Projekt Arduino

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Projekt Arduino

Příspěvek od MrPorter »

Tak po půl roce menší update o mém projektu elektronického gadgetu na chalupu.

S Arduinem jsem si hrál jen chvilku a zavrhl jsem to. Důvody:
- paměť: je jí strašně málo. Na netu máte k dispozici spoustu knihoven, které dokážou všelicos zprovoznit, jenže když je tam pak naplácáte, na program jen už jen pár kB paměti, pokud vůbec. Na něco to stačí, ale já potřebuju té funkcionality hodně.
- GSM: pořídil jsem oficiální GSM/GPRS štít, ale už při testování v městském silném signálu to pořádně nefungovalo a sekalo se to na AT příkazech. Po několika dnech laborování jsem to vzdal.

Takže jsem se rozhodl pro silnější variantu - Beaglebone Black. Oproti Raspberry Pi má výrazně víc pinů a je i rychlejší. Linux distribuci jsem si přehodil na Ubuntu a připojuju se jednoduše přes SSH z PC (BBB je píchlý na síťovým kabelu do routeru). Otevřením portů na routeru se pak dá na SSH dostat i zvenku z mobilu a psát si skriptíky třeba v šalině :) Anebo pak vzdáleně ovládat to zařízení až bude napevno umístěno (s využitím DDNS služby na routeru).

Cílem je udělat krabičku, která:
- je připojená na internet a to buď přes LAN kabel, nebo přímo přes 3G USB modem Huawei s ext. anténou, s pomocí Linux prográmků Sakis3G a UMTSKeeper.
- má přes USB hub připojeny dvě USB webkamery, které sleduje ve dvou vláknech pomocí programu motion. Ten detekuje v obraze pohyb a ukládá z toho obrázky a videa.
- motion při detekovaných událostech odpaluje skripty, ty pak přeberou výsledný soubor (obrázek nebo video) a nahrají ho na FTP, kde se vytváří složky podle aktuálního data. Také se nejnovější soubor události nahraje (přepíše) na Google Drive, aby se na to dalo rychle kouknout přímo na webu.
- ty samé skripty také odesílají e-mail, kde je přímo i link na FTP. Na ten se pak dá na PC kliknout a s uloženýma kredenciálama vám prohlížeč rovnou ten soubor stáhne.
- v motion se dá ještě nastavit, aby bez ohledu na pohyb ukládal v daném intervalu obrázek z kamery - čili klasický webcam snapshots. Ty se přebírají stejným způsobem, čili na FTP bude z každého dne archiv snapshotů s časovým razítky ve jméně, a na Google Drive bude jen ten poslední.

Tohle všechno už mám zprovozněné, za cca 1500 korun za BBB a 2x cca 600 za šuntový webkamerky.
Foto:

BBB ve své nové ulitě:
Obrázek

A horní strana, tři přepínače a tři diodky:
Obrázek

Teď ještě musím pořešit nastavování interních pullup/pulldown resistorů na pinech, a můžu připájet ten ovládací panýlek. Jednoduchým nekonečným skriptem pak budu zjišťovat stav těch přepínačů a na základě toho buď spustím nebo killnu motion. A LEDky budou ukazovat stav.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Projekt Arduino

Příspěvek od Karlos »

Super jen tak dál a díky že se s námi dělíš. Chystám se na něco podobného, jen najít dostatek času... :yes
vol.blanka@seznam.cz
Příspěvky: 1
Registrován: 13.01.2015 7:39

Re: Projekt Arduino

Příspěvek od vol.blanka@seznam.cz »

Já mám tento model http://arduino-pro-lemply.cz a nemužu si stěžovat :)

Ban. Fab
Endgame
Příspěvky: 1
Registrován: 13.03.2017 20:07

Re: Projekt Arduino

Příspěvek od Endgame »

Zdarec Rozpadlíci,

četl jsem tady názor, že k čemu to Arduino vůbec je a že zatím není reálný způsob využití :-)
Myslím, že doba poněkud pokročila a každým dnem mě napadají další a další věci, k čemu by se ještě dalo využít.

Zkusím uvést některé projekty..

1. Měření spotřeby domu/bytu. Samozřejmě máme každý elektroměr, avšak za "pár korun" se dá postavit systém, který dokáže měřit aktuální spotřebu v reálném čase. Díky dálkovému připojení může uživatel kdykoliv sledovat spotřebu domu. Stačí arduino + ethernet shield (ebay 200kč), proudový transformátor (ebay asi 10kč) a pár bězných součástek, jako odpor,kondenzátor atd. Výhodou je, že s přidáním několika relé, mohu dálkove spínat např. vnější osvětlení, zavlažování, vytápění atd. Mohu dálkově spínat např. myčku, pračku - takže když přijedu z práce, tak mám doma uklizeno :-) Režim dovolená - simulace přítonosti osob (spínání světel atd.)

