Jak bylo dnes

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1134
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Haluziak »

Ono je to takový ošemetný, máme v ulici za plotem Borderu, vždy absolutně přátelský pes k lidem, chodí ho hladit malé děcka přes plot, štěká jen na psy. Chodím kolem ní 5x7 ráno do práce, večer z práce. Nešahám na ni (na cizího psa se nešahá), vždy ji řeknu, "Ahoj, Nazdar ..." nikdy po mě neštěkla. Dnes jsem šel zamyšlen do práce, ta po mě vyjela takovým způsobem, že jsem se lekl a skoro tahal pistoli. Štěkala, vrčela, cenila zuby ale ne ve hře, tohle bylo takový to tak pojď blíž a já si tě podám. Naštěstí ji nikdo nikdy nenaučil přeskočit plot.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
cipis
Příspěvky: 4846
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

Dámu zdravíš jako první, tak dobře ti tak ... :D
Hagen
Příspěvky: 1379
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Hagen »

OldSoldier píše: 30.05.2022 10:55 Asi tady dostanu kartáč, ale to, když pes na někoho zaútočí je na 99% chyba ve výcviku. Někdo tady dokonce zmiňoval lovecké psy, že by měli být na řemeni atp. Nesouhlasím s tím.

Pár psů jsem za svou kariéru vycvičil (dobrých psů - s titulem CACT). Na základě si dovolím tvrdit, že dobře vycvičený pes se nesmí hnout od vůdce bez jeho výslovného pokynu a už vůbec nesmí zaútočit na nikoho (člověka, zvíře) byť se cítí nekomfortně. U loveckých psů, je speciálně hodnocenou disciplínou tzv. "klid před zvěří", kdy pes nesmí ani náznakem vyběhnout za zvěří (pernatou i srstnatou), i kdyby o něj ta zvěř zakopla. A už vůbec nesmí vypálit za člověkem (např. běžícím) nebo dopravním prostředkem, kde to může znamenat ohrožení na životě. Pokud pes na tyto vjemy jedná z vlastní vůle bez pokynu vůdce, není dostatečně vycvičený a nesmí být puštěný na volno. Ohrožuje tím své okolí a i sebe. A to není chyba psa, ale jeho "pána", který (jak často vídám na výcviku) "je osobnost", "má svou hlavu", "stalo se mu něco nepříjemného" a další tisíce výmluv.

Poslušnost, ovladatelnost a klid psa se musí cvičit - úplně stejně jako jiné povely, u kterých nám nepřijde divné, že se musí cvičit (k noze, sedni lehni...). Nepřestává mě udivovat, že lidi mají psy, kteří umí perfektně všechny základní povely, ale pak by na řemeni utrhli svému vůdci ruku.

Jak na výcvik je nad rámec tohoto postu, protože si nejsem jist, jestli to vůbec někoho zajímá a asi je to zde i OT.

Co je ale dobré a možná si to pár řádek zaslouží, je zdůraznění nutnosti, aby pes znal a reagoval na povel "down" (k zemi) - hodně se používá u loveckých psů, kde je to nutné během lovu, ale měl by ho umět každý pes. O co jde? Obecné se jedná o takovou "nouzovou brzdu", kdy psa zastavíte na místě. Ten povel musí být v tom psovi tak "zadrátovaný", že ho vykoná bez přemýšlení a za všech okolností. Je dobré mít psa naučeného na hlasový povel - hlasitě velím "down" ("daun"), případně na delší vzdálenost píšťalkou dlouhý táhlý hvizd. Oba povely jsou rovnocenné (ne vždy mám u sebe píšťalku), tzn. není to tak, že řvu "daun", pes neposlechne a pak pískám. To je samozřejmě špatně.

Jak na to? Jdu se psem na procházku, a učím psa "daunovat" tím, že při chůzi na řemeni velím "down" a pes musí okamžitě zalehnout. A pořád dokola. Když to pes umí, posadím ho a odstoupím na nějakou vzdálenost (třeba 20m) - velím "ke mě" a v půli cesty "down!" - pes musí opět okamžitě zalehnout. Přijdu k němu a odměním ho.

