Jak bylo dnes

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
drigon
VIP
Příspěvky: 2965
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od drigon »

Při pokládání skruže do čerstvého betonu je ještě možné ji na beton jen lehce položit (když bude všude po obvodu lehce zamáčknutá do betonu) a pak ji nechat zavěšenou.
Pamatuji se, když jsem za mého dětství kopali u rodičů studnu táta nad otvorem v zemi udělal trojnožku a skruže se dolů spouštěly zavěšené každá na trojici svěrek. Možná by šlo něco podobného udělat.
A pak je samozřejmě možnost spodek vybetonovat extra a skruž dát na lepidlo na dlažbu (například dlažbulep od Hasoftu. Použil jsem ho na balkoně a drží jako helvetská víra.
Koukej tak, aby jsi viděl.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od mhi »

S ohledem na nejake nove zjistene komplikace pokud jde o tolerance prefabrikatu a nutnost mit kotvici prvky nejak pravidelne jsem se rozhodl pro variantu, kdy nejak zabednim vnejsi stranu, na ktere nezalezi, a potom to zevnitr "podbetonuju" podlozene, bez celkoveho bedneni. S "mastnou" smesi bych tech 5cm mel bez zvladnout, byt to bude asi na delsi dobu s prestavkami nez mi ulozena vrstvicka trosku zavadne. No a bohuzel bez vibrovani :-(.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8791
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Fabulous »

Možná kdybys nahodil nějaké fotky. Stejně každý ví, že to bude nějaký bunkr :-)
Pultik
Příspěvky: 43
Registrován: 07.02.2014 5:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Náchodsko

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Pultik »

A co použít cementovou expazní zálivku třeba Vusokret 50-6?
Zalíváme tím kotevní prvky do betonových podlah. Dokonale zateče všude a nevibruje se.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Rafael »

Zkušenosti s tím Vusokret 50-6 nemám, neznal jsem.
(Jo, takové věci za mých budovatelských let nebyly. Řešili jsme takové věci velmi řídkým klasickým betonem s jemným štěrkem. A i nějakými přísadami do něj. Ale už si nevzpomenu jakými).
Ale až na tu cenu vypadá velmi zajímavě.
A když ti stačí jen 16l betonu tak těch cca 1000Kč zas není tak moc.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od PeFi »

Pultik píše: 04.01.2024 11:53 A co použít cementovou expazní zálivku třeba Vusokret 50-6?
Zalíváme tím kotevní prvky do betonových podlah. Dokonale zateče všude a nevibruje se.
Vusokret jsem neznal, velmi zajímavé, díky.

Jen připomínám, že pro všechny tyhle hmoty je potřeba číst a dodržovat technický list:
- 23 kg prášku do 3,9 litru vody (hmotnostní poměr 6:1)
- Míchejte pomocí pomaloběžného míchadla - jinak tam dostanete moc vzduchu a už se ho nezbavíte a budou tam bublinky.
- doba zpracovatelnosti pouze 20 minut (při teplotě 20 °C a relativní vlhkosti 50%)

Když se to dodrží, tak jsou tyhle moderní hmoty celkem zázračné. Já jsem pro menší objemy (nízké jednotky litrů) prášek i vodu regulerně vážil na kuchyňských vahách, vlákna pro vsyp jsem pak vážil na vahách s rozlišením 0,1 gramu :lol:

Lidi si to moc neuvědomují, ale ta voda se účastní chemické reakce a v ideálním stavu všechna zreaguje. Když je tam vody moc, tak nezreaguje, časem vyschne a zbydou po ní dutiny, což snižuje pevnost. Je to stavařina, takže není potřeba stresovat a odchylky do 10% se bez následků snesou, tedy je skoro jedno jestli na ten pytel padne 3,7 litru vody, nebo 4,1 litru vody, ale racionální je snažit se co nejvíc respektovat pokyn výrobce a cílít na 3,9 litru, což je zlatý střed nalezený při zkouškách u výrobce.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

