevím. Nikdy jsem to neřešil.

Sova: do podmáčené oblasti. Svým způsobem to tam funguje jako jakási přírodní čistička. A jelikož mlha u výtoku z kanalizace ze Zakázané čtvrti pěkně "zaváněla" a v Zakázané čtvrti se objevila cholera si to ten pán dal dohromady a jelikož do dnešní doby někteří lidé miasmatické teorii věří to dopadlo tak jak to dopadlo.

Martin: a co s tím?

Sova: nechat podmáčenou oblast být. Protože to tam funguje jako jakási přírodní kořenová čistička. A když to bude hodně smrdět jim doporučit vápnění odpadů.
Koukej tak, aby jsi viděl.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Covidové ZOMBIE se valí!

Příspěvek od drigon »

Oblast okupovaná Severním křížem asi 15 kilometrů od Malého mlýna.

Dvojice zarostlých "bezdomovců" tlačí po rozbité cestě dvoukolovou káru naloženou klestím. Cca 200 metrů daleko po cestě je obrněné vozidlo Severního kříže. Jeho velitel vykukující z poklopu oba bezdomovce s károu sledoval a pobaveně se usmíval. "To jste to holenkové dopracovali, co?" Pomyslel si.
Uviděl, jak se oba bezdomovci s károu zastavili a z hluboka oddechovali. Jeden z nich si stoupl trochu stranou, druhý si sedl po straně káry na bobek a vypadalo to, že nemůže popadnout dech.
V okamžiku, kdy velitel obrněného vozidla odvrátil hlavu na druhou stranu ze spodku káry vystartovala raketa.
Velitel obrněného vozidla zaslechl hluk startující rakety. Stihl se pouze otočit naproti raketě. Vytřeštil oči a vzápětí byl strašlivou silou vymrštěn z poklopu věže ven. Změnil se ve startujícího kosmonauta, následně bezpadákového parašutistu a ve finále přistál na hromadě hnoje, kde to pěkně plesklo.
Oba "bezdomovci" tlačili karu dál. Došli k domu, kde klestí vyházeli na hromadu a zašli do domu.
V domě bylo v koze na řezání dřeva položeno pět asi 12 až 15 centimetrů tlustých metrových polen .
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Covidové ZOMBIE se valí!

Příspěvek od Rafael »

Video z kamery aneb Planeta opic ve Mlýně.
- "To by mě zajímalo kdo to je a co to má znamenat?"
Opičárna.gif
Opičárna.gif (573.14 KiB) Zobrazeno 2501 x
- "No kdo asi! Mě by zas zajímalo kde ti spratci vzali ty kostýmy nebo co to mají na sobě".

- "Hmm, to mě mohlo taky napadnout. A tak nějak jsem si vzpomněl na Havránku. Vidět je ta čarodějnice tak by to s ni určitě seklo a byl by od té báby pokoj. Já je viděl naživo a hodně jsem se leknul. A ty skřeky co z nich vycházely!"

Z Kroniky Mlýna
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Covidové ZOMBIE se valí!

Příspěvek od Rafael »

Co se vám stalo, že jste tak potlučení?
- "Byli jsme palírnikovi sbírat šípky a napadla a stloukla nás nějaká parta z Města".

- "A to jste se nechali, nestydíte se?"

- "Bylo jich víc a byli starší. Nadávali nám do mlýnských pacholků a všechny šípky nám vysypali do potoka. A tvrdili, že to území zabírají a už nás tam nechtějí nikdy vidět. Sbírali tam klestí a dřevo".

- "To chce nějakou odvetnou protiakci. To si nemůžete nechat líbit! To by byla ostuda pro celý Mlýn. Ale nečekejte, že se do toho zapojí Kocouři & a budou vás hlídat a dělat vám chůvy".

- "Už to máme vyřešeno a připraveno. Odveta bude bombová. Narafičili jsme tam na ně navrtané špalky naplněné střelným prachem a řádně zašpuntované".

- "To vůbec není dobrý nápad. To může zranit i někoho nevinného. A vůbec, kdo to vymyslel?".

- "My všichni, tak nějak kolektivně. A toho prachu tam zas není moc. To nemůže nikoho zabít. Jen to rozháže ohniště nebo rozbije topidlo".

Z Kroniky Mlýna
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Covidové ZOMBIE se valí!

