Pomoc Moravě

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Pomoc Moravě

Příspěvek od vrbodol »

Tak jsem taky poslal pár stovek.
Bydlím kdesi na trase mezi Ml. Boleslaví a Mělníkem. Kdyby někdo z rozpadlíků razil pomáhat k příbuzenstvu tak mohu zapůjčit centrálu. Sice čínská jebka startování přes kus kurty namotaný přes buben ,ale plně funkční a nějakou službu by udělala a věnovat nějaký rukavice. Kdyžtak pište do SZ.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Pomoc Moravě

Příspěvek od Quido »

Zdar, v noci jsem to už psal do jiného vlákna, ale taky to ještě přidám sem. Pokud bude nějaká organizovaná pomoc tady z rozpadu (@Grunt a @Maximus psali, že jsou / budou na místě), tak jak IZS povolí vyrazit do zasažených oblastí, rád přiložím ruku k dílu.

Pokud nikdo o pomoc stát nebude, přidám se k jiné skupině dobrovolníků.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Pomoc Moravě

Příspěvek od Maximus »

Zatím je lidí dost, dobrovolníci by se tam teď jen motali. Díky tomu, že je to ve své podstatě lokální záležitost i přes apokalypsu panující přímo na místě, tak stát má zatím dost kapacit takovýto event řešit. Peníze na konta ověřených organizací jsou nejpraktičtějším řešením jak pomoci.

Myslím, že za pár dní budou muset party hasičů státních i dobráků domů na odpočinek, stejně tak i další členové složek. Pak příjde čas na dobrovolníky. Určitě na tu možnost tady upozorním.

Je užasné, jak si lidi v místě katastrofy pomáhají a kolik dobrovolníků se hlásí - myslím si, že s občany ČR to není tak špatné, jak to někdy vypadá :yes
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Pomoc Moravě

Příspěvek od Rafael »

I když jsem tam nebyl, myslím si totéž co Maximus.
(Zažil jsem "jen" Moravské povodně a ucpané komunikace...).
V žádném případě nechci snižovat schopnost a ochotu mnohých fyzicky pomoct, ale:
- Policie žádá dobrovolníky aby si přeparkovali auta a neblokovali komunikace...

- Hejtman prosí lidi aby teď nejezdili do zasažených oblastí..

- V postižených oblastech nyní zasahuje cca 1200 Hasičů a160 vojáků...

- Materiální pomoci je zatím dost, řekl hejtman...
*
Osobně si myslím, že bude asi rozumnější pomoct finančně přes sbírky a nemotat se tam zatím.

I později bude třeba pomoci a bude to smysluplnější a nebude tam nikdo nikomu "zavázet"..
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Strašlivoskopický
Příspěvky: 100
Registrován: 21.06.2021 13:53

Re: Pomoc Moravě

Příspěvek od Strašlivoskopický »

Letecke hyeny : Na skupine ultralight letcu je apel, ze se v oblasti neobycejne zvysil letecky provoz UL, letaji si tam a foti. Prosi cleny aby to nedelali, i s ohledem na hasice kteri tam litaji svym dronem a mapuji situaci.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Pomoc Moravě

Příspěvek od Pez »

POZOR!!!

Neštěstí na jihu Moravy využili podvodníci. U sbírky charity zaměnili QR kód
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/podv ... omaci_wass

To by fakt jeden zvracel.

Naštěstí jsem to posílal přímo na účet z webu charity.

Tak pozor.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Pomoc Moravě

Příspěvek od Grunt »

Nevím jestli to tady už někdo sdílel, ale jestli chcete přijet pomoct odteď oficiálně můžete.
pomoc.jpg
Kupodivu je všude naprosto šíleně moc aut, takže třeba taková teréní čtyřkolka nebo prostě malé prkotadlo je mnohem užitečnější než nějaké velké rodinné SUV. Z Hrušek jsem viděl pendlovat naloženou čtyřkolku s přívěsným vozíkem a přišlo mi to mnohem rozumnější než třeba se tam pokoušet vjet nějakou audinou.
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Pomoc Moravě

Příspěvek od MrPorter »

V naší čtvrti je sbírka věcí, díval jsem se doma co užitečného bych mohl darovat a našel jsem kupodivu jen 10000mAh powerbanku a jednu Fénix svítilnu. Má to ještě smysl nebo těchto drobností už je tam dostatek?
Strašlivoskopický
Příspěvky: 100
Registrován: 21.06.2021 13:53

Re: Pomoc Moravě

Příspěvek od Strašlivoskopický »

Strašlivoskopický píše: 26.06.2021 16:40 Letecke hyeny : Na skupine ultralight letcu je apel, ze se v oblasti neobycejne zvysil letecky provoz UL, letaji si tam a foti. Prosi cleny aby to nedelali, i s ohledem na hasice kteri tam litaji svym dronem a mapuji situaci.
Jeste dodatek z leteckeho serveru : Nektere letouny tam naletavali opakovane nekolik krat denne, je podezreni ze nekteri delaji "vyhlidkove lety". A samozrejme nekolik sociopatickych kretenu tam haji sva prava : https://www.facebook.com/groups/ultrali ... F&__tn__=R]-R
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Pomoc Moravě