Jj, jak jsem psal, to míchání je důležité. A jak malta/omítka, tak i ty nivelačky, tak se chovají tak, že se prvně zdá, že to bude husté, ale jak se to dostane do určitého momentu, tak to "zřídne". Jenže spousta lidí na to prdí a nevydrží to tak dlouho míchat. Proto jsou tam předepsané ty minuty a evidentně i o dost přestřelené, asi aby lidi donutili to fakt pořádně promíchat.
Dostatek kýblů, pořádné míchadlo, k tomu se také musí lidi dobrat, většinou až za nějaký čas. Proč by si kupoval míchadlo za 4 tisíce, když si koupí metlu za stovku do vrtačky, že ... Až na to, že ta se hodí akorát tak na lepidlo ...
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od mhi »

Tak jsem to nakonec podbetonoval. Uff .. hrozna prace. Z vnejsku jsem to obednil a pak tam pechoval beton s kamenim. Pred chvili jsme bedneni sundali a vypada to az na par mist slusne, beton se pekne roztekl. Kdybych mel moznost udelat poradne bedneni z obou stran a zalit to betonem a prefabrikat na to pak jen posadit, tak by to zabralo tak 1/10 casu a bylo zrejme mnohem kvalitnejsi :-(. Takhle to byla misty takova socharina. Na druhou stranu ziskal jsem spoustu zkusenosti.

Za tipy na vhodne materialy dekuji, urcite to nekdy vyuziju.

Jak jste tu nekdo radil lepidlo (tusim na dlazdice), jak je to u nej s vodotesnosti?
drigon
VIP
Příspěvky: 2965
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od drigon »

Pod dlažbu na balkoně jsem tenkrát dával lepenku v kýblu. Na tu by to možná šlo položit napřímo.
Koukej tak, aby jsi viděl.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od PeFi »

Vodotěsnost jsem u toho lepidla nijak netestoval a nevím o tom, že bych v technické dokumentaci něco na toto téma četl. Extrierové by mělo být mrazuvzdorné a tedy nenasákavé, ale obecně u obkladů a dlažby vodotěsnost zajišťují spíš spárovací hmoty - je to trochu naopak - mnohé spárovací hmoty lze použít i jako lepidlo.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Pez »

mhi píše: 05.01.2024 14:02
Jak jste tu nekdo radil lepidlo (tusim na dlazdice), jak je to u nej s vodotesnosti?
Zadej si do vyhledavače vodotěsné lepidlo na dlažbu,
Jsou jednosložkové nebo dvousložkové. Každé má své výhody. Musíš si zvolit dle svých potřeb.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od PeFi »

Že vzdělaní lidé plácají blbosti i přímo ve svém oboru jsem si už tak nějak zvykl, ale že byla úplně mimo magistra v lékárně, tak to se mi dnes stalo poprvé. Tak snad byla jen přepracovaná a není to nový standard mladších absolventů farmacie, protože dřív na ně byl větší spoleh, než na lékaře. Ach jo.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Grunt »

Dneska jsem valil do práce na skútru. Asi nejstudenější počasí při kterém jsem měl tu čest. Sice bylo tak -6 °C ale kombinováno s větrem opravdu pocitově tak -10 až -15⁠°C, fakt hnus i jenom v tom stát. Překvapivě žádné péřové bundy a moderní omnithermové technologie, ale blbá kožená bunda, resp kombinováno s blbou výstražnou vestou. Vesta sice profoukne, ale rozrazí nápor studeného vzduchu a ten kůží neprofoukne. Pod kůží už stačí jenom blbou mikinu (můžu kombinovat ještě s termoprádlem, ale nebylo potřeba) nebo prostě cokoliv co termoizoluje přímo od té kůže a dá se to. Jet v tom třeba hodinu bych nechtěl, ale ten kousek se to dá. S čím jiným je problém v takovém počasí? Se vším ostatním.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od PeFi »

Grunt píše: 08.01.2024 20:52 S čím jiným je problém v takovém počasí? Se vším ostatním.
Když teplota ještě trochu klesne, tak je problém, že ruce promrzají od kovové konstrukce řidítek. Rukavice chrání proti vzduchu, ale v místě styku s řidítky jsou stlačené a tolik neizolují. Ruce byly to, kde jsem narazil na limity svého vybavení při cca -15C. Nebyl to skůtr, ale horské kolo, kde má člověk na rukou docela velkou váhu. Pokud se na skůtru dá sedět pantátovsky, tak ten tlak na ruce nemusí být tak velký a rukavice mohou fungovat, ale pantátovský posez na MTB dost dobře nejde. Jinak by nebyl problém jezdit i při -20C.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od bivoj »

