Zodolněné a military laptopy

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Odpovědět
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Zodolněné a military laptopy

Příspěvek od ecart »

Tak jako spousta lidí přede mnou, i já došel k tomu, že pro případ velkého prů*eru by se hodilo zachovat si možnost pracovat s elektronicky uloženými informacemi. Tedy číst USB flashky, dokumenty a také používat internet. Minimálně po tu dobu, co ještě bude přístup k němu nějak fungovat. Nejde tedy jen o to, jak informace uchovat, ale také o to, jak je opětovně zase přečíst či aktualizovat.

A jelikož mám zkušenost, že klasická spotřební elektronika má poměrně krátký poločas rozpadu, začal jsem se poohlížet po možnosti, pořídit si nějaký zodolněný laptop. Takový, co by vydržel i hrubší zacházení, přežil občasné prolití vodou a bylo možné jej rozebrat bez použití horkovzdušné pistole. Zapátral jsem a vyšlo mi, že celkem snadno lze sehnat výrobky tří firem, které jsou speciálně určené právě na toto použití:

GETAC
Panasonic Toughbook
DELL Rugged Extreme


Cena nových kousků je astronomická, ovšem na zahraničních bazarech lze starší modely najít za velmi slušné ceny. Z uvedených možností jsem nakonec na vybral, a přes ebay pořídil, jetý DELL Rugged Extreme. Používám jej teprve několik měsíců, ale zatím se mi jeví jako dobrá volba:

- CPU i5
- 16GB RAM
- 1TB SSD
- Porty COM, LAN, USB3, HDMI, VGA
- LTE modem
- WIFI a/b/g/n
- čtečka SD karet
- čtečka otisků prstů
- podsvícené klávesy
- vyměnitelná baterie

Laptop není zcela vodotěsný, ale je odolný proti prachu, písku, vlhkosti a stříkající vodě, a to i za provozu. Všechny konektory a vstupy jsou schované pod dvířky s těsněním, rohy displeje i těla na sobě mají masivní gumové chrániče. Chlazení je uděláno zvláštním způsobem, kdy vnitřnosti laptopu jsou zabalené v jakési kovové schránce s žebrováním na které z druhé strany fouká ventilátor. Ventilátor je tedy jediná součástka, ke které má stříkající voda šanci se dostat. Tedy pokud bude stříkat ze spodu, ale i to se může stát. Spodek laptopu kryje kovový kryt (hořčíkový odlitek?), který má celém vnitřním obvodu silikonové těsnění a drží ho asi 30ks šroubů. Po jeho odmontování se ale dá velmi snadno dostat ke všem vnitřnostem, takže případná oprava by měla být relativně snadná, bude-li existovat zásoba náhradních dílů.

Zvláštností toho mého kousku je možnost otočit displej a používat jej jako náhražku tabletu, viz foto dole.

Zajímavě je řešena i klávesnice: na pohled vypadá jako téměř normální, ale v těle laptopu je uložena v kovovém prolisu (jakoby ve vaničce), na jeho spodku jsou pak plechová dvířka s těsněním, kterým prochází plochý kabel. Pokud tedy člověk naleje do klávesky vodu, možná ji to odpraví, ale k součástkám uvnitř těla voda neproteče. Píše se ale na ní celkem normálně. Drží na 6-ti šroubech.

Fajn je, že laptop používá napájecí AC adaptér se standardním konektorem, který je společný pro všechny modely tohoto výrobce. Při zničení tedy nebude problém najít někde trafo náhradní. Dobře dostupné jsou také servisní manuály a náhradní díly, takže jsem si hned přikoupil náhradní baterii, klávesnici, WIFI kartu a LTE kartu.

Samozřejmě, určitě není dobrý nápad spoléhat se jen na jedno zařízení, byť mechanicky zodolněné. Řekl bych, že do sbírky je tedy ideální mít jeden podobný kousek a další pak pořešit několika levnými consumer-grade laptopy a tablety, u kterých prostě člověk při jejich rozbití zamáčkne slzu.
5664.png
Video z testování ve fabrice: https://www.youtube.com/watch?v=i5homfGR0QE
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Zodolněné a military laptopy

Příspěvek od dracekvo »

O tom poločasu rozpadu, pokud se k tomu nechová člověk jako prase (nemlátí s tím, nenosí to za roh, nepoužívá to v posteli, aby se nemohl chladit) tak ty ntb vydrží taky dlouho.
Mám doma pár starých ntb IBM T20 a X220 a šlapou furt, oba mám z bazaru. Stejně tak můj úplně první notebook nějaké HP stále funguje (je mu určitě tak 10 let a byl to v té době úplně nejlevnější notebook na trhu).