Nejtěžší je to venku - tam se mi osvědčil výcvikový obojek s "elektrikou" - pokud pes uteče, zavelím "down" nebo píšťalou - když poslechne super. Pokud ne dostane elektrický výboj. Tím si spojí, že na povel "down" musí zalehnout, jinak to bude bolet.

Teprve, až vašeho psa zastavíte za všech okolností, můžete ho s klidným svědomím pouštět na volno.

Takže ještě jednou: Pokud váš pes neposlechne nebo dokonce na někoho zaútočí, není to chyba psa, ale jeho pána, který selhal ve výcviku.
Pravdu máš, ale jen částečně. Je to stejné jako tvrdit, že chování člověka na 99% ovlivňuje výchova, a dobře vychovanej člověk nikomu nemůže ublížit.
Mimochodem, své psy jsem místo onoho měkého slova down vždy učil výraznější povel stůj. Ale jinak je celkem fuk, jaký povel se naučí. Čím důležitější, tím by měl být víc slyšet, a mě se osvědčili sykavky.
Taky jsem za těch mých několik dekád se psy zažil perfektně vycvičené hafany, co se najednou "utrhli ze řetězu".
Klidné celoživotní flegmatiky rozzuřené do nepříčetnosti,...
Je to všechno kombinace výchovy, povahy, nějakého onemocnění-zranění, okolností, a tzv. "faktoru X".
Uživatelský avatar
OldSoldier
Příspěvky: 181
Registrován: 25.02.2014 10:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okolí

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od OldSoldier »

Jasně - každému může přeskočit, ale to není ve většině případů ten problém. Zásadní průšvih je, že lidi mají tendenci se ke psům chovat jako k lidem, ale to nefunguje.

Obecně - pes je velmi dobře kontrolovatelné a cvičitelné zvíře, pokud má důsledného vůdce. Hloupé je to, že ve většině případů pes vůbec neví, kde je jeho místo v hierarchii a díky tomu pak hrozí průšvih.

P.S. Výhodou povelu "down" oproti "stůj" je to, že když se pes naučí v kritické situaci opravdu zalehnout, místo toho, aby se jen zastavil, nehrozí, že se po chvilce zase "utrhne". Když totiž pes leží, s hlavou na zemi, znamená to, že má snížený rozhled a tím pádem ho méně podnětů může vyrušit. Dobře naučený povel down pak funguje tak, že pes by měl vydržet ležet hodiny a nesmí se samovolně zvednout-a to za žádných okolností. Když bude stát, velmi pravděpodobně se za chvilku rozejde.
Hagen
Příspěvky: 1379
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Hagen »

Ale jo, to máš samozřejmě pravdu. Jen jsem reagoval na to, že za vše (99%) může výchova psa.
Tobě to nemusím vysvětlovat, zdá se že tomu dobře rozumíš, takže to byla "informace" spíš pro ostatní ;) .
Pes potřebuje znát své místo ve smečce, a majitel by se měl chovat spíš jako Alfa pes, než se snažit mít ze psa chlupaté dítě. To je bez debat.
PeFi
Příspěvky: 2714
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od PeFi »

Grunt píše: 29.05.2022 22:20 No tak přesně naopak. Když má motocykl dobré destičky tak pořádným drapnutím za přední brzdu se dá udělat otočka kolem předního kola (přelet přes řídítka).
A to ti pomůže zpomalit?
Grunt píše: 29.05.2022 22:20 Naopak nožní brzdou jde úplně úplně v pohodě zablokovat zadní kolo.
A to je snad nějaká výhra?

Oboje co jsi uvedl motorkáři značně komplikuje život a prodlužuje brzdnou dráhu.

