Opustili byste svoji zemi?

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.

Opustili byste svoji rodnou zem když by to situace vyžadovala?

Už se stalo!
1
2%
Neváhal bych ani vteřinu.
3
6%
Asi bych váhal, ale nejspíš ano.
18
37%
Nejspíše bych toho litoval, ale asi ne.
10
20%
Určitě ne.
8
16%
Za svoji zem bych život položil, když by to situace vyžadovala! Nikdy!
9
18%
 
Celkem hlasů: 49
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Opustili byste svoji zemi?

Příspěvek od Grunt »

Tak trochu bych rád navázal na vlákna o emigraci. Řekněme že situaci by si vyžadovala opuštění Vaší mateřské země. Všechno už je zařízeno (a nebo naopak není a necháváte to osudu). Máte letenku či jiný způsob (BOV, soukromý let, loď, cokoliv), ten kdo má být podmazaný je podmazaný, o finance a rodinu je postaráno, máte za kým jít. A nebo naopak nemáte. Sedíte doma a dumáte…

Všechno to vždycky probublá k jednomu jedinému životnímu rozhodnutí: Jestli opustíte svoji rodnou zem, všechno necháte tak jak je s tím, že si nemůžete být jistí, že to ještě tak jak zanecháváte někde uvidíte. Nemáte páru co přinese budoucnost. Odhodlali byste se?
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Opustili byste svoji zemi?

Příspěvek od Grunt »

Jo a neváhejte taky svoje rozhodnutí okomentovat. Anketa je anonymní a komentář ne, ale i tak si nemyslím že tu někdo někoho bude soudit ať už je rozhodnutí jakékoliv.
S chutí do toho.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Opustili byste svoji zemi?

Příspěvek od vratnikp »

Ja bych rekl, ze hodne zalezi na okolnostech. Co by mne melo donutit hledat misto, kde je trava zelenejsi?

Pokud vybudovani klimaneutralniho raje, oproti kteremu je cina nebo korea svobodna zeme, pak ano, snazil bych se zacit znovu nekde, kde lze zit svobodne.

Ukrajinsky scenar? (Kdo by byl agresor? Polsko, nemecky chalifat) Pak v zadnem pripade. Dostal bych rodinu nekam do bezpeci (otazka je kam) a pak bych se vratil delat co je treba.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Opustili byste svoji zemi?

Příspěvek od Hohepa »

vratnikp :yes
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Opustili byste svoji zemi?

Příspěvek od Grunt »

vratnikp píše: 02.10.2022 18:00 Ja bych rekl, ze hodne zalezi na okolnostech.
Hmmm, k tomu bych se měl asi přesněji vyjádřit. Nejsou to Ukrajinci, ale Rusové. Spousta z nich po vyhlášení mobilizace opouští svoji zemi (navíc v situaci kdy je nejvíc potřebuje) a spousta z nich se k tomu vyjadřuje. Já konkrétně jsem si poslechl téměř celý tento podcast. Hodně Rusů už se snad půl roku vyjadřuje k tomu, že život v jejich zemi se jim přestává líbit a že je nejvyšší čas vzít nohy na ramena a prostě Rusko opustit. No teď, pár dnů po vyhlášení mobilizace se roztrhl pytel s těmi co popisují jak prostě Rusko opustili. Můžu je soudit, mám jim to mít za zle? Asi ani ne. Ale prostě se vyjadřují k tomu, že i když je to v současné době velice obtížné, vždy to nejvíc záleží na rozhodnutí. Prostě sedí doma a dumají nad tím jestli se vůbec mají o to svoji domovinu opustit pokusit. A vy výsledku je to tak vždycky.

Já naschvál nenapsal a snažil jsem se vyhnout specifikovní důvodu opuštění domoviny. Může to být mobilizace, může to být přibližující se fronta, může to být nějaká přírodní či průmyslová katastrofa, může to být frustrace, může to být naprostto cokoliv. Je to úplně jedno. Je fakt, že o tom jestli daný jedinec opustí svůj domov nakonec vždycky rozhoduje jen on sám a prostě musí tohle rozhodnutí učinit on sám. Předpokládám že ČR/SR jsou tak malinké, že ať už by byl důvod jakýkoliv, téměř vždy by takové rozhodnutí zahrnovalo opuštění domovské země.

