Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

To už jsem zpracovával několik stránek zpět, doufám, že čtivěji:
http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?p=47835#p47835
stoun
Příspěvky: 34
Registrován: 21.03.2013 5:06
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od stoun »

Je mi celá problematika, jako laikovi, lépe pochopitelná od Tebe Artifexi. Přijde mi, že ty stránky GODa jsou spíše pro odbornou veřejnost, pro lidi kteří problematiku studovali...
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Díky. Bohužel tohle musím učit i děcka takže se snažím psát články čtivě, pár věcí jako třeba Kermu jsem ve svém článku vypustil ale v podstatě jsem se snažil pojmout tématiku kompletně a podrobně ale i tak, aby to bylo každému srozumitelné. Ti, kteří byli na konferenci o přežití v krizových situacích jsem měl podrobnější cca 3 hodinovou přednášku na toto téma ještě jako bonus.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od GOD »

Namatkovo som meral baterky a inú veteš (nič som nečakal že najdem) na poličke a naraz mi na рксб začali pribudat čísla astronomickou rýchlosťou. Po krátkom hladaní som zistil, že je to kompas. Pretože ale davali rôzne vysledky, odfotil som iba IT meranie. Najprv som dostal strach - pretože žiadny svedočný žiarič nemám... Po kratkej chvíli a prepočte a kontrole merania som sa upokojil. Ten bielorusky mera trochu komplikovanejšie. - je odfoteny par stran dozadu.
Celkova nebezpečnosť vcelku žiadna. Ale mat to pri posteli tiež nebude celkom zdrave.
Existuje neaka ucelena a komplexná kniha o radiometrii - dozimetrii?

Ten рксб má výhodu dvoch GM trubíc - takže sa s ním pekne vyšetruju plošne objekty.

učebnica dozimetrie
http://www.dnp.fmph.uniba.sk/~kollar/ma ... in_all.pdf

zaujimava diplomka
http://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_ ... e_id=40258

povšechna stranka o radio... trochu chaoticka, ale dobra
http://www.astronuklfyzika.cz/strana2.htm
Přílohy
kompas (2).jpg
kompas (3).jpg
Naposledy upravil(a) GOD dne 25.03.2013 14:50, celkem upraveno 3 x.
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od cipis »

Tak tuhle buzolu mám doma taky. Někde v pokoji. To musím hnedka změřit, až mi kámoš vrátí měřák ... :)
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Karlos »

Nevíte zda ji nemají v nějakém armáči? Kontrolní "zářič" by se hodil :mrgreen:
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Jj, radiové barvičky. 5mR je pohoda, to klidně u postele mít můžeš.
Karlos: Vem thoriové punčošky do petrolejek, případně proměř staré hodinky.
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od peteres »

Existuje neaka ucelena a komplexná kniha o radiometrii - dozimetrii?
Azin vydal v roce 2000 pro SÚJB obsáhlou monografii s názvem Principy a praxe radiační ochrany. Je to dílo asi třicítky autorů z oboru. Má přibližně 600 stran. Jsou tam vysvětleny základy, jednotky, biologické účinky, využití v lékařství, jaderná energetika,nehody a havárie, odpady, radon, těžba a zpracování uranu.
Můžu naskenovat obsah, když bude zájem.
ppro.jpg
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od GOD »

práve tie biologické účinky ma zaujímajú najviac. Teraz ked už čo to s neakou presnosťou niečo namerám aby som tušil aké účinky to má. Pretože na internete je kvantum literatury, ktoré hovorí xxx mkSv/hod nieje nebezpečné, je nebezpečné a spôsobuje smrť... To sú nič nehovoriace žvásty, ale čo zaujíma mna: pri expozicii x hod sa u X % myší objavilo to a to. ... ...
takže PETERES, moc krát díky. :yes

cvhílu pozerám po internete, ale nemôžem to nást v knihkupectvách. Kde sa to dá v česku kúpit?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Fabulous »

Je možné lacino a sériově vyrobit kvalitní a spolehlivý osobní dozimetr? Už mám zase chuťku něco vyrábět :mrgreen:
stoun
Příspěvky: 34
Registrován: 21.03.2013 5:06
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od stoun »

Já taky koukal a snad jen půjčit v knihovnách... :|
tohle bude problém sehnat. Možná se poptat v antikvariátech, u nás jich máme ve městě 6 (o kterých vím), ale moc šancí tomu nedávám.
stoun
Příspěvky: 34
Registrován: 21.03.2013 5:06
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od stoun »

tady je návod: http://hawelson.blog.cz/0907/meric-radi ... ou-trubici , já nad tím přemýšlel, ale pak jsem si řekl že RGBT-62 bude snažší a stejně drahý...
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od peteres »

@GOD, @stoun: do knihkupectví to snad vůbec nešlo, byl to malý náklad. Zkus zavolat nebo napsat do některého regionálního centra SÚJB, mohli by jich ještě pár mít. Já ji mám od SÚJB v Brně.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od GOD »

