Čtečka elektronických knih

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 19:36

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od cover72 »

Jenom k těm počítačům - na ty bych nespoléhal, pokud nemáte digitální teploměr, pájku a hromadu kondíků. Ony se totiž na základních deskách používají ty nejlevnější šmejdy a odcházejí - desky na P4 měly životnost 2-3 roky. Taky počítejte s tím, že vám odejde pevný disk - zvláště pokud bude vystavován teplotním šokům, tzn. promrzlé zařízení -> nahodit a během půl hodiny +50°C. a RAMky jsou dnes dělané na výkon a nikoli výdrž, takže maximální zahuštění prvků na jednotku plochy - také bych moc nevěřil dlouhodobé spolehlivosti, i když je to menší problém, než ty desky.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Josef »

Pokud jde o elektronické čtečky, donedávna jsem se na ně tvářil poněkud skepticky, pod heslem "další novodobá blbinka, co tahá peníze lidem z kapsy, kterou určitě nepotřebuji". (Viz. mé příspěvky z 1.9.11 a 22.10.12)
Dostanete do ní sice celou rozpadlickou knihovnu, ale do hluboké PA-doby to skutečně není, co si budeme namlouvat. Mnohé určitě naláká velká výdrž baterií(která je na jedno nabití, bez přehánění, skutečně vydrží okolo jednoho měcíce). Jenže pominu-li to, že v té době asi nebude k dispozici nějaká wifina abyste si obsah do čtečky přeposlali bezdrátově (prodej či knihovna e-knih už vůbec ne), budete přinejmenším jednou za čas muset obsah čtečky něčím aktuálním "nakrmit" a tudíž se dostat k počítači. Nejlépe takovému, na kterém budete mít konvertor různých formátů (třeba Calibre aj.). No a to už se dostáváme k poněkud energeticky rozežranějšímu zařízení. Další nepříjemnost lze v PA-době očekávat od vestavěných Li-Pol baterií, které se s námi po pěti až šesti letech rozloučí. V té době již určitě bez ekvivalentní náhrady. Možná se najde pár kutilů co si čtečku "bastlířsky" doplní blokem čtyř AA Ni-Cd tužkových akumulátorků přilepených zezadu ke čtečce izolační páskou, po vzoru starých tesláckých transistorových rádií, kdy bylo běžným zvykem dávat místo šesti původních (v té době značně nevýkonných a drahých tužkových baterek) dávat z vnějšku dvě ploché baterky přitažené gumou na zavařovací sklenice. Valná většina lidí však po takové poruše a při nedostupnosti náhradních dílů čtečku přestane používat a smíří se s tím.

I přes tento negativistický úvod však mohu každému koupi čtečky vřele doporučit. Ona je to do současné předkolapsové a těsně pokolapsové doby opravdu a bez nadsázky výborná věc. Věc, která vám pomůže lépe využít váš drahocený čas. Čtečka je totiž čtečka a není to tablet. Umí toho jen málo a to je náramně dobře. Divíte se co to píšu a zda jsem se nezbláznil? Ne, nezbláznil! Posuďte sami: Tablet je výborný tím, že je to počítač. Probrouzdáte si s ním internet, vyřídíte vzkazy i e-maily, pokecáte si na Chatu, ve fórech i na Facebooku. Můžete si na něm přečíst i nějaký ten wordovský dokument, knížku v E-Pub, či rozpadlický návod v PéDéeFku. Jenže na to poslední už většinou vůbec nedojde. Po tom všem předchozím zbytečném brouzdání jste bezcílně promrhali drahocený čas.