No a zrovna tento jeden rus se vyjadřuje k tomu, že nebýt jeho manželky, blízkých a kamarádů kteří ho k tomu dokopali, tak on sám by se snad ani nerozhoupal. Že v konečném důsledku je to vždy a jenom pouze o tom jednom rozhodnutí, které může být pekelně složité. Kdo kdy něco opouštěl (práci/přítelkyni/cokoliv) to moc dobře ví. No a opustit svoji rodnou zem, to je něco takového jen ještě znásobeno.
steve_michalik
Příspěvky: 212
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Opustili byste svoji zemi?

Příspěvek od steve_michalik »

Jen pro zajímavost. Za dezerci je v Rusku nyní 10 let natvrdo. Pokud to správně chápu, tak vyignorování vojenkomatu a odjezd do Gruzie/Kazachstánu atp. se bere jako dezerce. Takže s tímto je taky při opouštění vlasti počítat.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Opustili byste svoji zemi?

Příspěvek od Grunt »

Nejvtipnější na tom je, že nikdo ani žádný povolávací rozkaz nedostal. Resp. dle platného zákona by neměl být subjektem odvodu, ale společenská situace je taková, že lidi opouštějí v houfech preventivně svoji zem s tím, že už tuší, že se dost možná do ní nikdy nevrátí. Je to hodně podobné třeba přeběhnutí hranic/emigraci u nás za dob ČSSR. Ale tohle ač je jasný důvod pro emigraci nehraje až tak roli. V případě třeba jaderné katastrofy (rozsahu Černobyl) budete postaveni úplně před to stejné rozhodnutí. Akorát s tím že to bude evakuace. A když už ne opuštění vlastní země, tak třeba přestěhování se na druhý konec republiky.
Samotář
Příspěvky: 338
Registrován: 07.07.2016 10:58
Pohlaví: muž

Re: Opustili byste svoji zemi?

Příspěvek od Samotář »

Dokud budeme mít v rodině starší členy, kteří nebudou chtít odejít do zahraničí, zůstal bych tady s nimi, abych se o ně postaral, co okolnosti dovolí.

Děti bych poslal do bezpečnějšího zahraničí asi hned, určitě bych jim to doporučil a pomohl. Nějaké možnosti různě po světě jsou.
Vlastně jsme si to už trochu vyzkoušeli. V době zdejšího největšího blbnutí kvůli Covidu (zavřené školy) děti samy odletěly do Texasu, kde byl v podstatě normální život.

Ale kdyby republiku někdo napadl stejně jako Ukrajinu a kluci byli povolaní, poslal bych je do armády a zkusil narukovat s nimi jako dobrovolník. Neodjel bych do zahraničí.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Opustili byste svoji zemi?

Příspěvek od Grunt »

Samotář: Ti starší členové rodiny by v případě bezprostředního ohrožení na životě (válka,narukování,vězení,špatná situace) pravděpodobně byli první kdo by tě kopal do zadnice aby si zemi opustil a to i bez nich. Není to až tak o tom, že někdo má či nemá prostředky, ale spíš o tom jak je kdo na co zvyknutý. Čím je člověk starší, tím má větší problém s opuštěním toho co má a ne finanční nebo nějaký fyzický problém, ale právě problém v hlavě. Mlaďoši to neřeší, prostě sednou na letadlo a adios. Začít od nuly můžou kdekoliv jinde (ti mají právě největší problém sehnat ty prostředky na opuštění). Čím je jedinec starší, tím je to horší a horší.

Proto taky spousta starších lidí zůstala na okupovaných územích i přesto že jim padaly bomby kolem hlavy. Ne že nedovedli sednout na vlak a odjet, ale oni už si prostě nedovedou představit, že by měli umřít někde jinde než kde celý svůj život vyrůstali.
No a k tomu narukování. Poslal by si je do armády i když by si věděl, že válka nemá absolutně smysl (třeba boj se Slovákama či nějaký podobný nesmysl)?
Samotář
Příspěvky: 338
Registrován: 07.07.2016 10:58
Pohlaví: muž

Re: Opustili byste svoji zemi?

Příspěvek od Samotář »

Když je opravdu zle, rádi přijmou pomoc. Viděl jsem to opakovaně u starých nemocných lidí. Vyhnat mě nemůžou.

