Datova schranka

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Datova schranka

Příspěvek od Sehr »

Jaky pocit mate a doporucovali byste zalozit si datovou schranku?
http://www.czechpoint.cz/web/index.php?q=node/389

Uz nejakou dobu premyslim o ni,ale zatim jsem nenasel pro ni uplatneni. Az budu mit trvale bydliste na uradu,tak ji dostanu automaticky.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Datova schranka

Příspěvek od BOGOVIK »

Zalezi na uhlu pohledu, pokud jsi zivnostnik tak je jasna volba ANO.

ANO pokud jsi alespon prumerne zdatny na pocitacich + kdyz ti prijde nejaka zprava tak pokazde si ji nechat vytisknout na CzechPoitu, tj. budes mit doklad v ruce s razitkem a datem (v datove schrance se to po urcitem case maze, zustava pokud si to zaplatis...) Dostavas tim moznost branit se kdyz te exekutor, soud, policie, urady atd. obeslou pouze postou, ze neinformovali(tj. vybodnou se na datovou, coz s oblibou cini) a hlavne dozvis se, ze nejake psani dostanes (viz. posta a jejich sluzby v kombinaci institutu doruceni). Jednou tydne se podivat na neco co vypada jako posta od seznamu neni spatne a lze i ze zahranici, takze jsi schopen se dozvedet a reagovat.

Vse je to o tom, co fungovalo pred 15 lety je v troskach a nefunguje, datova schranka ti da, alespon trochu moznost se branit a vedet.


P.S. Datova donuti i soudniho urednika ti dorucit do osobne do tvych ruk dopis(v 20:30 v nedeli) o nezaplacene slozence s tim, ze mu ji muzes zaplatit a on to vyridi za tebe, bo zapomel a neobeslat te do schranky a mel by pruser. Neni fikce stalo se :D
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Datova schranka

Příspěvek od Karlos »

Datovka je super... jedinou nevyhodu vidim v tom ze pokud si ji jednou zridis neni ji mozno zrusit (pouze znepristupnit). To by jeste az takovy problem nebyl ale kdo ví jake znemy budou do budoucna, tim ze ji nelze zrusit se jim pak clovek nemuze vyhnout...
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Datova schranka

Příspěvek od JimmyJazz »

az (jestli vubec nekdy) se v CR podari zprovoznit neco jako 'e-urad' v jehoz ramci budu moct _*vsechno*_ (RP, ZP, OP, Pas, ZL a jakekoliv dalsi myslitelne listiny) vyridit skrz internet (coz je dnes technicky mozne), tak si tu schranku poridim. V soucasnosti bych si to zaridil jen pokud by to bylo povinne.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Datova schranka

Příspěvek od Karlos »

...jeste jsem zapomel dodat, nemam rad veci ktere nejdou zrusit i kdyz clovek zjisti ze mu nevyhovuji, proto stejně jako druhy pilíř penzijni "reformy" nemam ani datovku.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Datova schranka

Příspěvek od Josef »

Píšeš: "nemam rad veci ktere nejdou zrusit"

Hned mi to připomělo české pohádky a smlouvu s dáblem (nejspiš by to mohli mít i podobné následky...) :lol:
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Datova schranka

Příspěvek od dracekvo »

Rád bych obnovil toto téma.
Jak hodnotíte výhody vlastnictví nebo nevlastnictví DS v roce 2016 jako obyčejná nepodnikající osoba?
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Datova schranka

Příspěvek od DanBlack »

Vážně nad ní uvažuju.
Veškeré souboje s úřady jsou pak levnější. :mrgreen:
A dá se přes ní zjistit dost věcí zdarma (které jsou jinak za poplatek)

Ještě musím pořešit jak to je s funkčností na linuxu. (IMHO v pohodě, jen nastudovat víjak)
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Mrkva
Příspěvky: 377
Registrován: 09.03.2013 2:02

Re: Datova schranka

Příspěvek od Mrkva »

Samotna DS je v pohode, je to normalni webova stranka. Problem je kdyz pak nejaky urad poskytuje formulare jen v 602 XML Form Filleru, nebo formularove Acrobati PDF. Oboje ma sice Linuxovou verzi, ale takovou docela pochybnou
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Datova schranka

Příspěvek od Kocour »

- Není úplně přesné, když se tvrdí, že po odstranění dokumentu ze schránky je jediná platná verze ta papírová z CzechPointu. Stačí si důkladně elektronicky uložit jak samotný dokument, tak i přiložené podpisy. Potíž elektronického podpisu je v tom, že závisí na platnosti nadřazených certifikátů, které ji mají omezenou na několik let z důvodu předpokládaného vývoje technologií. Takže je třeba dokumenty rozdělit na ty, které mají mít trvalou / dlouhodobou platnost a ty, které stačí držet v elektronické podobě.
- Konverzí dokumentů na listinné prostřednictvím CzechPointů za peníze se státu podařilo přenést část nákladů na příjemce dokumentů, i když původně měli nárok obdržet dokumenty zdarma.
- Velké nebezpečí datových schránek plyne z nutnosti trvale si udržovat přístup k Internetu. Doručením dokumentu do datové schránky a nikoli jeho přečtením se zahajují různé právní lhůty, nehledě na to, že dokumenty ze schránky po čase zmizí. Datová schránka sice pošle uživatel e-mailové oznámení, ale za technickou proveditelnost tohoto oznámení odpovídá uživatel (respektive odpovídá za nesplnění povinností vyplývajících z doručených dokumentů bez ohledu na to, jestli o nich věděl, nebo ne). Pokud by uživatel neměl pravidelný přístup k Internetu a obecně k počítači (a to jak z důvodů např. dovolené mimo civilizaci, živelné katastrofy zde v ČR, nemoci, nakoneci i třeba zchudnutí), riskuje, že k uvedeným obtížím ještě zaplatí různá penále, pokuty a prohrané spory.

