Kroniky a vše kolem nich

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 328
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Kroniky a vše kolem nich

Příspěvek od Majkl Night »

Odděleno z vlákna jak bylo dnes. Kroniky a historie obecně mě zajímá tak jsem oddělil do samostatného vlákna. Karlos.

Dnes jsem měl možnost nakouknout do až 300 let starých kronik mé vesnice. Velmi poučné čtení, ale chtěl bych více času na jejich pročtení, protože každý kronikář psal jinak a já bych se rád o tom něco naučil. Bohužel poslední kronikářka zemřela tak před 15 lety a nikdo se té funkce potom neujal což je škoda.

Mimochodem první písemná zmínka o vsi je z roku 1029, což je ještě o 112 let dříve než o městě Prostějov, pod které spadáme.
cipis
Příspěvky: 4845
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

No vidíš, tak se toho ujmi :)
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Karlos »

Presne tak jdi do toho :yes
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 328
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Majkl Night »

No já bych do toho i šel, ale až za pár let. Ještě nevím, jestli se neodstěhuji, protože v Prostějově nemohu sehnat práci v oboru. :(
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vrbodol »

A to jsi byl schopnej číst zhruba tak 250-300let starý zápisy? Vždyd to muselo bejt psaný tou starou němčinou.Známej mi jednou překládal nápis na pamětní medaili z roku 1814 a měl s tim dost problém a to dělá překladatele.
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 328
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Majkl Night »

Právě, že bohužel pořádně neměl a rád bych je začal louskat. Jen jsme je v hasičce přenášely do jiné skříně a já si 10 minut listoval.

Ale jen držet v ruce kus takové historie, ke které mám blízko. Třeba jsem tam našel kdy a kým bylo založeno první hasičské sdružení před více než sto lety, kolikátý byl děda starosta hasičů, kdy dostal kostel nové hodiny (mimochodem pořádala se sbírka na jejich opravu a pořád nejdou, akorát panáček kostelníček má pěknou káru a novou bránu na faru s dálkovým otevíráním...což s tím nemusí souviset, ale hodiny stejně opraveny nejsou)

Správně jsi řekl, že starší knihy nešly moc přečíst, což by bylo i možno přisuzovat tomu strašnému písmu, asi dříve bylo moderní psát kudrlinkama, ale oči na ně nezvyklé to nerozlouskají, i když bych třeba smysl vět mohl pochopit.
Tož tak. ;)
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3471
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Hohepa »

Jo psanej švabach dokáže potrápit.
Před pár lety když se táta jako důchodce rozhodl sestavit rodokmen a archiv v Třeboni na Netu začal zveřejnovat zdigitalizované staré matriky , se mi povedlo na Netu najít starou čítanku z dob mocnářství právě ve starém švabachu.
Moc to pomohlo, obzvlášť tato strana:
nemecke-pismo.jpg
Některá slova vypadal jak když děcko kreslilo pilu a pak pomohlo počítání počtu zubů a smyček.
Ale za měsíc, dva do toho docela pronikl a byl schopen číst švabach celkem plynule.
Něco více namátkou
http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=9&t=5876
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od herman »

No, jedna má známá vystudovala, tuším filozofii a tam se ten "něměcký švabachokrasopis" naučila. Tedy její předčítání a překlad (fotokopií) z milostných dopisů Marie Terezie a Františka I. Štěpána Lotrinského jsou zážitkem. Tedy spíše byly, vdala se a její návštěvy setkání naší partyje v knajpě jsou velmi sporadické.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Kroniky a vše kolem nich

Příspěvek od goral »

No pokud chces lustit kurent, tak ti preju prijemnou zabavu a jen doufej, ze ten kronikar nepsal jako hovado.
Drtiva vetsina veci v kurentu je pro zacatecnika temer nemozna na precteni, specialne pokud to je nemecky psany kurent. Pro predstavu na louskani kurentu se archivari pripravuji dele jak dva semestry velmi pilne prace...

Kdyby jsi se do toho preci jen chtel pustit, doporucil bych ti klidne si zaplatit prepis vzdy jedne stranky (transliteraci) od archivare (staci stranka od kazdeho kronikare co to psal). Pak mas dostatecne velky porovnavaci zaklad (ne vzdy se pise jedno pismeno stejne) na prelouskani zbytku. Casem se do toho rukopisu jednotliveho kronikare dostanes....
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: Kroniky a vše kolem nich

Příspěvek od miculas »

S tím "luštěním" písma je to fakt problém. Zkoušel jsem pátrat po předcích v digitalizovaných archivech (http://www.actapublica.eu) a moc daleko jsem se nedostal. :(
Odpovědět