Příspěvek od drigon »

Zakázaná čtvrť. U Havránky v domě.

Havránka si sezvala k sobě na Mikulášský raut své známé a přátele. Akce probíhala v poklidu, postupně začalo být zúčastněným zima. Proto v hale domu zatopili v krbu, do kterého si Havránka zabavila nejlepší špalíky dřeva. Její pochopové je narovnali ke krbu a s pomocí donesených třísek v krbu zapálili oheň. Po jeho rozhoření přiložili špalíky.
Došlo na zlatý hřeb večera. Na provizorní pódium v hale nastoupil čert a Havránky začala: podívejte se, jakou měli dříve umouněnou tradici. My zde zavedeme novou tradici, naše slavné slavnosti proroka ... . A umouněnci se budou smažit v pekl. ... .
V krbu nastal výbuch. Po něm další dva. Z krbu se vyvalila oblaka sazí z několik let nevymeteného komína. Do toho se do místnosti vyvalila oblaka hustého kouře a vyletěla sprška žhavých uhlíků. Uhlíky zasáhly zbytek špaliků. Jak byl jeden ze špaliků naprasklý a teplem se prasklina otevřela se žhavý uhlík dostal dovnitř špaliku. Ozval se další výbuch. Špalik se roztrhl, "načal" další špalíky a výsledkem byla řetězová reakce. Vzduchem v hale práskaly další výbuchy, vířila se oblaka sazí a kouře.
Havránka nic neviděla, jen pekelnou tmu. Nakonec někdo otevřel okno a oblaka černého smradu se začala valit ven. Na ulici zaječela ženská: HOŘÍ! HOŘÍ! HOŘÍ!
Chlapi z protějšího baráku natáhli B hadici od hydrantu a přes rozdělovač nasadili C hadici. Jelikož si však nechali otevřený kohout druhé C větve se po otevření vody rozdělovač vznesl do vzduchu. Dva pochopové Havránky se ho snažili zkrotit. Vůbec je nenapadlo zavřít vodu z hydrantu. Tudíž to ve finále vypadalo jako když se dva barevní sašci učí létat na vodní raketě. Nakonec jeden z chlapů z baráku vodu zavřel, načež nasadili druhou C hadici a pustili vodu. Zrovna v tu chvíli se Havránce a některým jejím známým podařilo dostat k oknu. Nadechli se čistého vzduchu a proudem vody byli sraženi zpět do haly. Oknem se dovnitř valily dva proudy vody, vzduchem vířily saze a Havránka se válela po podlaze. V hale to v tu chvíli vypadalo jako v pekle kde se spustily sprinklery.
Bába se nakonec vymotala z baráku. Oči plné sazí ji pálily, mnula si je a skoro nic neviděla. Přidušená se motala a nakonec spadla do bazénu. Zaječela a barevný pochop za ní skočil do bazénu. Okamžitě se začal topit a bába měla co dělat aby ho dotáhla ke schodům z bazénu. Dva další pochopové jí ho pomohli vytáhnout ven. Klepajic se zimou si sedla na židli a hlasem plným zloby procedila mezi zuby: kdo za to může?!? :evil:
A zezadu se ozvalo: Cikán černý, cikán.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Covidové ZOMBIE se valí!

Příspěvek od Rafael »

Ve škole:
Trochu v souvislosti s Městem a Havránkou.
- "Pani učtelko co to je ty Slavné Slavnosti proroka které SPSP tak pěkně s těmi výbušnými poleny narušil?".

- Já nevím. Jen tuším, že si tam zakázali Vánoce a podobné svátky protože tamní přivandrovalci jsou jiné víry a jsou už jimi podvoleni. Protože islám.
Ale nechme to být. Nás se to naštěstí netýká a pojďme si raději povídat o našich zvycích a obyčejích

Podle staré tradice prý kdysi Mikuláš chodil s čertem a andělem.
Hodné děti odměňoval dárky a na ty zlobivé štval čerta a "podaroval" je jen pytlíkem černého uhlí.
V době těsně před Rozpadem, ale v některých rodinách i dřív, toto úplně ztratilo původní smysl.
Mikuláš přestal být pro děti atraktivní a spíš se marně těšily na toho čerta s pytlíkem uhlí.
Se slovy, já žádné hračky a ani sladkosti nechci. Já bych si přál raději pytlík uhlí ať si můžeme aspoň na chvíli zatopit a ohřát se.
Anebo nějaké svetry, hrubé ponožky, chlupatou huňatou deku nebo něco podobného na zahřátí..."