V autě ti k tomu, aby zpomalovalo se zpomalením 1G stačí dupnout na brzdu, o zbytek se postará ABS. Nemusíš umět nic a setrvačná síla ti pomáhá šlapat na brzdový pedál. Nejhorší co můžeš udělat je, že sedíš tak blbě, že nevyvineš dostatečnou sílu na brzdový pedál, jinak se na tom nedá nic zkazit. Pokud auto není starší než cca 20 let, tak se jeho ABS bude snažit udržovat kola v optimálním skluzu. ve výsledku auto v dobrém technickém stavu na trochu slušných gumách ze 100 km/h zastaví na kvalitním suchém povrchu na cca 40-45 metrech.
(S celkem běžným autem se jde dostat i pod 35 metrů - tj. zpomalení auta díky přilnavosti moderních pneumatik a aerodynamice může překročit a taky dnes už celkem běžně překračuje 1G).

Motorkář začátečník je schopen zpomalovat se zpomalením 0,5G, zkušený motorkář se dostane přes 0,7G a dál to jde hodně z tuha a chce to jak zkušenosti, tak fyzičku. Experti na supersportech se přiblíží 1G.
Ve výsledku motorka ze 100 km/h bude hodně ráda, když zastaví na méně než 50 metrech.

Jinými slovy ve svém autě nižší střední třídy, tak jak mi zrovna teď stojí na ulici, s velkou pravděpdobností bez problému vybrzdím Valentina Rossiho na jeho supersportu - a stačí mi k tomu dupnout na brzdu. Protože já se na slušném silničním pod 40 metrů téměř určitě dostanu, ale Valentino téměř určitě ne.
-----

Jako cyklista jsem zažil, že mě předjelo auto a v zápětí zastavilo. Nebrzdil nijak prudce, prostě normálně zastavil, ale i tak jsem mu přistál na zadním skle a to jsem na kole brzdil seč jsem mohl. Ten rozdíl v brzdných drahách je opravdu enormní.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1134
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Haluziak »

Tak tak, a co si ještě hromada lidí neuvědomuje, na motorce se fakt hodně blbě brzdí v zákrutě - riziko smyku předního kola nebezpečně narůstá, a pokud ujede přední kolo tak už se prakticky nedá nic dělat.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
vrb
VIP
Příspěvky: 900
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vrb »

Maximus : Přeju brzké uzdravení bez následků.
Dopravní nehoda se stát může, i když se všichni snaží dávat bacha. Vybržďování je diskutabilní kdo je viník, jednou soud rozhodne tak, podruhé jinak... Uvidíme jak tady. Možná si tě v té Audině ani nevšimli, že ležíš, protože se
zrovna v ten zlomek sekundy dívali jen před sebe a ne dozadu.

Motorkařit jsem přestal před 10 lety, protože provoz zhoustnul natolik, že mě to už nebavilo a taky narostl výkon aut. V době Š120L ~ Felicia měl člověk na silnici na motorce takový přebytek výkonu a zrychlení, že se dalo ledacos vyřešit klopením na koleno nebo rázným zrychlením. Co začaly 2L Oktávky a výše už se nedalo s přehledem předjet cokoliv kdekoliv.

Old Soldier:
Oceňuji tvoje rady a zkušenosti při výcviku psů, ale neviděl bych chybu v 99% vy výcviku, pes je zvíře a do hlavy mu nikdo nevidíme. Může udělat naprosto neočekávanou věc. Proto se ty nehody stávají. I zkušeným kynologům.
Z pohledu zákona v případě způsobených škod je pes věc, za kterou ručí majitel. Takže ano, za psa vždy může majitel.
( Z pohledu jeho práv je to živý tvor, který nesmí být týrán atd. )
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1134
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Haluziak »

vrbe tak s tím výkonem máš pravdu - mám 650 V-Stroma a třeba blbého Kodiaka RS na rovince (když nechce) tak nedoženu. Hustota provozu taky stojí za starou bačkoru, zlatý covid, to byli skoro prázdné silnice.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5369
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Rafael »

Možná by bylo dobré kdyby se někomu z adminů chtělo to přesunout pro varování lidem jako já do příslušného vlákna.
Nějak se nám ti psi tady namnožili..


Honzův předpředchůdce byl dobrman kterého jsme měli od štěněte. Toho jsem měl dokonale přečteného a dobře jsem už dopředu věděl co kdy kde udělá. Musel chytit vše co se pohybovalo rychleji než běžně jdoucí člověk. A tak jsem se k němu choval...

