Dron ve službách rozpadlíka

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Odpovědět
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od dracekvo »

Je to blbost. Aspoň v čr. Cokoliv s kamerou musí mít registraci. Bez ohledu na váhu.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1472
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od DanBlack »

Bohužel, v EU musí být registrovaný úplně stejně jako každý jiný dron s kamerou. :sad
Cena vypadá zajímavě, klesá na úroveň podobných čínských dronů (Syma). Ale DJi je dost omezené restrikcema - v případě, že vyhodnotí blízkost "zakázané zóny" nedovolí vám ani vzlétnout.

EDIT: Drak byl rychlejší... :angel
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
BANdita
Příspěvky: 28
Registrován: 10.08.2021 23:38

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od BANdita »

Ale i toto ma objektiv ekviv. 24 mm, cili sirokac, cili z vetsi vysky (aby to nebylo treba snadno odhalitelne/sestrelitelne) to uvidi prd. Nakej typ na dronik s delsim ohniskem nevite ?
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od devlop »

Myslím že všechny komerční droníky vybavené kamerkami, budou mít širokáče, to potřebuješ k tomu, aby jsi dron mohl ovládat v prostoru přes FPV. Pokud chceš kvalitní obrazový záznam, tak potřebuješ druhou kameru, nejlépe na gimbalu + samozřejmostí je ovládání natočení kamery. Vše ostatní budou vždy jen hračky max. s 4K širokoúhlým obrazem z DJI nebo GoPro zavešeným na homemade dronu (což plánuju já).
Pokud chceš profi řešení tak
https://dronpro.cz/dji-zenmuse-x5s-kamera
nebo i s termovizí?
https://dronpro.cz/dji-zenmuse-xt-336x256-30hz-13mm
;) ty ceny jsou ale také "Profi"...
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od dracekvo »

Umístit na gimball nějakou kameru se zoom je to nejmenší.
Stejně tak vyřešit přepínání obrazu abych se mohl dívat přes pilotní kameru, nebo se dívat co natáčím přes velkou kameru je také jednoduché.
Ale kromě toho, že v dešní době chci někoho šmírovat, mě pro kameru se zoom nenapadá nějaké smysluplné uplatnění.
jeniceek
Příspěvky: 40
Registrován: 02.01.2015 19:55
Pohlaví: muž

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od jeniceek »

Tohle je super koníček, raději ani nepočítám, kolik peněz jsem do toho vrazil :D
Ve zkratce, pokud chcete lítat a natáčet, kupte si DJI, vyjde to levněji - aktuálně nejlíp vychází DJI Mini SE, případně Mini 2. Bazarovým Mavic Mini se vyhněte obloukem, používají k přenosu a ovládání WiFi, což nemá moc dosah.
Zajímavý by ještě mohl být Hubsan ZINO Mini, což je taková docela povedená kopie, otázkou je software.
S Mini 2 mám otestováno, že není problém uletět na jednu baterku třeba 15 km v okruhu 4 km od vysílače (stál jsem na kopci), má to z ovladače nastavitelný úhel gimbalu a zoom, takže na průzkum ideální. Když za slunečného dne vyletíte 50 metrů do výšky, nejde dron vidět, ve 100 metrech už ani moc slyšet.
Asi jediná nevýhoda je, že ovládací appka je slušný šmírák, nicméně dron vzlétne i bez wifi nebo zapnutých dat. V dronu je ale nahrán seznam no-fly zón, kam vás nepustí letět.

Já začal na analogu a vlastní stavbě 7" long-range koptéry, která běží na li-ion baterky, určené pro kuřáky elektronických cigaret (6S, článek 21700, kapacita 4 Ah, schopný dodávat 45 A). Dron má v tomhle setupu něco málo pod kilogram, ve vzduchu je při hodně sebekontroly při ovládání plynu schopný vydržet 25 minut.
Pro ovládání doporučuji open-source firmware ExpressLRS, který jde nahrát do téměř všech FrSky R9 modulů, dosahem se to dá srovnat s TBS Crossfire, cenově je to poloviční. Na vysílací výkon 50 mW mám rekord 8 km, kde už ale místo videa vidíte spíš šum.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od bacil »