Osobně jsem začal datové schránky používat jenom tam, kde k tomu povinnost vyplývá ze zákona. Jako soukromá osoba se k tomu nemůžu dokopat. Bylo by to sice pohodlné v každodenním životě, ale hodnota podobných řešení se dá zjistit jenom ve chvíli krize.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Datova schranka

Příspěvek od dracekvo »

Já třeba občas trávím pracovně měsíc komplet mimo repuliku. Povedlo se mi i 2 v kuse. Tak právě přemejšlím, zda kvůli tomu schránku pořídit, či ne. Zatím sem nic ukrutně nutně řešit nepotřeboval.
Roman
Příspěvky: 87
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: Datova schranka

Příspěvek od Roman »

Datovou schránku do PC, spolehlivá, zdarma, perfektně slouží, umí zálohovat starší zprávy.
https://labs.nic.cz/cs/datovka.html

Používám ji na daně, elektronicky vyplním, elektronicky odešlu. Dříve jsem musel na finančák na podatelnu, nyní z PC.

A pro mně nejdůležitější, velice se hodí i na hlídání nemovitosti:
http://www.cuzk.cz/Katastr-nemovitosti/ ... tosti.aspx

Jednorázově za 200Kč a pak doživotně zadarmo hlídá moji nemovitost. Hlídání jsem si vyřídil jednoduše přes datovou schránku. Když jsme kupovali dům a prodávali byt, fungovalo bezvadně oznámení o plombách do datovky. A že přijde zpráva do datovky, se dá nastavit oznámení do mailu.

Funguje i na výpis z trestných bodů z řidičáku:
http://portal.gov.cz/portal/obcan/cph/18097.html
Uživatelský avatar
El Carlos
Komerční
Příspěvky: 21
Registrován: 20.07.2017 22:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Datova schranka

Příspěvek od El Carlos »

Jestli se nepletu, tak už je přes ní možné získat i výpis z trestního rejstříku bez nutnosti někam chodit.
Co všechno jsme již lyofilizovali - http://1url.cz/@lyofilizace
majsner
Příspěvky: 246
Registrován: 14.01.2011 18:17
Bydliště: Sudetenland

Re: Datova schranka

Příspěvek od majsner »

Za mě datovka rozhodně ano. Jak už se tu psalo, tisknout není třeba. Přijaté i odeslané zprávy se dají stáhnout, v PC otevřít (602 form filler), kdykolliv dodatečně ověřit či objednat konverzi. Výhody jasně převažují:
  • téměř vše lze zařídit z pohodlí a klidu domova a v čase, který se mi hodí - to je pro mě velmi významný argument tvořící 90 % důvodů, proč DS mám
  • nemusím ty 50 leté fúrie na úřadech vidět naživo :twisted:
  • úspora některých poplatků
  • jakási (i když ne 100%) jistota, že se o všem dozvím (vs. fikce doručení)
Já vím, že jsme na rozpadu, ale nemít DS a stát fronty mezi zpocenými nasratými lidmi a doprošovat se o něco arogantních frustrovaných semetrik za okýnkem jenom proto, že by to časem někdy možná snad někdo mohl k něčemu (ale k čemu, to se neví) zneužít, to je jako nevycházet z baráku, protože by na mě mohlo spadnout letadlo. Ale každému dle libosti... :rock
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Datova schranka

Příspěvek od Lyster »

Také schránku vlastním. Je to dobrá věc proti byrokracii. Přijde mi potvrzení že jim zpráva došla a mají podle zákona třicet dní na vyřízení..... tak ať se frajeři staraj. Že jim nic nepřišlo už neokecaj. :)
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Datova schranka

Příspěvek od Kocour »

majsner: je to sice offtopic, ale nemůžu si pomoct. Pán bude asi velký borec, když nemůže vylézt mezi zpocené lidi a bavit se s 50 letými úřednicemi.

Já mám zkušenost spíš opačnou, trocha vlídného slova a 50 leté semetriky mi pomůžou za pár minut s vyplněním písemností, které by mi jinak trvaly mnohem dýl.
glock69
Příspěvky: 103
Registrován: 22.02.2014 18:08

Re: Datova schranka

Příspěvek od glock69 »

Vše je o lidech. Na obou stranách...
Uživatelský avatar
honzza
Příspěvky: 74
Registrován: 27.01.2016 15:20
Pohlaví: muž

Re: Datova schranka

Příspěvek od honzza »

Souhlas, mám s úřednicemi zatím kladné zkušenosti. Navíc člověk neztratí sociální kontakt.
Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat.
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Datova schranka

Příspěvek od golem »

Domnívám se, že povinnost doručovat korespondenci do datové schránky platí i pro obecní úřady a tedy že například pokutu za rychlost na foticím radaru mi obecní úřad musí poslat do datové schránky. Je to opravdu tak?
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Datova schranka

Příspěvek od Ulfhednar »

Ano.
Óðinn á yðr alla
Odpovědět