Na tohle existují vyhřívané hefty. (Pro nemotorkáře - vyhřívané rukojeti řidítek.) Některá velká cestovní endura je dokonce už mají v základu. Na nějaký skůtřík by se asi musely dobastlit nějaké univerzály - existují na to i sady, buďto extra levné, nebo už lepší, co fakt fungují, jako třeba: https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=vy ... eti+oxford

Existují i vyhřívané návleky na stávající rukojeti, ale ty IMHO nepříjemně zvětšují průměr rukojetí.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Grunt »

PeFI: No tak přesně naopak. Na skútru jsou gumové gripy a spodek ruky je víceméně v zákrytu. Ale myslel jsem si že mám kvalitní rukavice s chráničema a to zvládne bůh ví co, tak zase přesně naopak. Rukavice jsou textilní s nějakou izolací a jelikož jsou z tkaného textilu a i když vypadají za normálního počasí teple, tak za jízdy je ledový vzduch profoukne jako nic (80-90km/h a protivítr a není co řešit) a rukavice jsou tak úplně na h*vn*. Tak pět minut jízdy. Po pěti minutách začne náběžná strana vystavená náporu vzduchu studit, pak hodně studit a pak to úplně znecitliví. Po sundání rukavice na ruce jen červený flek co po rozmražení začne pálit a udělá se bílý suchý flek co jsem musel mazat. Takhle vznikají omrzliny (v angličtině se to rozlišuje na frostbite a frostnip) a řekl bych že minimálně frostnip jsem získal. Na motorkách se to řeší blástry. No žádné nemám, ale kašlu na to. V takové zimě je to jen o zdraví a zhuntování skútru. Jel jsem i dneska (-12 °C) protože auto ani neštěklo, ale doleju benzín a nechám stát za dveřma. Ještě pár stupňů a celá slavná E10 už by se ani neodpařovala abych to nakopl. Nicméně je to zajímavá zkušenost. Chcete testovat vybavení do extrémní zimy? Sedněte si na skútr, motorku nebo třeba korbu nějaké V3S a šup na dálnici. Když to zvládne hodinu v náporu a nezbude z vás rampouch, tak to zvládne už i polární pustinu. Velmi kladně hodnotím kůži a neopren. Nemusí to být čtvrt-metrová vrstva něčeho aby to izolovalo, ale prostě nějaký pevný materiál co nejde profouknout a vhodně to navrstvit.
PeFi píše: 09.01.2024 16:17 Ruce byly to, kde jsem narazil na limity svého vybavení při cca -15C. Nebyl to skůtr, ale horské kolo, kde má člověk na rukou docela velkou váhu. Pokud se na skůtru dá sedět pantátovsky, tak ten tlak na ruce nemusí být tak velký a rukavice mohou fungovat, ale pantátovský posez na MTB dost dobře nejde. Jinak by nebyl problém jezdit i při -20C.
Provizorní blástry se dají udělat i z PETky. A pokud je opravdu takový problém ten grip (to nemá gumu?) tak se dá pod něj dát "grip heater" z motorky. Jsou to pásky na 12V a 6V. Napojit na nějaké dynamo nebo baterku a nemůže nic namrzat. Neexistuje nevhodné počasí, existuje jen nevhodně vybavený jezdec ;) -20°C je ale už extrém. To už musí být problém s namrzáním řetězu k rozetě nebo zadku k sedáku nebo tak něco.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Jason »

Tak jsem včera opět trefil srnku. Nejdříve cca 23 let nic a teď druhá během třech měsíců. Tentokrát jenom minimální škody, srnka ale byla na tom hůř. A dneska mi cestou z práce proletela před autem další.. asi je nějak přitahuju.
Jinak ráno cestou -18° docela hnus. Přes den taky pod nulou ale sluníčko začíná už pomalu hřát.
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od PeFi »

