Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Odpovědět
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od sigmark »

tak si otevři tu stránku co jsem ti posílal, najdi si ten obrázek co jsem ti posílal, a pod ním je překreslené celkové schéma, sakra.
podle mě tedy lenoch jsi, když ses nenamáhal tu odkazovanou stránku ani projít
anm
Příspěvky: 4
Registrován: 17.05.2015 14:58

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od anm »

Koukám, že pán je nějaký šprýmař.
Přečtěte si prosím, co je napsáno pod schématem.
RBGT 62 A,
čili novější, 4 tranzistorové zapojení.
Přílohy
RGBT 62A
RGBT 62A
RGBT 62a
RGBT 62a
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od sigmark »

A detaily schematickeho zapojeni starsi verze mas o obrazek vys
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Desouza »

Tomu říkám přinést až pod nos . Smekám :yes
Vincit omnia veritas .
Martynko
Příspěvky: 41
Registrován: 13.12.2013 21:16
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Martynko »

Volám o pomoc a nevím kam to zařadit, enem sem si léta zpět vyrobil jednoduchý radiometr, při různém testováním jsem zjistil, že má teta ve vytríně dost radioaktivní budík po prababičce, je otlučený a bez předního skla, takže září na všechny strany, minulý týden mne požádala, jestli by nešel vyčistit od radioaktivní svítící barvy, věděl jsem, že přes sklo vitrýny už přístroj tolik neprská, takže vše naznačovalo, že se jedná o thorium tedy A zářič, tedy v příhodném ochranném oblečené bych budík teoreticky mohl této barvy zbavit a jako rodinná cennost by mohl sloužit dál. Stavil jsem se z hliníkovým kufříkem od voltmetru pro budík, velmi opatrně jej zabalil do pytle a uzavřel do kufru, jenomže nastal šok, i přes stěnu dost září do okolí něco i zdruhé strany, no a pak, při pokusu odstínit záření nerez plechem opět je sice znát útlum ale pořád září, tak mám spadeno, že to nebude thorium ale radium, tedy B zářič, o to víc nebezpečný... viz video... http://ulozto.cz/xkPtHE13/video0089-mp4

Co s tím? půjde to očistit, má to smysl, nebo jak tohle vůbec mám zlikvidovat, to snad ani nemůžu normálně zanýst do sběru? jen tak přes sáček fakticky dost září, i tak přes ten kufr, takže musí být zabřený v plechu, nějaké nápady? zachránit či zlikvidovat? ručičky a ciferník by šli sice odstranit ale to už by nebyl budík kompletní, škrabat se mi to moc taky nechce když to tak září a pak kam s tou barvou? ... :sad
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Vito »

a do jaké vzdálenosti od nestíněného budíku je zvýšená radiace měřitelná? teoreticky by měla stačit "ochrana polohou", tedy nebrat si ho do postele pod polštář a to by mělo stačit. do nějakýho čištění bych se raději nepouštěl, abys pak neměl všude radioaktivní prach.
Martynko
Příspěvky: 41
Registrován: 13.12.2013 21:16
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Martynko »

Vito: psal jsem, že nemá přední krycí sklíčko, takže normálně šíleně svítí na celou místnost, na videu je vidět, že prosvítí i dvojku nerez, takže to alfazářič rozhodně není... proto jsem rád, že ho teta takto nechce, jenomže co teď s tím, jen tak v pytli to do sběru zanýst nemůžu, to je fakticky nebezpečný, šťourat se mi v tom taky nechce, včil mudrujte... :lol:
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od herman »

Tak to nech znovu zasklít.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Fabulous »

Člověče, nešpekuluj a někde to zakopej. Tohle bych doma nechtěl ani zasklený.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od K4cer »

No nevím, někdo ho vykope a bude neštěstí
Nejde to někde odevzdat někomu kdo s tím kvalifikovaně naloží?

Z té neoznačené stupnice nejde dost dobře zjistit jak intenzivní je to záření, jde to nějak odhadnout z intenzity praskání třeba? Nebo máš to nějak kalibrováno?
Jnak při tom praskání by se docela dobře usínalo :mrgreen:

---

Mimo tohle téma: nějaký názor/zkušenost s geigrem Inspector?
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Martynko
Příspěvky: 41
Registrován: 13.12.2013 21:16
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Martynko »

