Čtečka elektronických knih

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1065
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Artifex »

To se mi celkem líbí! Takové nouzové all-in-one. Ještě bych v tom ocenil GSM modul, aby člověk nemusel nést ještě jedno zařízení.
postak
Příspěvky: 84
Registrován: 23.03.2013 10:26
Pohlaví: muž

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od postak »

Ja osobně mam a použivam Kindle 3 G keyb

ma to 3g internet na celem světě, wifi, a klavesnici a 4gb paměť je to starší model ktery se už nevyrábí a lze sehnat i nepoužitý na netu cca od 1500Kč ja dal 2500Kč loni a sem max spokojen, cokoli vidite čtete na svem PC si z google chrome pošlete do čtečky (jejich srvr vam to sam upravi a převede do mob)

koupil jsem a využívám pro předpoved počasí na plachetnici na Jadranu a stale mam nahráno cca 500 knih včetně map a atd

umí MP3 i bez sluchátek, předčítá texty v cz i jinych ale je to trošku hraní si s firmware vše je na netu, knih na ulo**.to je fura

na jedno nabití denní čtení bez wifi a 3g cca 15 dní !!!! s wifi a 3g do týdne, umí usb, je to ale hlavně čtečka proto browser a jine web zaležitosti fungují pomalu a někdy divně na mé počasí ale parada, nejlepe čitelne na slunci :yes
Bezhlavy
Příspěvky: 115
Registrován: 22.06.2013 15:13

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Bezhlavy »

Mám hodně rád tištěné knihy, takže jsem měl dlouho předsudky vůči elekronickým čtečkám, ale to se změnilo v minulém roce, kdy jsem měl shodou okolností možnost otestovat si jednu z nich. Obrátil jsem o 180°. Napíšu sem pár svých poznámek, přičemž však berte laskavě v potaz to, že jsem, pokud jde o elektroniku, jaksi pologramotný, takže se můžu v ledasčem vyjadřovat nepřesně, nebo se i mýlit.

Mé představy o vlastnostech ideální čtečky (řadím sestupně zhruba dle důležitosti):

1) Svižná a rychlá při listování v textu i při pohybu v menu.
Kromě Kindlu 4 (toho s tlačítkama) jsem měl možnost vyzkoušet si PocketBook 902, což je postarší typ 10″, poněkud už těžkotonážní čtečky. Půl kila váhy bych ji vzhledem k velkému displeji a lepší čitelnosti některých textů odpustil, ale to, že mé prsty a mozek pracovaly daleko rychleji než přístroj, na který jsem musel někdy dokonce i přes desítku vteřin počkat, už nikoli. Oproti tomu se "zastaralým" dnes už Kindlem 3 i 4 se pracuje nepoměrně lépe. Zpomaluje se pouze u pdf s několika desítkami MB - citelněji při načítání takového souboru, při listování se lehce zasekává až po určitých dávkách projetých stránek. K drobným vadám zmíněných dvou typů Kindlu počítám i absenci tzv. nekončeného rolování v menu, kdy se nelze z poslední položky dostat zpět k první jedním kliknutím, ale musí se prostě zpět nahoru přes všechny, což zabere nejen vteřinku času, ale hlavně to vcelku zbytečně opotřebovává tlačítka.

2) Možnost čtečku co nesnadněji kuchnout a vyměnit její případné vadné či opotřebované díly.
Dostávám se na dost tenký led, protože sám bych to nejspíš nezvládl. Domnívám se, že prakticky všechny známé čtečky jsou dnes koncipovány jako řada jiných výrobků, které se v případě závad zpravidla neopravují, nýbrž rovnou vyhazují. Byla by to však škoda zejména v případě, kdyby všechny součástky přežily a čtečka se stala dále nepoužitelnou třeba jen kvůli životnosti baterie. U různých typů Kindlů vyměnit baterii podomácku vcelku snadno lze http://www.pina.cz/2010/09/08/amazon-ki ... a-baterie/, videonávody k tomu jsou dohledatelné na netu. Netuším, jak je tomu u jiných čteček. Stejná procedura může být obtížnější, ne-li nemožná. S tímto bodem souvisí i dostupnost šrotu vhodného na náhradní díly, čili rozšířenost té které čtečky. Na domácím trhu, tuším, převažují hlavně Kindly a Pocketbooky.

