Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Odpovědět
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Vito »

především mechanické prvky, jako jsou přepínače a ručička měřidla. co se týče elektroniky tak bych řekl, že degraduje časem stejně při používání i při skladování.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

No, provozem u IT degradují hlavně vakuové součástky a spínače, takže ionizační komora a všechny čudlíky. Nojo, v Armatexu mají kvanta a nevybírají, který pošlou, prostě jsi měl smůlu, co přijde pod ruku jako první, to jde na poštu, mně kdysi dorazil v dobrém stavu od nich.
Klot
Příspěvky: 9
Registrován: 28.01.2015 17:07
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Klot »

No paráda...ionizační komora, takže počítám, že ta nejdůležitější součástka. To asi nijak nepoznám, jestli je to v pořádku nebo ne co ? No nic, jdu si koupit monočlánky a uvidím.
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Vito »

ionizační komoru použiješ možná tak až na nás opravdu budou padat atomovky nebo si uděláš výlet do sarkofágu černobylu. s tou bych si hlavu nelámal :)
Klot
Příspěvky: 9
Registrován: 28.01.2015 17:07
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Klot »

Tak jsem včera strávil asi dvě hodiny s it-65 a zklamání, myslím, že něco nefunguje jak má - respektive funguje jen občas. Za prvé kalibrace na rozsahu R/h někdy funguje - ručka ukáže někde kolem kalibrační značky, jindy se ani nehne nebo doleze jen do poloviny stupnice. Když už se dostane ke kalibrační značce a nastavím ji čudlem přesně na čáru, tak při dalším zmáčknutí kalibračního tlačítka je zase úplně jinde.
Ovšem víc mi vadí, že na mR/h měřák většinou neukazuje. Ve sluchátku slyším lupance (když se teda hóódně soustředím, páč je to strašně slaboučký) ale rafička se ani nehne. To stejné při přiblížení k nějakému zdroji záření - lupance se zrychlí, přejdou do škrčení ale rafika nic. Respektive dvakrát zřejmě ukazovala jak má - na každý lupanec poskočila na hodnotu cca 0,07 mR/h a u zdroje až na 1 mR/h. Jenže při dalších pokusech už se u stejného zdroje ani nehla. Mezi těmi pokusy jsem nic nepřenastavoval, sonda je otevřená, nevím co už s tím.
Takže asi pojede zpátky do Armatexu :-( Ach jo.
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Vito »

a je ten záříč dost silný aby ručička měla důvod cestovat někam dál? co si máme představit pod tím škrčením? napiš nějaké srovnání s tímto videem https://www.youtube.com/watch?v=k0j6qgj4UqQ
jinak kalibrace té ionizační komory mi taky blbne a je to tím kalibračním čudlem, má blbej kontakt.
Klot
Příspěvky: 9
Registrován: 28.01.2015 17:07
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Klot »

Asi je dost silný, když dvakrát mi to naměřilo kolem 1mR/h. Škrkot u mého měřáku na 1mR/h odpovídá intenzitě cca 0,5 - 0,75mR/h na tom videu. Ale hlavně jednou to na stejným předmětu měří a pětkrát ne.
Uživatelský avatar
Lachtan
Příspěvky: 264
Registrován: 29.04.2013 23:15

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Lachtan »

Klot píše:Zdravím, chtěl bych poprosit o radu - nevíte kde by se dal v Brně půjčit na 1 den dozimetr? Potřeboval bych přeměřit nějaké přístroje s ciferníky s radioaktivní barvou a nemůžu nic najít. Tak kdyby měl někdo nějaký tip ?
Kdysi dávno se používaly na některé letecké přístroje (na indexy a ručky) radioaktivní barvy. Pokud máš na mysli toto, tak ani nic měřit nemusíš. Současné hodnoty těchto barev jsou prakticky nulové.

(pár takových "budíků" doma mám a samozřejmě, že jsem to kdysi taktéž zkoušel měřit) 8-)
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od pracintl »

Protože z IT65 demontují kontrolní zářič, používám pro kontrolu moje první hodinky (MOCKBA, 13 kameněj) z roku 1975. A ne že necvakají - cvakají pěkně :lol:, ručička kmitá mezi 0.1 - 1 mR/h
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Taktak, očividně tvoje "budíky" nikdy radioaktivní nebyly, jen nasvěcovací světlem. Hodinky a budíky, které radioaktivní byly sice nesvítí, ale hlavně kvůli degradaci barvy a částečné ztrátě radioaktivity, nikoli, že už by byly "čisté", to ještě spoustu desítek let nebudou.
Uživatelský avatar
Lachtan
Příspěvky: 264
Registrován: 29.04.2013 23:15

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Lachtan »

A nebo byla chyba v měření (použitém měřáku) ;)
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

A čím jsi to měřil? Jestli ionizační komorou, pak se není čemu divit, to je jako jít s kanonem na veverky. :devil
Klot
Příspěvky: 9
Registrován: 28.01.2015 17:07
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Klot »

Tak v Armatexu mi It-65 vyměnili a ten nový už měří jak má. Chci se ještě zeptat, jestli jsem to správně pochopil - můžu k němu připojit 4000 ohmová sluchátka, bez ničeho, jen prostě propojit dráty s vidličkou na přístroji?
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Ano.
Uživatelský avatar
Lachtan
Příspěvky: 264
Registrován: 29.04.2013 23:15

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Lachtan »

Artifex píše:A čím jsi to měřil? Jestli ionizační komorou, pak se není čemu divit, to je jako jít s kanonem na veverky. :devil
Uff - to je tak 15-20 let co jsem to s nějakým kamarádem (a jeho měřidlem) řešili, to už si opravdu nevybavuji jakým.
Vzhledem k tomu, že letecké přístroje sbírám, tak minimálně u těch vojenských válečných a těsně poválečných nějakou radioaktivní barvu předpokládám ;)
anm
Příspěvky: 4
Registrován: 17.05.2015 14:58

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od anm »

Nemá z vás prosím někdo schéma zapojení RBGT 62 první, tří tranzistorová verze ?
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od sigmark »

gůgl? hned první odkaz

http://danyk.cz/rbgt.html
dolní pětina stránky cca
anm
Příspěvky: 4
Registrován: 17.05.2015 14:58

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od anm »

O těchto stránkách vím. Zde se však jedná o modernější zapojení se čtyřmi tranzistory verze 62a.
Já sháním schéma tří tranzistorové verze RBGT 62.
I tak děkuji.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od sigmark »

proč myslíš že bych to sem jinak postoval? jak jsem psal, v dolní pětině stránky je i schéma zapojení starší verze.

takže pro lenochy:
http://danyk.cz/rbgt_n2.jpg

(popisek autora stránek považuju za všeříkající)

Kód: Vybrat vše

Schémata v návodu k dozimetru RBGT 62. Zde jsou ještě použity tranzistory PNP. Zbytek návodu je stejný jako u RBGT 62a. 
anm
Příspěvky: 4
Registrován: 17.05.2015 14:58

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od anm »

To jsou jen taková velmi zjednodušená bloková schémátka.
Já spíš myslel celkové kompletní zapojení se všemi součástkami.
A lenoch myslím nejsem :)
Odpovědět