Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 3559
Registrován: 03.09.2012 18:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od bivoj »

Ray píše:...Ta dekadence, do které se současná česká společnost boří, je k zblití...
Nejen česká, ale celkově celá "západní civilizace". Jinak souhlas do puntíku.
Sic semper tyrannis.
Matěj
Příspěvky: 1541
Registrován: 28.08.2016 10:52

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od Matěj »

Ještě době, kdy jsem byl u armády, ovšem VZS už delší čas nefungovala, jsme s kolegy zabředli do úvahy, jak by vypadala vlastně mobilizace, jak by se asi týkala mladých branců "nezáložáků" bez výcviku a jakéhokoliv ponětí o čemukoliv, protože ti ani nebudou vědět kde se hlásit, natož co dělat. Nakonec to skončilo oficiálním dotazem na MO, po nějaké době jsme dostali odpověď, nad kterou se asi někdo hodně zapotil. Obsahovala odpovědi na naše otázky, ovšem dost nekonkrétní a vyhýbavé, že jsme se vlastně nedozvěděli nic. Zajímalo by mě celkem, jak to je vyřešeno v dnešní době...
mukl
Příspěvky: 816
Registrován: 05.10.2016 18:19
Pohlaví: muž

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od mukl »

Jak? (Hypotetický příklad situace, kdy je náš stát ve vážném ohrožení vnějším vojenským napadením.....)

President republiky, jako vrchní velitel ozbrojených sil, ve svém emotivním projevu sdělí národu rozhodnutí o vyhlášení všeobecné mobilizace.
V tu chvíli jsou již u všech vojenských útvarů připravena mobilizační střediska. Z civilního sektoru míří pod taktovkou armádních regulovčíků kolony náklaďáků a další speciální techniky do autoparků v kasárnách, kde jsou přebírány příslušnými specialisty. Statisíce branců s trikolórami na hrudi, za zpěvu vlasteneckých písní, nastupují do přistavených autobusů a vlaků na shromažďovacích místech. Otvírají se sklady s nedotknutelnými zásobami, kde jsou příchozí zálohy briskně vystrojeny a vyzbrojeny. Národ jednotný a pevný jak skála, je připraven a odhodlán, utkat se na život a na smrt s proradným nepřítelem, aby uhájil svobodu své vlasti.

Jak jinak, byste to chtěli dělat? ;)

Mně osobně ještě asi v "devadesátém čtvrtém"přišla obálka s pruhem. Tam bylo napsáno, že si mám přijít na Městský úřad pro nějakou instrukci. Bylo to od Krajské vojenské správy. Krve by se ve mne nedořezal. Sakra, vždyť na vojně jsem už byl, "manévry" už byly v té době zrušené, tak o co ku.va jde? :shock: ...Tak jsem tam přišel. Tam seděl nějaký major se svou asistentkou. Dali mi "ňákej papír", kde bylo popsáno nástupní místo a číslo autobusu, kde mám nastoupit, kdyby "jako něco" s tím, že si mám ten papír pečlivě uschovat. Asi za půl roku se situace opakovala. Zase si mě na ten úřad zavolali s tím, že mám ten papír co jsem minule dostal vzít s sebou. Tam mi řekli ať jim ho odevzdám. Já jsem se zeptal co to má jako znamenat, jestli po mě něco chtějí a tak...Řekli mi suše: "To je vše". Tak mi ho zase sebrali a tím mé kontakty s vojenskými úřady skončily....Tenkrát jsem se té epizodě hodně divil a ani dnes si to neumím pořádně vysvětlit...
viktor
Příspěvky: 2623
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od viktor »