A nejdřív si přečti, co jsem napsal
Samotář píše: 02.10.2022 20:01 Ale kdyby republiku někdo napadl stejně jako Ukrajinu a kluci byli povolaní, poslal bych je do armády a zkusil narukovat s nimi jako dobrovolník. Neodjel bych do zahraničí.
a neponižuj se hloupou manipulativní otázkou.
sigurd
Příspěvky: 376
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Opustili byste svoji zemi?

Příspěvek od sigurd »

Rozhodne nie.
Žil som pracovne v civilizovanom, aj menej civilizovanom zahraničí priamo medzi ľuďmi, som dosť vnímavý, a viem, čo je byť cudzincom v "normálnych" časoch. V prípade, že sa niečo pose.ie chcem byť doma medzi svojími, a ľudmi, ktorých poznám a viem, čo od nich čakať.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
BiSon
Příspěvky: 433
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Opustili byste svoji zemi?

Příspěvek od BiSon »

Zajimave tema.

Uz jsem premyslel, kdybych byl v kuzi otce zidovske rodiny v roce rekneme 38, kdy by byl bod kdy to tady opustit. Ale moc by se mi nechtelo... A nechce ani ted.

Obecneji vzato povazuji takovou masovou migraci docela za pohromu - at uz migraci z afriky do evropy tak i treba ted uprk rusu pred mobilizaci. Protoze se zvedaji primarne ti schopni lide. Z hlediska jednotlivce rozumne a ryze pragmaticke rozhodnuti. Z hlediska celku katastrofa, protoze prave tito schopni lide by meli iniciovat zmenu u sebe doma a tam budou chybet. O problemech cilovych zemi se tady mluvilo taky dost.
M M
Příspěvky: 261
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Opustili byste svoji zemi?

Příspěvek od M M »

Nie. U mna je to mozno dane aj tym ze som bol predoslych pomaly 30 rokov dost rozlietany kym som sa postupne usadil (sice v cudzine) ale pokladam to za domov. Postavil som tu barak, porobil X veci, mam tu priatelov, mam to tu rad ... Za chvilu su vsetky decka dospele - a ak sa nieco zomelie, je na nich ako sa rozhodnu. Ja uz nikam utekat nebudem.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Opustili byste svoji zemi?

Příspěvek od Maximus »

Mel jsem napsany dlouhy elaborat, proc nemam v planu nikam odjíždět, snad jenom kvuli dopadu asteroidu bych udelal vyjimku :devil.
Stačí ale napsat, ze jsem se dostal za Ural i poznal vuni Afriky, v Evropě uz nezustalo moc zemi, kde jsem nebyl, ale za rodne Ceskoskoslovensko bych zadnou jinou zemi nevymenil.

Mozna to ještě lepe vyjádří jedna nostalgická basnicka, co mi nedavno recitoval mladší syn.

Cestička k domovu
Karel Václav Rais

Cestička k domovu
známě se vine.
Hezčí je krásnější
než všecky jiné.
...
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Opustili byste svoji zemi?

Příspěvek od Grunt »

BiSon píše: 04.10.2022 12:26 Zajimave tema.
Dík. Taky mi to přijde a přitom to vůbec nikdo nerozebírá.
BiSon píše: 04.10.2022 12:26Uz jsem premyslel, kdybych byl v kuzi otce zidovske rodiny v roce rekneme 38, kdy by byl bod kdy to tady opustit. Ale moc by se mi nechtelo... A nechce ani ted.
Tento příklad se mi velmi líbí. Já to vztahuju k mobilizaci z toho důvodu, že je to nejbližší současná událost ke které to můžu vztáhnout, ale ono je to špatně protože to ve spoustě lidech vzbuzuje patriotismus. Příklad osmatřicátého roku, hrozba koncentráku je mnohem lepší. Nebo třeba osmašedesátý a Rusáci v tancích. Docela se mi líbí kolik je tu patriotů, ale pánové, vážně! Když by vám hrozila mobilizace, odvod na frontu, koncentrák, něco v tomto stylu, tak by jste seděli doma a nebrali nohy na ramena? Ani byste na to nepomýšleli?
Nezapomínejte, že velká spousta Rusů jsou patrioti. Resp. teda spíš byli. Všude vlaječky, Zetka, nevímco, ale v momentě kdy vyhlásil Putin "částečnou mobilizaci", v podstatě se nedá ze země dostat. Na hranici 30km a všichni muži se snaží na rozkládacích kolech dostat k hranici, podplácejí kde se podívají a prostě jsou zoufalí jen a jenom proto aby tu hranici překročili. Opravdu tady mám nalinkovat to video jak to tam vypadá?
M M
Příspěvky: 261
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Opustili byste svoji zemi?

