Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Odpovědět
pajavlk
Příspěvky: 8
Registrován: 16.02.2014 15:35
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od pajavlk »

dík za pomoc, za to odemne doplněk i It-65 pokud chcete aby blikalo a pípalo. Místo ledky se může dát piezoměnič, pak je z toho zvukem moderní zařízení. Hejbáním hodnotou kondíku a odporu na bázi prodlužujem nebo zkracujem délku impulzu.
schema.gif
Martynko
Příspěvky: 41
Registrován: 13.12.2013 21:16
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Martynko »

Tak si budu muset změnit hlavni rosah přístroja, teta ma svitici budit mezi cenostma a přistroj se mohl zblaznit :lol: tetu jsem poučil o problemech, jen se dosti divila, co to ma byt. evidentně to střílí alfa asik radon ale přes sklo jsem poznal betu.
http://ulozto.cz/x8UmFi7K/video0718-mp4


S tim tranzistorem je to jednoduchy, a nebude lepši tam vrazit komparator, navolit si hysteresi tedyk delku pulzu, pak to bude mit přimo obdelnik, ktery se da modulovat a piezo by pak pipalo a neškytalo, komparatorem bych si chtěl udelat alarm, zatim jen na LED, možna pak na bzučák ale to je jen drobny vylepšeni...
tupec
Příspěvky: 4
Registrován: 14.02.2014 0:41

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od tupec »

pajavlk píše:dík za pomoc, za to odemne doplněk i It-65 pokud chcete aby blikalo a pípalo. Místo ledky se může dát piezoměnič, pak je z toho zvukem moderní zařízení. Hejbáním hodnotou kondíku a odporu na bázi prodlužujem nebo zkracujem délku impulzu.
Příloha schema.gif je dlouhodobě nedostupná.
Dobrý den,

původně jsem před několika lety měl zapojenou LED téměř shodně - s každým rozpadem blikla. Ale po hlubším zkoumání problematiky jsem zjistil, že délka pulsu od GM trubice není jednak konstantní a druhak, že je pro zobrazení rozpadu příliš krátká. Ve svém IT-65 mám maličkou destičku s jedním IO a funguje to k mojí naprosté spokojenosti. V příloze se pokusím nahrát schéma IT-65, kde jsou vyznačeny body připojení. Pro úplnost?

1. napájení +13V z desky měniče (kondenzátor C10 je vyměněn z 10uF za 1000uF/16V )
2. vývod z kondenzátoru 390pF (původně byl připojen na konektor sluchátka) je zapojen do desky
3. nf vývod z přídavné desky je připojen na původní vývod konektoru sluchátka
4. plusový vývod LED na panelu
5. mínusový vývod LED na panelu
6. zem přídavné desky - buď zem ze sluchátkového konektoru nebo zem připojená kdekoliv jinde...

Kdo by nezvládl zapojit jeden IO na kousku univerzální desky, připojuji i návrh desky plošného spoje...

PS. K IT-65 jsem si udělal "pípák" v konektoru sluchátka a je to bezva vychytávka -- fotky dodám... teď budu rád, když sem umístím obrázky své úpravy...
it65_si.png
Deska.png
Deska.png (217.41 KiB) Zobrazeno 14782 x
Uprava IT-65.png
tupec
Příspěvky: 4
Registrován: 14.02.2014 0:41

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od tupec »

tupec
Příspěvky: 4
Registrován: 14.02.2014 0:41

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od tupec »

Kdyby kdokoliv chtěl, upgradnu mu IT-65 na blikající/pípající měřidlo. Zadara, jen poštovný... IO 4093 je za 6,-Kč a to je ta největší položka. V Armatexu prodávají i obaly-krabice na IT-65 za cca 90 Kč, plus knoflíky za 9,-Kč a máš nový kus IT-65. Výměnu obalu a knoflíků udělám rád v ceně poštovnýho - uvítám rozšíření komunity, kde je základem IT-65.

tupec
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od GOD »

lacne niektore diely na IT-65
http://elmix.pusku.com/?category-filter[nazov]=it-65

na par veci som použil soundcard osciloscope - vstup signalu cez mirkofon to ale chce cez externu zvukovu kartu - nie integrovanu.
pajavlk
Příspěvky: 8
Registrován: 16.02.2014 15:35
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od pajavlk »