obavam se asi nijak, je to podle me neresitelny problém
v dobach kdy byla povinna ZS byla v civilu hodne velke množství lidi které mělo jednak poneti co asi budou delat a celkem to i umeli. Co se rozhodne umelo byla improvizace a byla jiszta fyzicka a psychicka odolnost. Dále bylo dost ubytovacích kapacit, zasob, techniky a hlavne velitelsky a dustojnicky sbor. I když existuje rada foru na tohle téma celkem to nejak fungovalo. Proste nebyl problém ve vetsich aglomeracích během několika hodin jak zmobilizovat dopravu, tak zajistit ubytovani, stravu, vystroj vyzbroj a systém strukturu veleni.
Proste zabrat skolu, navest to tam autobusy MHD, z učeben udelat loznice, z popdustojniku velitele loznic atd... skoro kazdej umel vlest do spacaku najist se lzici z esusu a vedel ze kfdyz se par dni nebude mejt tak ze neumre. Mobily a inte nebyl a tak mu absence facebuku nejen neprisla zavazna. I kdyz by byl dost velky bordel a zmatek tak si myslim ze ramcove by to běželo, par problémových by se vyresilo na miste a pak by byl klid. Vsichni by vedeli co mají delat.
Z toho nezbylo nic. ¨
Velice pravdepodobne by sla vyhlasit. Dopravni prostředky ubytovaci kapacity by se asi daly dat rychle dohromady ale co totalne chybi je struktura veleni. Mam dojem ze by se to během prvních dni zozsypalo na kazni. Podle jakého kliče by se volil nizssi velitelsky sbor ? Kdo by byl velitel družstva, cety ? Vojaci z povolani ? to jsou dnes ve velike mire svým zpusobem specialiste a je jich hodne moc malo. Kdo by velel vycviku, dejme tomu na velikosti roty ? Cety ? Synek mistniho podnikatele co prijel napr a audi a je mistni celbritou mezi pubertaky by poslouchal mistniho socku jen z toho duvodu ze to on to umi z kosou a on ne ? Bylo by hrozne excesu. Abych pravdu relk mam dojem ze by to byl hodne moc velkej pruser a nikdo to nemá moc odvahu vyzkoušet v praxi.
Existuje seznam zavodu ve strelbe co dela napr KVZ. Obcas si jdu zastřílet. Velkovy prumer je tak přes 50 let...
Ted o víkendu jsme měli takovej malej sportovni podnik spojeny s "kulturním" vecerem. V klubu je nas cca 80 - 90 ? Zbylo nas tam vecer asi 6 vekovy prumer kolem 50 let :-) a tak je to porad...:-)
viktor
Naposledy upravil(a) viktor dne 11.02.2019 11:07, celkem upraveno 1 x.
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 546
Registrován: 18.09.2018 17:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Štatl - Brnisko

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od Haluziak »

2 Matěj: Dle mého názoru nějak takhle:
"Blitzkrieg" bude problém i s mobilizací Aktivních záloh.
Pokud se o útoku bude vědět dopředu, povolají se AZ a rozmístní na strategická místa jako kanonfuter, AČR se rozmístní tak aby mohla podporovat AZ, provádět protiútoky s co nejnižšími ztrátami, navíc se vyčlení jednotky, které budou mít za úkol cvičit brance.

Domu přijde obálka, že se máš v takový a makový čas dostavit na takové a makové místo, pokud ne = basa nebo hůř.
Tam možná vyfasuješ montérky, bambitku, ti určení ti řeknou koho máš poslouchat a jak se střílí a šup nahradit ztráty prvotního kanonfutru a až se trochu branci oťukají tak se zbytky AZ přiřadí k AČR a branci budou jediným kanonfutrem.

Takhle to dle mého názoru funguje už od Napoleona a možná ještě dříve. :rofl
Beware of old men in profession where men die young.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 442
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od Ray »

O konvenčním vojenském úderu se bude vědět dopředu určitě. Ten nepřijde jen tak. V našich složitých evropských podmínkách by mu bezpochyby předcházel nějaký politický vývoj + zpravodajské služby nikdy nespí. Vím že poslanci navíc chtěli do novely branného zákona protlačit možnost začít s odvody ještě předtím, než dojde k reálnému stavu ohrožení (tzn že by asi stačil popud zpravodajských služeb). Jak to přesně v zákoně je ale nevím.
Na jaderku tu všichni čekáme, to je jasné, tam to je jedno a netřeba nic řešit :lol:

Otázkou je samozřejmě čas. Ten rozhodne o všem. Proto by asi bylo rozumné, vzhledem k velikosti ČR, převzít švýcarský systém teritoriální obrany. Když už v ČR nezasvěcené socky řvou o švýcarské neutralitě a zbytečných výdajích na armádu, že jo (kdyby věděli :D ....). Tzn. krátká služba + opakované cvičení a po dosažení určitého počtu dní na nich strávených odepsat člověka jako hotového brance. Zbraň pak buďto doma, nebo v okresním skladu (raději doma=rychlejší). Líbí se mi i ta jejich 2% přirážka k dani z příjmu pro zdravotně nezpůsobilé. Prostě stát máme jen jeden a ten se musí bránit. Kdo není schopen přispět sám sebou, přispěje finančně. Fair enough.
Chyba je, že jsme společnost nechali mírem zdegenerovat tak moc, že jsou lidi schopni na netu vytvářet a podepisovat petice, v kterých na jednu stranu
melou o tom, jak si "cení osobních svobod a lidských práv, jakož i práva na život ve svobodném státě...", ale na druhou stranu je jim proti srsti úvaha nad povinnou vojenskou službou. Perlami jsou kecy jako "Nechci válku a nechci nic řešit vojenskou cestou. Nenechme si brát svoji svobodu a životy..." Pokrytci.
viz. https://www.petice24.com/jsme_proti_nov ... eho_zakona
Věřím, že přesně z tohohle materiálu se budou rekrutovat další "Čurdové" a podobní, až dojde na věc.

Flavius Vegetius Renatus: „Kdo si přeje mír, ať se připravuje na válku.“ To platilo, platí a nikdy platit nepřestane. Kdo to nechápe, nebo chápat nechce, tak je pacoš a nezaslouží si stát ve kterém žije. V současné době se řeší jen výcvik a příprava, nic víc. Neznamená to pro konkrétního člověka automaticky hrozbu války, kterou v tom všichni pacifisti vidí. Na přípravu rezignovat nelze. Nějakou generaci to prostě v budoucnu zasáhne, to je jisté. Můžeme dopadnout jakkoliv, může to být všechno zbytečné, ale ten standard je potřeba neustále držet.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 3449
Registrován: 21.04.2016 15:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od Serža »

Matěj píše:Ještě době, kdy jsem byl u armády, ovšem VZS už delší čas nefungovala, jsme s kolegy zabředli do úvahy, jak by vypadala vlastně mobilizace, jak by se asi týkala mladých branců "nezáložáků" bez výcviku a jakéhokoliv ponětí o čemukoliv, protože ti ani nebudou vědět kde se hlásit, natož co dělat. Nakonec to skončilo oficiálním dotazem na MO, po nějaké době jsme dostali odpověď, nad kterou se asi někdo hodně zapotil. Obsahovala odpovědi na naše otázky, ovšem dost nekonkrétní a vyhýbavé, že jsme se vlastně nedozvěděli nic. Zajímalo by mě celkem, jak to je vyřešeno v dnešní době...
jednoduše - influenceři (bez rozdílu pohlaví) by se svlíkli a nepřítel by uprchl...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Samotář
Příspěvky: 81
Registrován: 07.07.2016 9:58
Pohlaví: muž

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od Samotář »

Ray píše:O konvenčním vojenském úderu se bude vědět dopředu určitě. Ten nepřijde jen tak. V našich složitých evropských podmínkách by mu bezpochyby předcházel nějaký politický vývoj + zpravodajské služby nikdy nespí. Vím že poslanci navíc chtěli do novely branného zákona protlačit možnost začít s odvody ještě předtím, než dojde k reálnému stavu ohrožení (tzn že by asi stačil popud zpravodajských služeb). Jak to přesně v zákoně je ale nevím.
Řídí se to branným zákonem č. 585/2004 Sb. Zákon byl několikrát novelizovaný.

Brannou povinnost má každý občan ČR od 18 let jakéhokoliv pohlaví.

Povolání do činné služby je vždy vázané na vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu. Tato činná služba vykonávaná za těchto stavů se označuje jako mimořádná služba.
Jak se tyto stavy vyhlašují, to už tady psal Maximus.