2. Automatizace vytápění - navazuje na předchozí bod. Za pomocí senzorů vlhkosti/teploty (opět záležitost několika desítek kč) mohu meřit,vyhodnocovat a řídit kompletní vytápění domácnosti. Systém je navržen tak, že jeden procesor je Master (vše řídí) a v každém patře je pak další procesor (Slave) s dotykovým displejem a čidly, které měří jednotlivé pokoje.
Komunikace je průmyslová RS485 dvou-vodič. Do pater vedou nezávislé rozvody teplé vody, které jsou spínané elektromagnetickými ventily dle aktuální potřeby a uživatelského nastavení. Opět je zde možnost dálkového řízení. Když jedu pryč a nevím kdy se vracím, tyk se shodí teplota (aby se zbytečně neplýtvalo) a před návratem domů si dálkově teplotu zvednu na požadovanou hodnotu.. Příjezd do tepla.. Samozřejmě cenové náklady jsou pouhým zlomkem toho, kdybych si pozval firmu na nechal udělat systém "na klíč".

3. Domácí alarm je velice dobrý projekt, protože má jednu velkou výhodu oproti komerčním zabezpečovacím zařízením. Absolutní neznalost útočníka o instalovaném systému. V případě bežných alarmů se dají zjistit informace jakým způsobem funguje, jaké jsou použité snímače, dá se odhadnout jejich rozmístění, počet atd. Tady potenciální útočník absolutně netuší, co na něj čeká. Dokonce jeden kolega systém modifikoval tak, že když se útočník dostane do "špatného" místa, tak jej dokáže v domě zamknout bez možnosti úniku a do příjezdu orgánů mu zní tón sirény o síle cca 105db :-) Naštěstí se ještě nenašel dobrovolník, který by ho šel zkusit vybrat.. Asi by skončil s největší pravděpodobností v Bohnicích.

4. :F Automatizace pěstebního prostoru. O tomto se není potřeba moc rozepisovat. Použít lze k automatizovanému pěstování rostlin (rajčata, papriky apod.). Osvětlení/zavlažování/větrání/vytápění/přísun živin. Při kvalitním zpracování je téměř bezúdržbové a jede samo.

To je ve zkracte několik případů, k čemu se dá arduino použít.
Doufám, že se debata trochu rozproudí, protože nápadů a domácích systémů je určitě mnoho.
Orwell, 1984

Dokud nebudou uvědomělí, nemohou se bouřit, a dokud se nevzbouří, nemohou se stát uvědomělými.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Projekt Arduino

Příspěvek od dracekvo »

Bod 1 a 3 ano, ale bodů 2 a 4 bych se bál.
Přece jen arduino nedosahuje průmyslové spolehlivosti. Dokáže ho rozhodit jakákoliv naindukovaná špička v síti. Třeba od rozepnutí silového relé. Aby to mCU ustál, tak je potřeba mít správně navrhnuté zapojení všech součástek, což u těhle shieldů propojovaných drátkama nejde moc dobře dodržet. Pak je tu ještě možnost, že použijeme knihovnku která obsahuje chyby.

Tak pokud něco takového, tak jedině ještě s dalšíma ochranýma prvkama, jako je havarijní plovák třeba u toho zalévání, nebo havarijní termostat u topení.

Bod 5. Viděl sem i z arduina udělaný MPPT solární regulátor nabíjení.
Hombre910
Příspěvky: 35
Registrován: 11.08.2014 20:13
Pohlaví: muž

Re: Projekt Arduino

Příspěvek od Hombre910 »

Doufám, že sem nedávám odkaz co už na rozpadu je. Nic méně v tomto vlákně sem ho neviděl a sem podle mě patří. Nechci dělat reklamu stránkám, ale možnost stažení bezplatné publikace mi přijde zajímavá.

https://bastlirna.hwkitchen.cz/

Jde o knihu

https://www.databazeknih.cz/knihy/pruvo ... ina-408895
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Projekt Arduino

Příspěvek od dako »

Jestli chcete "průmyslovou spolehlivost" a nechcete utratit majlant, šel jsem do SDS micro, ve verzi do DIN to i vypadá robusně. Nemusíte řešit kokotiny s arduino eth shildy atd. Novinka to není ale odchytané to je.
Jinak pak ještě ESP32 (ESP8266) s integrovaným wifi/BT, když se udělá dobře topologie, tak to nezruší žádné rušení, ovládat pak přes mqtt a různé ty homeassistant nebo openhab. Mrcasit se arduinem, na bázi ATmega328 na to už bych se dneska vybodl, jsou už daleko lepší a 32bit čipy.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Odpovědět