Proč muslimové nebaští vepřové?

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Proč muslimové nebaští vepřové?

Příspěvek od MRAK »

Debata o guláši mě přiměla hledat na netu odpověď, ale nic kloudného jsem nenašel.

Chtěl bych se tedy osvícenějších hlav zeptat, proč tedy muslimové nejí vepříky .....
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Proč muslimové nebaští vepřové?

Příspěvek od Karlos »

PROČ MUSLIMOVÉ NEJEDÍ VEPŘOVÉ MASO?

Otázka: Již několik let pracuji v zahraničí s lidmi muslimského vyznání a narážím na otázku, proč se zdržují konzumace vepřového masa. Každý z nich říká něco jiného. Protože se zajímám o cizí jazyky a náboženství, prosím vás o exaktní odpověď.

Odpověď: Exaktní odpovědí je to, že muslimové uznávají jako Zákonodárce Boha, Stvořitele a Pána všech světů, věcí a bytostí. Věří, že je Všeznající a ví nejlépe, co je pro Jeho stvoření dobré. Zároveň uznávají, že Korán je Jeho přímým zjevením. Proto, co je v Koránu zakázáno, to platí. Věřící člověk je také jakýmkoli nařízením Boha nebo jakýmkoli Jeho zákazem zkoušen a odměňován, pokud uposlechne. Odměna a trest tedy přímo závisí na míře aplikace Božího Zákona v životě každého jednotlivce.
V Božích zákazech lze najít skrytou moudrost a odůvodněnost. Někdy ji omezený lidský rozum odhalí a někdy se tak nemusí stát. Vysvětlení moudrostí zjeveného zákazu konzumace masa prasat se již může různit podle místa a času, nebo chápání jednotlivce. Tak například v době před vynálezem konzervačních metod a způsobů skladování potravin to bylo právě vepřové maso, které se nejrychleji kazí. Obzvláště v suchém horku pouští a polopouští Blízkého a Středního Východu. Když se lidé naučili maso konzervovat např. uzením, vystoupil do popředí jako důvod nesmírný počet různých parazitů, které prase může svým masem přenášet na člověka, jako např. smrtelně nebezpečný svalovec (Trichinella). V této souvislosti rovněž připomínáme, že je zakázána konzumace také masožravých savců (kteří mají drápy a špičáky) a dravých ptáků. V době, kdy umíme řadu parazitárních infekcí léčit, opět vystupuje další důvod, jako např. dietetická nevhodnost vepřového masa. Vepřové má daleko nejnevýhodnější poměr tuku (zejména nasycených, tj, lidskému organizmu škodlivých, mastných kyselin) a bílkovin, ostatně jako všechna tzv. červená masa. Navíc, narozdíl od hovězího nebo skopového masa, vepřovým masem tuk prorůstá a je mnohem hůře oddělitelný. V neposlední řadě žádný obratlovec nevylučuje veškeré škodlivé odpadní produkty svého metabolismu močí, ale přinejmenším ty, které jsou rozpustné v tucích, ukládá v tukové tkáni (vzpomeňte si na hormony v kuřecích kůžích).
Někteří muslimové také uvádějí kuriózní důvod, dle kterého vlastnosti konzumovaných zvířat přechází na toho, kdo je jí. Ponechme stranou skutečnou vědeckou hodnotu tohoto argumentu (o které se dá pochybovat), ale uveďme, pokud by platil, co by to znamenalo.
Je známo, že prasata přirozeně žijí v rodiných skupinách, vedených nejzdatnějším,tzv. alfa samcem, který jediný má právo se rozmnožovat se všemi samicemi své tlupy. Jiný samec má dvě možnosti, buďto odejít jinam anebo porazit vůdčího samce a stát se novým alfou. V takovém případě se páří se všemi samicemi tlupy, nehledě na to, že mohou být jeho pokrevní příbuzné.
A Bůh ví nejlépe.

Zdroj: http://unveiled.blog.cz/0806/proc-musli ... prove-maso
K tomuto tématu a stejné odpovědi (svalovec) jsme se dostali i v mysliveckém kurzu... přijal jsem ji jako přijatelnou ;)
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Proč muslimové nebaští vepřové?

Příspěvek od Leon Chamel »

Tady to podobně vysvětluje jeden český musulman. Protože korán a navíc je to prý velmi nestoudné zvíře.
http://artemisniki.blog.cz/0904/nejcast ... no-veprove
Zlé jazyky tvrdí, že to také souvisí s celkovým zapovězením kanibalismu, ale to je dosti nekorektní názor :chuckle
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Proč muslimové nebaští vepřové?