K4cer: stupnice popsaná není potřeba, jedná se o kapesní přístroj pro přibližné měření alespoň odkud a jak hodně něco září (takhle jsem třeba právě přišel na ten budík), na přesné měření jsou lepší dnešní kalibrované digitální přístroje, jinak mám 3 možnosti citlivosti, 2 - na pozadí (velmi citlivé, jde zjistit i zářící ovzduší), 1 - bdělost, 0 - varování. Pokud přeleze bdělost do červené, je zle a je dobrý záření řešit nedejbože pokud to přeleze v posledním rozsahu, do půlhoďky jsou pak fyziologické následky z ozáření jisté. Uvnitř je ta velká citlivá ruská geigrova potvora ze šedesátých let, takže to jde zjistit i na dálku. Jinak když budík vybalím a měřím ho přímo, radiometr nestíhá a i na metr je dost zvýšená radiace jako bych měl kus paliva z jadrový elektrárně :sad zatím je to schovaný v plechu v rohu kůlny a září do zdi, na druhý straně lze naměřit jen velmi malé záření, takže ho mám zatím bezpečně uložený jen nevím, jak ho zlikvidovat, nějaké nápady? tedy krom toho zakopání, to fakticky ne, ikdyž se tak likvidují horší odpady... A tak se ptám, nechcete někdo radioaktivní materiál? rád se ho zbavím :wasntme
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od kregan »

Nejlepší bude oznámit to na SÚJB, kde jsou na podobný situace připravený a určitě by budík odborně "odstranili" (dle starého zákona "zlikvidovali")

http://www.sujb.cz/

Rozhodně nezakopávat (posledně, když takhle někdo něco svítícího zakopal, mluvila o tom Nova eště tři dny a vláda nabídla vyšetření zdarma všem lidem v okolí) a nevyhazovat (skládky i spalovny maj při vstupu celek citlivý detekční zařízení a pokud pípá, vysypou celý auto stranou a volaj SÚJB).
Čím víc víš, tím míň neseš.
Steinhoff
Příspěvky: 2
Registrován: 05.06.2015 16:05
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Steinhoff »

Zdar, s tím alfa, beta nebo gama zářičem jste v tomto případě trochu mimo, ve skutečnosti je to všecko dohromady - ta barva bude téměř jistě Ra-226, což je alfa zářič s určitou doprovodnou emisí gama (186 keV), ale především, Ra-226 není samostatný nuklid, ale existuje současně se svými produkty přeměny v určitém stavu ustálení radioaktivní rovnováhy, mezi kterými jsou alfa i beta zářiče, a zejména Bi-214 a Pb-214 jsou současně poměrně silné gama zářiče. Ra-226 je tak alfa nuklid, který je ale z významných přírodních radionuklidů současně jedním z nejvýznamnějších gama zářičů.

K té likvidaci budíku, SÚJB v takovém případě povolá výjezdovou skupinu ze SÚRO, samotní pracovníci SÚJBu v takových případech neměří. Kdyby šlo o firmu, nařídil by SÚJB objednat si výjezd některé z 5 firem, které na řešení nálezů a záchytů mají povolení (shodou okolností v jedné z nich tuhle práci dělám). Ty to samozřejmě nevezmou zadarmo. V případě fyzické osoby, která navíc nemůže za to, že se svítící barvy Ra-226 používaly dříve na kdeco, by to snad mělo SÚJB zajistit zadarmo.

Martynko: teoreticky bych to mohl zadarmo převzít a hodit mezi radioaktivní odpad u nás na pracovišti, bude to jako plivnutí do moře ... ovšem musel bys mi to dovézt, a můžeš to mít docela z ruky. Za b) bych to mohl udělat oficiálně i s vyřízením na příslušném regionálním centru SÚJB, ale to bych si musel naúčtovat minimálně cestovní náklady, takže jsme tam, kde jsme byli. Ať je hned jasno - Moravskoslezský kraj.
Steinhoff
Příspěvky: 2
Registrován: 05.06.2015 16:05
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Steinhoff »

kregan: máš přehled, ale správně mají auto nebo vagón odstavit a rozhodně ne vysypávat, a pak volat SÚJB anebo častěji svoji smluvně zajištěnou firmu na dohledávání, která to už se SÚJB pořeší.
Podle závazného metodického doporučení SÚJB nesmí být náklad se záchytem vykládán bez dozimetrické kontroly subjektu s příslušným povolením. Což ovšem neznamená, že se tak občas neděje :?

O dohledávání by se dala napsat skoro knížka, patří to mezi "nejzábavnější" témata praxe radiační ochrany v ČR. A popravdě, v převážném počtu případů se nejedná o nic skutečně závažného. Jinak můj nejoblíbenější úlovek je vojenský kompas ČSLA vz. 54 - kontaktně až 200 mikroSv/h, pokud si pamatuji.