Příspěvek od M M »

Zabudas na jednu vec. Clovek v roznych zivotnych fazach ma rozne priority hodnot. Proste to tak je. Su ludia (ako moja malickost), ktori uz co-to zazili, deti maju dospele, mozu si dovolit povedat - ku*va, je to moj zivot a je moja vec ako s nim nalozim. Ja uz utekat nebudem, synovia maju moje pochopenie a pozehnanie aby vypadli ak budu chciet. Mal som dobry zivot. A doprdeleku*vafix pokial to tu pojde do kopru, snad budem mat moznost do toho sice bezvyznamne ale minimalne pre svoj dobry pocit zasiahnut. Navyse by ma drblo keby som mal opustat veci co som budoval ... stareho psa proste tazko stahovat.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1151
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Opustili byste svoji zemi?

Příspěvek od Alstratt »

CIste za me. Patrim k US patriotum. Ale ne k tem patriotum co se za ne vydavaji, co rikaji jaky jsou patrioti ale pritom nejvice poskozujou svou zemi, ktery delaji pravy opak. Ackoliv mame dost penez a majetek po US, a umim vice jazyky, tak i tak by se mi nechtelo vubec pryc. Mam tu vsechno, vsechno opustit nepripada v uvahu pokud to neni opravdu nutne. Este k tomu s deckama ktery tu jsou spokojeny, maji tu tez kamarady, zname to tu, muzeme si tu poridit co chceme at uz diky dostupnosti co vse tu je, tak i diky financni zajistenosti atd. Krajina je tu ruzne pestra atd. Zalezi co by se delo. Byt to nejaka prirodni katastrofa co by znicila komplet nasi zemi, tak samozrejme clovek zdrhne pryc kdyz zustat nemuze. Ale vec ktera jde ovlivnit, napadeni zeme, apod. tak by me to neprinutilo zemi opustit. O co by muselo jit aby me to prinutilo, velmi mala sance ze neoc takoveho by prislo. To pak musi byt jeidne veci co clovek uz niajk nemuze ovlivnit, zmenit.

Takze ano, jelikoz byvame s kolegy na bojisti, tak nemam strach ani z bojiste, a odvest me ani nemohou, jelikoz uz slouzim. A slouzim u jednotek kde je to lepsi, nez byt u nejakych mobilizovanych beznych lidi v uniformach. A jelikoz patrim k tem potrebnejsim kde jsem, tak o to i vice v krizi by i na bojisti, na zakladne by jsme mely vice dostupne zasoby nez nejaky bezny lide mobilizovany do uniforem, nebo nez bezny vojaci apod. O to ale tezsi, nebezpecnejsi akce pro nas, ktere me ale bavi. Takze se toho nebojim. O sebe se nebojim.

A osobne se nedivim rusum, ze zdrhaji ze zeme. Hlavne ty co maji rodiny. navic kazy clovke je jiny, neni nic spatneho na otm ze se lide boji a vystraseny utikaji pryc. Nekdo na ot ma celit nebezpeci a nekdo holt ne, kazdy vinika v necem jinem. Taky by se mi nechtelo slouzit rusku v jakem stavu je ted, kdo tomu sefuje. Slouzit Putinovi, to je lepsi radsi opustit zemi nebo s tim neco delat, ale delat mu figurku, to ne. Ono na tohle tema se vse moc neda verejne a vubec jentak nekomu dost toho napsat. Jelikoz nemam zapotrebi toho moc vyzrazovat aby to vedely co a jak v mem pripade.