- "Tak to měli fact blbý. A jak k tomu tak mohlo dojít?"

- "Děti to je těžké vysvětlovat. Velmi těžké. Tehdejší společnost ve jménu demokracie, lidských práv, záchrany planety, neustálého hledání nepřítele, válečného štvaní a podobných věci propadla vlně, abych to správně vyjádřila, nějakému masochismu".

- "A paní učitelko, co to je nebo byl ten masochismus?"

- "Zjednodušeně řečeno, to co se děje teď ve Městě a jemu podobných oblastech. Anebo dám příklad:
Představte si, že se vám do domu vloupá zloděj.
My vytáhneme pistoli a střelíme se do vlastní nohy. A řekneme mu - ještě se pohni a střelíme se i do druhé nohy, to teprve uvidíš!

Anebo mě ještě napadlo. Stará divadelní hra. Učitel krotil nezbedné žáky slovy - Nedám si dnes odpoledne viržínko, neplačte, sami jste si to zavinili".

- "A paní učitelko, to jako fact to tak bylo? To se ti lidé tehdy tak úplně zbláznili? Vždyť to nemůže být pravda, vy nám lžete!"

- "Pravda, jsem mladá, mnohé před tím jsem nezažila. Ale zkusím poprosit historiky, pamětníky a pokud se mi to podaří budeme se tomuto tématu věnovat. Snad už v pátečním dopoledni".

Z Kroniky Mlýna
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Covidové ZOMBIE se valí!

Příspěvek od drigon »

Do Mlýnské školy přišla nová češtinářka. Na začátku hodiny přišpendlila na nástěnku malé lístečky, načež se věnovala seznamování se s dětmi. Přitom sledovala jak děti mluví.
V druhé polovině hodiny prohlásila: tak se milé děti rozmluvíme:
Opakujte po mně: kameraman dokaramenoval.

D: kameraman dokamenoval.

U: kameraman dokaramenoval.

D: dětem se to po několika pokusech povedlo.

U: pudl prdl pudr.

D: :D :rofl :rofl :rofl Josifek: a nám francouzský buldoček sežral francouzské brambory. :chuckle

U: :D to máš opakovat, ne komentovat.
20221206_132645.jpg
Poté učitelka přiložila do kamen ve třídě a dál se věnovala dětem. Všichni seděli v kruhu a povídali si o literatuře. A do toho občas opakovali "jazykolamky", jak ony věty nazvali.

O přestávce na pět minut otevřeli okna, vyvětrali a pak začala druhá hodina češtiny.

Ve vedlejší třídě probírali gymnazisti chemii a v přízemí se pětici "pomalejších" dětí věnovala speciální učitelka.

...
Škola v Zakázané čtvrti.

Dvacet dětí sedělo v lavicích. Ruce za zády. Inkludovaný Ivánek si do nosu "zašrouboval" tři články ukazováčku a vehementně s nimi kroutil ze strany na stranu. U toho chrochtal a někteří jeho spolužáci si pomysleli: ten se snad drbe na mozku.
Učitelka monotónním hlasem vypravovala o nebezpečí CO2.

Přitom se přihlásil Josífek: paní učitelko, já musím na velkou.

U: sedni si. Tu čtvrť hodinu počkáš. Ekologická výchova je velmi důležitý předmět. Co když ti něco uteče a ty pak způsobíš ekologickou havárii.

Josífek si sedl, Ivánek vyluzoval různé zvuky a občas po někom hodil to, na co zrovna dosáhl. Zasažený si nesměl stěžovat, protože byl ihned dotázán: čím jsi ho vyprovokovat?
Josífek se v lavici kroutil a asi za pět minut se ozval bublavý zvuk. Josífek zrudl a ucpané nosy spolužáků zvěstovaly že došlo k ekologické havárii.
Po pár dloubancích od spolužáků se Josífek postavil a řekl: paní učitelko, já jsem se pokadil.

U: nelži a přines žákovskou knížku.

Josífek žákovskou přinesl a ve chvíli kdy do ní učitelka začala psát poznámku: "lže učiteli že se pokadil" si Josífek sáhl do kalhot a bobek učitelce rozmazal po stole se slovy: tady máte důkaz.

