Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Odpovědět
stoun
Příspěvky: 34
Registrován: 21.03.2013 5:06
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od stoun »

Vito píše:tohle je ale divný. když ti to na rozsahu gama s gama clonou (jestli to dobře chápu) letí za roh a na beta rozsahu s beta clonou to ukáže 20k, tak je někde chyba. gama záření by přece měly být částice s vyšší energií než beta, takže beta by na gama rozsahu s gama sondou nemělo házet tak obrovskou výchylku ne?
stejně tak kdyby se jednalo o gama zření, tak by se musela GM trubice s beta sondou zahltit a ukazovat taky obrovskou hodnotu.

pokud se ovšem nemýlím :)
Já tu rozsah gama na otočným ovladači nikde nevidim.. Mam gama clonu a přepnuto na beta I (třetí a prostřední pozice ovladače...) a je jedno jestli otočím clonu na beta2 nebo gama, ukazuje to stejnou odchylku
Jsem laik a možná jsem ten návod nečetl dost pozorně.. Ale studoval jsem ho 3x a nejsem si vědom že bych dělal nějakou chybu.
ještě budu muset projít staveniště :twisted:
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od sigmark »

no to mě poser co to tam máš... nebliká vám barák v noci? nezvyšuje se v nějakém patře lup-intenzita?
stoun
Příspěvky: 34
Registrován: 21.03.2013 5:06
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od stoun »

nevim teď to trochu blbne, ale nic moc, až to nabere grády tak to natočím, ale mam jen kameru na mobilu
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od maci »

Neměli ty trička na sobě námořníci od ruských ponorek? Třeba je někdo zrecykloval a teď ti svítí doma ve skříni. :)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od sigmark »

kdepak měřil jsem to ve skladu. možná to bylo tim jak jsem mezi ně tu sondu vrazil, že jsem polámal atomy bavlny :-D, ale zdvojnasobil se mi počet rozpadů. jsou to uloženky nenošené. kdo ví čim to ivan ošetřil :-)
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Tak to je logické, když gama ukazuje stejně jak beta tak to ukazuje jen gamu. Je to logické, ať to jde odkud to chce, stěna betu z velké většiny odstíní, takže naopak,kdyby gama nebyla stejný výsledek jako beta+gama tak by to ukazovalo na nějaký lokální zdroj v domácnosti. Pokud to z ničeho nic samo přestane tak hlasuju pro ten rentgen, třeba si soused dělá nějaké rentgenogramy na fotopapír.

Sigmark: To je klidně možné, spíš to bude radioaktivním prachem z dob černobylu, pokud se od té doby neprala a byla pár set kiláků daleko ve skladu tak mohou hlásit lehce zvýšenou úroveň oproti našemu středoevropskému jednomu cvaku za vteřinu.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od sigmark »

no řeknu ti, že se mi zježily chlupy, když to začalo dělat dva cvaky místo jednoho....

i když dva cvaky jsou stále prd
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Símtě... Uranové sklo, ze kterého se dělaly naušnce, náhrdelníky a spousta šperků dává tisíce rozpadů za minutu a lidi to nosili bez úhony...
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Vito »

jo už to chápu :D jsem zapomněl jak vlastně rbgt 62 vypadá. tak potom je mašinka asi v pořádku.

jestli tam ovšem nějakej soused dělá takový bláznivý pokusy s rentgenkou, tak by toho měl raději nechat, protože by ho to jednak mohlo zabít a druhak by ho za to taky mohli zavřít. taky to nemusí být rentgenka. pokud si hraje s teslovým transformátorem a má blízko nějaký vakuový elektronky, tak ty budou gamu taky vydávat.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od sigmark »

Artifex: nemění to nic na tom, že máme ozářený trika ve skladě. i když stopově :-)

vito: aspoň kutila poznaj na dálku i potmě :-)

ale rozhodně bych na něj nenápadně upozornil VÚJB
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Jj, na nějaký radioaktivní materiál to ale nevypadá, ten by nezačínal náhle a nekončil.
Jasně, v podstatě jakákoli vakuová elektronka pod vysokým napětím dává RTG/gamu

Kdyby nebyla v pořádku tak by to nedávalo chrčení.
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Vito »

kdesi jsem četl že stačí, aby vakuová součástka byla v dosahu el. pole vytvořenýho nějakým velmi vysokým napětím a už začne svítit
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od sigmark »

stoune, kdyby to pokračovalo, tak ten VUJB zvaž. Se susedem nakonec můžou vyjednávat orgány místo tebe :-)


edit: aha sujb se to jmenuje http://www.sujb.cz/aktualne/
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od maci »

Třeba je to radioamater a koncový stupeň má elektronkový.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

A radioamatér do koncového stupně posílá napětí v kilovoltech? :D To by musel pálit do vzduchu kilowatty a takovou anténu už jen tak neskryješ, navíc by si na něj dřív přijeli z ČTÚ co, že tam vysílá. Elektronky rentgenové záření rozhodně nevalí za standardních podmínek. Třeba tu diodu, co jsem posílal výše je třeba zapojit opačně aby tam netekl moc velký proud a hodit to na nějakých 40kV z transformátoru z televize
stoun
Příspěvky: 34
Registrován: 21.03.2013 5:06
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od stoun »

Už jsem koukal že SÚJB máme i tady přímo v Plzni.. Takže budu měřit zaznamenávat četnost a množství záření, poté, pokud to bude taková síla jako předevčírem je navštívím..
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Jinak tady je vidět, že RBGT se hodí pro detekci zamoření povrchů malé intenzity a nikoli na dohledávání velkých zdrojů v terénu. Běž popovídat prvně se sousedem, na kterého máš podezření, za otázku nic nedáš a třeba se konečně skamarádíte a pokecáte, ty ukážeš měřák, on ukáže co kutí, dáte pivko a domluvíte se třeba, že když bude valit nějaký VN pokus tak tě vezme na pokochání a současně na proměření, jestli mu to někde nezáří. :hand Domluva je vždycky lepší IMHO, než se hádat s úřady co a jak, oni taky nebudou zrovna ochota sama.
Jakmile ti to začni zářit, běž mu zabouchat na dveře, co že to zrovna dělá a ukázat mu, co schytává za záření, myslím, že to ho odradí samo o sobě.
stoun
Příspěvky: 34
Registrován: 21.03.2013 5:06
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od stoun »

Taky to ale nemusí být jeho práce... já nemam ponětí co dělá konkrétně on a když se ho budu ptát tak mi pravděpodobně pošle někam. Ale až to zasvítí tak za ním asi s přístrojem zajdu a ukážu mu to.. Možná ho to fakt bude zajímat ;-)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od sigmark »

no když si vezmeš že jeden takovýhloe expert při svých pokusech spolehlivě sterilizuje celý barák, tak je to docela divočina...
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od GOD »

neurazte sa, len si sem vložím odkaz na jednotky radiacie
http://www.radioaktivita.cz/jednotky.html
Odpovědět