Příspěvek od step »

Myslím, že výrazně by pomohlo profesionální posílení administrativních pracovníků místních obecních úřadů.
Podle zpráv a příspěvků některých místních se jedná o neorganizovaný chaos. Předpokládám že na jedné straně informace “jedna paní povídala”, na druhé straně “nikdo nic neví”
Starostům za chvíli upadne ucho od telefonování. Jen místní ví, co je kde za možnosti a rizika - kde se dá parkovat, skladovat, kde už byla zavážka a dala by se tam prozatím sypat suť, kdo je s kým příbuzný a kde se kdo ubytuje. Starostu znají všichni, cizí hasiče a jiné pomocníky nikdo. Takže všichni se určitě obracejí na starostu, jemuž to vůbec nezávidím.
Krizové řízení na místě si jede podle svého - zajištění pátrání po pohřešovaných osobách, hlídání majetku, zprujezdneni ulic, zajištění staveb.
Postiženým na místě budou chybět hlavně informace a to je bude ještě více stresovat. Nemají čas je získat, elektřiny málo, mobilní signal jen s omezeným datovým tokem. Shánění informaci zdržuje. Já bych jako postižený určitě nerad, kdyby mi domů neorganizovaně naběhla parta dobrovolníků a pustili se do práce a já bych musel odjet kvůli nějakému zařizování.
Nejvíce bych uvítal někoho, kdo přijde ke mně domů, vyptá se na osobní údaje a moje potřeby. Zároveň mě informuje o všech možnostech řešení, která jsou k dispozici a většinu na moji žádost i vyřeší.
Tedy např. jestli mám kde spát, kde se mohu vyspat, kam mohu odložit děti na hlídání, kam starou babičku co potřebuje celodenní péči, kde se mohu najíst, jak se dostanu do města když je auto na odpis, kdo mi předepíše a vyzvedne léky které užívám, jestli je dům způsobily na připojení elektřiny,

A pomohl by mi vyřídit: fotodokumentace škod, nové doklady, hlášení škody pojišťovně, vyřízení dávek hmotné nouze, vyzvednutí peněz na platby za materiál a služby.

Informace o: kontaktních osobách na odvoz suti, bagr, tesaře, dobrovolnické pomoci, dostupném materiálu, možnosti společného nákupu materiálu at nemusím nikam jezdit, kdy se bude zapínat elektřina, kdy přijde statik, likvidátor pojistovny, parkování pro dobrovolníky a možnosti příjezdu, propustky pro dobrovolníky, pracovněprávní informace.

Případně seznam požadavků, co vlastně potřebuji.

Je toho hodně a postiženy to sám nemá moc šanci vyřídit, když se snaží ještě pracovat doma.
Je to situace dá se říci typizovaná, jedno jestli tornádo, povodeň, válka, nařízena evakuace, sněhová kalamita a dá se na ni tedy z tohoto hlediska připravit.
Zajímaly by mne další informace z mista, jestli se to v tomto ohledu někam pohnulo.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Pomoc Moravě

Příspěvek od Quido »

@step: proletěl jsem v noci, když se to stalo, prvních pár stovek nabídek pomoci a překvapilo mě, že to tam nebylo (nebo jsem slepej). Jak se dá něco efektivně organizovat bez podpůrných týmů? Telefony, foťáky, tiskárny, laptopy, tablety, vysílačky, reflexní vesty a třeba řízení dopravy na provizorních parkovištích... Poslat do terénu třebas dvacítku lidí, kteří kolečko neuvezou, s lopatou ani pilou neumí, ale na telefonech či tabletech naklovou data do offline tabulky (dokud nefungují mobily, pak klidně rovnou do spreadsheetu online) a šábu se někdo postará o synchronizaci, zatímco další pomocníci můžou data přetřídit.

Trochu mi vstávaly vlasy hrůzou, když jsem procházel tabulku dobrovolníků a v kolonce "Co nabízím" byly hlody typu "Sylšela jsem, že se stalo neštěstí, tak jsem se rozhodla, že bych mohla nabídnout hlídání dětí či pejsků."

Zahřeje u srdíčka, ale pro práci s daty je to peklo.

Co mě naopak potěšilo, bylo množství vstupů "uvařím" a "vyperu", protože to je taky sakramentsky důležitá práce.
Hombre910
Příspěvky: 35
Registrován: 11.08.2014 20:13
Pohlaví: muž

Re: Pomoc Moravě

Příspěvek od Hombre910 »

Stručný report z Lužic

V sobotu jsem se objevil s SDH v Lužici. Musím říct, že ačkoliv na tom byly některé obce hůř tak hned po příjezdu nám s borcema padla brada. Takovou spoušť sem ještě neviděl.

Organizace už byla celkem dobrá, alespoň na našem úseku a v rámci možností. A ačkoliv hejtman stále prosil dobrovolníky ať nejezdí, motaly se kolem nás 2 dobře sehraný party a udělaly ohromnej kus práce. Je pravda, že doprava v místě byla tragická Lužice nám trvalo přejet skoro půl hodiny.

