Úplně OT, že se jinam nehodí

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Úplně OT, že se jinam nehodí

Příspěvek od Fabulous »

Ray píše: 29.05.2020 20:16 Ok tak mám jiný dotaz :lol: Doporučí mi někdo, kdo se vyzná, dobrej plynovej gril? Myslím jako dobrý poměr cena/výkon. Co největší a s možností upevnění přídavné grilovací jehly s motorkem (na celá kuřátka). Cena tak do 15k? (nemám představu). Díky
Weber samozřejmě ;)
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Úplně OT, že se jinam nehodí

Příspěvek od Ray »

Na Weber jsem koukal, ale z toho, co jsem zatím prošel, ho považuji spíše za tu dražší "prémiovou" značku. Víc a víc se mi zamlouvá Campingaz 4 Series Classic LS Plus. Za ty samé prachy mám cca 1,5x větší grilovací plochu a navíc boční hořák na omáčky. Pro vlastní klid kdyžtak jen koupím pancéřovou hadici na plyn a jinak nevím, co by se na tom výrobku dalo veskrze posrat. Však je to defakto jen velký "plynový vařič", ne? Je tam důležitá ta stříška nad hořáky kvůli stékání tuku - aby nehořel, a to ten Campingaz má. Recenze jsou taky velmi solidní a je k tomu dostupná spousta univerzálního příslušenství (wok, deska na pizzu, jehla na kuřata). Konstrukce třeba bude oproti Weberu trochu odrbaná, ale já s tím budu šoupat max 3m tam a zpět. Bohužel jsem ještě neměl čas si ho zajet prohlédnout, takže jen plácám domněnky :)
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
pekoz
Příspěvky: 251
Registrován: 04.07.2012 8:27

Re: Úplně OT, že se jinam nehodí

Příspěvek od pekoz »

Mám hodně dlouho Campingas. Už je to na něm znát ale stále se drží. Je to ještě na kameny takže už jsem řešil propálený koš atd. Nicméně slouží velmi dobře za rozumné peníze. Weber apod. je dražší a příjde mi to spíš že se platí firma. Zatím neplánuju výměnu. Ale..
Nicméně pokud bych měl kupovat nový (litinový hořák už se pěkně loupe) tak se asi kouknu taky např. sem:
https://cz.hecht.cz/grily/plynove/ (bez reklamy !!!)

Je to sice echt čína ale myslím že u toho není co pokazit a navíc se dá objednat skoro vše jako náhradní díl i po skončení záruky viz. třeba:

https://nd.werco.cz/HECHT/Grily_Grills_ ... RE%202.pdf (opět bez reklamy !!!)

A to je myslím u podobných věcí docela výhoda. Pokazit se asi opravdu nemá co ale jedná se o provozní opotřebení - koroze a žár. Zkorodoval mi piezzo zapalovač - držák. Když jsem řešil ten koš na kameny tak zase jedině vlastní výroba.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Úplně OT, že se jinam nehodí

Příspěvek od DeadMan »

Plynový gril není gril :ne

U grilování jde právě o to, aby maso (nebo cokoli, co tam člověk dá), dostalo nádech kouře z dřevěného uhlí ;)

A není problém si to vzít i sebou na výlet :beer

To už se to rovnou může dělat na sporáku :lol:
You cannot kill me as I am already dead!
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Úplně OT, že se jinam nehodí

Příspěvek od Permonik »

Ray: Ke grilu bych řekl, že u toho plynu je to trošku komplikovanější než uhlí, takže záleží, co tě k tomu vede, ale tak má své určité výhody. Počítej ale s tím, že oproti klasickému na uhlí, tak bude zprasený a všechno to musíš umýt. S chrániči plamene a dalšími věcmi je to výrazně větší otrava, než u uhlí. Nejpodstatnější věc na grilu je za mě rošt. Naprosto hrůzné jsou ty vymoženosti, kdy je to v podstatě jen zvlněná deska, protože to si to fakt můžeš doma hodit v kuchyni na pánev. U plynového grilu je za mě ideál nerezový drátěný rošt ze středně silného drátu a ne moc velkými vzdálenostmi (propadávání). U plynového grilu je žáru málo, hodně tepla, takže rošt je rozpálený a ty masivní litinové smaltované rošty se nahřejou hodně a pak ti tam místo ozdobení masa čárkami vysloveně vypálí silné spálené pruhy. Většina těch plynových grilů má litinové rošty, ale je potřeba rošt, co není moc tlustý a nebo ideálně má trojůhelníkový průřez příček (špičkou nahoru). Takže za mě osobně, co tak koukám na dobré značky a co by to splňovalo, tak bych vzal Rösle Videro G3
Naposledy upravil(a) Permonik dne 09.06.2020 13:30, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Úplně OT, že se jinam nehodí