3) Výdrž baterie.
V této kategorii je Amazon dlouhodobě na špici. Z konkurence je třeba uvést NOOK Simple Touch a Nook GlowLight, KOBO čtečky a Sony PRS-T2. Všechny uvedené, stejně tak jako Kindle Paperwhite, vydrží prý maximálně až dva měsíce bez nabíjení v závislosti na uživatelském nastavení a při vypnuté WiFi. Uživatelé radí v rámci úspory baterie vypínat čtečky úplně (normálně se po několika minutách nečinnosti přepínají do režimu spánku se statickým spořičem na displeji), víte-li předem víte, že s ní nebudete pracovat v nejbližších osmi hodinách, čili např. na noc. Výrobci uváděná doba výdrže baterie je však poněkud vycucaná z prstu, respektive předpokládá se, že se čtečkou pracujete průměrně pouze 30 minut denně. Někdy se paralelně uvádí i počet otočení stránek na jedno nabití, které dává veskrze lepší měřítko a představu.

4) Bytelná, odolná
Tuhle kategorii osobně příliš nepřeceňuju. Obávám se, že nějaká superodolná čtečka (taková obdoba Dellu v počítačích) neexistuje. I kdyby ano, dost možná by šlo jen o reklamní trik, tak jako v případě nejmenovaných odolných externích disků atp. Kamarád si jeden takový s přidanými "supervlastnostmi" pořídil a byť je třeba daný výrobek i měl, normálně mu po dvou letech užívání odešel do věčných lovišť. Ono asi často závisí na štěstí na konkrétní výrobek, potažmo na (ne)šikovnosti toho kterého asijského dělníka. Můj Kindle upadl na zem z cca metrové výšky několikrát (poprvé dokonce bez obalu) a zatím vždy přežil bez úhony, až mne to překvapilo. Určitě bych na čtečku doporučil ochranou samonalepovací fólii i vhodný (klidně nějak podomácku vytuněný) obal. Svou nosím v koženém pouzdře, které navíc ukládám do kapsy z lehké celtoviny, takže ji mám v dvouobalu.

5) Landscape mode, neboli čtení na šířku
Tenhle bod bych vlastně předřadil hned na druhé místo. Bavíme-li se totiž o 6″ čtečkách a chci-li mít možnost si v ní prohlížet i naskenované dokumenty, je landscape mode nezbytností. Dodatečně jsem zjistil, že výrobci některých čteček toto neumožňují. V tom případě by byl jedinou záchranou alternativní firmware, pokud tedy existuje.

6) Čitelnost co největšího množství textových, případně i obrazových formátů
V tomhle jinak dle mého výborný Kindle prohrává na celé čáře, což se dobře ví. Je tomu tak schválně, neb tahle hračka slouží hlavně k tomu, aby její uživatelé co nejvíc mastili kapsu Amazonu za nákupy el. knih. Avšak vzhledem k její rozšířenosti není až takový problém si čtečku hacknout a upravit po svém řadou dalších utilit. Existují minimálně dva alternativní firmwary, které Kindlu přidávají i několik dalších zajímavých funkcí, např. mnohem lepší způsob zoomovaní atd. O tom třeba až někdy příště, ale ty podstatné informace jsem čerpal hlavně odsud: http://www.mobileread.com/forums/forumdisplay.php?f=140

7) Tlačítka
Z nějakého důvodu mám odpor ke čtečkám čistě jen s dotykovými displeji. Prostě preferuju to, když můžu něco mačkat a ono to reaguje na tlak mých prstů.

Obrovskou výhodu a využitelnost čtečky spatřuju obzvláště při jakémkoli delším cestováni. Skladnost a váhová úspora jsou nasnadě. Protože zrovna dvakrát neoblibuju jakákoli GPS udělátka, čtečka mi slouží i jako turistický atlas ČR. Sice pravda jen černobílý, ale ono to stačí. Kdybych se chtěl někdy seriózně pohádat s nějakým myslivcem, můžu si případně do čtečky uložit příslušné paragrafy. To podotýkám jen tak na okraj, jako že se v praktickém využití čtečky fantazii meze nekladou.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Bill Masen »

Právě jsem narazil na fóru mobileread, že na čtečku Kindle PW4 vyšla aktualizace 5.13.4 a tudíž se objevil návod na jailbreak na tyto čtečky do firmwaru 5.13.3. Ten umožňuje vlastní spořiče a písma, ale hlavně otevírá cestu k instalaci češtiny, až bude. Tedy kdo by chtěl jailbreak provést a v budoucnu doinstalovat češtinu, neaktualizujte firmware čtečky.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Joe Azbest »

Pokud kupujete knihy do čtečky na Amazonu má Kindle smysl. Jinak už ne. Podporuje jenom svůj formát, sice si knihu můžete zkonvertovat sami, nebo přes wifi amazonem, ale určitě je lepší mít čtečku, která zvládne většinu formátů nativně. Kindle už dávno není jednička na trhu. Měl jsem kindle3 pár let a situace na trhu je dneska už jinde.
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 327
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Majkl Night »

Joe, když už si řekl A, řekni prosím i B a trochu to rozveď, prosím.
Které konkrétní čtečky jsou tedy lepší?