Příspěvek od Terminated Account »

Podle některých autorů lze najít souvislost také s Deseti ranami egyptskými na které Korán odkazuje. Souvislost je údajně s dobytčím morem, který Egypt, jako jedna z ran, postihl.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Proč muslimové nebaští vepřové?

Příspěvek od Karlos »

MacGyver: ano mor byl na prednašce take uveden - dokonce myslim jako hlavní příčina.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Proč muslimové nebaští vepřové?

Příspěvek od MRAK »

O.K. díkes
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Proč muslimové nebaští vepřové?

Příspěvek od JimmyJazz »

trochu OT: na tomto pripade se opet ukazuje, jak je nabozenstvi zpatecnicke. Ano, kdysi to vyznam melo, dnes vsak toto narizeni je naprosto bezvyznamne. Treba v malaysii si clovek v mezinarodnich 'burgrarnach' nemuze dat burg se slaninou...tupost maxima (bez urazky, Maximusi) :)
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Proč muslimové nebaští vepřové?

Příspěvek od hanpari »

Ve Spojených státech si zase nemůžeš dát lahváče na ulici (v některých Státech). A co? Tak tam mají zakázanou slaninu. Ohrožuješ snad tím někoho na životě?
Některé národnosti se zase budou divit, že nejíme psy. Přičemž o prasatech se třeba tvrdí, že jsou velice inteligentní, třeba víc než právě ten pes.

Já si myslím, že problém je někde jinde než v náboženství jako takovém. Co je to "zpátečnické"? Že by mi moderní konzumní člověk přišel jako vrchol civilizace, to tedy rozhodně ne.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Proč muslimové nebaští vepřové?

Příspěvek od Karlos »

Hanpari: omyl lahvaca si dat muzes jen nesmis mit flasku viditelne, tzn. staci ji dat do papiroveho pytliku ;)
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Proč muslimové nebaští vepřové?

Příspěvek od Terminated Account »

OT: S lahváčem na ulici v Americe je to taky trochu mýtus. Neměl jsem nikdy problém, když jsme grilovali na veřejných piknik placech a popíjeli nejen pivo. Pokud jsme se chovali slušně, nedělali bordel a hluk a zdekovali se do vyhlášení klidu, tak nás policajti ani nenapomínali. Na soukromých pozemcích jsem zažil jedny z nejlepších a nejdivočejších večírků. Jiná věc je, když se člověk sežere na ulici. V tom případě platí nulová tolerance a je to dobře. V každém městě/vesnici ví každý domorodec co je a co už není tolerováno - přes silný individualizmus komunita v jednotlivých čtvrtích funguje velmi dobře.
mortinto
Příspěvky: 242
Registrován: 17.02.2012 20:47
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha

Re: Proč muslimové nebaští vepřové?

Příspěvek od mortinto »

Ono těch důvodů, proč je vepřové zakázáno ke konzumaci člověkem je podstatně více a věda nachází další a další.

Prase například žere to samé, co my, lidé. Je tedy v potravní pyramidě na stejné úrovni, jako my. Škodliviny se v potravní pyramidě hromadí a koncentrují (proto ten zákaz konzumace predátorů, tedy těch, kdož mají "drápy a zahnuté zobáky")

Prase má zažívací trakt tak podobný lidskému, že se v dřevních dobách lékaři učili anatomii lidského břicha na prasatech. Jeden, dost fatální rozdíl tu je. Prase nemá slepé střevo.. Díky tomu hodně dlouho umírali lidé na zánět slepého střeva, přestože odnětí apendixu je banální chirurgický zákrok.

Prase je natolik geneticky shodné s člověkem, že se třeba jeho kůže používá v plastické chirurgii.

Prase je vnímavé na lidské i ptačí kmeny chřipky. Všechny chřipkové pandemie v minulosti, u kterých byl prokázán původní hostitel, vzniknuly tak, že v praseti zmutoval ptačí kmen chřipky na lidskou variantu.

Prase je velmi inteligentní a když ho chcete zabít, tak to zjistí. A má šílený strach. To maso je doslova zaplavené stresovými hormony, adrenalinem a podobně. Kráva, dokonce i kůň snáší porážku mnohem lépe, o ovcích a slepicích ani nemluvě. Jako malý kluk jsem byl u zabijačky a shodli jsme se s rodiči, že už další prase chovat nebudeme.

