Skloubení PMR a VOX/chůvičky

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Skloubení PMR a VOX/chůvičky

Příspěvek od gannicus »

Ahoj,

ve vláknu o výběru vysílačky byl zmíněn nápad o vystrčení diskuse o VOX/chůvičkách mimo, což nyní činím.

Potřebuji poradit s výběrem PMR vysílačky, která bude použitelná i jako chůvička. Vím, že jde o kontroverzní téma a že pásmo PMR pro tyto účely neslouží, přesto mám několik důvodů, proč nekupovat samostatnou chůvičku.

1, nemám peněz nazbyt. Za jedny peníze chci pořídit chůvičku a PMR pro nouzovou komunikaci nebo na výletě atd. Pro jiné účely než je chůvička budou vysílačky používány minimálně a jde opravdu spíše o záložní komunikaci pro případ nouze. Proto nechci utratit několi tisíc za PMR, které bude hozené v šuplíku a dalších několik tisíc za chůvičku

2, nechci cpát zbytečně peníze do nenažraného chřtánu kinder-byznysu, pokud to nebude nutné

3, chůvička neslouží pro celodenní monitoring řvoucího dítěte, jak se zde spousta zřejmě ne-rodičů domnívá, ale jako notifikace po probuzení nebo např při venčení čtvernohého kámoše, když doma nikdo jiný není

Bude s ohledem na výše uvedené rozumně použitelný např zde zmiňovaný BAOFENG UV-5R? Případně ze začátku vysílačkového topicu zmíněný Intek MT-3030 nebo TTI - 446 TXL či snad ověřená Cobra MT975? Ano, četl jsem, že mají nízkou citlivost VOXu, ale kdo má dítě, tak ví, že když spustí byť jen na 25%, vzbudí to i mrtvého :lol: . Případně je nějaký model vhodnější? Chci utratit ~ 3000,- za pár.

Díky a sorry za tak trochu flame.
Petr

p.s. pokud je to průchozí, prosím adminy o přesun do komunikace, ve které nemůžu vytvořit nové téma
Uživatelský avatar
jemhadar
Příspěvky: 22
Registrován: 08.04.2014 20:53
Pohlaví: muž

Re: Skloubení PMR a VOX/chůvičky

Příspěvek od jemhadar »

BAOFENG UV-5R je použitelný, ale citlivostí ho nelze srovnávat s chůvičkou, aktivuje se (VOX) až při silnějším řevu potomka. Chůvička snímá kontinuálně.
Na druhou stranu by mohl být neocenitelný ve zhoršených podmínkách, např. v historických budovách, kdy chůvička sotva projde přes jednu zeď. Samožrejmě teoreticky, neboť vyšší výkon Baofengu u PMR u nás nelze legálně využít.
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Skloubení PMR a VOX/chůvičky

Příspěvek od gannicus »

A nedokáže nižší citlivost vyřešit externí mic?
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Skloubení PMR a VOX/chůvičky

Příspěvek od Maximus »

Baofeng jako chůvička je dost nanic - dítě vřískalo naplno a Baofeng cca 40 cm vzdálený ani nesepnul. Nejlepší co jsme měli doma byla PMR Cobra MT975, bohužel ji už skoro dva roky nemůžu najít :evil:. Jako alternativu jsem koupil levnější PMR Motoroly, ale Cobra MT975 je určitě nejen jako chůvička lepší.
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

Re: Skloubení PMR a VOX/chůvičky

Příspěvek od PIPboy »

Tyhle skloubovače chůviček opravdu miluju. Kvůli jejich šetření a opatrnosti při nastavování VOX citlivosti pak nelze ve městě chytit nic jiného než žvatlání nebo řev jejich potomků do vzdálenosti několika kilometrů.

Když už, tak PMR s možností přepínání úrovně výkonu chůvička/vysílačka.

Chůvičky se dají pořídit tak za 2 000,- a k tomu PMR souprava do 1 000,-

Lepší, než když pak na spokojeně žvatlající mimino zařve naštvaný PMRkář, že mu blokujete kanál :-)
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

Re: Skloubení PMR a VOX/chůvičky

Příspěvek od PIPboy »

Kdo je líny hledat, tomu není pomoci.

http://www.heureka.cz/?h[fraze]=ch%C5%AFvi%C4%8Dka
Možná by byla vhodnější na DECT technologii.
krabiceodbot
Příspěvky: 4
Registrován: 18.10.2014 22:01

Re: Skloubení PMR a VOX/chůvičky

Příspěvek od krabiceodbot »

Mel jsem stejny napad, koupil PMR motorola TLKR T8. Ale pak stejne koupil detske chuvicky, citlivost mikrofonu byla naprosto nedostacujici.
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Skloubení PMR a VOX/chůvičky

Příspěvek od gannicus »

Díky za odpovědi.