U předchůdce, starého béžového labradora z útulku, Sama, taky. Absolutní pohodář který by ani mouše neublížil. Dokonce skoro ani neštěkal. Zpočátku jsme si mysleli, že to ani neumí. Ten zas s každým odcházel a pořád jsme pro něj museli někam jezdit. Přešlo ho to až po roku. To se už pak vracíval sám. U něj jsem si byl na 100% jistý, že nikomu neublíží.

Honza, černý x labrador, (1 rok, z Dočasné péče, teď má dva), sice štěkal, ale jinak byl povahově podobný. Taky se s každým družil, jen neodcházel nikam daleko. Max. tak 300 m a pak se vrátil. Věřil jsem mu skoro jako Samovi...
*
Kolega chodí každý den na převazy, bere antibiotika a bez zprávy z veteriny ho odmítali ošetřovat. Pátý den musel Honza ještě na kontrolní vyšetření.
(Posvícení do očí).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
drigon
VIP
Příspěvky: 2983
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od drigon »

Grunt píše: 29.05.2022 15:52
Maximus píše: 29.05.2022 14:14 Ja byl na skutriku, takze noha značně rozbita, jdu za chvili na sál.
Budu hádat (dle popisu): Klasický skútrařský postroj, tedy tílko, kraťásky a na nohách žabky nebo papuče. Na kufru něco jako „Ktož jsú boží bojovníci“ nebo „Mě na silici ochraňuje bůh“. Skútr vzhledem k tomu že je z plastů úplně na sr***. Jak daleko jsem od pravdy?
Václaf píše: 29.05.2022 15:42 Měl jsi ho zastřelit, co s takovou zbytečnou existencí.
To stejné si říkají i ti řidiči Audiny ;)
Všiml jsem si toho až teď. Tak trochu opožděně ... .

Ať si na skůtru jezdí kdo chce v čem chce. Je to jeho věc a oblečení nezadává příčinu k vybrždění. I kdyby tam Maximus jel v rytířské zbroji to musí být každému za volantem jedno.
Akorát že by si ten boreček to vybrždění asi rozmyslel, Bo mít audinu s halapartnou zapíchlou v kufru nebude asi cool.

Přeji Maximovi brzké uzdravení a tomu neřádovi brzké chycení.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1587
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Grunt »

