E-občanka

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

E-občanka

Příspěvek od Bill Masen »

Končí mi platnost občanky a na úřadě se mě zeptali, jestli chci aktivovat čip. Chci? Je to užitečné, nebo to skrývá nějakou záludnost? Máte s tím nějaké negativní zkušenosti?
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: e-občanka

Příspěvek od pracintl »

Nenapadá mne nic, co by mohla aktivace chipu v OP ohrozit. Dá ti to navíc portál občana a to je zatím asi všechno. Já to mám aktivní.
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: e-občanka

Příspěvek od devlop »

výhody/nevýhody popsány zde

https://www.lupa.cz/clanky/jake-jsou-a- ... e-obcanky/

jako největší prasárnu bych označil to, že aby jsi mohl plně využít výhod z aktivovaného čipu, musíš si někde vést/pamatovat kódová hesla pro tyto identifikátory:
BOK, IOK a DOK, QPIN, PIN a PUK

viz pasáž "PINové šílenství" v článku
"S aktivací obou právě popsaných (elektronických) funkčnost souvisí to, co bude nejspíše největším problémem kolem nových eOP: až šest různých PINů a dalších číselných kódů, které chrání přístup k jednotlivým prvkům v rámci obou funkčností."

EDIT: ještě jeden obsáhlý článek na Lupě
https://www.lupa.cz/clanky/jak-se-prihl ... e-obcanky/
je tam odstavec o nevýhodách

každopádně ve mne slovní spojení "státem garantovaná elektronická identita" vyvolává v tomto státě trochu mrazení v zádech :)
Naposledy upravil(a) devlop dne 02.01.2020 12:56, celkem upraveno 2 x.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: e-občanka

Příspěvek od Permonik »

Když jsem se ptal před časem, tak mi říkali, že se to dá kdykoliv aktivovat později, není třeba vydávat novou občanku. Tak prý pokud to nehodlám používat, tak není třeba to aktivovat, že stejně většina lidí do té doby ty piny zapomene.
Odpovědět