Ostatní děcka v tu chvíli otevřela okna, po kterých tekla zevnitř zkondenzovaná voda a v rozích bujel "penicilín".

Ředitel školy v Zakázané čtvrti vyplňoval papír o tom, kolik ušetřil energie na vytápění školy a o podílu spotřebované zelené energie, když si všiml třídy s kompletně otevřenými okny. Chytil se za hlavu, protože mu bylo jasné že to biřicové Havránce nahlási a titul "nejzelenější škola" je ta tam.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Covidové ZOMBIE se valí!

Příspěvek od Rafael »

Zkouška nedopadla dobře a Sova s Feničem mají opět spoustu práce.
Aneb chybička se vloudila, je třeba ještě vychytat nějaké mouchy a proč není dobré dělat nějaké pokusy s ostrou munici.
Pokusný odpal.gif
Pokusný odpal.gif (557.57 KiB) Zobrazeno 2273 x
M.j. bylo porušeno jedno ze základních pyrotechnických pravidel:
Z místa odpalu se neutíká, ale odchází volným krokem. Aby se zabránílo zakopnutí, podvrtnutí kotníku apod.

Ale příčina zranění několika Kocourů nebyl ten panický útěk, ale hygroskopičnost použitého raketového paliva.
Bohužel v tomto případě výbušná hlavice plně splnila očekávaní.

Z Kroniky Mlýna
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Covidové ZOMBIE se valí!

Příspěvek od Rafael »

SPSP si dělá si srandu ze zraněných Kocourů a z chemiků:

- Další jedno ze základních pravidel amaterských pyrotechniků kdysi znělo:
- žádné obaly které se mohou roztříštit a vytvořit při výbuchu ať chtěném nebo neočekávaném nebezpečné střepiny

- Hrubé kožené rukavice + obličejový štít

- Silná vrstva oblečení, bejvávalo kdysi při podobných akcích doporučováno. Nejlépe velký a hrubý vatovaný kabát

- a hygroskopické látky či komponenty..."

- "Zatracení spratci, táhněte si po svých a okamžitě odsud než vám ty vaše haksny zpřerážím!", neudržel se jeden z lehce nedávno zraněných Kocourů

Z Kroniky Mlýna
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Covidové ZOMBIE se valí!

Příspěvek od Rafael »

Zase něco ze školy:
- "Paní učitelko, jak jsem doma zatápěl v kamnech, tak jsem si přečetl nějaké noviny z roku 2022 nebo 2023. Přesně už nevím jaké to přesně byly protože byly ohryzané od myší.
A tam se psalo. Třeba toto:"
I snížením výkonu našich hi-fi aparatur při běžném domácím poslechu zasadíme úsporou energie těžkou ránu nepřátelskému režimu.
Deset z deseti audiofilů doporučuje rozloučit se s všelijakými zesilovači, obřími reprosoustavami a přejít na tichý poslech sluchátky
"A pak tam následovala spousta reklam na jejích výrobců a prodejců.
Co si o tom myslíte, můžete nám o tom něco povědět?".

- "Kde na ty otázky pořád chodíte. Nenávadí vás na ně náhodou někdo? Co já o tom můžu vědět. Hlasitou hudbu rockovou hudbu nesnáším, mám ráda klasickou a ta je v těch sluchátkách možná i lépe poslouchatelná. Ale jak jsem už řekla a taky se mi to povedlo, v pátek si uděláme takovou celodopolední besedu. Přijde tady několik pamětníků a i historiků, slíbili mi to, a těch se můžete na cokoliv zeptat a určitě vám odpoví lépe a odborněji než já. Sama se na to už velmi těším".

Z Kroniky Mlýna
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Covidové ZOMBIE se valí!

Příspěvek od Rafael »

V pátečním dopoledni byla zrušena kvůli slibovaným přednáškám běžná výuka.
Děti se na ni moc těšily. A vlastně i učitelka kterou napadl nějaký moribundus díky kterému skoro nemohla mluvit.