Bavil jsem se s místníma a až na jednoho chlapa co byl možná ještě trochu mimo a jel do ženské ať si okamžitě uklidí auto z jeho zahrady (rozžvýkaný jak žvýkačka a vzhůru nohama) byly všichni až obdivuhodně v klidu a příjemní.

Přišlo i na samotný zážitky lidí, ty stály taky za to. Chlap sledoval svoje auto ze dveří jak se mu před očima kolmo vzneslo nahoru a potom odletělo 50 m daleko. Břidlicová krytina zmizela a rozstřílela vedlejší dům jako by to byl kulomet.

Velký dík patří i všem lidem co se o nás starali. Celý den nosili napečený buchty, namazaný chleby, bagety, guláš. Firmy taky nezahálely dovezly spousty jídla a odpoledne se objevil i food truck jedné nejmenované benzínky. Chodili mezi troskama a všem co pomáhali (takže všem) dávali občerstvení.
Strašlivoskopický
Příspěvky: 100
Registrován: 21.06.2021 13:53

Re: Pomoc Moravě

Příspěvek od Strašlivoskopický »

Ja byl v Armensku koncem totality, kdyz tam meli to zemetreseni. V oblasti byli body kde byli site s chlebem, kupy dreva, kanistry s benzinem - kazdy si bral co potreboval. V noci hlidkovali vojaci. Kdo byl pristizen pri okradani mrtvol, ten byl neprodlene popraven. Takovi "letčíci" jako co si tam ted na Morave poletuji, by byli sestreleni !
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Pomoc Moravě

Příspěvek od Grunt »

Strašlivoskopický: Podobně to funguje mimochodem třeba i v Moravské Nové Vsi. Je tam stan u vjezdu, pod ním vody, nářadí, oblečení, spousta věcí. Benzín, občerstvení i elektrocentrály dostupné na OU. Od pohledu to nevypadalo že by bylo něco potřeba. U rodiny co jsem byl já, tak ti už měli dnes odpoledne fungl novou střechu. Přišla rodina, přišlo patnáct dobrovolníků a je zastřešeno.
Jenže:
  • Končí víkend, dobrovolníci musí do práce a uklizeno zdaleka nebylo.
  • Předpokládá se že elektřina nepojede min. 14 dní a to co je s k dispozici i v záchytných centrech se IMHO rozebere.
Těžko říct co ti lidi budou potřebovat třeba za týden, třeba za dva.
Uživatelský avatar
Din
Příspěvky: 26
Registrován: 15.09.2016 21:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Kousek od Kolína

Re: Pomoc Moravě

Příspěvek od Din »

Jako po úrazu invalidní důchodce těsně před starobním důchodem si moc vyskakovat nemůžu, ale poslal jsem ze svého účtu na pomoc těm postiženým lidem na transparentní účet alespoň tisíc korun a moje maminka, které je devadesát jedna let alespoň pětistovku. Kdyby to udělal každý kdo může, bude tamní obnova rychlejší a mnohé lidské osudy zachráněné... Jen si nejsem jistý, zda je mezi Čechy dostatečná dávka empatie a méně sobectví a bezohlednosti...
Din
Hombre910
Příspěvky: 35
Registrován: 11.08.2014 20:13
Pohlaví: muž

Re: Pomoc Moravě

Příspěvek od Hombre910 »

Finanční pomoc považuju za nejuniverzálnější. Jen je třeba dávat pozor aby člověk nenaletěl podvodníkům jak už tu někde někdo vzpomenul a platebni údaje hledat přímo na stránkách těch organizací, kterým chcete přispět.

Ti podvodníci a přímo vykradači co pročesávají domy považuju za nejnižší lidský odpad. Podle informací hned první noc po tornádu v místě chytili uzenýho Jánošíka s plynovkou v batohu. Doufám, že všichni kterým od té doby prošel rukama mu řádně vysvetlili proč se takový veci nemají dělat a že potom vypadávají zuby víc jak při paradentóze.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Pomoc Moravě

Příspěvek od proforma »

Dneska jsem zaridila, aby jedna pomerne velka sbirka nezapomnela pri rozdelovani na to Stebno u Kryr. Vubec nevedeli, ze to tam bylo taky. Holt co neni v novinach, jako by neexistovalo. Tak snad ta pomoc bude rozdelena rovnomerne do vsech postizenych obci.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Pomoc Moravě

Příspěvek od Tazi »

Ty rabující zmetky bych vzal klackem po hlavě a zahrabal do těch sutin. Jsem nakonec rád, že jsem tam žádného (nejlépe tmavého) nechytil. Byl by to zajisté další nevinný Floyd, a další vlna demonstrací :D .
A Proforma... dobře Ty ... dobrá práce :yes
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Pomoc Moravě

Příspěvek od Desouza »

Až 300 rodin zasažených tornádem je v exekuci. Mohou přijít o peníze ze sbírek i materiální pomoc

450 lidí v exekuci na tak relativně malé území docela mazec.

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ex ... 031718_ban
Vincit omnia veritas .
Odpovědět