Prosím o radu - tabulka pro výpočet radiace po výbuchu

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
dykmore
Příspěvky: 2
Registrován: 09.01.2015 22:48

Prosím o radu - tabulka pro výpočet radiace po výbuchu

Příspěvek od dykmore »

Dobrý den,

jsem tu nový a nemůžu založit nové vlákno jinde než zde v sekci "ostatní". Chtěl jsem poprosit o radu - našel jsem mezi starým harampádím jakousi tabulku pro výpočet radiace po jaderném výbuchu. Tabulka je v tmavě zeleném PVC pouzdru, je vyrobená z hliníku, tlustá cca 3mm, vnější a vnitřní kola jsou otočné, je to vlastně jakoby logaritmické pravítko. K čemu se používá tuším z popisu na tabulce :mrgreen:

Rád bych se vás znalých zeptal: komu přesně tabulka sloužila, příp. je to součást nějakého přístroje? Že je to něco z výbavy ČSLA jsem si domyslel, ale zkoušel jsem googlit a nenašel jsem nikde ani jedinou zmínku, nic...

Děkuji za pomoc


Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Prosím o radu - tabulka pro výpočet radiace po výbuchu

Příspěvek od Baca »

K jej pouzitiu potrebujes aj dozimeter, alebo geigerov pocitac rentgenoveho ziarenia. Na zaklade merani urovne radiacie, vzdialenosti od miesta vybuchu, odhadu sily vybuchu, smeru prevladajuceho vetra (odhadnes ak si dost daleko podla smeru oblaku spadu) vies priblizne vyratat regiony s nejakou mierou radiacie a cas priblizne bezpecny na pobyt v zamorenom uzemi. Ten bezpecny cas moze byt aj v sekundach :-D . Dokazes odvodit aj mieru casu pocas ktoreho je vojak schopny vykonavat cinnost kym sa nezlozi na oziarenie a bud umrie na mieste, alebo po nejakom zvycajne kratkom case.

Pouzivali ju protichemicke jednotky a samozrejme velitelia nad istu uroven :-)

Ja som sa s tym stretol pocas vojenciny, ked som tymto bazmekom otvaral pivo na rote. Ked to nas kapitan videl zjebal ma pod ciernu zem (jediny radiacny numerus na brigade a hladali ho asi rok) a neskor mi zhruba vysvetlil vo co go :-)
dykmore
Příspěvky: 2
Registrován: 09.01.2015 22:48

Re: Prosím o radu - tabulka pro výpočet radiace po výbuchu

Příspěvek od dykmore »

Díky díky, takže žádná vzácnost, k užívání ji tedy dostane velitel na nejvyšší úrovni u nás doma, moje žena :lol:
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Prosím o radu - tabulka pro výpočet radiace po výbuchu

Příspěvek od Baca »

Noooo, zasa tych jednotiek, ktore ich mali nebolo vela :-) Navyse polovica gum s tym nevedela zaobchadzat. Ono je to v podstate nieco ako logaritmicke pravitko :-D Takze s tym pivo neotvaraj :-D V pripade velkeho prdu by sa mohlo zist :-) Ked pouzijes odhadom potrebne veliciny a vyratas si co potrebujes na tom bazmeku, moze ti to zachranit krk :-)

Niekde na nete je webvy automat na vypocet pokrytia psadom a teoreticky vypocet velkosti radiacnych regionov v zavislosti na terene (pouziva mapy), prevladajucich vetrov, sily vybuchu, pouziteho stiepneho materialu. Tak si to najdi ( je tov anglictine) a porovnaj vysledky vypocitane podla toho bazmeku s tym co ti vyrata ten web :-)


P.S. aha co som nasiel http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/113497/start/-1


P.P.S. tu je ta mapa na vypocet ucinkov jadroveho vybuchu http://nuclearsecrecy.com/nukemap/
Odpovědět