A tak vlastně blahořečím čtečce, že má jen černobílý displej, že umí jen zobrazovat texty a že její internetový prohlížeč je skutečně jen hodně velká nouzovka. Když si čtečku zapnu během cestování v autobuse nebo nějakém čekání na zastávce, nic mě nerozptyluje, nemám touhy někde surfovat. Naskočí mi naposledy rozečtený článek, přesně tam, kde jsem čtečku naposledy vypnul a já mohu okamžitě pokračovat. Displej nesvítí do očí (nebudí v autobude pozornost), neleskne se na slunci, neunavuje oči. Elektrický inkoust je skutečně vynález nad vynálezy - jako papír (mnozí, dřívějšího data narození, se na to i nachytali, v domění, že si nosím vytištěný text sevřený v nějakém prapodivném černém rámečku). Jediné, co mi stále nejde do hlavy - proč výrobci jsou tak neuvěřitelně zkostnatělí a stále osazují ochranná pouzdra lampičkami s bílou ledkou nebo se pokoušejí podsvětlovat e-ink displej bílým světlem. Přitom ve světle žluté, jantarové ledky, ba i zelené ledky (prostě jakékoli monochromatické světlo) se čte černobílý text nesrovnatelně lépe. Všiml jsem si toho náhodou, když jsem četl v noci na zastávce, kde mi z velké dálky dopadalo na displej světlo oranžové sodíkové pouliční výbojky. To už obyčejná svíčka nebo petrolejka je na jakékoli čtení nesrovnatelně příjemnější než bílá LED. Bohužel vyměnit v plastem zalité vestavné lampičce dodatečně ledku za jinou je velký problém a hrozí to přinejmenším estetickým znehodnocení drahého ochranného pouzdra.
Mimochodem, na můj vkus "hodně drahého", když si uvědomím, že je to jen kus plastového výlisku. Nicméně tahat sebou denně čtečku bez dobrého pouzdra (tj. s tvrdou, dobře vyztuženou přední stěnou) může mít za následek promáčknutí a prasknutí displeje způsobené nějakým jiným předmětem v batohu či aktovce. Ono je velmi důležité, jak je pouzdro udělané. Každý, i sebepevnější materiál do jisté míry pruží. A je potřeba vybrat pouzdro, kde desky jsou dost vzdálené od displeje a opírají se jen o obvod čtečky. Tak aby po zatlačení na obal nikdy nemohlo dojít k prohnutí ochranné stěny až k displeji. Výhodou je, že obvod vlastního tělesa značkových čteček je hliníkový a tedy velmi pevný.

Rozhodně nepatřím k žádným knihomolům a na mé čtečce byste asi těžko hledali díla Shakespeara či jiných klasiků. Mám tam však postahované (v TXT nebo PDF) různé zajímavé ("skoro-rozpadlické") články z internetu, které jsem si při sezení za počítačem ještě nestihl přečíst. Díky čtečce se k nim dostanu kdekoli, přečtu si to, co jindy nestíhám. Mnohem lépe a účelněji mi uteče čas, který bych přešlapováním a čekáním jinak ztratil. Neočekávám, že by se v budoucnu svět "zoptimalizoval" natolik, že by různých prostojů a čekání ubylo. Spíš naopak. Bude-li se svět "přidírat" pomalu, jak se mu doposud úspěšně daří, bude obtížně využitelné "jalové" čekací doby přibývat. Ať už při čekání na nespolehlivé dopravní prostředky, či ve frontách "na něco" může být čtečka velmi příjemným zpestřením. Samozřejmě, není to nic bez čeho byste se neobešli a stůj co stůj musíte zítra bezpodmínečně mít. Ale pokud někdo z vašich blízkých dostane ten (na první pohled hloupý) nápad, že by vám ji třeba chtěl koupit pod stromeček či k narozeninám, nerozmlouvejte mu to...
...jen s ní nepočítejte do PA-doby, prostě ji využijte tady a teď.
Elektronicka-ctecka-Kindle5-osvetlena-petrolejkou.jpg
Elektronicka-ctecka-Kindle5-osvetlena-petrolejkou.jpg (53.22 KiB) Zobrazeno 24106 x
(Na displeji je právě zobrazena "Příručka pro zpracování kůží a kožešin činěním" od Mikiho. ;) )
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od hanpari »

Naprosto souhlasím s Josefem. E-ink je fantastická technologie, ten rozdíl je při čtení obrovský. předtím jsem četl na LCD displayi, ale teď si to neumím představit. Nicméně rozhodně jsem kvůli tomu nepřestal chodit do knihovny, protože klasická kniha má několik výhod.


Protože mám také Kindle, stručně shrnu jeho nevýhody. (Výhody myslím shrnul Josef dostatečně.)


1/ Čeština - například tuším prc dělá obrovské problémy při běžné konverzi. některé formáty pro jistotu Amazon odmítá konvertovat, tuším to byl epub.

2/ Formátování - jakékoliv pdf nelze číst (viz bod 3), při konverzi se rozhodí naprosto všechno, od tabulek až po zdrojový kód (u knih o programování). Kindle neumí přečíst ani MS Word, což skutečně vadí.



3/ Malý display - odborná literatura prakticky nečitelná.


