Jak bylo dnes

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Bill Masen »

Schickelgruber píše: 15.06.2021 20:45 Na dalnici 200 rikas ? Pri prumerne dosazitelne rychlosti usetris cca minutu, dve na cele trase, zatizis i zivotni prostredi...
Ne, ekologii fakt neřeším. Ve chvíli, kdy na jeden osobák připadne jeden kamion a většina z nich by mohla jet po železnici. Kdy sejra z Jihočeský Madety aby se dostal do supermarketu o kilák dál, tak to vezme přes mrazák v Dašicích a pak přes logistický centrum v Měříně. Za takový situace nemá smysl řešit ekologii u osobáku jedoucího rychleji. Občas se na dálnici ve zúžení objeví úkaz, že auta nejedou třicet ve dvou úzkých pruzích, ale jedou vsichni osmdesát jen v jednom. Ale málokdy to vydrží.
Jet po dálnici 200 se podaří málokdy. I při těch 160-180 tě zbrzdí ten, co jede nacpanej do levého pruhu a neví co se děje za ním.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

Bill - posledni prispevek na Rozpadu v 9.39, presne pred 12 hodinami. Tak ted uz aspon vime, kdo ho dneska shodil :D
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Bill Masen »

Že by v tom mělo prsty místní muslimské bratrstvo?
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od devlop »

Muslimské? To spíše eurozelenorudé ;) Hodně mi to připomíná DoS attack... Někomu začínáme dosti vadit
Screenshot_112.jpg
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

Jo, ze je to DDoS, jsem psala uz okolo poledniho (jinde). Tak ted jen zanalyzovat, odkud to prislo, ale to chce profika aspon na par dni a tolik financi asi Fab investovat nebude... Ale byla ny to zajimava informace.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od devlop »

Klidně se na to složme, minimálně pětikilo od každého, více utratím denně za žrádlo a mlsky pro rodinu ;) fakt by mne zajímalo, odkud to šlo, a jak mne znáte, vídím to na 99% na něco z toho lepšího a demokratičtějšího eurozápadu, než na hackery z nějaké ruské zemljanky ;)
BOB2016
Příspěvky: 138
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od BOB2016 »

Schickelgruber píše: 15.06.2021 20:45 Na dalnici 200 rikas ? Pri prumerne dosazitelne rychlosti usetris cca minutu, dve na cele trase, zatizis i zivotni prostredi. A neresis ze se pred tebe muze priplest nekdo kdo s tim nepocita ? Takze co si se ptal, do jake kategorie patris ?



Ked kolegova manzelka dostala sluzobne auto dostala od neho radu: "Jazdi tak ze si povies ze ostatny nevedia a musis na nich davat pozor!" Vysledok po piatich rokoch: kolega dva male tukance, manzelka bez nehody.

Raz som skusal striktne dodrziavat vsetky obmedzenia rychlosti, vysledok bol ze som mal zrazu vela casu, zacal som obdivovat okolitu prirodu... Skoro som v jednej zakrute zabudol otocit volantom!

V nemecku sa na dialniciach da ist 160 aj 180, hlavne v usekoch kde maju 3 pruhy. Ale aj inde, vacsina ludi v nemecku vie ze maju jazdit v pravom pruhu! Najcastejsia brzda je rumunsky kamion, alebo cesky vodic dodavky, ktory predbieha 4 kamiony rychlostou 136...

Vcera jazda od Plzne do francuzka, Metz, oproti vypocitanemu casu v Olzni som prisiel o 37 minut skor.