V práci máme nějaké starší průmyslové noťasy simatic field. Plechové jsou, ověřené taky (provoz v chemických výparech) a stále fungují. Jen mi nepříjdou vodotěsné. Ale už je nepoužíváme. Od té doby co siemens začal implementovat ethernet, tak používáme úplně obyčejné notebooky. Za stejnou cenu má člověk o hodně více muziky.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Zodolněné a military laptopy

Příspěvek od Ulfhednar »

Tyhle Delly mají naši technici do terénu a docela se jim sypou. Ne kvůli mechanickému namáhání, jsou skutečně odolné, ale odchází tam elektronika, jak je dnes zvykem i u kdysi dobrých značek. Na jednom skočil touchpad a na jednom řadič disku.
Obávám se, že kombinace miniaturizace, nízké ceny a pájek bez olova je poměrně smrtící. Bytelna konstrukce je fajn, ale ona ta elektronika ráda zhebne sama.
Dříve stačil X nebo T ThinkPad pro skoro libovolné násilí, dnes darmo mluvit...
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Zodolněné a military laptopy

Příspěvek od Vladimir »

Mám skúsenosť s Panasonic Toughpad, viacero kusov a na každom rovnaký problém, zvyknú proste zamrznúť. Na jednom to poriešila až reklamácia. Určite by som sa na nich nespoliehal.
Vladimír
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Zodolněné a military laptopy

Příspěvek od Bill Masen »

Ještě je otázka, potřebuješ integrovanou klávesnici? Já mám Dell 2v1, klávesnice má v sobě druhou baterku a celej notebook je v displeji. Nemá větrák a je na něj odolné pouzdro. Nebo jít rovnou cestou tabletu, kuli nabíjeni.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Zodolněné a military laptopy

Příspěvek od ecart »

Ohledně IBM ThinkPad můžu potvrdit, že to byly fakt držáky. Bohužel, už nějakou dobu to není co bývalo a jak to převzalo od IBM Lenovo, tak je to sice designově hezké (Carbon) ale kvalita a opravitelnost se kompletně propadla do kategorie "spotřební elektronika".

Přitom původně, ač je ThinkPad laptop do kanceláře, tak byl velmi oblíbený mezi servisními techniky všeho druhu.

Že se nakonec rozbije všechno, a mít tedy nasyslováno více zařízení i náhradních dílů, je jasné. Viz první post ve vlákně. Důležité podle mne ale je to, aby se laptop dal jednoduše rozebrat a vadný díl vyměnit. Což právě u spotřebních zařízení už dnes často vůbec nejde. Pamatuji si jeden případ, kdy k výměně SSD disku bylo potřeba z onoho plastového laptopu vyndat jeho kompletní střeva, včetně základní desky i displeje - jedním slovem katastrofa.

Doufám tedy, že u těch zodolněných a military zařízení bude servisovatelnost násobně jednodušší.

PS: Našel jsem v mezičase fešnou zahraniční stránku, kde mají ty Panasonicy, Getacy a Dell Rugged. Ceny jsou samozřejmě šílené, ale hodí se to projít kvůli výběru a pak si koupit něco 3 roky jetého na bazaru.

https://rugged.tech/
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1471
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Zodolněné a military laptopy

Příspěvek od DanBlack »

Repasovanej ThinkPad X200 uz nekolik let slape bratrovi - mechanikovi (kteremu se jinak poroucha veskera elektronika :chuckle ) a ja sam provozuju upgradovanou X220 jako stolni pocitac (v docku s klavesnici a 24" monitorem).