Oslovení přednášející historici zrušili účast. S odůvodněním, že se nechtějí nakazit a že předpokládají, že ve škole se rozbujel zase nějaký Covid.
A nikdo neví co ti školáci pod vlivem nebo spolu s SPSP provádějí. Nějak u toho vyplynulo, že jich přímo bojí a nechtějí se s nimi setkat.
*
Jinak mezitím napadlo spousta sněhu a udeřily silné mrazy.
Začal být problém i s udržením v provozu hlavního mlýnského kola. Náhon začal namrzat a i lopatky.
Dobrá zpráva, asi jediná, je ta, že se může pořádně začít s ledováním. Kterému nebyla minulá zima příznivá.

Z Kroniky Mlýna
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Covidové ZOMBIE se valí!

Příspěvek od drigon »

Problém týkající se namrzajícího vodního kola začali řešit odpovědní vedoucí. Porady se účastnil i onen starší pán, kterému nikdo neřekl jinak než "Miasma".
Jeho reakce byla prostá a přímočará.
"Holenkové, to jste pěkně zanedbali. Za mých mladých let musela být okolo vodního kola do zimy vybudována takzvaná "lednice". To byla stavba kryjící mlýnské vodní kolo proti mrazu. Dělala se jak dřevěná, tak i zděná. Tady jste na to zapomněli a jelikož hlásí silné mrazy se vám kolo zastaví.

A co s tím teda máme dělat?

Vemte si prkna, trámy a pošlete tam lidi. Je teprve deset hodin dopoledne a ještě tak moc nemrzne. Když si pohnete tak to třeba do večera stihnete. A nezapomeňte to zateplit. Třeba chvojím.

Vy jste nějaké chytrej; ozval se jeden z mladších vedoucích.

Pane, za mých mladých let, kdyby jste si mlýnské kolo do zimy nezabezpečili by jste měli nejen pěknou ostudu, ale i ztrátu způsobenou výpadkem mleciho zařízení. Protože až vám kolo zamrzne ho jen tak nezprovozníte. Můžete sice zkusit led osekat sekyrkami, ale jak vám bude seshora netěsností stavidel přitékat voda z náhonu vám zamrzne vantrok. A pak si už neškrtnete.

V tu chvíli se do toho všeho vložil Martin, který ráno přijel z Depa na kontrolu.

Pánové, vidím, že váš nový kolega ví co říká. Proto ho pověřuji vedením akce na výstavbu "lednice". Stavbě přiděluji nejvyšší prioritu, jdu zavolat na pilu ať máte potřebné řezivo k dispozici. Dorostenci mohou mezitím nasekat chvojí.
A jen tak mimochodem, když jsme sem před pěti lety přišli zde skutečně okolo mlýnského kola stála "bouda".
...
Vedoucí okamžitě "spunktovali" pracovní čety. Na pile již vše věděli, objednaný povoz tažený dvojicí koní se dostavil na pilu, kde byl promptně naložen. Mezitím jiná četa přivrtala do zdi mlýna i kamenné zdi závitové tyče s konzolemi na trámy. To vše dělali za sněženi. Práce pokračovala i přes oběd, proběhlo jen nejnutnější střídání. Okolo druhé hodiny odpoledne byla kostra "lednice" hotová. Ihned ji začali pobijet prkny. To již přituhovalo. Stavba horečně pokračovala dál. Na střechu dali zatím "tér papír" a prostor "lednice" zevnitř zateplili. Někoho pak napadlo "lednici" zvenku obložit balíky slámy, ale to se do tmy nestihlo.

U večeře se Martin s oním pánem bavil. Pán se predstavil jako Bezinek a podotkl, že přezdívka "Miasma" mu docela vadí.
Martin: Bezinek je vaše pravé jméno?

Pán: ano.

Martin: u nás si ho budete muset z bezpečnostních důvodů změnit. My všichni, co jsme tady vystupujeme pod jinými jmény.

Pan: proč? Vždyť je jedno, jaké má kdo jméno.

Martin: není. Jsou lidé, kterým vadíme. Nemohou vystát to, co jsme dokázali a naši jednotu. Proto se nám snaží co nejvíce škodit. Jelikož nám v minulosti zabili několik schopných a zkušených lidí, které si propojili se svými registry jsme zavedli pravidlo změny jména.

Ale Miasmu já nechci. Odpověděl pán.

Martin: taky ho mít nemusíte. Je to jen na vás.

Pán: tak dobře. Vybírám si tedy jméno Balzagette.
Koukej tak, aby jsi viděl.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Covidové ZOMBIE se valí!

