Jak bylo dnes

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

A kolik toho bereš? Jednu denně?
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

Jo, prece jenom bez testu si vic nelajsnu.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Fabulous »

Při mých 130 kg beru déčka 4000 denně, k tomu A a K a hromadu mulťáků. Snad to přežiju :)
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Ivana »

Bacha na předávkování vitamínu D! Maximální denní dávka v ameru i podle efsa je právě 4000 IU. Předávkování má taky zdravotní rizika. Osobně bych to doporučila snížit. Možná k tomu něco napíše i PeFi.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Maric »

Já při 110 kilech 2000 IU Déčka, Zinek a Omega 3 v kapslích. Občas přihodím i Céčko. Vliv na únavu nepozoruju, ale každý podzim bojuju s nachlazením a občas angínou. Letos zatím ani náznak, a i přes menší fyzickou aktivitu kvůli zavřeným sportovištím.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od PeFi »

Lékaři v rámci studií dávají jednorázově 40 000 IU jednou týdně po dobu několika týdnů, případně i vyšší jednorázové dávky čtvrtletně, pololetně atd. Nicméně toto nárazové dávkování má své mouchy.

K předávkování typicky dochází když se někdo pomátne (nebo splete) a pere do sebe 40 000 IU denně po dobu několika týdnů a podobně.

Pro normálního dospělého platí, že denní dávky do 4000 IU/den jsou považovány za poměrně bezpečné i po dobu několika měsíců v kuse.

Já bych za ideální považoval použít tento postup:
1) Rozbor hladiny vitamínu D v krvi (cena pro samoplátce cca 1700 Kč)
2) Zadat zjištěnou hladinu (např. 50 nmol/l) do kalkulačky spolu hmotností (85 kg) a cílovou hladinou (100 nmol/l)
Kalkulačka např. zde: https://www.grassrootshealth.net/project/dcalculator/
Z kalkulačky vypadne, že když budu brát 3 měsíce v kuse 4000 IU denně, tak bych se snad (50 %) měl dohrabat na cílovou hladinu, pokud budu brát 7000 Iu denně, tak téměř určitě (90 %) dosáhnu cílové hladiny.
3) Po 3 měsících by to chtělo opět test v laboratoři, kde by se zjistilo kam jsem se se zvolenou dávkou dostal.

Ostatní postupy jsou kompromisní, protože střílíme hodně naslepo.
Já jsem na jaře optimisticky odhadl, že jako kancelářská krysa jsem na spodní hranici normálního rozsahu a přes léto jsem to moc nevylepšil. Takže odtud pocházel odhad 50 nmol/l, který jsem zadal do kalkulačky.

V Saudské Arábii zjistili, že u dospělých lidí s průměrným BMI cca 30 (tedy nadváha) jim denní dávka ve výši 2000 IU nestačí na udržení hladiny 30 ng/ml (75 nmol/l) a během tří měsíců lidem, kteří brali 2000 IU denně, klesla z původních cca 35 ng/ml na cca 25 ng/ml. Před tím provedli doplnění na 35 ng/ml tím, že ti lidé brali ekvivalent 7000 IU denně po dobu tří měsíců.

Hmotnost člověka (přesněji množství tuku) je velmi podstatným faktorem pro určení potřebné dávky.
Podstatné je, že pokud člověk potřebuje udržovat vyšší hladinu, tak stoupá i udržovací dávka, takže pokud je člověk zdravotně celkem normální, tak dávkami pod 3000 IU pro 60 kg dospělého se nejspíš nelze předávkovat ani dlouhodobě.

Předávkování lze levně poznat podle hladiny vápníku v krvi.
U některých deficitních lidí se prý při dodávání větších dávek (např. 8000 IU denně, předepsáno lékařem) vitamínu D objevovala bolest v oblasti sleziny, po vysazení vitamínu D jim bolest zmizela, vysvětlení jsem nenašel, nicméně slezina vitamín D využívá a já bych si tipl, že slezina byla přetížená nečekaným přísunem toho, co jí dlouho chybělo ke štěstí, případně tělu mohlo chybět něco dalšího co nějak souvisí (A, B12, ???). Ale může to být i mnohem složitější.

Já si z toho pro sebe učinil závěr (dospělá osoba nad 50 kg v rozumném zdravotním stavu):
2000 IU denně by mělo jít bez většího přemýšlení dlouhodobě
do 4000 IU denně by mělo jít s trochou přemýšlení (já vážím 85 kg) i dlouhodobě
Nad 4000 IU denně není po nějakou delší dobu - max. cca 3 měsíce) problém, pokud člověk ví co dělá a vnímá svoje tělo, nebo ví jaké měl výsledky z laboratoře a nemá nějaký skrytý zdravotní problém nebo související deficit.