A kam by to bylo pro mou rodinu? No nejblize prijatelna zeme u nas je kanada. Z kanady se da i jezdit pres hanice do US. Takze by to nebylo ani tak strasne daleko. A navic snadnejsi prestehovani a pasovani veci pres hranice. Do mexika urcite ne. Nejake klidnejsi mesto v kanade nebo venkov v kanade nejaky klidnejsi pro rodinu. Chci doprat sve rodine, detem kvalitu. Izolovat je od civilizace do nejakych hlubokych kanadskyhc lesu je blbost pokud si to situace zrovna nevyzaduje. A kdyz uz, k bydleni ve meste nebo venkove se da dokoupit este dalsi nekde odlehle v hlubokych kanadskych lesu. A v pripade kdyby i ja do kanady za nejakych tech velmi malo pravdepdoobnych scenaru, tak nebudu psat ani jak by to bylo se zbranema. Ale mame za hranicema kanadu, je to sousedni stat. Takze by to nebylo tak tezke a uz vubec ne pro me s takovym vycvikem neco takoveho dostat do kanady i kdyby ty hranice kontrolovaly. Tim netvrdim ze by se stalo ze tam budu pasovat ty sve zbrane nebo neco. Netvridm tim ze nao ani ze ne, jen tvrdim moznosti. Chapete. To si necham pro sebe.

A byt to tak strasne, tak kolik americanu by se k tomu uchylilo se zbranema ze by uteklo do kanady. By to kanada nestihala vubec uhlidat tak obrovskou zemi, co by se do ni dostavalo za veci. Navic US s takovym poctem veteranu a tolika strelcema, kdy by si ruzny nasly svou cestu jak to dostat do kanady ty zbrane ... Tak velke sile by se kanada neubranila, neuhlidala by to. Ale americane, patrioti, tak kolik lidi by vubec uteklo do te kanady ... Zustaly by v US ohromna vetsina spis.

Takze vybudovat pro nas nove v kanade domov, majetek apod. je malickost. To jsou materialni veci snadne k ziskani. Ale zvyknout si na novou zemi, nove lidi, na ruzna omezeni a ze to uz neni ma puvodni zeme, to by bylo neco jine uz no. Netvridm ze vylozene nejaky velky problem, ale ... Nastesti se v kanade z velke vetsiny tez mluvi anglicky. A v te casti kde i francouzsky, tak francouzsky tez umim, i kdyz se v ni stale zlepsuji. Vylepsuju se v nekterych romanskych jazycich. Dit kolem nas je spousty romanskych zemi. Kde nejvic prevlada spanelstina z romanskych kterou ovladam dost dobre, a taky se se spanelstinou domluvim na vetsine kontinentu ameriky. Spanelstina je i snadna na nauceni. A portugalstinu brazilskou tez vylepsuji. U me by nebyl problem se zmenama samotnyma, ale spis nechci takove a tolik jich zmeny pro rodinu. Zbytecne neprijemnosti. A jak mam navyk z prace ze jsme ve svete ruzne s kolegy, tak to je fajn, ale kdyz se clovek vraci domu, tak chci zpatky kde to znam dobre a ne se vracet do nove zeme kde to moc neznam, kde to je v kdecem dost omezene atd. Takze by to na pohodli nepridalo.

Ale zase chyby co lide udelaly pri budovani si sobestacnejsiho domova, by ted uz sposuat ldii takove chyby neopakovaly, takze by to bylo v tomto snazsi nez kdyz s tim zacinaly.

Na jih nekam do jak uz bylo zmineno do mexika nebo dal vice na jih, tam s rodinou fakt ne. Ackoliv jejich jazyk umim, tak ta kriminalita, korupce, kvalita zdravotnictvi, skorumpovana policie, naprd ksolstvi atd. a nejen to, to by me dost odrazovalo se tam stehovat.

Mozna australie, ktera je hodne daleko, ale tez se mi nektere veci u nich nelibi, ale stale mnohem lepsi nez do te zaostale jizni a stredni ameriky kde se mluvi spanelsky. A taky se v australii mluvi anglicky a v leccem si dokazeme porozumet i v jinych vecech, ne jen jazykove. Je to tez obrovska zeme. A ne tech jedovatych a ruzen nebezpecnych hmyzu, zvirat se nejak nebojim. Jedly jsme v praci uz kde co jako zive bylo nebezpecne. Ale ano, taky to hraje nejakyfaktor i kdyz maly, ze nechci zbytecne nejake ohrozeni pro rodinu v pdoobe toho ruzne jedovateho lezouciho, plaziciho se svinstva. A ano neco propasovat do australie jako zbrane apod. pro sebe, je dost neco jineho nez do kanady no.