Ekologia, najhorsie je neustale dobrzdovanie a zrychlovanie...
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od dr78 »

proforma píše: 16.06.2021 21:58 Jo, ze je to DDoS, jsem psala uz okolo poledniho (jinde). Tak ted jen zanalyzovat, odkud to prislo, ale to chce profika aspon na par dni a tolik financi asi Fab investovat nebude... Ale byla ny to zajimava informace.
Promin, ale nejsi z oboru, jinak bys vedela jak ddos funguje a ze na 99.9% by se nepodarilo najit objednatele. Pokusim se to popsat pro lajka. Dnes je to pro objednatele jednoduche. Zaplati par bitcoinu na webu a zada url. Za tim vsim jsou skupiny co maji hromady zombie masin. To jsou stovky serveru s nezaplatovanym wordpressem nebo jinou hruzou. Na ty se nahraje skript, a ukolem skriptu bude maximalizovat pozadavky na obet. Idealni je dotaz, ktery maximalizuje vytizeni ciloveho stroje. Napr. to muze byt search, ktery utilizuje cpu a disk. Pokud v jeden okamzik tech dotazu tisice, tak to jeden server nemuze ustát. Reseni jsou ale draha. Vetsinou to vzda utocnik, protoze cas je drahy.Za mne to nema smysk resit. Ztrata casu. Jen pokud by rozpad planoval expanzi.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2913
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od bacil »

Nad DDos nelze zvítězit, jen ho přečkat. Nejsou to tisíce požadavků, ale desítky i stovky milionů za vteřinu a snaží se ucpat linku. V průběhu toho se někdy snaží shodit stroj, ale to by ten někdo musel otevřít víc peněženku. Firewall proti ucpání nic nezmůže. Může sice komunikovat způsobem, aby minimalizoval režii přenosu, ale příchozí požadavek prostě přijde.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

Dr78: vim, jak funguje DDoS utok, neboj. Prave proto, ze k tomu musi nejdriv prijit nejaky pokyn, se da obcas vystopovat server, odkud ten pokyn prisel. Treba pomoci indicii v kodu nejakeho viru, kterym jsou predtim napadeny utocici stroje. Ale jak jsem psala, je to hodne casove (i jinak) nakladna zalezitost. A s nejistym vysledkem. Obvykle je hledani puvodce uspesne ve chvili, kdy touhle formou utoci nejaky zacinajici hacker, ktery se na necem cvicit musi, ze. Kdyby se puvodce podarilo najit, byla by to hodne zajimava informace. Ale predpokladam, ze v takovem pripade by si ji Fab spis nechal pro sebe, neb je to vyhodnejsi pro budouci obranu...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Permonik »

dr78 to napsal správně, podstatné u toho DDoS je to první písmeno, tedy že je distribuovaný. Když zjistíš, že první útok přišel z IP adresy z Indie (třeba IP kamera s nezměněnýn defaultním heslem), druhý z Polska, třetí z Ruska, řekne ti to stejně úplné prd. Odkud ty stroje získaly povel není jak dohledat. Nicméně si myslím, že rozpad neběží na nějakém hodně silném stroji (virtuálka s přidělenými hodně zdroji) a z propadlých certifikátů nedávno, které se samy neaktualizovaly to naznačuje, že dotyčný ajťák nepatří nejspíš k těm, co nastavuje vše top, jak má být, takže je nejspíš možné rozpad vyřadit i obyčejným DoS útokem. Tam by se možná zjistit odkud útok šel dalo, ale a) bude to script kiddie "děcko", co si zkouší nějakou teorii co si přečetl na netu nebo b) bude to někdo alespoň trochu znalý a útok nepovede ze svého počítače.
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od dr78 »

Vetsinou jsou utocici servery ovladany ridicim serverem nebo celou hiearchi ridicich serveru. Informace kde jsou fyzicky tyto servery je bezcenna. Bude to kdekoliv a je to nepodstatne. Fab sam nezjisti vubec nic. Maximalne mu poskytovatel rekne ze nejvice spojeni slo napr. z 50% od isp1, z 30% od isp2 a z 20% od isp3. Pak by se museli kontaktovat jednotlivi isp a od nich by musel zjistit s jakym ridicim serverem ty napadene a zaroven napadajici servery komunikovaly a pak by se cele kolecko opakovalo. Mohu ti zarucit ze temer jistojiste by se k teto informaci Fab nedostal. Cizi isp rozhodne tuto informaci ani nedaji policii. Policie musi zazadat pres sve vedeni o pomoc zahranicni kolegy. A ikdyby ti vsichni vysli vstrict, tak ikdyz zjistis ridici server, a i data o tom jak se k nemu pristoupilo, tak odpovedi bude ze hacker pouzil pro ovladani tor a tim cele vysetrovani konci.