Rozhodne nez nejake "zodolnene" notebooky bych bral dalsiho ThinkPada, staci dat SSDcko, novou baterku, doplnit RAM na maxiumum a vydrzi vecnost.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Zodolněné a military laptopy

Příspěvek od ecart »

Tak je pravda, že né každej potřebuje (a může si finančně dovolit) notes, co vydrží celodenní válení v blátě, nebo přímej zásah wapkou. Já bych si novej GETAC nebo Rugged, za 150 litrů taky nekoupil :shock:

A základní prolití klávesnice by měly vydržet i ty horší ThinkPady od Lenova - prý jsou tam kanálky, kterými kapalina proteče aniž by zaplavila motherboard. A to většině lidí opravdu úplně stačí :yes
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4499
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Zodolněné a military laptopy

Příspěvek od Serža »

Bill Masen píše: 15.10.2021 20:28 Ještě je otázka, potřebuješ integrovanou klávesnici? Já mám Dell 2v1, klávesnice má v sobě druhou baterku a celej notebook je v displeji. Nemá větrák a je na něj odolné pouzdro. Nebo jít rovnou cestou tabletu, kuli nabíjeni.
jj - výhoda těhle zařízení je, že nemají pohyblivé části (větrák) = větší mechanická odolnost
na druhou stranu obvykle větší integrace zařízení = kvůli opravě síťovky nebo USB konektoru zaplatíš (po záruce) novou základní desku = cena převyšující nové zařízení
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4499
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Zodolněné a military laptopy

Příspěvek od Serža »

ecart píše: 17.10.2021 20:37 Tak je pravda, že né každej potřebuje (a může si finančně dovolit) notes, co vydrží celodenní válení v blátě, nebo přímej zásah wapkou. Já bych si novej GETAC nebo Rugged, za 150 litrů taky nekoupil :shock:

A základní prolití klávesnice by měly vydržet i ty horší ThinkPady od Lenova - prý jsou tam kanálky, kterými kapalina proteče aniž by zaplavila motherboard. A to většině lidí opravdu úplně stačí :yes
to funguje jenom jako "odložení problému" = dobré pro Lenovo
tekutina sice proteče, ale pokud zasáhne elektroniku (a to zasáhne v 95% případů) nastartuje se koroze a ta ti způsobí problém....třeba až za rok
nedej bože, aby ti tam natekla Cola, nebo podobná žíravina, ovšem....
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4499
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Zodolněné a military laptopy

Příspěvek od Serža »

btw ta "odolnost proti polití" je hrozně krásná marketingová klička (dělal jsem HW 15 let u jednoho japonského výrobce)
když zabrousíš hlouběji do specifikací, je to v podstatě "polití přesně definovaným (velmi malým) množstvím tekutiny za situace, že je notebook na zcela rovné podložce....a nehne se dokud tekutina zcela nevyschne"
tolik tedy k té odolnosti :-)
z toho pohledu je notebook/jiné zařízení zatěsněný ZVENKU jediná použitelná možnost
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
dR94HWVa
Příspěvky: 95
Registrován: 21.07.2016 14:00

Re: Zodolněné a military laptopy

Příspěvek od dR94HWVa »

Mám na stole už asi rok služební Getac. Nekecám, nepoužil jsem ho ještě ani jednou, občas ho připojím na nabíječku. Všechny ty věci ohledně odolnosti jsou super. Ale pro běžné použití to je nesmysl. Velké, těžké, malá výdrž, exotický hw, malý touchpad. Ten notebook nemá KLITORIS! Kdo občas používá notebook v terénu nebo v nepřiznivém počasí, tak tohle je must have. V rukavicích se notebook ovládat jinak nedá. Mám MacBook Pro, stálo to možná polovinu co ten Getac ale je to plnohodnotný pracovní stroj s výdrží baterky přes 5 hod. Kromě toho mám ještě stařičkého MacBook Air 11" kde mám tweaknuté Ubuntu s odpojeným řadičem snad i na USB a to vydrží jako "prohlížeč" 7 hod. Kromě toho se mi jeví jako zajímavá alternativa Raspberry Pi na powerbance a k tomu SSHčkem z jakéhokoliv zařízení, telefon, tablet, počítač. Kdybych si měl dneska kupovat nějaký počítač, tak to nejspíš bude zase MacBook Pro, co se týká robustnosti a kvality zpracování, tak to nemá u plasťáků do 30k konkurenci. Nebo, pokud by se ještě vyráběly původní ThinkPady, X2XX - jak tady padlo a na tom Debian/Ubuntu.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4499
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Zodolněné a military laptopy

Příspěvek od Serža »

zajímavá a relativně levná varianta je odolný tablet (vzhledem ke kompaktnosti se to zatěsňuje snadno) + BT keyboard
je to malý, lehký, ten BT keybord se vymění za pár korun...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Zodolněné a military laptopy

Příspěvek od Bill Masen »

Hele seržo nepsal jsem to o pár příspěvků výše, nebo mám dejávu? :hi
Odpovědět