Příspěvek od devlop »

DeadMan :hand přesně tak. Nehledě na to, že když už to má být kulinářsky dokonalé, tak pro různá masa se hodí různé dřevo (např. červené maso - ořech a dub, dávají více nádechu kouře, drůběží - olše, jabloň, které podpoří nasládlost masa) atd. ale to už je pro "fajnšmekry".

asi nikdo by nezatoužil po špekáčku připraveném nad prvním hořákem plynového sporáku Mora a raději by sáhnul po špekáčku připraveném nad opravdovým ohněm ze smrkového dřeva, ža ano ;)
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Úplně OT, že se jinam nehodí

Příspěvek od Haluziak »

Úplně bych to nezatracoval, máme na bytě elektrický gril a na pánvi tak burgr nebo oštiepok neudělám. A přitom to je vlastně blbá pánev se spirálou.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Úplně OT, že se jinam nehodí

Příspěvek od Permonik »

No já mám na chalupě uhlí a v paneláku na balkoně plyn (plus je cestovní), aby z toho bylo minimum kouře a stejně nějakou vysloveně prorostlejší krkovičku na to raději nehodím. Z toho plynu to není až tak hrozné, kouř je také řešitelný problém ať již profesionální či samodomo "kouřová bomba", že si hodím do alobalu kousky vhodného druhu dřeva, zabalím, udělám malou dírku a je to. Větší problém u plynu je distribuce tepla-žáru a pak to čištění
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Úplně OT, že se jinam nehodí

Příspěvek od Ray »

Hoši díky za reakce.
Ze všeho nejdříve jsem chtěl postavit pod pergolu klasický cihlový s šamotkama, ale je to pro mě ve finále jen dobře vypadající zadrbané místo pro sezení, takže půjdu cestou vytáhni/schovej. Trend "toho pravého smradu z uhlí" chápu a dlouho jsem ho razil taky, ale grilování je vždycky na mě a právě ten smrad už mě celkem sere. A než kupovat nějakou lepší a dražší klasiku, tak raději zvolím pohodlí s regulací teploty. Chuť masa hned na talíři stejně v rodině svorně všichni částečně zku*víme různými druhy dipů, takže jestli je to cítit po instantní rakovině nebo ne mě netrápí :lol: Ono záleží taky hlavně na tom, do čeho to člověk naloží a to zas právě ten kouř oproti plynu trochu zabíjí. Na čištění se dá gril rozebrat, takže to vemu venku na dlažbě vapkou a pak šupnu třeba do myčky.

Extra 2 DeadMan - nesouhlasím. Je to prostě něco mezi uhlím a elektrikou. Ne každý se chce donekonečna drbat s rozpalováním. A ruku na srdce, z elektriky mi chutnalo taky a moc. Nabídka je ale oproti plynovým dost tristní. Mě ve finále nejde o nějaký kulinářský sentiment (to uhlí stejně bereš trapně z obchodu jako ingredience a všechno). Pro mě je to hlavně o tom být venku na zahradě s rodinou za krásného počasí, pokecat, popít a polknout chutné sousto a takové se dá připravit na čemkoliv. Plyn je pro mou potřebu pohodlnější. Navíc, spousta zkušených kuchařů by s tebou ohledně toho plynu nejspíš nesouhlasila, třeba i samotný Polreich. A mrkni na net, plyňáky jsou i na výlety ;)
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Úplně OT, že se jinam nehodí

Příspěvek od Haluziak »

BTW nejlepší byla sousedka, grilujeme si na elektrice na balkóně, doběhla, že jak si to jako představujeme a že má pak načichlý prádlo. Úplně na ní bylo vidět, že ji tečou sliny a už jsem jí chtěl zjebat, že jak jí může načichnout prádlo z elektrického grilu. Ale vložila se do toho ta moje a vyřešila to diplomaticky, dva dny před grilováním jí lepí žluté lístečky na dveře. Už se těším až tam jednou půjdu já a nalepím jí to tam gorilapáskou.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Úplně OT, že se jinam nehodí