Těch důvodů, více či méně rozumných a logických je více, sám je všechny neznám. Když si kupuji nějaké masné výrobky, tak pečlivě studuji co obsahují, z uzenin, které nemají originální obal si kupuji jen Javořické párky, o kterých vím, že nic vepřového neobsahují. Nekvalita v supermarketech prodávaného jídla je to, co mne nakonec dovedlo až sem, na rozpadlické fórum.

Prostě, konzumace vepřového je opravdu tak trochu kanibalismus. Jejich chov představuje pro lidstvo nezanedbatelné riziko. Určitě se najdou další důvody medicínské, etické, i esoterní, proč nejíst maso zvířat, které nebyly pro konzumaci stvořeny / vyšlechtěny. Židé dobře vědí, proč prasata nejedí. To, co zabije židovský Kosher řezník je i pro ortodoxního muslima čisté (halal). Naopak to ale neplatí, jejich chyba :-)
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Proč muslimové nebaští vepřové?

Příspěvek od MRAK »

přes všechny tyhle argumenty, proč tedy zbytek populace, který vepřové jí, dávno nevyhynul ...?
respektive, jak se pozná, že jsou lidé, kteří vepřové nekonzumují, nějak výrazně zdravější, silnější, odolnější ... ?
nepřipadá mi, že by arabský svět (pominu-li státy které těží z prodeje ropy), byl nějak významě zdatnější a zdravější .... (u Izraele to je trošku jinak), spíš na mě působí opačně ....
naopak mám dojem, že kdyby chudí muslimové pěstovali nenáročného a odolného všežravce (chro chro), možná by tolik netrpěli hlady (především v chudých afrických zemích, které jsou muslimské)
protože řeči o tuku, stresu, kanibalismu (!) jsou hezké, ale energetickou hodnotu řízku jaksi postrádají .....

ale já se nechci přít , notabene s muslimem, zdali prase jíst, či ne - to je stejné jao debata s homosexuálem, zdali souložit s chlapem nebo s ženou .... prostě to je na každým, co si vybere .....

mě šlo jen o to, jak si racionálně muslimové (Korán) zdůvodňují(e) vyloučení určitého zdroje potravy .... a silně pochybuju, že tvoje kvazi vědecké argumenty někoho napadli, když tenhle zákaz vydali (promiň, nevím přesně kdo to muslimům zakázal) v dobách, kdy o stresu zvířat, umělé kůži a podobnosti tkání asi nikdo moc nevěděl ...

ale přesto díky za odpověď
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč muslimové nebaští vepřové?

Příspěvek od Fabulous »

Často se pohybuji v Arábii a došel jsem k poznání, že mnoho věcí v koránu má nebo spíše v době jeho vzniku mělo jasný a striktní důvod. Korán je mimo jiné hygienická, zdravotní a pravidlová "kuchařka" pro tehdy dost zaostalé masy lidí žijící v extrémně nestabilním a nebezpečném prostředí.
Vepřové se v místním vedru kazí pod rukama - takže korán říká nebrat.
Arabové mají extrémní sexapetit - takže ženy zahalit, doprovázet a násilníky ihned popravit.
V dávných dobách byla extrémní kriminalita - tak za drobnou krádež ruka pryč, za něco víc ihned smrt (proto je dnes kriminalita třeba v UAE prakticky na nule, protože kriminálníci byli zkrátka vyhlazeni, P.S. potřebujeme urgentně i u nás).
Rituální očista - jasný hygienický požadavek.
Takových vysoce rozumných nařízení je korán plný, ale spousta z nich je zkrátka překonána a s vírou to jaksi nemá co dělat. Ale muslimský svět je v tuto chvíli opožděn o nějaké to století (a nic na tom nezmění peníze a technologie). Co my jsme z hlediska víry museli projít v průběhu 18. a 19. století, to si oni procházejí práve nyní. Prostě musí napasovat svoji tisíc let starou víru na moderní život.
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Proč muslimové nebaští vepřové?

Příspěvek od Milli »

Špatná otázka příteli,
všichni muslimové, které znám jedí potraviny, ve kterých "něco" z prasete je. Všichni muslimové, které znám pijí "kvašené nápoje". Naopak neznám jediného muslima, který by kouřil hašiš, byť to má podle Svatého koránu povoleno.

Takže otázka by měla znít, proč Svatý korán zakazuje …

Ale abychom nekřivdili muslimům, zajděte si do Mekáče, a podívejte se, kolik Indů se tam cpe hovězím.

Pamatuji, jak jsem kupoval v Praze ve Frionoru velrybí maso, chutná jako hovězí ale konzistencí a spékavostí se podobá játrům. Dnes je jeho konzumace v našich zeměpisných šířkách považovaná skoro za zločin.

