Jak udržet policii a armádu?

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
Shadow
Příspěvky: 1
Registrován: 19.08.2012 13:48

Jak udržet policii a armádu?

Příspěvek od Shadow »

Zdravím všechny přítomné,
chtěla bych se na Vás obrátit s, alespoň pro mne, zajímavým dotazem.
Zajímalo by mne, jak stát, resp. vláda, zabezpečí v době totality a útisku vlastního obyvatelsva, aby se hromadně nevzbouřily ozbrojené bezpečnostní složky státu, tj. policie a armáda a nepřipojily se např. ke stávkujícímu "obyčejnému" obyvatelstvu?
Vždyť jsou to přece lidé jako každý jiný občan toho kterého státu a musí jim být jasné, že totalitní útlak není v pořádku a správný.
Jak to tedy celé funguje?
Děkuji za případné odpovědi.
Uživatelský avatar
VonTreskow
Příspěvky: 73
Registrován: 07.11.2011 0:35

Re: Jak udržet policii a armádu?

Příspěvek od VonTreskow »

Hm, ja si myslím, že klasickou kombináciou cukru a biča. Silové zložky budú stále dostávať svoja platy, aj keď úradníci nie a v prípade prudkej inflácie možno budú mať plat vo forme potravinových lístkov. Bičom by bol v prípade armády väzenie za neuposlúchnutie rozkazu. Ešte by sa sem asi aj zakomponoval systém z divokého Ruska 90. rokov (či Latinskej Ameriky). Polícia by sa stala mafiou svojho druhu, vyberala by výpalné za ochranu, podieľala by sa v ešte väčšej miere na predaji drog a na podobnej kriminalite...pri takomto postupe by potom policajtom bolo vždy výhodnejšie byť v zbore (pekne organizovanej mafii), než dať výpoveď a pokúšať sa vytvoriť si vlastnú, ktorá by nemala také pekné zákonné krytie ako polícia.
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Jak udržet policii a armádu?

Příspěvek od Centurion »

kdyz budou vsichni bez jidla penez a prace tak vojaci a poldove si budou tu svoji praci drzet zuby nehty a bude jim jedno co maj za rozkazy. penize jsou preci jen az na prvnim miste :D.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Jak udržet policii a armádu?

Příspěvek od Nobody »

Z čeho pramení tvé přesvědčení, že totalitní útlak není v pořádku a správný? Nechci tady svádět debatu, zda správný je, nebo není, ale uvědom si, že je to jenom o tvém úhlu pohledu. Hodně vojákům správný přijít může. Sám si dovedu představit situace, kdy na demokracii a práva jednotlivce zkrátka prostor nebude.

Jinak dezerci se zabrání relativně jednoduše, jídlo pro poslušné, kulku pro rebely. Spíš by mě zajímalo, jak stát zabrání rozdělení armády v případě pomalejší krize. Myslím, že bude vznikat dost "bezpečnostních agentur", které budou chránit bohaté a které budou i lépe financované. A které o vojáky samozřejmě budou mít zájem.
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Jak udržet policii a armádu?

Příspěvek od EBE »

Dnes som pozeral dokument na History o Chetitoch..dali dokonca Faraónovi z Egyptu na prdel, mali obrovské armády..vedci by ich v terajšom merítku pokladali za veľmoc, s novými vozmi po troch vojakoch silne obyté plátovaním boli ako malé konské tanky..mali nedobytné mesto...a rozvrat prišiel z vnútra, obyvatelia boli držaný tak na krátko ako v base..všetko kontrolovali, dokonca aj kto s kým a kedy..extrém..po hádke dvoch bratov a rozkladu moci, celý systém doniekoľkých rokoch skolapsoval a mesto zaniklo.. pred. 3000r.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Jak udržet policii a armádu?

Příspěvek od Kocour »

Tuhle otázku jsem si kladl, když jsem v 89. roce trčel jako špagát na vojně. Dneska to je dávno a převrat vypadá téměř idylicky, ale tenkrát jsme se normálně báli, že nás režim pošle zasahovat do ulic. Když už bylo po všem, bavil jsem se s kolegy a hodně lidí napadlo na poslední chvíli dezertovat. Já jsem si to například představoval tak, že to vezmu poklusem na hranici s východním Německem (tehdy už by mě nevydali, padla Berlínská zeď, a z Mostu to nebylo zas tak daleko), tam položím bouchačku a jelikož bude všeobecný zmatek, nikdo mě nechytí.