Zrovna tyhle svítící barvičky jsou ale docela svinstvo, když se to vysype.
Martynko
Příspěvky: 41
Registrován: 13.12.2013 21:16
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Martynko »

Tak tak, dostal jsem vyrozumění, že se mám prostě dohodnout s krajskou pobočkou SUJB. Což zrovna v mém případě není nejblíže a jízda gumokolem vyjde taky draho, poštu či kurýra vylučuji... Docela mne překvapuje, jak i jednoduchá věc jako je starý budík může normálnímu občanovi docela znepříjemnit jeho případnou likvidaci... ikdyž předpokládám, že to spousta lidí neřeší a prostě to hodí buď do komunálu, nebo do lesa :cry:

Díky za informace, tak tušil jsem, že to je radium ale netušil jsem, že to záření přes plech není ani tak beta jako druhořadá ještě horší gamma :shock: a to nepočítám výskyt dalších vedlejších látek jako je běžně radon, takže asi rozhodně od toho co nejdál, no jak jsem psal, zatím to mám zajištěné (v kufříku a plechu kolem u zdi kůlny), hlavně že tetě to už problémy dělat nebude (výskyt nebezpečných látek v okolí budíku). Takhle radiometr šílel při jeho nalezení http://ulozto.cz/live/x8UmFi7K/video0718-mp4 (a to jsem si myslel, že mi ta stupnice bude běžně stačit, podle toho, jak jsem tu viděl videa takových těch hodinek či buzol...)

Nedokážu si představit, co by znamenal jiný starožitný kousek něčeho horšího, přecijenom před WWII se toho radioaktivního používalo docela hodně, od uranového mýdla po fosforeskující barvy a na půdách různých domků ještě leží zahrabaných věcí :roll: ...
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od the.marek »

Sice komplikace, které si ale způsobuješ sám. Hoď to normálně do popelnice a máš to. Jeden budík zalisovanej na skládce pod metry a tunami odpadu opravdu nikoho nezabije a ani nezpůsobí ekologickou katastrofu... :roll:

Ovšem, když už ses SUJB takhle naprášil, tak už ti asi nic jinýho nezbyde, než jim to tam zavést... :mrgreen:
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Foxy »

Nedělej z jednoho budíku bubáka.
Za radonem se jezdilo do Jáchymova, už od starověku byly u kdejakých radioaktivních pramenů vyhlášené lázně. Život byl od samého svého vzniku spjat s radioaktivitou víc, než si v atmosféře všeobecného alarmismu dokážeme připustit.

Wiki:

Radiační hormeze
Hypotéza radiační hormeze předpokládá příznivé působení nízkých dávek ionizujícího záření (tedy rentgenového, gamma a částicového) na živé organismy včetně člověka. Zatímco vysoké dávky záření způsobují oxidační stres a poškození DNA, takže mohou vyvolat rakovinu, poškození plodu, nemoc z ozáření až smrt, poškození nízkými dávkami může být velmi malé a více než vykompenzované současnou aktivací odpovědi na stres. Odpověď na stres zahrnuje aktivaci mechanismů opravujících DNA a chránících před vznikem rakoviny, takže určité nízké dávky záření mohou být prospěšnější než žádné. Řada klinických studií ukázala, že lidé žijící v oblastech s vyšší přirozenou radiací mají nižší incidenci rakoviny než lidé v okolních oblastech. To platí i o radonu, radioaktivním plynu, který se uvolňuje z podloží a je ve velkém množství přítomen v dolech, jeskyních a minerálních vodách.


Propočteš li si úroveň přirozeného radiačního pozadí do doby předpokládaného vzniku života na Zemi, tak poměry tu tenkrát byly o dost horší než jsou uvnitř černobylského sarkofágu. A život (možná právě díky tomu) nejen že vzniknul, ale musel se tomu i dobře přizpůsobit.

Takže si z budíku nedělej těžkou hlavu. Nasaď mu nové sklíčko a vystav si ho jako historickou památku.
:beer :beer :beer
Když je zle, je to vlastně fajn, protože by mohlo být i hůře.
Když už je tak zle, že horší už to být nemůže, je to vlastně fajn, protože pak už může být jen lépe.
Martynko
Příspěvky: 41
Registrován: 13.12.2013 21:16
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Martynko »

Foxy: problematika nebude tak jednoduchá, cokoliv s ionizujícím zářením ve svém okolí vytváří další problémy, třeba radon a pod. a jestli-že radium dává nejenom alfu ale i druhořadou gammu (i přes 2mm plech), tak potom raději od toho co nejdál, sice máš pravdu, že se běžně ionizující záření vyskytuje ale s dlouhodobého hlediska již bylo zjištěno, jak je na to tělo citlivé a není radno si s tím zahrávat a mít zdravotní komplikace.

PS: Neznáte někdo jednoduchý detektor na bázi kde jsou patinová odporová čidla?
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Hohepa »

Pleteš hrušky s jabkama
Radon, chemická značka Rn, lat. Radonum je chemický prvek !
Rozhodně nemůže vzniknout tak, že čímkoliv byť sebesilnějším, "svítíš" na normální vzduch . :D
Uživatelský avatar
Xemon
Příspěvky: 22
Registrován: 28.06.2015 23:59
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Xemon »

Trošku si to plete, ale je pravda, že radium 226 s poločasem rozpadu 1600 let (:!: magoři co to tam dávali :!:), se rozpadá přímo na radon 222 s poločasem rozpadu skoro tři dny, což už může způsobit neplechu :? (člověk se toho nadýchá).
Odpovědět