Krabice: tím stejným nápadem myslíš nahrazení chůvičky PRM anebo použitím externího micu? Ten by to přeci měl zvládnout - ideálně se zesilovačem a regulací.
Uživatelský avatar
jemhadar
Příspěvky: 22
Registrován: 08.04.2014 20:53
Pohlaví: muž

Re: Skloubení PMR a VOX/chůvičky

Příspěvek od jemhadar »

O tom dokupovat externí mikrofon jsem neuvažoval, protože v naprosté většině případů stačí chůvička, podle mě se tenhle přístroj vyplatí.
A naše dítě očividně Baofeng uřve k aktivaci :)
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Skloubení PMR a VOX/chůvičky

Příspěvek od cipis »

Vykašli se na to, fakt. Jak dlouho tu chůvičku budeš potřebovat? Sežeň originální chůvičku na inzerát. Spolehlivost je řádově jinde než VOX na PMR/sdílenkách.
Nebo jinak, ujasni si, co chceš tou chůvičkou kontrolovat. A pak teprve rozhoduj, co koupit. Jestli je ti přednější "ušetřit" peníze a riskovat spolehnutí se na VOX radiostanici, u které je to určené pro náhlavní sadu a komunikaci v terénu. Nebo mít chůvičku, u které máš jistotu, že se v ní ozývá tvoje dítě a ne někdo, kdo je několik km daleko.
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Skloubení PMR a VOX/chůvičky

Příspěvek od gannicus »

No máš pravdu v tom, že nemám jasno v tom, jak to vyřešit. Právě z důvodu jen krátkodobého využití se mi do chůvičky až tak moc nechce. Navíc co jsem tak vyčetl, mívají dost krátký dosah (nebudeme od dítěte 200m, ale on stačí jen panelák nebo klikatá zástavba, když se jdou vyhodit odpadky) a značně pochybnou kvalitu. S tímto ohledem mi naopak PRM přišlo spolehlivější. Ale zas jen za předpokladu nezarušeného kanálu.

Určitě bych uvítal více názorů a hlavně osobních zkušeností ať s jedním či druhým řešením.

edit: a uznávám, že použít ext mic jen kvůli vyšší citlivosti je opravdu škrábání se levou rukou za pravým uchem
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Skloubení PMR a VOX/chůvičky

Příspěvek od cipis »

Ty chodíš vyhazovat odpadky půl kilometru? Jaký je v tom rozdíl, jestli to bude mít 100, 200 nebo 500 metrů? K čemu to tak potřebuješ? Mně se to mluví, nicméně ségra má prcka a chůvičku přímo pro to určenou, tak jsem trochu v obraze.
Buď potřebuješ něco, co má monitoring základních životních funkcí, což ti PMR neudělá ani omylem a ani běžné chůvičky. Anebo to máš prostě jen kvůli tomu, abys slyšel, že se ti dítě vzbudí a mohl na to patřičně reagovat. V tom případě je ti ale jedno dosah, protože když budeš půl kilometru daleko, tak to neodsprintuješ, tak bude řvát tak jak tak. A když se z takové procházky k popelnicích vrátíš, tak stejně k tomu dítěti jdeš tak jak tak.
Psal jsem to v tom jiném threadu, budu to psát i zde - na VOX u PMR/Baofengu/atd. se vykašli. Není to na to dělané, navíc není nikdo zvědavý na nějaký řev na několik km daleko, navíc tím, že je to určené pro náhlavní soupravy, tak to není ani tak citlivé. Ta chůvička, co má ségra, bere už zvuky i pohybu, tedy mnohem dřív než dojde na řev. A že ti děcko řve, když už řve, tak to stejně uslyšíš, včetně sousedů, i bez chůvičky.
Na výlety apod. komunikaci si kup třeba ty Baofengy, ale na hlídání prcka si kup regulérní chůvičku. Jestli není dost peněz, tak jedno po druhém, bazary, zeptej se v rodině. Když nic, tak si to koupíš a za pár let to pošleš zase dál do světa.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Skloubení PMR a VOX/chůvičky

Příspěvek od sigmark »

jo, třetí kanál v Ústí je totálně zamořený tímhle morem, navíc to nějak prosakovalo i do kanálu 4. prostě NE. Chůvička je chůvička, není to vysílačka a vice versa. Několik hodin jsem chytal brblající, ječící, chrastítkem třískající dítě, na které rodiče jednoduše srali. Ale srali na něj přes něco co jelo přes PMR, takže si to užil každý kdo pustil vysílačku
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Skloubení PMR a VOX/chůvičky

Příspěvek od cipis »

Myslím, že až někomu dojde trpělivost, tak se podobné excesy budou řešit přes ČTU.
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Skloubení PMR a VOX/chůvičky

Příspěvek od gannicus »

OK, díky za reakce. Ještě se nad tím zamyslím.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Skloubení PMR a VOX/chůvičky

Příspěvek od Maximus »

Podle mne je to o tom, k čemu a taky kde chceš chůvičku používat. Osobně nemám nic proti tomu, když se PMRka používá na monitorování spícího dítěte, resp. jeho probuzení, takže žádné nepřetržité vysílání dětského žvatlání se nekoná. Vysíláme na subkanálu, před vysíláním se ujistíme, že na zvoleném kanálu nikdo nevysílá, vysílačka u dítěte má vyplé zvuky, takže jej nic neruší a slouží to jen k tomu, abychom zjistili, zda dítě v kočárku před domem (na čerstvém vzduchu v přírodě) či naopak když spí doma a my jsme mimo dům, je vzhůru. Při moderních oknech a izolacích toho ven či naopak dovniř budov není moc slyšet ani opravdu hlasitý jekot. Po příchodu k dítěti se vysílačka samozřejmě hned vypne a dle režimu spánku dítěte a práce rodičů se použije jen občas.