Maximus píše: 29.05.2022 22:26 Mas pravdu, zabrzdil jsem zbytečně ostře a vyhodilo mě to. Tu havárii videli vsicni kolem, jen audina na to dupla a zmizela.
Tak to byl asi fakt nějaký degoš (takové kupodivu potkávám ponejvíce ve zanačce Škoda).
skagerak píše: 30.05.2022 0:28 Vubec se nedovedu vcitit do toho, co se vybrzdovacum deje v hlave...
Psychopati frustrovaní z toho že musí sedět v plechovce. A nebo z toho že sedí v plechovce a nemůže jet kvůli skůtru/zácpě/čemukoliv dopředu jak si naplánoval. A nebo je frutrován z toho že svítí slunce. A nebo naopak že nesvítí. A nebo třeba z toho, že se kola točí dokola. S nějakými takovými jsem jezdil. Když mu uděláš něco co považuje za porušení zákona ctnosti, je úplně v pohodě tě schopný zastavit na hlavní spojce a začít tě poučovat (samozřejmě za letu dostatečného množství pohlavních orgánu a nevím čeho ještě) o tom jaký je zákon a co si mu udělal za příkoří a nedejbože jak se nezačneš kát a líbat mu nohy. Vybuchne ještě víc. Máš pocit že se všemi se můžeš rozumě domluvit jako s lidma? Na to už jsem dávno rezignoval. Ta sekera v kapotě a újezd za zvuku kvičících pneumatik jak někdo psal výše není úplně blbý nápad ;)
skagerak píše: 30.05.2022 0:28 Pokud mne nekdo zdrzuje ci jinak, stve jizdnim stylem, tak jsem rad, ze jsem ho konecne predjel a jedu dal jak potrebuju a spis slapu na plyn ne na brzdu...
Pokud ho nechceš vyškolit. Klaksónama a stěračema už jsem dostal nespočetkrát. Bohudík jen to, nikdy jsem nenatrefil na většího tupce.
Hohepa píše: 30.05.2022 7:04 Palubní kamera na řídítkách nebyla ?
To je jasné ujetí od nehody, to by se chlapec asi dost divil až by si pro něj přišli...... :devil
Očividně nejsem jediný kdo nad tím přemýšlel.
PeFi píše: 30.05.2022 15:12 A to ti pomůže zpomalit?
A to je snad nějaká výhra?
Jo jasně není. Zašlápneš to a jedeš jak po ledě (už jsem to zažil). A to je ten lepší případ. Prostě se s tím musí brzdit jinak než v autě které má čtyři brzdné kotouče, čtyři kola, tunu přítlaku a i tak jsou s tím někteří borci schopni létat a dělat kotrmelce a jiné kaskadérské kousky. Pro bych tak chtěl ideálně svůj verk prodat a pořídit si verk třeba s ABS. Čim víc bezpečnostních prvků, tím líp. Oni se dělají i motorky které mají senzory náklonu a jsou schopné to brždění přizpůsobovat tak aby se jezdec nepřevrátl, no bohužel to se nemontuje do základních modelů a levných skůtrů.
Hagen píše: 30.05.2022 12:23 Taky jsem za těch mých několik dekád se psy zažil perfektně vycvičené hafany, co se najednou "utrhli ze řetězu".
Klidné celoživotní flegmatiky rozzuřené do nepříčetnosti,...
Je to všechno kombinace výchovy, povahy, nějakého onemocnění-zranění, okolností, a tzv. "faktoru X".
Tak, tak. Psovi do hlavy nikdo nevidí. Mně se jednou povedlo, že pesoň doma, zavřený za dveřma, jdu si něco žehlit a jak jsem vytáhl žehličku a pustil na ní páru, pes dostal naprostý amok, chudák musel proskočit dveřma a běhal strachy po vesnici. No když by na někoho skočil, udělal bych s tím prd i když za celý život se na nikoho ani křivě nepodíval. Jako nikdo neví co mu kdo dělá a jak bude reagovat.
Haluziak píše: 30.05.2022 16:06 vrbe tak s tím výkonem máš pravdu - mám 650 V-Stroma a třeba blbého Kodiaka RS na rovince (když nechce) tak nedoženu. Hustota provozu taky stojí za starou bačkoru, zlatý covid, to byli skoro prázdné silnice.
Si pořiď skútr nad 300ccm.
Naposledy upravil(a) Grunt dne 30.05.2022 19:26, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Václaf »

Na konci února jsem si koupil Jawu RVM 500, pak tři týdny stála bo byla kosa. Dnes jsem si dal výlet do Vyškova na oběd, celkem 340 km. Projížďka naprosto super, jen mě už trochu bolel zadek. Když byla plná, ale řidič se mi uhnul, tak jsem s poděkováním předjel. Jinak cpát se třeba mezi dva kamiony nemám v úmyslu. To radši chvilku pojedu za ním. Vždy si říkám, že když to někde sám rozjebu, tak to stejně bude uklízet třicet lidí a radost z toho mít nebudou. Dvacet let jsem na motorce neseděl, ale za ty tři měsíce mám tři a půl tisíc km. Je to radost. :hand :clap
Čechy čechům !!!!!
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od PaF »

No hlavně bacha na to, že před 20 lety to byly jiné silnice, auta i lidi za volantem. Já si pořídil po 20 letech od mašiny jen Simsona na ryby a do roka šel pryč, bo tu ještě nějakou dobu chci pobýt. Dnes už bych na 2 kola nesedl, jakkoliv by mě to bavilo. I elektrokolo si vždycky vyvezu ven z města, i když to znamená montovat návěs.Motat se v Brně v provozu na kole je totiž taky o život.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1587
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Grunt »