Příspěvek od drigon »

Pan Balzagette se otočil na Martina: docela by mne zajímalo, jestli tu mají chlapi zakopaný dubový kmen?

Martin: proč?

Balzagette: dubový kmen se používá na výrobu hřídele mlýnského kola. Do země se zakopává proto, aby dřevo vyzrálo a nekroutilo se. Protože pokud použijete na stavbu mlýnského kola hřídel z nevyzrálého dubového dřeva se vám tato ve vodě začne kroutit. Tím mlýnské kolo zničí.

Martin: to je zajímavé. A na jak dlouho se zakopává dubový kmen?

Balzagette: nepsaným zvykem bylo po použití zakopaného kmenu zakopat další. Aby stačil vyzrát.

Martin se došel vedoucích ke stolu zeptat jestli mají dubový kmen zakopaný. Odpověď byla záporná.
Pan Balzagette si s Martinem přisedli ke stolu k vedoucím a celou záležitost spolu probrali. Ukázalo se, že mladý vedoucí, který nahradil starého toto nevěděl. Byl sice velmi dobrým odborníkem na mlecí zařízení, ale tato již vpravdě historická zkušenost mu utekla. Dohodli se, že spolu půjdou vhodné stromy vybrat, neboť na mlýně bylo mimo jednoho velkého kola ještě menší.

Posléze probrali výsledek kontroly, kterou Martin na Mlýně provedl: až na problém s mlýnským kolem, které málem zamrzlo Martin na žádné větší problémy nenarazil. Jelikož se však problém podařilo rychle vyřešit a zodpovědné osoby se z něj ponaučily Martin řekl, že z toho žádné následky vyvozovat nebude.

Na druhý den Martin provedl kontrolu v Depu.
Koukej tak, aby jsi viděl.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Covidové ZOMBIE se valí!

Příspěvek od drigon »

Venku mrzlo a bylo jasné počasí. V Depa před časem nastoupil nováček a chlapi ho zaučovali do funkce topírenského dozoru a základní údržby lokomotiv.
Mladík dostal školení týkající se specifik zimního provozu lokomotiv. Zde šlo o to, že se jako náplň chladící soustavy používá u starších lokomotiv upravená (měkká) voda.
Uskutečnily se pokusy se zavedením nemrznoucích chladících směsí, ale zde byl problémem jednak značný objem chladící soustavy (cca 600 až 800 litrů), tak i nižší měrná tepelná kapacita nemrznoucí směsí. Díky tomu docházelo v létě k přehřívání motorů, protože fridex teplo z motoru na rozdíl od vody nestíhal odvádět. Tudíž se zůstalo u čisté vody.
Jenže voda v zimě zamrzá. A takový led v motoru je něco, co tam určitě nechcete.
Tudíž když nechcete v zimě dopustit zamrznutí vody v motoru máte následující možnosti: vypustit vodu z motoru, umístit lokomotivy do vytápěného prostoru, externí ohřev motoru a poslední možnost je takzvané protáčení.
U protáčení se zastavíme, neboť to byla před rozpadem velmi používaná technika. Spočívala v tom, že obsluha (strojvedoucí) v závislosti na venkovní teplotě nechá běžet motory na volnoběh. Buď v nějakých intervalech, nebo při silném mrazu stále. Při tom je dobré jednou za čas motor "protůrovat", to aby se vypálil karbon z pístních kroužků. Protože při zalepení pístnich kroužků motor žere olej a netáhne (s tím měli svého času problém taxikáři, když stáli několik hodin na štaflu s motorem taxíku na volnoběh).
Kdo bydlel nebo pracoval u/na nádraží se s protáčením setkal. Viděl na nádraží "houf" lokomotiv, jak tam za mrazu "bafají" na volnoběh.
Jenže po rozpadu bylo nafty málo, tak byla část strojů odstavena, motory odvodněny a baterie z lokomotiv vyndány a připojeny na konzervátor.
Provozní lokomotivy putovaly do depa, kde byla do haly umístěna čtveřice velkých kamen opatřených nástavci připomínající troubu. Posléze, když se po zvětšení Spřátelených území doprava rozrostla byly za depem postavený dvě vytápěné remízy. Každá se šesti stáními.
Koukej tak, aby jsi viděl.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Covidové ZOMBIE se valí!