4/ Třídění - čím víc knih, tím větší chaos. To je specialita Kindlu, jiné čtečky jsou na tom podstatně lépe. Najít konkrétní titul je utrpení - nebo jsem ještě nepřišel na tu fintu :)

5/ Ovládání - Kindle, který mám, je na ovládání příšerně těžkopádný. Asi bych dal přednost dotykové obrazovce.



Kdybych si měl teď koupit čtečku, asi bych sáhl po této:



http://ctecky-elektronickych-knih.heure ... k-pro-912/

Obrázek

Klady:

1/ Velký 10 palcový display
2/ E-ink
3/ Podpora formátů
4/ Dotykový display
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Josef »

Ano čtečka je jen čtečka.
(A s Kindle je to stejné jako s počítačem od IBM... tak jak si dělávali legraci ajťáci: "Vše co je tzv. s IBM kompatibilní, bez problémů mezi sebou funguje, jen samotný originál IBM s ničím jiným kompaktibilní není a s ostatními komponenty zásadně nefunguje.) Stejné je to se čtečkou Kindle, která používá "soukromý" formát MOBI.

No, ono by se to zobrazení jiných formátů na ostatních "nekindlovských" čtečkách muselo vidět na vlastní oči na nějakém zkušebním textu. Co jsem slyšel, tak taky to údajně není žádná velká sláva. Většinu formátů pro Kindle jde "předžvýkat" přes program Calibre na vlastním PC a hned zobrazit, takže člověk vidí, zda to je nebo není "poskákané". Konverzi na vlastním PC prerferuji. Už proto, že "přeposílka" a "e-mailová konverze" přes server na Kindle či Amazonu mi přijde krajně "nerozpadlická". Myslím, že je po tom Amazonu houby, co si chci natáhnout do čtečky a netřeba, aby od toho měl na serveru uloženou kopii, takže to z 90% řeším přes USB kabel. To, že Amazon nechce konvertovat pro své čtečky formát konkurenčních e-knihkupectví je jeden z druhů boje o spotřebitele. Ale čeští šikulkové si s takovými rádo by monopolistickými praktikami dávno poradili. Nejen s převodem EPUB na MOBI, ale i třeba s tím, jak dostat na Kindle čtečky české menu nebo vlastní spořiče obrazovky aj.

Máš rozhodně pravdu, že při pokusu o konverzi PDF často dojde k jeho rozsypání. Většinou proto PDF čtu tak, jak je v originále - tj. nechám čtečku načíst přímo PDF. Umí to a nemusím to konvertovat. Pouze obraz otočím na šířku, takže na displej vyjde asi polovina listu. Písmo bude drobné, ale displej dost ostrý na to, abych to přečetl. Ideální je, pokud byla původní předloha v PDF, co do rozložení stránky, koncipována nikoli na A4, ale na brožurový formát A5. Pak je to v pohodně. Takto to jde udělat i s DOC přímo ve Wordu (přepnout velikost stránky na A5 a při ukládání "publikovat" jako PDF přímo do připojené čtečky.)

I přes různé druhy konverzí se mi u běžné literatury (pokud se mohu obejít bez obrázků) osvědčilo to nejjednodužší řešení. Nepřevádět pro čtečku knížku třeba z původního EPUB či wordovského DOC do kindlovského formátu MOBI, ale prachsprostě do zcela univerzálního formátu TXT (a kódování češtiny 1250). Podobně do čtečky ukládám stránku z internetu (např. z denního zpravodajství nebo třeba tuhle stránku z Rozpadu.cz). Když si chci pouze přečíst text článků udělám to postupem: "uložit jako *.txt" přímo na připojenou čtečku jako externí disk. Uloží se jen písmenka, nic víc, žádné jiné grafické doplňky, žádné formátování. Ale to je většinou přesně to, co chci. Soubory vycházejí kapacitně minimální velikosti, řádky se dobře zalamují, takže plocha malého dispeje se dobře využije. Když se to nepřežene s délkou řádku (aby se při zobrazení našířku samočině nezalomil), dá se do TXT "rozporcovat" i tabulka, či různé užitečné řádkové seznamy. Samozřejmě na obrázky v TXT musím zapomenout... ale jak jsem už psal, čtečka je na čtení, tedy na písmenka. Na obrázky je lepší barevný tablet nebo přinejmenším digitální fotorámeček.
pavel131
Příspěvky: 116
Registrován: 08.05.2013 14:14
Pohlaví: muž

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od pavel131 »

Z Wordu do kindle to dělám tak, že uložím jako doc do *.rtf a ten pak konveruji v Calibre rovnou do *.mobi a pošlu přes usb do kindle.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od hanpari »

Pro konverzi do mobi formátu se mi nejvíc osvědčil MobiPOcket Reader.
http://www.mobipocket.com/en/downloadso ... reader.asp

Calibre je sice pěkný software, ale konvertuje dost mizerně, alespoň podle mne.


