Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Odpovědět
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Maximus »

Už dlouho po něčem takovém pokukuji, co však vyhovuje mým požadavkům je už trochu za hranou mé "finanční přijatelnosti".

Staré vojenské přístroje jsou pro praktické denní použití nepoužitelně velké a těžké. Vyhovovalo by mi zařízení o velikosti 1 či dvou energitů, které by mělo akustickou a optickou (led dioda(y)) signalizaci, která měla třeba jen třeba 3 stupně výstrahy (zajímavá přírodní "anomálie",tj. např. třeba kus smolince či lidský radioaktivní "artefakt" krátkodobě až střednědobě neovlivňující zdraví či lehce kontaminovaná potrava - výraznější kontaminace alias najdi si lepší místo k odpočinku - zdrhej odtud co ti síly stačí).

Zařízení by mělo vydržet funkční alespoň 5 - 7 dní (i za cenu větší velikosti, baterky - ideální AA baterie zaměnitelné za li-ion aku).

Pokud najde někdo komerční výrobek, který bude těmto požadavkům odpovídat a nebude stát víc než 110 dolarů, tak budu rád za info (případně i dražší kousky pro inspiraci).
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Desouza »

Ahoj ,

jak píše Maximus něco takového taky hledám . Prostě malé , spolehlivé ( případně lehce opravitelné ) a cenově přijatelné ...

pro Fabusouse nemusí to být stavebnice ,ale přiložené schéma zapojení a seznam součástek by pomohl v případné opravě . Pro dobu PA je to ideální ....
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Maximus »

Pokud by to byl ale komerční projekt, tak zrovna asi není ideální předat s výrobkem i celé know-how výroby? Ideální by to sice bylo, ale někdo by musel zafinancovat projekt

Ještě jsem zapomněl dodat, že přístroj by měl odolávat alespoň stříkající vodě, optimálně by měl být ideálně prachu a vodě odolný.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1005
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Hdm »

Ono by to mohlo jít i pomocí nějakého el. kutila, co by to spáchal.
Třeba něco takového http://www.sakul.cz ten dodává jak stavebnice tak hotový a včetně plánů.

EDIT: Doufám, že nedostanu banána za reklamu, ale nemám s ním nic společného, jen jsem silně uvažoval o té solární nabíječce na mobila.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Desouza »

Pravdu díž ,

pokud by to bylo děláno na kšeft tak samozřejmě nikdo schemata z ruky nedá to je jasné .
Pak už jedině stará dobrá metoda reverzního inženýrství ...

Nevím ,ale předpokládám že by se vývoj techto zařízení od 0 nevyplatil ani náhodou . Jedině nějaký domácí kutil třeba něco má . Někteří lidé jsou úžasně kreativní ...

Poznamka : zadám do googlu detekce radioaktivity a 1. stránka Rozpad :lol: sakra ...

Něco sem přeci jen našel ..... ale to provedení je :tmi http://danyk.cz/gm_ind.html
, ale hlavně to nesplňuje naše požadavky :(

Jinak na té stránce spousty různých udělátek ...
Naposledy upravil(a) Desouza dne 26.03.2013 11:27, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Fabulous »

Pokud by šlo někde získat nějaký amatérský projekt, tak bych ho dokázal dotáhnou do sériové výroby. A cena by samozřejmě byla příznivá ;)
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Ta Danykova sranda není o moc víc než cvakátko typu IBG-58t, bohužel. Jako základ super, je tam zvyšování napětí z baterie na trubici, je tam outuput signálu z trubice. Takže základ je v kapse, led1 může být zelená a bude blikat při jednotlivých rozpadech, fajn. Místo sluchátek bude ale právě ten vyhodnocovací obvod a ten se musí starat o zbytek.
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Etranger »