Peteres :yes díky
našiel som toto: http://www.sujb.cz/radiacni-ochrana/dokumenty/
ale v Brne sa občas stavím osobne, tak to skúsim asi v tom Brne.
Naposledy upravil(a) GOD dne 25.03.2013 21:14, celkem upraveno 1 x.
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Vito »

výroba vlastního GM počítadla problém ani není, ale dostupnost GM trubic není žádná hitparáda. na ebayi jsem našel akorát tyto ruské potvory, které jsou vhodné pro měření silnějšího záření, což u kapesního přístroje není na škodu. jsou taky poměrně malé a je jich tam docela dost. citlivé na beta+gama
http://www.ebay.com/itm/TESTED-SI-3-BG- ... 48506a0992
dají se tam najít i jiné typy ale za stejné peníze nebo dražší než rgbt 62 nebo it-65.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od GOD »

v súvislosti s literaturou je ten SUJB dost dobrý
http://www.sujb.cz/dokumenty-a-publikac ... kace-sujb/
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Himbajz už zase se mám zlobit?
Tohle NEJSOU DOZIMETRY! Dozimetr je kumulační zařízení, které ukazuje přijatou dávku. Tohle jsou buď GM počítače nebo intenzimetry/radiometry, cokoli, jen ne dozimetry, protože toto ukazuje aktuální přítomnost ionizujícího záření.

Jinak Ebay je plný trubic STS-5, ty jsou použitelné bez problému a rozhodně nejsou na měření větších dávek, spíš naopak, nepleťte si GM trubice s ionizačními komorami.

No, k tématu, malé zamyšlení:

Tyhle hurázařízeníčka na odkazech výše jsou sice pěkný pokus ale k ničemu to v praxi není, dokud to cvaká, je to OK, dokud ty cvaky ještě přejdou v chrčení tak je situace stále OK... no, a uchem člověk stejně nepozná chrčení 20000 rozpadů za minutu od 100 000 rozpadů za minutu. Navíc, mít to stále v kapse a být za exota, že mi něco 1-2x za sekundu cvaká? Ne, díky.
Takže pokud něco konstruovat, chce do to toho dát μC (PIC, ATMEL), který bude vyhodnocovat přijaté impulzy a dle toho reagovat buď na displej nebo teprve na nějaký piezohvízdák při překročení určitých limitů. No, a pak není nic jednoduššího, pokud se člověku nechce drbat s dispejem, než zkalibrovat hvízdání třeba dle této tabulky= počet hvizdů v sérii= překročená úroveň v tabulce:

Obrázek

To už ale jsme u komerčního řešení typu nukalert:
Obrázek

které je pro jednotlivce třeba docela zajímavé na takový ten běžný monitoring ale ta cena $160 není zrovna zadarmo.

Takže je další cesta, nemusí se to dělat tak miniaturní, když se použijí SMD součástky, nemusí ani komplikovanější řešení překračovat velikost krabičky od energitů (pod tuhle velikost to rozhodně nepůjde, pokud počítáme s použitím nějaké GM trubice). V tomto případě by ale třeba nebylo na škodu hned do toho hodit USB samici a dát tomu možnost podívat se na denní statistiky atd. Tím by se získala docela zajímavá a užitečná kombinace intenzimetru s dozimetrem= při překročení limitů řve/vypisuje na displej (dle schopnosti soudruhů konstruktérů) a večer si přečtu, kolik jsem dostal, pokud jsem si to nepřečetl na displeji a zdrhal jsem.

Zdroj: počítám-li zdroj nabíjecí tužkovku dejme tomu 2000mAh, nejmenší odběr co jsem viděl u jakéhokoli řešení (IBG-58T) byl do 30mA, to by znamenalo cca 66 hodin provozu na jedno nabití, což znamená necelé 3 dny, to je docela přijatelné.

Shrnutí, pokud se má něco kutit, nestačí kapesní cvakadlo. Je třeba vyhodnocovač, který začne hlásit překročení limitů, ideálně několik stupňů poplachu budu-li počítat bezdisplejovou verzi. Pak z dozimetrického hlediska bude třeba zpětný odpočet hodnot alespoň s přesností na 30s z externího zařízení.
Fabíku, troufneš si na to?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Fabulous »

Ja si troufnu na vsechno. Jen nejsem elektronik, musel bych dostat do ruky hotove schema.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

S µC to nebude jen o schématu, bude potřeba naprogramovaný µC. Stačilo by vlastně dodávat hotové vyleptané desky, seznam součástek a naprogramovaný µC, zbytek si člověk může sehnat dle vlastní libosti, takže pokud by se do toho někdo pouštěl, nejjednodušší to bude formou stavebnice.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Fabulous »

Pro uzivatele i dodavatele je nejlepsi kompletni vyrobek. O stavebnici bych vubec neuvazoval.
Odpovědět