Male ostrovy nedavaji moc smysl, hlavne ne s rodinou. Ono taky na malych ostrovech byva velke prd, nic poradneho tam nesezenete vetsinou, a zdravotni pece na nich tez nebyva dobra. A dalsi, jako mala rozloha, omezene zdroje (hlavne kdyby doslo k odriznuti zasobovani ostrovu) atd.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Hagen
Příspěvky: 1305
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Opustili byste svoji zemi?

Příspěvek od Hagen »

Celkem jednoduchá otázka, a o to těžší odpověď ;)
Záleželo by na tom, zda by to opuštění bylo trvalé, nebo dočasné (v řádu měsíců, maximálně několika let).
A z jakých důvodů.
Čím je člověk starší, tím méně se bojí smrti (stejně jí nikde neuteče) a tím více se bojí ztráty "svých hodnot", kterým celý život věřil, a kterými se řídil.
Opustit mou rodnou hroudu dočasně-ano. Trvale-ne.
Opustit ji v případě jejího napadení nepřítelem?
V tomto případě bych se o svůj život bál méně než o ztrátu svého já. Utéct sám před sebou, před svým svědomím, před svou zbabělostí by nebylo kam.
A pokud by nastala stejná situace jako je teď v rusku, kdy by mi hrozilo že mě pošlou do nesmyslné agresivní války, kterou rozpoutal egoistický maniak? Tak tam bych zdrhnul, a počkal až bude po všem.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Opustili byste svoji zemi?

Příspěvek od Maximus »

Utect pred mobilizaci na obranu vlastni země? Bylo by mi nevolno pokaždé, pokud bych se podival do zrcadla. Hranice pro mne jsou jsou od Aše az po Vyšné Nemecké.
Dle meho uz nemame další potencial si nechat zlomit páteř bez fatalnich nasledku. Uz ty roky 1938 a 1968 si vzaly velmi moc z nas a nechci byt nikdy součástí "prizdisračů", kteří to nejakym zpusobem zabali, protoze je to pohodlnější a jednodussi cesta.

Spoluzakladal jsem rozpad, protože stale považuji přežítí za důležité, ale opravdu vzdy a za každou cenu?
Jde ustupovat a uhybat po určité hranice, ale nastane cas, kdy boj je jedina spravna cesta muže a otce rodiny.

Ukrajina nam nastavila zrcadlo a mnozí nevydrzi pohled do něho, protože uz necítí to, co dělá stat statem a obcana obcanem. Hledat chyby v ostatnich je v tomto případě jen alibismus pro vlastni pohodlnost nebo (i) vyčuranost nebo (i) zbabelost.

Nicméně: Cílem války není padnout za vlast, ale přinutit ty druhé parchanty, aby padli za tu svou. George Smith Patton ml.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Opustili byste svoji zemi?

Příspěvek od Ray »

Jelikož je ta poslední možnost v anketě oproti tomu, již tak dost plytkému, zbytku ještě navíc dost zavádějící, tak nehodlám hlasovat, ale odpověď dám.

ANO,
pokud by šlo o společensky bezvýchodnou, život a rodinu silně ohrožující situaci neválečného charakteru, spojenou s málo pravděpodobnou nápravou stavu v řádu 10 a více let. Případně v případě hrozící politické perzekuce.

NE,
pokud by se jednalo o obranu vlasti při válečném konfliktu. Kdo není zpovykanej cíťa a je objektivní, ten si prostě musí vážit našeho zatím stále svobodného, byť ne dokonalého státu a národu. (já ze své podstaty ani nemůžu, protože jsem jeho obraně zasvětil svůj pracovní život :) )


Migrace je přirozená věc. Místo, kde savec neprospívá, se opouští. Stejně tak je přirozené místo, kde prospívá, tvrdě bránit. V případě homo sapiens, který ve svém jediném druhu obsahuje vždy všechny behaviorální archetypy od parazitů až po "dravce", a to bez ohledu na hodnotnost prostředí, je tato problematika bohužel složitější a migrace tak není vždy ospravedlnitelná.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Odpovědět