Tak, povedlo se mi připojit IT-65 k raspberry a už počítám impulzy. Každou minutu se počítá kolik přijde impulz, potom se výsledek uloží a resetuje čítač. Počítáme opět odznova.
image001.jpg
image002.jpg
image003.jpg
citac.png
finální vizáž a dva suvenýry co jsem si přivezl z minulého roku, taky jsem tam reálně otestoval IT-65 :)
image001.jpg
s tím souvisí další věc, jelikož to bude doplněk k meteostanici, potřeboval bych ty hodnoty převést na něco srozumitelného. Napřiklad Sieverty nebo Rentgeny, jak se to správně počítá ? Díky za rady

p.s ten vzestup naměřench impulzů je po přiložení GMka k punčoškám :)
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Vito »

na tomto videou to borec dobře vysvětluje, bohužel anglicky, ale jak se dostane k výpočtům, tak je i neangličtináři celkem jasné oč jde.

http://www.youtube.com/watch?v=RjLXaags0Cg
pajavlk
Příspěvky: 8
Registrován: 16.02.2014 15:35
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od pajavlk »

takže pokud to dobře chápu tak

1,200 CPM on the meter (for Cs137) is about 1 mR/hr (milliRad per hour).

120 CPM on the meter (for Cs137) is about 1 uSv/hr (microSievert per hour).

120 x 0.06 / 10 = 0.42 uSv/h ale nevychází

správně ?
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Vito »

to co píšeš je zjednodušený model pro cesium, pro jiné prvky se hodnoty budou lišit. za správný výpočet bych považoval ten co provádí na tabuli, kde se právě zohledňuje typ zářiče (energie vyzářených částic v eV) a typ rozpadu (alfa, beta, gamma). bez rozlišení na typ rozpadu se jedná o absorbovanou dávku v jednotkách Gray. pro ekvivalentní dávku v sievertech (biologické účinky) je třeba rozlišovat typ rozpadu. také je důležité zohlednit efektivitu přístroje, což bez cejchovaného zářiče nelze.

PS: dřív jsem tu míval blbé otázky, tak jsem trochu studoval a snad už nepíšu blbosti :D
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Vito »

když vydržíš do zítřejšího odpoledne tak se to pokusím srozumitelně sepsat a dám to sem. momentálně na to nemám mnoho času :)
pajavlk
Příspěvky: 8
Registrován: 16.02.2014 15:35
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od pajavlk »

dík za rady, musim se do toho dostat, studoval jsem ten koment pod videem a těch proměnejch je tam fakt hodně. Za debilní otázky sorry, nějak začít musím. Jdu se tomu věnovat.
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Vito »

Tak jsem se k tomu dneska ještě dostal. Na obrázku je příklad, pod ním popis jednotlivých kroků. Jedná se o Americium 241, vysoce radioaktivní izotop, který je alfa zářičem.
poc.jpg
1) V tomto kroku se řeší aktivita zdroje záření. Nějaký známý zdroj bude mít pravděpodobně aktivitu vyjádřenou v jednotkách Becquerel (počet rozpadů za vteřinu).
RBGT62 měří v rozpadech za minutu, což lze snadno přepočíst. Hodnota na stupnici IT-65 v rentgenech by měla jít přepočítat na rozpady za minutu dle vztahu 1 mR ≈ 2500 rozp/min.
Jednotka Rentgen platí pouze pro záření gamma! Proto provádíme přepočet na rozpady za jednotku času a následně na ekvivalentní dávku Sievert.

2) Potřebujeme zjistit energii uvolněné částice. Každý nestabilní prvek (popř. izotop prvku) má jinou energii uvolněných částic. Rozlišujeme energii alfa, beta i gamma rozpadů!
Tato energie se dá snadno vygooglit, obvykle pod pojmem "Decay energy".
Jednotkou je elektronvolt (Megaelektronvolt, popř. kiloelektronvolt).

3) Nyní převádíme rozpadovou energii z elektronvoltů na jouly. To provedeme vynásobením rozpadové energie elementárním nábojem. Elementární náboj je 1 elektronvolt, to se rovná 1,602*10^(-19) Joule.

4) Následně převedeme energii v joulech ne specifickou energii Es, už v joulech na kilogram za jednu hodinu. To provedeme vynásobením Ej aktivitou zářiče A a počtem sekund v hodině, což je 3600.
Toto číslo odpovídá absorbované dávce záření v jednotkách Gray. Gray ovšem nezohledňuje typ rozpadu, proto dále převádíme na ekvivalentní dávku v Sievertech.

5) Specifickou energii násobíme váhovým faktorem Wr.
Typické hodnoty váhových faktorů naleznete zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Sievert.
Protože Americium 241 je alfa zářič, násobíme specifickou energii 20.
A toto už je vysněná hodnota v Sievertech. Skoro.