Mám dotaz. Ještě jsem se nedostal abych si udělal pilotní zkoušky na dron. Mám starý vrtulník (bez kamery, fakt hodně starý, skoro 30 let), jmenovitá hmotnost v návodě je 248g, jenže v tom mám 3x těžší baterku (2,2Ah litiovku místo nicd balíčku na 3-5 minut lítání). A taky těžší kabinu vytištěnou na 3D tiskárně protože ta igelitová se rozpadla. On je kupodivu dost živý i s tou zátěží (vím že hodně lidí si na něj dřív věšeli kinofilmový foťák). Můžu s tím lítat, nebo mám sednout a věnovat čas zkouškám? Děkuji.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
jeniceek
Příspěvky: 40
Registrován: 02.01.2015 19:55
Pohlaví: muž

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od jeniceek »

To nevleze pod 250 gramů, takže zkoušky. Nicméně pokud s tím nelítáš uprostřed města tak to zatím nikdo moc neřeší.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od devlop »

Tak hotovo, ende, vše nainstalováno, upevněno a nastaveno. Neměl jsem na to teď moc čas, ale dokopal jsem se k tomu to dokončit. Hmotnost bez aku je 393g, s tím že tam je FPV kamera Caddx Ratel 2 Micro, GPS modul HGLRC M80PRO s kompasem a Diatone Mamba VTX Ultra 1W video vysílač. Vrtule T-motor 5147 5,5", vešly se jen tak tak, možná dám raději menší.
První letová zkouška proběhla v obýváku (bez přítomnosti mé ženy, snad se o tom nedozví :) ) a vzneslo se to asi na cca 10% "plynu" krásně do vzduchu. Další letové zkoušky už budou venku (málem jsem vrtulemi roztrhal sedačku :lol:) Možná si říkám, jestli jsem to trochu "nepřemotoroval", ty motory Diatone Mamba TOKA 2306.5 2650KV mají mít cca 940W (jeden), na iddle režim bere každý 2,5A, v obýváku to bylo i na těch cca 10% celkem rachot :lol:
IMG_20210921_193018.jpg
jeniceek
Příspěvky: 40
Registrován: 02.01.2015 19:55
Pohlaví: muž

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od jeniceek »

Pěkný, na můj vkus je tam trochu moc obalového materiálu, ale tady better safe than sorry :-D
K tomu testování v bytě mám jako památku zářez od urvané vrtule na ledničce, zkoušel jsem nylon-carbonové vrtule a ony se při kontaktu s čímkoli hned rozpadají.

Jinak pokud tu máme příznivce long range létání, tak na BangGoodu mají akci na křídlo Sonicmodell AR Wing Pro, kdy to v PNP verzi (tj. navíc vrtule, motor, regulátor) vyjde včetně DPH a dopravy z českého skladu na nějakých 2800 korun. Ten stroj má rozpětí 1 metr a s dobrým RC v 868 MHz, slušnou kamerou, VTX a směrovou anténou, naložené li-ion 4S3P to zvládne 100 km let.
dR94HWVa
Příspěvky: 95
Registrován: 21.07.2016 14:00

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od dR94HWVa »

Sry OT: @devlop na co máš ten RCWL-0516? Doma se mi taky válí, chtěl jsem to připojit na home assistenta a logovat pohyb v ulici kvůli lepšímu dohledávání na kamerách. Ty máš jaký usecase? :D
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od devlop »

dR94HWVa: máš dobré oko ;). Ten RCWL-0516 bych chtěl použít asi obdobně jako ty, ale spíše na menším prostoru a tím je balkón, což shledávám jako nejslabší místo zabezpečení bytu. Chci to jednak spojit s FS1000A vysílačem a XY-MK-5V přijímačem pro další zpracování a notifikaci pohybu v dalších zařízeních a jako spouštěč skryté kamerky na balkóně, která by měla nahrát a vyslat záběry jen když RCWL-0516 detekuje pohyb (odpadá tedy zbytečné nahrávání ve smyčce). Jasně, šel by na to využít obyč PIR senzor, ale mikrovlný doplerův senzor mi přijde hodně zajímavý, za pár kaček (na hadexu za 25Kč), provozní teplota: –20 až +80°C, napájení 4 až 28V, odběr 2mA, minimální rozměry, zatím jsem nenašel PIR čidlo s těmito parametry.