Díky
Majkl
Volí si stezku chodec, nebo stezka chodce?
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Bill Masen »

Vážně Azbeste, jaké čtečky jsou lepš a v čem? Bez toho má totiž tvůj příspěvek nulovou hodnotu. S formáty jsem nikdy žádný problém neměl.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1472
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od DanBlack »

Když o tom tak mluvíte...nechce někdo Kindle 8 Touch (2016)?
Jenom se mi válí na polici a ta potvora potřebuje jednou měsíčně nabít i když jí vůbec nepoužívám. :head

Zkusil jsem to a e-čtečka mě prostě nevyhovuje, reálně čtu na mobilu (když tvrdnu u doktora, na úřadě, etc.) nebo papírové (doma, zpravidla číslované a podepsané autorem).
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od mahroch »

Ja mam porad Pocketbook 912 a jsem docela spokojenej. O kladech a zaporech se tady uz psalo, tak jen dodam, ze mou zakladni PA potrebou bylo a je moznost cist PDF - nativni i skenovane - a taky obrazky. Proste jsou veci, ktore lide oskenovali tak, ze je mam jenom jako serii napr. 100 obrazku. A nechce se mi to vsecho nejako predelavat na jine formaty. A Pocketbook to vsecho zvlada, takze tohle je supr.

Pocketbook 912 je taky luxusne velky, takze ty PDFka na tom lze cist vcelku, bez nejakeho neustaleho zoomovani.

Pravdou vsak je, ze i kdyz zobrazi skenovane PDF, tak casto je to temer necitatelne, protoze je to malo kontrastni, nebo prilis male, zle oskenovane apod. Takze za mne - porad lepsi nez Kindl, ale uplna vyhra to taky neni. Mozna nove modely od Pocketbooku uz to maji vychytane lepe.
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Ulfhednar »

Na čtečkách (Kindle) mám rád dvě věci:
1.) Neunavují oči
2.) A hlavně: jsou blbé, nic moc neumí, kromě čtení. Což je velká výhoda. Když čtu na tabletu nebo telefonu, mám tendenci neustále odbíhat od textu. Tu se mrknout do mapy, kde se děj odehrává, pak se podívat na nějaké reálie, od nich přes Wiki odskočím na jiné, potom nějaká historie, pak se teda mrknu na noviny a mejly... A požitek ze čtení je fuč.

Hlavní síla čteček je v tom, že nic neumí a nechají hlavu pracovat, jako u papírové knížky.

Jinak mám jákehosi Kindla, už asi pět let, dávám mu za uši a dovolenou pohodlně dá bez dobíjení.
Óðinn á yðr alla
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Joe Azbest »

Bill Masen píše: 29.12.2020 18:48 Vážně Azbeste, jaké čtečky jsou lepš a v čem? Bez toho má totiž tvůj příspěvek nulovou hodnotu. S formáty jsem nikdy žádný problém neměl.
Nakonec jsem skončil u PocketBook(Lux) a je určitě lepší než Kindle3 kterou jsem měl předtím. Ale nechci Pocketbook dělat reklamu, možná jsou i lepší. Vzhledem k tomu kolik přečtu knih za rok (50 až 100 kousků), tak mi opravdu záleží na tom abych otevřel bez konverze většinu používaných formátů a byla intuitivní organizace knih ve čtečce. Bohužel při frekvenci s jakou čtečku používám je už po třech letech poznat snížení kapacity akumulátoru, ale to se dá u čtečky zkousnout snáz než třeba u telefonu.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Bill Masen »

A v čem je lepší?
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Joe Azbest »

Hlavně to množství formátů, které otevře, prostě už nemusím sledovat co má soubor za příponu a organizace knih ve vestavěné paměti i na sd kartě. Je možné, že současný Kindle už je taky jiný než ta trojka co jsem měl, nevím nikdo z mého okolí ho nemá. Primárně mi jde o zobrazený text, čtečka je až na druhém místě :)
Odpovědět