Příspěvek od Germanik1 »

Jak letěl čas, přístroje na vaření odchází do skladu v podkroví. Šel tam fritovací hrnec, elektrický pekáček, stará i nová remoska, toustovač, kontaktní gril, roštový gril na uhlí,.....
Dneska, pokud se nesejde víc jak 6 lidí s velkým apetitem, vystačím s několika rozměrnými drátěnými kleštěmi, zavěšenými na dřevníku. Umývání je prosté, před upotrebenim projdou ohněm, potkají tamtéž zavěšený drátěný kartáč a fertig. Na vaření vystačím s indukční deskou a el. troubou, která je o 2 levly chytřejší než tchyně. Mimochodem, nikdy se mi na žádném grilu nepodařilo udělat křupavou kůži na vykoštěném kuřecím stehně. Ani na plynové či elektrické plotně. Jen nasucho na indukci. Ježíš, žral bych 😭
Udělám co musím
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1472
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Úplně OT, že se jinam nehodí

Příspěvek od DanBlack »

Že se proudový motor montoval na náklaďák (nebo vlak) a používal k odmrazování ranvejí...to vím.
Ale že ho maj i na letadlovce (Admiral Kuzněcov)...to sem fakt netušil! :o

Obrázek

Clear the decks! Russian sailors clean country's largest aircraft carrier by strapping a JET ENGINE to the front of a tractor and using it like a leaf blower
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Úplně OT, že se jinam nehodí

Příspěvek od devlop »

no jo, na Kirovets K-700 se dá zřejmě nasadit cokoliv :) Jen si tedy myslím, že to nebude "proudový motor" ale jen plynová turbína, na proudový motor by to zapojení bylo podle mne trochu složitější.

https://en.wikipedia.org/wiki/Kirovets_K-700
https://www.auto.cz/legendarni-rusky-tr ... eno-131944

to je tak, když někdo vlastní značku traktorů vyvíjí a prodává od 60tých let až dodnes, zatímco jiní, nahradí/upřednostní/prodá díky dotacím, vlastní a dlouholetou výrobu traktorů, nějakým usáckým velmi dobře zaplaceným John Deere.... ;)
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Úplně OT, že se jinam nehodí

Příspěvek od Grunt »

devlop píše: 25.11.2020 18:05 to je tak, když někdo vlastní značku traktorů vyvíjí a prodává od 60tých let až dodnes
Třeba Lakatoš
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Úplně OT, že se jinam nehodí

Příspěvek od devlop »

LKT neboli lesní kolový traktor, neboli Lakatoš byl ze Slovenska, to se nepočítá :lol:
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Úplně OT, že se jinam nehodí

Příspěvek od Grunt »

A Kirovets K-700 je ze Austrálie? To bude ještě horší. Dovedu si představit jak ten poctivý 60.letý vývoj soudruhů ze sovětského svazu asi vypadal.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Úplně OT, že se jinam nehodí

Příspěvek od devlop »

asi tak
http://en.kirovets-ptz.com/

nechápu, proč někteří žijí stále v tom, že Rusko zůstalo trčet ve vývoji v roce 1968 :lol: Ale jo, chápu, lidské pocity, křivdy a vzpomínky, dokáží ovlivnit i jinak inteligentní lidi...
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Úplně OT, že se jinam nehodí

Příspěvek od Quido »

Nemůžu se rozhodnout, jestli to dát do sekce První pomoc, Dokumenty - video / Youtube, nebo Tělo a duše / Hudba v těžkých časech, tak to dávám sem. Snad se bude líbit :D

https://www.youtube.com/watch?v=bXltzjLv0-M
Elishka
Příspěvky: 75
Registrován: 17.12.2015 12:03
Pohlaví: žena
Bydliště: střední Čechy

Re: Úplně OT, že se jinam nehodí

Příspěvek od Elishka »

Mám podobné dilema... patří to do První pomoci nebo PA girls?

https://www.youtube.com/watch?v=vUTypYK ... ltBlowouts
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Úplně OT, že se jinam nehodí

Příspěvek od Martysedlak »

Jírovec se prodává i v ČR firma Toko.
A tady jak dopadl pokus na dobití západních zemí v 90letech:
https://www.agroportal24h.cz/clanky/amb ... propadakem
Odpovědět