Hezký večer
Naposledy upravil(a) Milli dne 22.03.2012 22:44, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Proč muslimové nebaští vepřové?

Příspěvek od MRAK »

ano, to co napsal Fabik je mi jasné a srozumitelné - díky za vysvětlení :yes

takže je to historické dogma, které nemá v moderním světě příliš valné opodstatnění

hm, takže jak jsem psal dříve - každému jak je libo ;)

(např. moje dcera vepřové nejí, anžto jí nechutná - neva, její řízek s ní vyměním za musli tyčku a jsme všichni spokojení :mrgreen: )
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Proč muslimové nebaští vepřové?

Příspěvek od MRAK »

Milli píše:
Ale abychom nekřivdili muslimům, zajděte si do Mekáče, a podívejte se, kolik Indů se tam cpe hovězím.

Já jsem se neptal, abych je soudil (ani muslimy ani indy), jen mě to opravdu zajímalo, jakže k tomu vlastně ti chudáci přišli
(u alkoholu bych to i chápal - u jídla mě to zaráželo)
mortinto
Příspěvky: 242
Registrován: 17.02.2012 20:47
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha

Re: Proč muslimové nebaští vepřové?

Příspěvek od mortinto »

MRAK: Korán byl zjeven Proroku Mohamedovi, nikdo ho nevymyslel. To jen moderní věda potvrzuje správnost a užitečnost jeho nařízení.

Indové jsou hinduisté, ti vepřové jíst smí, konzumace krávy je pro ně hříchem, přiznám se, že nevím proč. Když chodí do mekáče na hovězí hambudrgery, je to jejich problém. To, že někteří muslimové chlastají a žerou vepřové je jejich problém. Znám křesťany co lžou a kradou. Já si sice v létě pivo dám, ale třetí pulitr už mi zpravidla už nechutná. Pivo je, zejména v parném létě zdravý nápoj. Rozhodně zdravější než Coca-Cola nebo limonáda slazená aspartamem či sacharinem. Vepřové ale důsledně nejím. Když nevím, co mám jíst a pochybuji o kvalitě potraviny, která je mi předkládána, tak se najím až doma. Takže ten, kdo nezná jediného muslima, co nejí vepřové zná špatné muslimy. Já zase neznám v česku muslimy, kteří vepřové jedí.

Vím že se Britům kdysi v Indii vzbouřili domorodí vojáci, když dostali papírové patrony, které byly impregnovány vepřovám sádlem a hovězím lojem. Muslimové odmítali odkusovat papír umaštěný prasečím sádlem a hinduisté odmítali používat hovězím lojem impregnované patrony. A britští důstojníci byli tehdy ještě tak hloupí, že nedokázali udělat dva druhy beden munice :-) Už se poučili a tak ty části Iráku, které byly pod správou Britských jednotek byly klidnější než ty, které spravovali Američané.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Proč muslimové nebaští vepřové?

Příspěvek od MRAK »

Mortinto píše:MRAK: Korán byl zjeven Proroku Mohamedovi, nikdo ho nevymyslel. To jen moderní věda potvrzuje správnost a užitečnost jeho nařízení.

Aha ...

budu si o tom muset něco nastudovat, například jak přesně byl zjeven , abych se v tom trochu zorientoval .....

přesto mi Fabikovo vysvětlení dává větší smysl, nežli tvoje ....
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Proč muslimové nebaští vepřové?

Příspěvek od Milli »

… to jen moderní věda potvrzuje správnost a užitečnost jeho nařízení.



Tady se asi neshodneme.
Četl jsem Svatý korán, diskutoval jsem jej s Muslimy. Řada z nich nesouhlasí s jeho nařízeními a nepovažují je za správné, je pro ilustraci tři body:
- šestý pilíř víry,
- bití žen,
- džihád,

Hezký večer
Naposledy upravil(a) Milli dne 22.03.2012 22:56, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč muslimové nebaští vepřové?

Příspěvek od Fabulous »

To MRAK
Některá pravidla jsou velice užitečná i dnes, ty bych nerušil. I ta superpřísná šaríja má v těch zemích smysl. Problém je s tou ideologickou omáčkou okolo na kterou se lepí fanatici. Ale v rozumných arabských státech (zatím je jich teda velmi málo) se s opravdovým ideologickým magořením málokdy setkáš. A pocit, že si plný nákupní košík necháš před obchodem a jdeš na hodinovou večeři do bistra je k nezaplacení! Zkus to tady :D

Korán byl zjeven, Bibli nadiktoval Bůh. No my ateisté v tom máme celkem jasno :-)
Odpovědět