6) Protože alfa částice ve vzduchu za běžných podmínek doletí maximálně 4 cm, měření provádíme obvykle z 1 cm. S každým dalším centimetrem se nám ztratí cca 25% z původního počtu emitovaných částic. Pro jeden centimetr je to ztráta cca 25,2%.
Pro ostatní typy rozpadu přepočet na vzádlenost vynecháváme, protože vzduch pro ně není takovou překážkou.

Dále je důležité si uvědomit, že částice se ze zářiče šíří všemi směry, tudíž ještě můžeme výsledek zpřesnit určením množstí emitovaných částic ve směru, ve kterém měříme. To už jsou však hrubé odhady a do těch bych se obecně nepouštěl. Raději ať je hodnota nižší než ukazují přístroje a výpočty ;)

Dole je rozepsaný celý vzorec.
Jak upozorňuje ten chytrý pán ve videu co jsem postoval výše, GM počítače slouží především pro zjištění počtu rozpadů za jednotku času. Přepočítávání na jakékoliv jiné jednotky je už takové věštění z koule, protože do hry vstupuje spousta proměnných. My je samozřejmě zanedbáváme a pro běžné použití by měl stačit výše popsaný postup. Odchylka od skutečné hodnoty nebude tak velká, aby v případě praktického užití zásadně rozhodovala o životě a smrti. Maximálně může rozhodnout o pomalé nebo rychlejší smrti :twisted:

To je asi tak vše co jsem chtěl napsat. Doufám že jsem to napsal dostatečně srozumitelně. Kdyžtak dotazy nebo připomínky směřujte do SZ, ať nezaplevelujeme vlákno a já je potom ještě zodpovím ve zvláštním příspěvku, popř. udělám nějaké opravy, pokdu jsem něco pohnojil.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od bacil »

A nebude už lepší obyčejný elektrostatický přímoukazující dozimetr, než taková počítací věda?
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Vito »

no jde o to že dozimetr a intenzimetr (it65, rbgt62) jsou zařízení s odlišným účelem použití. dozimetr měří absorbovanou dávku za jednotku času. aby ji ale zjistil tak taky musí být po tu dobu ozařován. kdežto intenzimetr zjistí okamžitou hodnotu záření a z té už zle vypočítat dávku.
dozimetr, který by rovnou ukazoval okamžitou hodnotu by byl zároveň intenzimetrem.
samozřejmě u moderních digitálních přístrojů toto počítání není třeba, protože ty přístroje to už přepočítají za nás.
pajavlk
Příspěvky: 8
Registrován: 16.02.2014 15:35
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od pajavlk »

na http://webcam.hkfree.org se můžete podívat na aktuální radiační situaci. Měřeno každou minutu. V brzké době začneme grafovat.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Karlos »

pajavlk: moc pěkný počin, fandím :yes
pajavlk
Příspěvky: 8
Registrován: 16.02.2014 15:35
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od pajavlk »

Karlos píše:pajavlk: moc pěkný počin, fandím :yes
díky to potěší

jinak dneska jsem rozjel pokusně grafování, tenhle pracovní graf (bez legendy) ukazuje naměřené Bq hodnoty. Všimněte si těch dvou výkyvů, jedná se patrně o kosmické záření ?
radioactivity.png
radioactivity.png (28.44 KiB) Zobrazeno 14552 x
Martynko
Příspěvky: 41
Registrován: 13.12.2013 21:16
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Martynko »

Mate někdo skušenosti s měřením záření optickými čidli, mám dvě patinové, jsou dost citlivy, tak jsem je natřel černou akrylatovou barvou, ale zmena je v megaohmech, ešte vymejšlim jak to měřit a dostat z toho měřitelnej oudaj...
zviratko
Příspěvky: 6
Registrován: 11.05.2014 0:17
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od zviratko »

Prosim, nema tu nekdo schema na DC-3E-83?
Povedlo se mi ho vydrazit, po prineseni domu to fungovalo, ale pak jsem s nim trisknul :( Potom chvili fungoval a chvili neustale "piskal", ted uz jenom piska.
S pajkou umim ale elektrotechnice nevladnu...

Pripadne pokud je nekdo ochotny se na to podivat...
Dekuji

EDIT: uz se na to par chytrych hlav koukalo a nic nevymyslelo, neumel by nekdo to schema? Pomuze mozna i na starsi/novejsi DC-3E, ty bloky by mohly byt podobne...

kuju
Odpovědět