Grunt píše: 09.01.2024 17:27 A pokud je opravdu takový problém ten grip (to nemá gumu?) tak se dá pod něj dát "grip heater" z motorky.
Na řidítkách jsou sice gumové, plastové nebo nebo pěnové/neoprenové gripy, ale jejich tloušťka je relativně malá a jak to tiskneš, tak tepelný odpor souvrství je malý. Hlavní problém byl odvod tepla tou ocelovou trubkou. Dnes by to bylo snadno řešitelné karbonovými řidítky, ale tehdy jsem to v -18C velmi rychle otočil, protože mi od řidítek prochladaly ruce a to ikdyž jsem si do lyžařských rukavic dal ještě jedny tenké bavlněné rukavice. Ale jinak souhlasím, není špatné počasí, pouze špatné vybavení. Mám letní cyklistické zážitky z Norska, kdy takový mnohahodinový vlahý letní deštík měl asi 4 stupně Celsia - prochladil a poškodil jsem si tehdy obě kolena. Vybavení jsem měl dobré až na ty kolena, ty jsem fakt podcenil.
Pro mě byl také neskutečný zážitek sledovat v únorovém finsku studentky, jak mezi sněhovými vločkami jedou na kole do školy a pod kabátkem mají jen krátké tričko, ze kterého občas vykoukne holý pupík/bříško. Teplota vzduchu cca -2C ... Finové jsou úplně jiná liga.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Rafael »

Nevím kde s tím, kam to dát?
Tak tady když jsem dnes objevil zajímavou webkameru.
Drigon, to je provoz co? Ne jako v okolí Mlýna.
Zurich Hauptbahnhof.
Nejvytíženější evropské nádraží, kterým za jediný den projede téměř 3000 vlakových souprav. Zní to neuvěřitelně? V průměru každých 25 sekund můžete vidět nejen švýcarské vlaky, ale i německé ICE, francouzské TGV či rakouské Railjety. Když se budete dívat hodně důkladně, můžete spatřit ráno a večer dokonce i spací vagony v barvách ČD.

Stanicí Zurich HB prochází 100 km kolejí, které propojuje 791 výhybek. Provoz je řízen s pomocí 177 hlavních a 799 trpasličích návěstidel. Stanicí každý den projde až půl milionu cestujících.

Signál ze své curyšské kamery nám poskytl švýcarský železniční nadšenec David Gubler, a tak se nyní můžete kochat spolu s desítkami tisíc železničních nadšenců z celého světa obdivuhodně hustým provozem. 
https://tv.idnes.cz/slow/zurich-hauptba ... dnestv_vcj
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od vratnikp »

pan Pes má první ostrý dosled úspešně za sebou. jelikož jsem v procesu výměny nočního zaměřovače, mám od táty půjčený šoulací kanón bergara v 45-70 gov s termovizí. jak jsem posléze zjistil, zkresluje vzdálenost a hodnota 1x-4x neudává přiblížení, ale násobek základního přiblížení. pozorovákem koukám na ročního kňourka, řikam si dobrý, vemu zbraň, a čuník je hrozně malinkej a daleko, tak nastavím 4x a vystřelím (pozn. autora 4x zoom odpovídá zvětšení cca 12x). myslel jsem si že střílím na 40-50m, ve skutečnosti to vychází na 143m jak jsem dnes zjistil. chodím po louce jak pitomej a nikde nic, ani v termu není barva vidět. tak jsem si pomyslel něco o prdeli. vzbudím pana psa beru ho na místo, vůbec ho to nezajímá a chce jít dál, tak jdeme dál a po cca 100 metrech nástřel a barva, dalších 100m mi vedl po barvě k místu kde čuník zapadl do komplexu trnek. nějak se mi tam v jednu ráno nechce, tak ten kilometr dlouhý 20m široký pruh dvakrát obcházíme a pak jdeme spát, za rozbřesku vyzbrojen lezu do trnek a po 50m sledování barvy na třetím zálehu nacházím zhaslého kňourka. vyproštění s dosledem trvalo 3 hodiny, nakonec jsem ho stáhl roklí k potoku a vyvlekl pod cestu, kde sem si pomoh lesníkem.

16" hlaveň, náboj federal hydrashock 300gr, zásah zadní komora (cca 5 cm níž než měl být kvůli neodhadu vzdálenosti, rozdrcená hrudní kost, na výstřelové straně líznutý loketní kloub.
aaa.jpg
aa.jpg
a.jpg
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Odpovědět