Záložáci jsou povoláváni do mimořádné služby povolávacím rozkazem nebo mobilizační vyhláškou, kde je uvedeno, kam a kdy se mají dostavit. Mimořádná služba končí nejpozději do tří měsíců po skončení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu. Během výkonu mimořádné služby může krajské vojenské velitelství záložáka zprostit mimořádné služby.

Mobilizaci na základě návrhu vlády vyhlašuje prezident. Prezident mobilizaci vyhlašuje v hromadných sdělovacích prostředcích. Mobilizace může být částečná nebo všeobecná.

Vláda nařízením stanoví počty občanů, kteří se musí podrobit odvodnímu řízení. K odvodu se dostavují na základě povolávacího rozkazu nebo veřejné vyhlášky. Odvodní komise rozhodne, zda je občan schopen vykonávat vojenskou činnou službu. Proti rozhodnutí odvodní komise je možné požádat o přezkum vyšší odvodní komisi.

Každý záložák může odmítnou mimořádnou službu z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání. Občan, který odmítl mimořádnou službu má za stavu ohrožení státu nebo válečného stavu pracovní povinnost.

Možná taková zajímavost.
Za stavu ohrožení státu nebo válečného stavu může občan podléhající branné povinnosti vycestovat do zahraničí pouze se souhlasem krajského vojenského velitelství. Na vydání souhlasu není právní nárok.
Ministerstvo obrany vede evidenci o profesích důležitých pro obranu státu, a to o nelékařských zdravotnických pracovnících, potom o lékařích, zubních lékařích a farmaceutech a nakonec o držitelích řidičských oprávnění.
TomSmith
Příspěvky: 980
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od TomSmith »

Ministerstvo obrany vede evidenci kde čeho.
Nedávno jsem hledal adresu svého plynaře podle jeho tel.čísla. No a google mi vyplivnul odkaz na XLS z ministerstva obrany ;)
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 3417
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od Lyster »

Nové centrum má pomoci chránit hranice. Rozstřel poodhalí jeho fungování
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/naro ... omaci_fort
Zapadlo
Příspěvky: 503
Registrován: 24.08.2014 18:59
Pohlaví: muž

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od Zapadlo »

Otázkou je pro kolik zmobilizovaných lidí by byla ve skladu aspoň uniforma, zbraň, nějaká helma a malá polní. Se známým jsme se nedávno málem zhádali, protože podle něj "už se všechno prodalo a sklady zrušily". Docela by mě to zajímalo, protože na netu jsem se pochopitelně k žádným mobilizačním počtům nedostal a i odborné stránky jsou na toto téma až překvapivě skoupé. Něco málo je v přiložené sedm let staré Koncepci mobilizace (MO 2012), ale i zde se jenom rámcově uvažuje v případě válečného stavu o maximálně zdvojnásobení mírového stavu AČR, což jsou co do reálného čísla tak max.desetitisíce. Přitom nás kteří ještě stihli projít ZVS jsou v současné době ještě statisíce.
Zapadlo
Příspěvky: 503
Registrován: 24.08.2014 18:59
Pohlaví: muž

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od Zapadlo »

Asi nejzajímavější jsou tabulky v přílohách, např.pokles lidí s výcvikem v populaci. http://www.mocr.army.cz/images/id_40001 ... lizace.pdf
Maximus
Moderátor
Příspěvky: 4342
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od Maximus »

Nějak použitelných kos je ve skladech pro první vlnu povolaných ještě dost, střelivo aktuálně nevím a místo uniforem je skladem 100 000 pásek na rukách po vzoru Volkssturmu :evil:.

Třeba se to s příchodem nového maskovacího vzoru AČR kolem roku 2020 změní - logicky by zásoby mobilizační výstroje mohly sloužit jako dobře zásobený "on-line sklad" pro fasování profesionálů a záloh a při poklesu pod určité počty zase doplnit nějakou smysluplnou objednávkou. V době elektronického vedení skladů pomocí RIFD čipů, QR a čárových kódů by to snad neměl být logistický problém.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 546
Registrován: 18.09.2018 17:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Štatl - Brnisko

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od Haluziak »