Lepší je brát častěji menší dávky, nicméně já osobně beru cca 10 000 IU cca 2x až 3x týdně, což je v průměru zhruba moje udržovací dávka (3500 IU/den). Za uplynulý půlrok jsem do sebe dostal celkem cca 700 000 IU, takže očekávám, že už jsem někde poblíž 125 nmol/l (50 ng/ml), což je hladina na kterou jsem se chtěl dostat.
Ideální by byla kontrola hladiny v laboratoři ...

Kam se chcete asi tak dostat s hladinou si můžete najít zde:
https://worldvitamindday.net/Vitamin%20 ... ol%20L.pdf
-------
P.S. Nejsem zdravotník, ale technik a tudíž se neřiďte mnou, ale udělejte si vlastní názor.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od PaF »

Vidím, že se svojí 1 tisícovkou denně se vyloženě šidím (100 kg). Ale zase vycházím z toho, že jsem dřív nebral nic a v létě jsem skoro furt venku. Cítím se O.K., nádchy se víceméně nekonají, jen mi strašně :evil: chybí saunování. Už aby byl čtvrtek!
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od MrPorter »

Mně test na Cerascreen ukázal nedostatek D a doporučili 9000 IU denně po dobu 3 měsíců.
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od MartinSk »

Posílám video doktora Bukovského o dávkování déčka. Zjednodušeně bez vyšetření déčka v krvi - 10 tisíci IU denně po dobu měsíc, dva se člověk nepředávkuje. Pak by bylo vhodné změřit hodnotu déčka v krvi. A dlouhodobě užívání 5 tisíc jednotek denně není problém.

https://www.youtube.com/watch?v=JqprLcF39_I
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

Bukovský je dobrý :)
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od bacil »

Proformo, potvrzuji, mě D (5000ui denně asi 2 měsíce) výrazně zlepšilo náladu a "good feel", včetně pocitu zdravého těla. Při 1000 až 2000ui jsem to nepozoroval.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od step »

Podle novych informací, je dle studie s mnoha národy světa na tom nejlépe zahrádkář, cyklista a jachtař, protože mají dlouhodobou expozici slunci. Typ lidí - domácí vězení, je vždy deficitní na vitamin D a nemá cenu je ani testovat, výsledky jsou předem jasné. Část jižních národů je na tom prý paradoxně hůře kvůli aktivnímu se vyhýbání slunci. U obézních je více tuku ve kterém se musí vitamin D rozpustit, tedy ho více potřebují na udržení stejné hladiny.
A od listopadu do února nelze v naší zeměpisné poloze počítat s příjmem vitamínu D ze slunečního záření.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

Tak to asi otevřu tu zásilku z pipinrocku :D
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Tomáš »

Napadl první sníh... no sníh...takový poprašek :D
A jako každý rok jsou zprávy plné toho jak to způsobuje problémy a nikdo to nečekal... :rofl
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od dracekvo »

No já jel na vysočině po celkem pěkné vrstvě na silnici. Zatáčkama 35 po rovince 60. Všichni jeli podobně, nikdo mě nepředjel, spíš já jsem dojížděl.
U mě pohoda. Ale co sjem koukal do zpráv, tak né všichni pochopili, že když padá sníh, tak to může klouzat.
Měl sem chuť vytáhnout subaru, ale nakonec jsem byl líny ráno měnit auta.
Akras
Příspěvky: 7
Registrován: 11.03.2020 17:31
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Akras »

Včera jsme, konečně po třech letech od vyřezání, mohli usadit věž na Skrytínský zámeček. Ale radši bych lezl po vrchu bez kamer, foťáků, dronů a při 20 stupních.
https://decinsky.denik.cz/zpravy_region ... 01203.html
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Lyster »

Dnešní várka ovoce do škol. (Projekt EU).
Přílohy
IMG_20201203_104107.jpg
Akras
Příspěvky: 7
Registrován: 11.03.2020 17:31
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Akras »

Kolega si včera přinesl do práce mrkev nakrajenou na kolečka v plastovém pytlíčku, jojo zelenina do škol.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Haluziak »

V pondělí jsem si domluvil kámoša s pořádným heverem (ten v Ofci je spíš na okrasu), že konečně vyměním kola za zimáky (povedlo se je dopravit ze SVK sem) na dnešek.

To počasí si snad ze mě dělá prdel :head No nic počkám na neděli mělo by být líp. :angel
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od dracekvo »

To si říkáš rozpadlík? Nemá ani nářadí na výměnu kola :D
Odpovědět