Že by byla chůvička (bez monitoringu životních funkcí) lepší než PMR pro normálního rozpadlíka silně pochybuji, ten asi nemá potřebu vysílat "život" ze své domácnosti do světa, jak to dělá běžná chůvička. Navíc v mém okolí mají lidé chůvičky, které se spolehlivostí a dosahem nedají absolutně srovnat s modelem PMRky, co jsem zde chválil.

A že by parta airsofťáků blokujících celý den několik kanálů měla větší právo na frekvence než dítě, které si jednou či dvakrát denně na chvilinku zažvatlá či zakřičí do éteru?

Edit: Bydlet ve velkém městě s velkým rizikem zarušení vysílání bych možná uvažoval jinak.
venca_h
Příspěvky: 122
Registrován: 17.01.2014 13:02
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň - sever

Re: Skloubení PMR a VOX/chůvičky

Příspěvek od venca_h »

Zkoušeno s PMR Cobra MT 800 (má režim chůvička) a nedoporučuju. Malá citlivost,rušení a hlavně když vysílačka u prcka zdechne (baterie apod.) tak to nezjistíš a máš radost jak pěkně spí když je ticho. U mého modelu se myslím v režimu chůvička na dané stanici vypne reproduktor, ale jistej si tím 100% nejsem.Tím by odpadla možnost, že ho někdo vzbudí...

Nevím jak je myšleno to rušení PMR x chůvičky o kterém je řeč , v problematice kanálů a pásem neorientuji. Každopádně chůvičky co máme na chatě (značku nevím) normálně na cobrách naladím a občas i použijem.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Skloubení PMR a VOX/chůvičky

Příspěvek od Maximus »

Některé modely PMR jako chůvičky opravdu nejsou moc dobré. Naši přátelé používali k plné spokojenosti jeden model PMR Motoroly a když jsem zašantročil naše COBRY MT975, tak nám jej na víkend půjčili. Pak jsem koupil podobný model (půjčený se už nevyráběl) od Motoroly a ten je funkčně o dost horší než půjčená Motorola či naše Cobry.

Vybití baterky je chyba uživatele - v boji se také nelze moc vymlouvat, že jsem si zapomněl dobít aku ve vysílačce, kolimátoru,... . Dosah je samozřejmě potřeba důkladně prověřit a mít jistotu, že z místa pobytu rodiče a dítěte se spojení uskuteční. Navíc rodič asi stejnak nebude neustále spoléhat jen na techniku ;).
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Skloubení PMR a VOX/chůvičky

Příspěvek od sigmark »

zásadní rozdíl je ve výkonu a měly by správně mám pocit využívat jiné pásmo.

MAX: trefil jsi hřebík na hlavu. Bydlíš na samotě u lesa a tam je to každému putna. na druhou stranu, i když používáš subtón, blokne to celý kanál. Ale ve Tvé lokalitě bude škoda nulová. Tady (sídliště) to jelo dokonce na čistém kanálu bez subtónů a nevim jestli to bylo na nabíječce se zmáčknutým PTT, ale bylo to live toddler show přes 3 hodiny v kuse.
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Skloubení PMR a VOX/chůvičky

Příspěvek od cipis »

Troufám si tvrdit, že ta parta airsofťáků má to právo použít PMR mnohem větší. Už jen kvůli tomu, že VO umožňuje provoz pro hlasovou komunikaci. Řev děcka je sice také komunikací, ale ne v tom zamýšleném významu. Jak se tu správně poznamenalo, pro tohle je vyhrazené jiné pásmo. A jiná zařízení. Včetně oné kontroly baterek, spojení, spárování atd.
Je to fakt dané tím, že tam Maxi nemáš rušení, nic se neděje atd. Pak tam takové využití nevadí. Nicméně i tak se může stát náhoda a někdo se ti trefí na subkanál. Jinak samozřejmě subkanál funguje přesně opačně, než si řada lidí myslí - tedy ne tak, že je nikdo na subkanále neslyší, ale naopak, oni nic jiného než subkanál neslyší. S vyplým subkanálem ale je slyšet naprosto všechno. Takže čistě teoreticky bys měl ověřit "volnost" kanálu na "normálním" a teprve pak na něm zapnout subkanál, opět ověřit a pak teprve začít používat. Nicméně ten test je stejně zbytečný, protože nevíš, co tam bude za hodinu.
Prostě za mě NE. Vysílačky na komunikaci, chůvičky na hlídání, každé extra.
Odpovědět