Jinak výborná věc právě na formát prc je český freesoft PSPad, který mohu jen doporučit.
http://www.pspad.com/cz/

Bez problémů konvertuje prc do krásné češtiny v txt.

Co se týče pdf tak čtení na šířku u Kindlu je pro mne utrpení. Navíc mi chybí plynulé skrolování a hlavně nastavitelný zoom na konkrétní hodnotu. Co se týče tabulek nebo třeba jen zdrojového kódu u programů, tak jsou konverze někdy vysloveně nečitelné. Tam je pdf nutnost, ale opravdu jako z nouze ctnost.

Kindle je dobrý jen v jedné věci, a to je kvalitní konstrukce těla.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Josef »

PDF soubory, formátované na velkou šířku stránky nebo rozsekané v novinových odstavcích, si můžete pro Kindle čtečku "předžvýkat" třeba i utilitkou K2pdfopt (http://www.willus.com/k2pdfopt/)
Uživatelský avatar
realcop
Příspěvky: 108
Registrován: 25.10.2013 0:06
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od realcop »

Mam četčku Ereading a už podruhé mi odešel čip. Poprvé jsem to řešil měsíc a dostal jsem novou čtečku. Napodruhé už na to nemám nervy. Nedoporučuji eReading čtečky.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od bacil »

Protože elektronika je nespolehlivá, tak si všechno důležité tisknu jako brožuru (sešit) - mám tiskárnu s duplexerem, takže oboustranný tisk je bezproblémový. Když by byl sešit moc tlustý, tak na víc dílů a do obálky. Rozhodně bych se jen na čtečku, chytrý mobil nebo notebook nespoléhal.
groula
Příspěvky: 19
Registrován: 26.05.2013 19:44
Pohlaví: muž

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od groula »

Někdy před koncem roku jsem si pořídil kindle paperwhite 2 a nelituju.
Z netu se dá postahovat spousta materiálů. Vejde se tam mraky knih a vybít se mi jí nepodařilo ani za 2 měsíce :-)
Mezi vánocema a silvestrem sem byl na mořským kajaku v chorvatsku, e-knihu sem společně v mp3, foťákem a jinejma el. kravinkama vez v peli kufru přidělaným na palubě a ani po polovičním eskymákovi a dosti řádným vymáchání kufru v moři se dovnitř nedostala voda a všechno fungovalo na 100%
Takže u mě e-kniha super.
Navíc sem si tam natahl i haldi zpěvníků (je to trochu dekadence číst akordy z e-knihy :-) ) ale ušetřim místo za papírovej zpěvník :-)

Mínusy: kindle umí jenom pdf (a to ještě debilně zobrazený stránka na celou stránku - malý písmo atd.), txt a mobi soubor.
(naštěstí jde spousta věcí překonvertovat z dostupnějšího epub do mobi programem calibre (mám linux)
plusy: maličký, lehoučký, neuvěřitelná výdrž baterie, podsvícení bílou led.

Za mě je to fakt super věcička
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od BiSon »

Josefe, díky za tip. PDF na kindlu je boj, který jsem už málem vzdal.

Přidám taky jeden tip - pro ty kdo neznají instapaper (http://www.instapaper.com). Po nastavení služby stačí na www stránce kliknout na read later a automaticky (nebo ručně, podle nastavení) mi stránka přijde přímo do kindlu ve formátu pro kindle. Jednoduché, funkční a pro delší texty přímo dokonalé.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Tina »

Realcop: Kterou verzi eReadingu máš? Ta první řada to dělala hodně, taky mi odešla. Zasekla a nešlo s ní udělat vůbec nic. Vyměnili a ta vyměněná čtečka pak už fungovala. Po čase ji podědila maminka, která ji má dodnes a čte na ní denně.
Já přeskočila druhou řadu a koupila si teď až tu třetí edici, tuším se jmenuje Start, s rozšířenou pamětí a rozšířenými typy souborů, co to přečte. Taky na ní čtu denně a spokojenost. Mezitím jsem měla Kindla, kterého jsem ale vrátila, protože se mi cca po týdnu vybíjel a nějak celkově mi nesedl. Vrátila jsem se k eReadingu a zatím dobré.
Takže jak vidíš, je to kus od kusu, ale je pravda, že ta první řada byla poruchová hodně moc.
prvak
Příspěvky: 85
Registrován: 17.09.2012 15:16
Pohlaví: muž