Teď budu trochu šťoura, ale sklad vedený pomocí RFID čipů a QR kódů nechce 11 z 10 zásobovačů. Blbě se tam dělá malá domů.
Beware of old men in profession where men die young.
Maximus
Moderátor
Příspěvky: 4342
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od Maximus »

Právě v první řadě armáda by měla projít důkladnou očistou od lidí, kteří byli vychováni jako "dojiči" ČSLA a její nástupkyně AČR - od generálů z GŠ až po posledního skladníka.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Maximus
Moderátor
Příspěvky: 4342
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od Maximus »

Je krajně trapné, když vojáci za své body nemají oficiálně co pořádně fasovat v SNO a Army shopy jsou plné výstroje vz. 95 všech velikostí.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 546
Registrován: 18.09.2018 17:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Štatl - Brnisko

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od Haluziak »

Maxime souhlasím, ale nějak nevidím tu vůli od těch vrchních příček :( ale nejsem součástí, takže, třeba je to uvnitř jiné.

A všeobecné mobilizaci, tak jak přeběhla před odevzdáním pevností Hitlerovi už nevěřím. Holt několik generací našich obyvatel jak ČR tak SR není vychováváno k hrdosti na svoji domovinu, ono taky vzhledem k politické reprezentaci není na co být hrdý :( . Takže až přijde rozkaz, tak 75% lidí pošle VP a PČR do prdele a co s nimi udělají? Zavřou je? Popraví? V tomhle měřítku to už moc nejde.

A ten zbytek už je v AZ nebo nemá fyzičku (taky nemám, navíc mám v občance pořád napsáno SR)/čistý trestní rejstřík aby byli v AZ.
Beware of old men in profession where men die young.
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 524
Registrován: 26.04.2012 23:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od Rase »

Maximus:
nevěřím tomu, že by už příští rok vznikl nový maskáč. Hodně sem se o to dřív zajímal a po krátkém boomu zase ticho po pěšině. Když si vezmeme sousedy, tak Maďaři už přestrojili a zajímaví jsou Slováci. U nich je sice digitál už dlouho, ale teď rozjeli i právní očetření (uniformu už vojáci nevlastní, ale majitelem je pořád stát, tedy nedostanou se na veřejnost - případně bude to nelegální. Né jak u nás, kde nosí vz.95 kdejaký rybář, nácek atd. Nebo airsofťák, kterého si i důstojník splete s vojákem (viz Dny NATO) jelikož má i nášivky.

Pokud jde o uniformu v případě mobilizace, tak pro sichr mám ve skříni švédskou a britskou uniformu se vzorem MTP. Něco mi ale říká, že v případě průšvihu bych ji musel vyměnit za moly prolezlé jehličky, plechový blembák a do ruky kosu nebo pumpičku - připadal bych si jak vlastní děda :lol:
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 546
Registrován: 18.09.2018 17:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Štatl - Brnisko

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od Haluziak »

Rase: Zákaz slovenskej rovnošaty je kvôli Slovenským brancom. Tam snáď ani nešlo inak reagovat :/ čo je škoda,protože na Slovensku sa veľa vecí nepodarí, ale vzor 2007 Les je prostě boží.

Ad dva: Nášivky jsou regulovány i v ČR jenže na to PČR dlabe jinak by se zbláznila.
Beware of old men in profession where men die young.
Matěj
Příspěvky: 1541
Registrován: 28.08.2016 10:52

Re: Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvek od Matěj »

Maximus píše:místo uniforem je skladem 100 000 pásek na rukách po vzoru Volkssturmu.
Toto mě pobavilo, jak prosím ta páska vypadá? :D

Ohledně nových maskáčů - podle mě nejde ani tak o nový maskovací vzor (mimochodem, ten se řešil už za mě a to jsem dlouho v civilu), ono celkově jsou uniformy 95 zastaralé, střih odpovídá přibližně 80. létům, stačí si to srovnat s něčím moderním, třeba s US/UK uniformou, tito mají střihy fakt propracované.

Jinak ty slovenské uniformy taky nejsou prý žádná výhra - info od známých sloužících v OSSR. Kvalita ušití nestojí za nic. Střih taky nic moc. Ale to jen tak mimochodem.
Odpovědět