Jenže armáda je založená na určité nadrilované disciplíně. Několikrát denně se počítá, jestli někdo nechybí, podezřelé chování by upoutalo pozornost a není úplně jednoduché se zdejchnout tak, aby měl člověk aspoň 2 hodiny náskok. Pak je tam určitá indoktrinace, co je správné a co už ne. Takže například by si člověk tajně přál, aby se režim zhroutil, ale ne za cenu násilí. Dál celá velitelská struktura funguje na principu, že se další postup každý dozví, až je to na jeho úrovni potřeba. Nasazení proti demonstracím by nejspíš vypadalo tak, že by nám v noci vyhlásili cvičení, odvezli na tatrovkách někam do lesa mimo místo budoucího střetu a tam bychom se pár dní plácali, takže by nikdo nevěděl, co se venku děje. Člověk by se nezdejchl, protože by hrozba bezprostředního nasazení nevypadala dostatečně akutní a dalo by se utěšovat, že se nakonec nic nepřihodí. Mezi tím pár přesunů a najednou rozkaz slézt z aut a zformovat linii. V tu dobu už by dlažební kostky byly (obrazně) ve vzduchu, takže by člověk přestal plánovat boj se svými důstojníky a věnoval by se rozvášněnému davu.

Na tohle jsou velitelé ve všech armádách experti. Ono to nejspíš bylo podobné i na frontě, pokud se mělo jednat o masové branecké armády 20. století. Pořád se někam pochoduje, pak se třeba vystřídá nějaká prvosledová jednotka na den, dva v postavení. Poprvé jsou lidi vyděšení, samozřejmě se nic důležitého nestane, takže otupí, a když tam nakonec nepřítel povede útok, je pozdě zdrhnout.

K tomu, že si všichni vojáci musejí uvědomovat, že hájí špatnou stranu - to je složitější. Já jsem si to třeba uvědomoval, ale to mě nezbavovalo určité soudržnosti s vojskem. Dovedu si představit, že tenhle pocit mělo hodně německých vojáků za II. světové. Že je vede do boje barbarský režim, mohli být taky svědky různého nepěkného chování vlastní strany k civilistům, ale přeci jenom byla válka a bojovali na straně svojí země. Spíš je to taková smutná záležitost - člověk se ocitne na špatném místě ve špatnou dobu.

(A mimochodem, dodatečně jsem zjistil, že u pluku byly tajně připravené seznamy, kdo je pro zásah proti obyvatelstvu vhodný a kdo ne. Ze špagátů tam nebyl ani jeden, asi se předpokládalo, že nebudeme mít chuť bojovat proti hnutí prezentovanému /do určité míry pravdivě/ jako vzpoura studentů - pro nás bývalých kolegů)
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Jak udržet policii a armádu?

Příspěvek od BOGOVIK »

2Kocour:

Armada je o discipline a ver tomu, ze vojaci moc nepremysli. Viz. jednou sem sedel v hospode a bavili se tam o 89. Jeden z nich tankista v te dobe, a "trvdil" ze byli jeden den pripraveni vyrazit v tancich(pry meli pohotovost). Kdyz se ho nekdo od stolu zeptal zda by vyjel proti lidem tak rekl, "jak bych dostal rozkaz, jenom bych pridal plyn...". Je pravda, ze co o nem vim je to dost jednodussi clovek, ale jeden strhne ostatni. Takze bych si nedelal iluze, kdyby meli soudruzi podporu z Moskvy tak behem par tydnu je poradek "obnoven".