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od prvak »

Zdravim davam to do tejto sekcie lepiu som moc nenasiel:

Pre tych co si stahuju literaturu a informacie.
Za posledne roky nastala dost velka represia ku volne dostupnym PDF, mobi, epub a podobne.
Zmizli odkazy z google, bing.
Pre tych co pouzivali nie az tak koser ulozista vacsina dat uz bola zmazana alebo v priebehu najblizsiej doby budu zmazane pre autorske prava.
Odporucam Vam najst si ten cas a nieco si "odzalohovat" z internet nakolko zachvilu tam uz nic volne dostupne nebude v CZ/SK jazyku.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Maximus »

Hledal jsem nějakou odolnější čtečku a našel jsem jen toto:
Kobo Aura H20 - http://www.kobo.com/koboaurah2o#overview
- nevýhoda je ta, že se k nám nedováží
PocketBook 640 Aqua
- oproti Kobo horší displej a hlavně nemá slot pro paměťovou kartu, což jej diskvalifikuje pro moje použití

Má někdo další tip?
pracintl
Příspěvky: 433
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od pracintl »

Z mého pohledu uživatele, který již 15 let čte "ebuky", se dlouhodobě ukazuje jako nejdůležitější schopnost pracovat s různými formáty souborů. Nebýt závislý na jednom zařízení, ale mít možnost použít telefon, tablet, PC pro stejný dokument. Samozřejmostí je absence DRM a podobných "kurvítek", nezávislost na serveru prodejce HW.

Používal jsem Palm, javu v mobilu, Windows Mobile, Windows na PC, nyní Android - jako nejpružnější čtečka mi tady a teď přijde Cool Reader.

Celou těch 15 let jsem schopen číst ty samé dokumenty. To je nejdůležitější.
Uživatelský avatar
DeeKey
Příspěvky: 45
Registrován: 20.03.2012 14:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Slivovica land

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od DeeKey »

Kindle mám, ale vůči nějakému PA použití jsem skeptický. Ty čtečky jsou notoricky známé praskáním displeje z ultra tenkého skla. Stačí to blbě dát do báglu a je po displeji. Za sebe doporučuju koupit obal s kovovým plátem, který chráni displej při transportu. Na eBayi je toho hromada.
Jinak ke konvertování všech možných formátů pro kindle doporučuju, stejně jako ostatní, program Calibre.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Reccol »

Má někdo zkušenosti s tím novým základním Kindlem? Oproti předchozím už má dotykovej displej a za ty prachy, co se dá sehnat (okolo 1500) mi to přijde jako slušná vstupní volba.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od sigmark »

deekey:

kindla tahám bez obalu v báglu 3 roky a běhá pořád v pohodě, bez prasklin... běhá svižně, umí česky, nemám problém
Kedarus
Příspěvky: 133
Registrován: 15.06.2012 20:34

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Kedarus »

http://www.meetearl.com/
Sice to neni primo ctecka ale umi EPUB,MOBI.PDF.IP 68(2 metry pod vodou 1 hod).Ma GPS i Glonass,VYSILACKU:)VHF/UHF transceiver (GMRS, PMR446, UHFCB).Dosah 20 km se mi mezda stejne jako vydrz 20 hodin.Kazdopadne zezedu ma solarni panely:).dobijeni 5 hodin.
Hlouposti jako ze umi predpovidat pocasi moc neberu.Radio se muze hodit.
Je to Android,takze by mel jit rootnout.Smazat spehovaci a nepotrebne sluzby,podtaktovat procesor.Pak by se tech 20 hodin vydrze snad i dalo Kdyz to ma jen Eink dispay:)
Libi se mi moc a jediny duvod proc ho nemam je ze je to crowdfunding.Takze sem nevidel zadnou uzivatelskou recenzi.Sice ho vystavovali v listopadu v Dublinu ale na jejich strankach porad visi pre-order.V USA mel byt loni v lete,Evropa loni zima.
Tak cekam jestli to neni nejaky podvod:)Penez na vyvoj vybrali 700 000 USD oproti pozadovanym 250 000.
Tak ted cekam:)
Odpovědět