Příspěvek od drigon »

Každá z remíz dostala též dvojici kamen s "troubami", jak je chlapi nazvali. Sice si v troubách chlapi občas něco upekli, ale jejich primární účel byl jiný. Vysoušení písku určeného do písečáků lokomotiv.
Ona taková rosa na kolejích je sice hezká píseň k táborovému ohni, ale zároveň I starostí strojvedoucího. Protože to po ní pěkně klouže. To samé platí i o lupení, námraze a dalších kluzkych elementech snižujicich adhezi. Lze říci, že voda snižuje adhezi stejně na silnici jako na železnici. A proto se pro obnovení adheze používá písek. To taky funguje stejně jako na silnici. Akorát s tím rozdílem, že před vlakem žádný sypací vúz nepojede (byla by to blbost), ale lokomotiva si sama pod kola písek fouká stlaceným vzduchem z trysek písečáku. Písek musí být suchý se správnou zrnitostí, protože vlhký písek se jednak nesype a navíc může i zmrznout.
A vysoušení písku patřilo i k povinnostem mladíka. Mladík po roztopení kamen dal na plechy písek a asi na hodinu a půl ho dal do trouby. Vysušený písek posléze presypal do speciální konve a doplnil jim pisečaky. Mezitím přikládal do kamen, zkontroloval hladiny oleje a vody.
Když dal do trouby třetí sadu plechů za ním přišla dvacetiletá dcera Maruny z mlýnské kuchyně. Už spolu nějakou dobu chodili a dcera Maruny si od pondělí našla místo v kantýně v Depu. A svému milému přinesla svačinu. Uvnitř v remíze byla poprvé. Viděla svého milého, jak dává do trouby plechy. Předala mu svačinu, dali si pusu a mladík si svačinu odnesl do "kukaně". Mezitím se zvědavá dcera Maruny podívala do trouby, co to tam chlapi na vánoce pečou. A uviděla tam písek.
Jenže než se stačila svého milého zeptat co to má znamenat do remízy vesel Martin v doprovodu pětice vedoucích.

Martin: co tady děláte?

Dcera Maruny: nesu tady svému milému svačinu.

Vedoucí: předložení mi oba služební průkazy.

Oba předložili služební průkazy.

Vedoucí: v pořádku, ale co tady děláte v pracovní době?

Dcera Maruny: mám pauzu. Nesla jsem mu svačinu.

Vedoucí si skutečnost telefonicky ověřil.

Po prověření oběma průkazy vrátil a doporučil ať si svačinu předávají venku před remízou a dceru Maruny posla zpět do práce.

Dcera Maruny se po směně (končila v jednu hodinu, její milý až v sest) odebrala domů na Mlýn. Pečený písek jí nešel z hlavy. Tak se "zcela pochopitelně" pochlubila své mámě i ostatním ženským v mlýnské kuchyni.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Covidové ZOMBIE se valí!

Příspěvek od Rafael »

Nevídaná sněhová nadílka, dorost se přestal scházet na tajných místech a usídlili se v prostorách el. kroužku.
Toho využili notně na ně nasraní Kocouři a nainstalovali jim tam odposlech.

Zde je stručný výtah z jedné jejich schůzky.

"
Kluci, v Depu něco pečou!
A budete se divit co. Řekla mi to mladá Maruna. A ta je tam pečená, vařená. Chodí tam za tím mladým ajzlboňáckým učněm a ta by určitě nekecala! Oni tam v nějakých troubách pečou, představte si, písek. Obyčejný normální písek. Chápete to?"

- "To je blbost, proč by to dělali? Pojďme se věnovat něčemu užitečnějšímu. Třeba já jsem našel barel s nějakým mazivem".

- "Ten si ukradl v Depu, že? Ti tam pořád něco mažou, že prý kdo maže ten jede nebo, že s olejem jde všechno líp. Asi proto jsou pořád tak umounění".

- "Ne, neukradl jsem to v Depu. Našel jsem to vyhozené mezi nepotřebným bordelem v té odpadové kůlně. A napadlo mě zkusit z toho vyrobit nějakou výbušninu. Spálit to v pecku mi přece jen přijde škoda takového množství zajímavého materiálu!"

- "Tak do toho rozhodně nejdu!, To by bylo velmi nebezpečné míchat to s nějakým silným okysličovadlem. Zvlášť když ani pořádně nevíme co to vlastně je. A nějakou bezpečnou DAPku s tím mazivem se nám nepodaří přivést k výbuchu. Ta potřebuje velmi silnou rozbušku. Je to blbost".