Edit:
Ad. k uderzeni armady, dle me nejdulezitejsi je udrzet si na sve strane velitelskou strukturu, stredni a vyssi. Ad. pokus o prevrat ze strany CIA a generality ve venezuele. Nejnizsi vojaci poslechly behem teto krize kazdeho velitele, ale generali prestali poslouchat ti pod nima a zustali verni prezidentovi, takze ho osvobodili. Za me teda hlasuju kaslat na generali ti se politicky prispusoby, kaslat na muzstvo ti poslechnou za kuz zvance, ale ideologicky si uderzet velitelske zbor jako takove.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Jak udržet policii a armádu?

Příspěvek od goral »

no myslim ze vojaci v posledni dobe celkem premysli, ale je to subjektivni...

kazdopadne co se tyce strednich stavu, da se vice mene souhlasit - dovolil bych si tvrdit ze do hodnosti majora/podplukovnika to ma smysl - tyto velitele vojaci poslechnou, protoze to jsou velitele jejich utvaru a znaji je (a obcas i respektuji). jakakoliv vyssi sarze by se IMHO se zlou potazala - cokoliv co ma vic jak dve hvezdy je svorne nenavideno.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Jak udržet policii a armádu?

Příspěvek od marish »

Taky má asi vliv typ armády, ne? Jiný to bylo dokud byly útvary relativně napěchovaný brancema, kterým slo jednoduše nahnat strach apod., jiný to bude s profíkama, kterých není mnoho, a navíc třeba i přemýšlí...
Uživatelský avatar
VonTreskow
Příspěvky: 73
Registrován: 07.11.2011 0:35

Re: Jak udržet policii a armádu?

Příspěvek od VonTreskow »

Práveže by som povedal, že profíci, sú v armáde dobrovoľne, sú od toho platení, takže budú viac motivovaní tam zostať a poslúchať, než branci (viac či menej odvedení nasilu).
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Jak udržet policii a armádu?

Příspěvek od goral »

mluvil jse o profi.

velka cast profiku je tam dobrovolne uz jen kvuli penezum - s tema by nebyl problem.

Spis bych videl velky otaznik nad "srdcarema" u elitnich utvaru. Jeden kvalitni velitel z rad nizssich dustojniku, ktery ma respekt muzstva by podle me na svoji stranu dokazal pretahnout vetsi mnozstvi bojovych praporu, aniz by proti tomu zvladl jakykoliv plukovnik/general cokoliv udelat.
Mozna hloupy priklad, ale viz Holesov 68 - ti borci sice byli branci, ale extremne dobrovolni "srdcari". Sli svorne proti linii strany a generality.
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Jak udržet policii a armádu?

Příspěvek od EBE »

zamyslel som sa, keď vládny a ústavný ne-činitelia sľubovali a vyhrážali sa odobratím a posunutím výsluhových dôchodkov, a odobratím odmien.. potom sa po pár dňoch spamatajú a tichučko ustúpia, desí ich pomyslenie, že by stratili kontrolu a boli proti sile , ktorú by neovládli, jediné čo ich asi drží pri moci je predstava, že môžem si kradnúť a tárať čo len chce za bludy keď za mnou stoji armáda, polícia..silové zložky, ľudia žerte mi to..ale ak by si pohneval aj ich asi by dlho nevyskakoval :idea: sorry ale politika je svinstvo, závidím na východe tresty bičovaním po holej riti..tých by bolo zničených, celý parlament a blízke okolie..
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jak udržet policii a armádu?

Příspěvek od sigmark »

amen! nebo provaz za vlastizradu - zneuziti statnich prostredku k vlastnimu obohaceni. to by bylo vanocnich ozdob na prazske lampy. jestli ti smradi rozkradou/prerozdeli kamaradum 10% rozpoctu, nic jineho by nezaslouzili
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Jak udržet policii a armádu?

Příspěvek od urbanwarrior »

Praxe v ´89 v Praze byla taková, že na přímých zásazích proti demonstrantům byli nasazeni policajti a milicionáři z Ostravy a Havířova, a to docela pravidelně, řekl bych že pořád. Uzávěry přes mosty zase dělali hošíci z vojenských škol a Pohotovostního pluku MV. Takže kombinace žádné vazby a drilem vtlučený strach z neznámé situace.

Armáda je o loajalitě, poslušnosti a principu "práce za chleba" aneb koho chleba jíš v kombinaci s masivními tresty.
Odpovědět