A ikdyby to byl mlady hacker, co se uci, tak neudela blbost ze pujde ze sve domaci ip adresy. Ver mi ze vim o cem ti pisu. Pred vice nez 20 lety byl na skole muj konicek pronikat do cizich systemu, ale nikdy jsem nikomu nezpusobil ujmu, resil jsem jen jak to funguje a taky to byl adrenalinovy zazitek. S jidlem rostla chut a snizovala se obezretnost. Pak ale na mne prisel bonz z min. vnitra za nepovedene napadeni jejich mailserveru. Trest byl mesic bez pristupu k internetu. Pro mne tragedie, dneska by mne za to vykopli ze skoly. Byl jsem hodny tak mne pak po 14 dnech prominuli zbytek trestu. Takze ano, mohl byt neopatrny, ale na 99% tomu tak nebude. Tenkrat jsme tory ani jine anonymizacni sluzby nemeli. Max. Proxiny. Hack se delal naprimo nebo pres uz jinou hacklou masinu. A DDos tehdy neexistoval. Prvni DDosy si vybavuji okolo roku 2000.
Naposledy upravil(a) dr78 dne 17.06.2021 8:28, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

@Permonik: Zda se mi, ze mas problem s chapanim psaneho textu: kde pisu, ze chci zjistovat, z jake IP prisel utok? Polemizujes dobre, ale o necem uplne jinem.

No nic, nechame to ajtakum, jdu se venovat rozpadu v praxi - domacnost bez vody a elektriny zaroven (nekdo "dobre" naplanoval odstavky...).
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Permonik »

Byla to reakce na to, že vystopovat odkud přišel pokyn k zahájení ddosu - což prakticky nejde. Napadený počítač obvykle není nečinný, ale má běžný provoz s dalšími počítači. I když najdeš nějaký, který před tím nedělal nic, tak jako běžný člověk a ne vláda/správce infrastruktury, nemáš jak zjistit, odkud si ten polský počítač stáhl data.

dr78: Když to bude "děcko", co si přečetlo návod na netu, tak to klidně ze svého počítače spustí, protože z poloviny ani nemá tucha co dělá a jaké jsou reálné (právní) následky. Taky jsem v té "dřívější době" nějaké emaily "přestaň s tím" dostal :) Někde si to člověk potřeboval vyzkoušet a naučit a teď mě to díky tomu živí (zabraňovat tomu, ne to dělat).
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

@Dr78: Jo, to popisujes dobre, je to beh na hodne dlouhou trat s nejasnym vysledkem. Jedina nadeje je, ze ten zacinajici hacker udela chybu. Vzpominam si, ze pred 2-3 lety takhle dopadli nekoho, kdo infikoval PC virem, ktery mel synchonizovat DDoS. Nekde ve zdrojaku toho viru objevili cestu na domenu, kde mela probihat ridici komunikace. A ta domena byla skutecne registrovana :lol: Pak uz byl postup dost jednoduchy, proste zacatecnicka chyba.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od devlop »

Tak dnes jsem proměnil pár tisíc Kč v keši za pár kilo olověné pájky FLUTIN (pro nezasvěcené - kvalitní pájka pro elektroniku), snad to budou dobře uložení peníze :) . Zatím to lze koupit i bez IČO, ale mizí to s eshopů, protože EU a zákaz olova ve všem co lze použít. Bezolovnaté pájky jsou shit na druhou, nejde to pájet a to že je nesmí použivat v automotive a letectví kvůli nekvalitním spojům s velkým přechodovým odporem, je jasná známka toho, že to není to pravé ořechové. Ale ve spotřební elektronice, která vydrží přesně 2roky+1den je to prostě EKOčau, zelené řešení :chuckle
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

Modrý?
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od devlop »

modrý ;)
BOB2016
Příspěvky: 138
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od BOB2016 »

Asi treba odlozit stare akumulatory z auta...
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Permonik »

To je dobrý tip, zásoby tohoto druhu olova ještě nemám :yes
Odpovědět