jeniceek: určitě tam mohlo být té ochrany méně, ale jak píšeš better safe than sorry :yes, těch pár gramů navíc mi nevadí. Když jsem viděl ty silikonové vodiče z kamerky a z flight kontroleru do video a RC vysílače, které jde přetrhnout jen lehkým natažením mezi prsty tak jsem si řekl, že první hit ground a můžu doma pod lupou pájet znovu :lol: Jinak řídící desku a desku regulátoru jsem z obou stran nastříkal PLASTIK 70 sprejem. Nejraději bych to celé aerodynamicky zakrytoval :)
To samokřdlo z banggood vypadá hodně zajímavě, počkám si na recenzi a zkušenosti
tom384
Příspěvky: 459
Registrován: 10.05.2020 14:05

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od tom384 »

Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od devlop »

Tak ten chlap to nakonec dotáhl do konce, tohle by se už dao použít :)
https://www.youtube.com/watch?v=FzhREYOK0oo
jeniceek
Příspěvky: 40
Registrován: 02.01.2015 19:55
Pohlaví: muž

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od jeniceek »

Na tom je zajímavé to místo, kde to točili - Bledowská poušť.
Jinak super nápad, ale se současnýma baterkama to bude drahý koníček - v běžné koptéře mi vydržely vždycky tak 250-400 cyklů, pak už se to moc nedalo používat. A tady budou řádově jiné proudy.
Ještě by bylo zajímavé zjistit, kolik motorů může selhat aby bylo možné bezpečně přistát.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od dracekvo »

U této koncepce teoreticky 4 v každém úhlu, pokud bude mít jeden motor dostatečný tah, aby to udržel ve vzduchu. Ale taky to může spadnout pokud selžou dva motory na jednom ramenu.
Hexa nebo octo je daleko spolehlivější řešení. Nicméně i v hobby koptérách jsou závady na motorech zcela vyjímečné. Regulátor většinou odejde při nějaké havárii.
Spíš větši obavu bych měl o to, že se může zbláznit centrální elektronika a to už pak nepomůže ani 16 motorů.
Pro reálný provoz by to nejspíš muselo mít zařízenou velice spolehlivou redundanci.
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 327
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od Majkl Night »

Dnes jsem úspěšně složil zkoušku z výcviku dálkově řídícího pilota (na poprvé :rock ), příští týden přijde dron a budu moct začít sbírat zkušenosti v tomto oboru.
Jako první dron na zkoušku a naučení se jsem zvolil čínský KF 102.

Primárně bude sloužit k naučení se s létáním, kontrola stavu špatně přístupných míst na budovách v rodině a nějaké té turistické fotografii, poté snad přijde na řadu něco lepšího.

S pozdravem Majkl
Volí si stezku chodec, nebo stezka chodce?
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1472
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od DanBlack »

:yes
Vítej v klubu "pilotů"... :ugeek:
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od devlop »

Snad to nebude v ČR nikdy potřeba, ale tady jde vidět jak lze dron krásně použít k tomu dozvědět se, kde v mém okolí jsou cizí vojska a celkově jak ta situace v okolí vypadá (a případně neprchat rovnou směrem do jejich rukou)...
https://www.youtube.com/watch?v=y1dXAs2ybIU
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od dracekvo »

Asi je nejvyšší čas zprovoznit ten projekt co mi tu už několik let leží ladem.
Rozpětí 1.2m, antenna tracker, akční rádius určitě více jak 10km.
Jen mi stále chybí přepínač kanálů pro kameru. Pro podobné věci by to chtělo kromě pevné kamery dopředu i druhou pohyblivou kameru vespod.
Droj je sice dron, ale letadlo má daleko vyšší výdrž ve vzduchu.
Jen nevím jestli řídící soft je schopen se při zarušení řízení + navigace vydat směrem domů jen za pomoci kompasu, barometru a pitotovy trubice. Klasickej dron jde v tomto případě na přistání.
Odpovědět