Spáchá-li někdo intenzimetr(ideálně tu kombinaci s dozi)v rozumné běžně nositelné velikosti min. jeden kousek si zamlouvám.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od sigmark »

http://www.youtube.com/watch?v=DtQ746MP ... r_embedded

jen to nějak zprůmyslnit, aby člověk neběhal s pikslou od kafe po zahradě
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Nanin, ionizační komora hlásí až dávky v R/h a tyhle řešení budou spíš ukazovat pohyb než ionizaci, visící drátek se bude pohybovat a budou se měnit parametry.
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Vito »

toto je zajímavé a vcelku jednoduché řešení. ale detekuje pouze gama záření
http://www.vk2zay.net/article/265
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Zbytečné, GM trubice stojí pár dolarů

http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid= ... &_from=R40
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Vito »

20 dolarů není zas tak málo. je to dražší než rbgt 62 :D
a nemyslím si že je to zbytečné. rozhodně je výroba jednodušší a bezpečnější než u detektoru s GM trubicí, kde se musí tvořit VN trafo
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

400V není zas tak nic nebezpečného, jsou tam proudy nula prd, dokonce jsem teď ukazoval děckám ve výuce, že to jen tak lehce brní. (na IBG-58t)
Kde vidíš 20 dolarů? СИ3БГ jsou tam za $7,5. Pokud ti je 20 dolarů moc, počítej s cílovou hodnotou tohoto konstrukčního projektu rozhodně přes 100, levněji to nevidím, trafo, mikročip, leptání desek, trubice, programování, součástky, aku, zkoušení...
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Vito »

jasně. tyhle GM trubice jsem postoval výše. 20 dolarů jsem myslel u sts-5, kde je ta cena opravdu vysoká. tu bezpečnost jsem hlavně myslel v tom ohledu, že člověk neznalý někde kuchne trafo z crt monitoru protože někde slyšel že je VN a průšvih je na světě.
je mi jasný, že ta legrácka s mikrokontrolérem rozhodně nebude zadarmo a taky jsem nikde nepsal že ji chci stavět :)
můj názor je ten, že člověk opravdu nepotřebuje u sebe neustále nosit jakýkoliv detektor záření. když půjdu někam, kde ho očekávám, tak si na to vezmu pořádnou mašinu. když půjdu někam, kde to neznám a mám panickou hrůzu ze záření, tak mi bude stačit chrastítko v krabičce od energitu :)
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Náhodou, já myslím, že je to zajímavý nápad pro first warning. Jen by to muselo být bezúdržbové jako ten Nukalert= na baterii cca 10 let, to by chtělo jeden kousek vzít, rozkuchat a podívat na princip, je to malé, varuje to (a teď to nemusí být zas tak nějaká katastrofa, člověk je v obchoďáku, někde něco bouchne, nic mi nehvízdá takže fajn, nebyla to špinavá bomba a podobně). V rozkuchání vidím ale problém, je jasné, že celé to pojede na nějaký knoflíkový článek, bude tam nějaký polovodičový detektor (zaslepená fotodioda) a čip bude zakápnutý.
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Vito »

no začal jsem nad stavbou té srandy uvažovat :D
ale myslím že reverzní inženýrství by nebylo špatné, ale jak píšeš. průmyslový výrobek s baterkou, diodou a jedním zakápnutým integráčem, takže nulová šance to obšlahnout :D
podle mě stačí jakákoliv verze těchto zařízení, ať s GM nebo s PIN diodou. když jak říkáš někde něco bouchne, tak to zapnu, zkontroluju a hotovo. je mi ale jasný že jsou to zbytečně velký krávy a funkce není nic moc. při použití té méně citlivé GM trubice by to při větším záření mohlo fungovat celkem dobře. chtělo by to pokusně sestavit a porovnat s nějakým známým přístrojem co je to zhruba schopné měřit.
případná miniaturizace přístroje s GM nebo diodou by zas takový problém nebyl. součástky v SMDčkách a hned se dostáváme někam jinam (vyjma GM samozřejmě).
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

JO! To první je přesně jak bych si to představoval, velikost do energitkrabičky, litr za kit a 110kč/displej, trubici ať si každý sežene, uC ATmega328P
Odpovědět