PaF: A v tom autě máš nahozený „God mód“ nebo se vždycky před jízdou vyťukáš IDDQD? Hoši jezděte po silnicích jako lidi, protože po těch stejných silnicích jezdíme i my a já s žádným invulnerability powerupem teda nejezdím. Ale to ani ty plechovky. Děkuji za všechny jednostopé. Jinak jezdit se samozřejmě dá i mimo silnice a popravdě mi to hodně chybí, protože je to častokráte lepší než mezi plechovkama.
-Haf a pac
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od PaF »

Sorry, ale nemluvím řečí tvého kmene :roll: .
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Cep »

Maximus píše: 29.05.2022 14:14 Dnes rano me na silnici natvrdo vybrzdilo černé Audi, které poté odjelo.
Ja byl na skutriku, takze noha značně rozbita, jdu za chvili na sál.
Držím palce - před dvěma měsíci jsem tam byl taky. Pád se stromu (násobná tříštivá zlomenina pravého bérce).
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Maximus »

Tož operace se pry povedla, ale trvale nasledky poznam v lepsim případě za cca 20 let, v tom horsim uz behem léta. Pro začátek 6 týdnu bez doslapu a pak 2 měsíce s lehkym doslapem a rehabilitace.

Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným, nicméně to mohlo dopadnout mnohem hůř.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Ulfhednar »

:yes :yes Tak srůstej.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Patrol »

V pátek jsme se vrátili po 16ti dnech z Anglie. Prchli jsme těsně před oslavami královny, neb by to značně komplikovalo cestování domů. Zbytek víkendu jsem jen sekal trávu, sekal trávu a sekal trávu.
Zkusím níže popsat náš výlet.
Jeli jsme WV Transporterem T5, který jsem dopředu vybavil a uzpůsobil na takovou výpravu pro spaní v autě se ženou a dvěma dětmi, z toho 6ti letej chlapeček je bohužel total invalida. V podstatě ani nejde někomu nechat na hlídání, tak jsme jeli všichni. (teda psa, kočku, ovce a slepice jsme nebrali - soused obstaral).
Pro přespání po cestě ve Francii jsme použili v telefonu aplikaci "sleep for night"(nebo tak nějak), která ukazuje parkoviště, kde se dá pohodlně přenocovat, je tam klid a bez strachu, že by Vás někdo vyhazoval(doporučuju). Ještě jsme jí použili jednou v Anglii a pak zase při cestě zpět, jinak jsme spali vždy v campech.
Jezdit v levo mi nevadilo, ale jejich variace na kruháky mě nepřestávaly udivovat. Čtyřproudá elipsa protnutá dvěma dalšími silnicemi, z nichž jedna byla hlavní (dával přednost i řidič na kruhu) a druhá, kde platila přednost z leva, ta mě fakt bavila. Projel jsem si jí několikrát a nikdy jsem nevěděl, jestli správně, protože blikat doprava, když zahejbám vlevo - to mi šlo proti srsti.
Nejvíc jsme se pohybovali v okolí Oxfordu, kde byl bezva camp skoro v centru a tak jsme vyráželi hvězdicovitě na denní výlety všemi směry. Pak jsme zamířili k horám do Walesu, navštívili mnoho hradů a spodem se zase vrátili k Doveru na trajekt. Sever Anglie jsme pro tentokrát vzdali z nedostatku času.
Celou cestu jsem jezdil podle navigace "Waze", která byla perfektní. Manželka k tomu vyhledávala další cíle a navigovala podle "MapyCZ", ale několikrát měla problém s tím, že se jí ztrácely offline mapy, když si program sám začal zálohovat a aktualizovat, a při tom ztratil signál.
Kamenný hrady mě po třetí štaci už přišly všechny stejný, exkurze do filmových ateliérů, kde se točil Harry Poter byla drahá, ale parádní, hrad Windsor je krásnej a mají tam nádherný exponáty. Trochu mi ve Windsoru vadilo moc bezpohlavních zaměstnanců, asi jsem staromódní, ale je mi nepříjemné s něčím takovým komunikovat.
Další co bych vyzdvihl bylo tudorovské sídlo Moreton castle, technický muzea obecně a Iron bridge(super skanzen). Naopak naprostej propadák Tolkienovo muzeum v Birminghamu.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Odpovědět