- "Třeba by nám mohl pomoct palírník. Ten prý kdysi s nějakou silnou třaskavinou zlikvidoval ve Městě to doupě u Chcíplého psa".

- "To je pravda, ale on ji tam dal mokrou a ona až po částečném vyschnutí víceméně samovolně explodovala. To by nešlo a taky se mi zdá, že nás nějak přestává mít rád".

- "Pánové, já už asi vím proč tam suší ten písek. Oni ho sypou z lokomotivy na koleje aby ji neprokluzovala kola".

- "To dává smysl, to je zajímavé. To mě baví. Pojďme vyzkušet jak dobře to funguje. Zkusíme tím sajrajtem namazat pár desítek metrů koleji a uvidíme jak ten brzdicí písek funguje. A třeba ten náš pokus ocení a konečně budeme za něco pochválení".

- "Ty vole do těch sněhových závějí nejdu. Mám z toho bílého sfinstva už depku".

- "To já samozřejmě taky. Ale znáte tu vlečku v tom velkém svahu a ten objekt kde skladují železniční pražce? Tak tam dělali nějaké pokusy s odsněžováním a odleďováním. Byli tam i Kocouři a chemici. A ta látka se prý mimořádně osvědčila a sněhu je tam minimum. A po kolejích se tam dostaneme bez brodění se sněhem. Pro začátek, pro první pokus, bych navrhoval namazat tak 50 metrů kolejí v tom nejprudším svahu a pak se uvidí.
Kdo je pro?"

- "Výborně, všichni. Tak jdeme na to".
A zde je výsledek toho pokusu:
Neubrzdil.jpg
Z Kroniky Mlýna
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Covidové ZOMBIE se valí!

Příspěvek od drigon »

Na koleji 113 vedoucí k nákladišti se uskutečnil pokus spočívající v otestování chloridu hořečnatého acetàtu jako rozmrazovací látky. Byl úspěšný, avšak vzhledem k vysoké ceně byla látka schválena jen pro zvláštní účely. Po provedeném pokusu byly koleje oslizlé a kluzké, což zástupce drah uvedl do hlášení.
...
Některá z děcek z SPSP se před provedením pokusu se sajrajtem zamyslela a projevila obavy z možného průseru. V ekektro kroužku se tak rozhořel spor trvající skoro hodinu. Dopadl tak, že naprostá většina dětí dostala strach a do "akce" se nakonec vydali dva, cca desetiletí kluci.
...
Na nádraží ve Městě si strojvedoucí Fitipaldi došel na oběd. Po obědě se stavil u výpravčího, který mu předal rozkaz nařizující na koleji 113 maximální rychlost 5 kilometrů za hodinu. Normálně tak kvůli spádu 25 promile platila desítka.
Fitipaldi se s rozkazem odebral na lokomotivu, ke které bylo přivěšeno devět vagonů. Hned u lokomotivy byly tři vagóny s pražci, před nimi "uhlák" s dřevem, pak dva prázdné plošiňáky, stará nebrzdící "vzducholoď", cisterna s dehtem a dva vagóny určené na odstavení.
Vedoucí posunu si u výpravčího vyjednal posunovou cestu na nákladiště a po rozsvícení bílé se Fitipaldi rozjel. Vagóny sunul před lokomotivou, během krátké doby jel hodně rychle. Na to posunovač na prvnim vagónu zareagoval: Fitipaldi POMALU! Klouže to tam. POMALU!

Fitipaldi ještě přidal.

Posunovač: Fitipaldi STŮJ, STŮJ!

Fitipaldi: na to ti seru, chci být brzo v hospodě.

Vlak se dostal na klesání. Fitipaldi vzal rázně za brzdu. Kola vagónů se zablokovala, posunovač vidící blížící se nákladiště seskočil z prvního vagónu dolů a zmizel v závěji.
Vlak zpomaloval jen neochotně. Šturc na konci koleje 113 se blížil. Následoval prudký náraz. Čtyři vagóny skončily ve svahu pod sturcem, párý se zastavil prvním podvozkem na zemi.

Následující komunikaci mezi Fitipaldim a posunovačem je lépe nerozebírat. Co si ti dva do (nahrávané) vysílačky řekli stálo za to.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Odpovědět