Čtečka elektronických knih

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Maximus »

Pokud nezačnou tyto čtečky používat armády, tak pochybuji o tom, že dá někdo v příštích letech peníze na vývoj superodolné čtečky splňující přísné vojenské testy odolnosti. Je zde alternativa v odolných PDA, které armády či některé náročné průmyslové provozy používají. Jsou však o dost dražší než ekvivalentní "spotřebáky".

U toho Toughbooku je ta hmotnost právě dána jeho odolností. Jeho výkon má dnes leckterý netbook s poloviční hmotností a za stejnou cenu, ale právě ta odolnost k pádu, vlkosti a prachu by se v krizových podmínkách cenila.
Navíc na barevném displeji se daleko lépe pracuje s mapami, barevnými schématy a obrázky než na nějakém čb "zobrazovadle" elektronické čtečky.

Osobně je mi sympatická elektronika, která se kvalitou provedení vymyká kategori "spotřební elektronika" :).
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Karlos »

Jasne, ale na stacionarni pouziti mohu mit na farme nekolik (i desitek) starych PC a i kdyz se neco pokazi neni problem vymenit/opavit atd... Ale pokud se budeme bavit o prenosnem zarizeni ktere chci pribalit do bug-out zavazadla tak 2kg je uz zatracene velka vaha ve srovnani s nejakou zodolnenou cteckou ktera by se vesla do pul kila i s pevnym magneziovym obalem... ale zodolnene PDA (ve stylu Toughbooku) by skutecne mohla byt lepsi volba nez pouze ctecka...
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Ježura »

Tohle by byl pro nás totál hit...
http://www.svetandroida.cz/asus-predsta ... let-201109
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od MrPorter »

Taky vlastním Kindle 3 a v poslední době jsem taky začal shánět na něj různou literaturu "k tématu". Zatím teda mám jen A Guide to Canning, Freezing, Curing & Smoking Meat, Fish & Game, no ale někde se začít musí, že ;)

Má někdo nějaký další tipy na užitečné e-booky? Třeba to bude i na samostatný thread, pokud toho dáme do kupy víc.

Jinak já ten Kindle neberu jako něco, co by mělo ještě za 10 let sloužit jako nekonečná studnice vědomostí. Spíš to beru tak, že pokud na to přijde, tak budu mít k dispozici informace (ideálně) o všem, co můžu potřebovat. No a než se ten výmysl rozpadne, tak se to buď naučím, nebo nějakým způsobem ty informace zachovám.

Jo a Amazon teď uvedl novou verzi Kindle Paperwhite. Za zmínku stojí integrované osvětlení displeje a výdrž 8 týdnů (prý i s tím světlem). Akorát je bohužel dostupný zatím jen pro USA.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Josef »

Opět budu mísně skeptický v tom smyslu, že si myslím, že hračka typou "elektronická kniha" stejně třeba jako mobil či GPS do PA-doby nepatří (připustil bych nanejvýš tak solární kalkulačku a móóžná notebook kvůli Excelovským výpočtům a simulacím). Pro současnou dobu a úsporu místa je elektronická kniha určitě dobrá věc, ale ne do doby pokulhávajích technologií, nedostupnosti náhradních dílů a nulové opravitelnosti přeminiaturizované elektroniky. Spoléhat se na to, že mám v téhle věcičce uložené důležité informace a návody na přežití, to bych považoval za hodně riskantní. Co mě k takovému závěru tomu vede? Vědomí, že životnost "lionky" baterky je do 5 let bez ohledu na to, zda ji používám nebo ne, obdobně jsou "načasovány" i jiné materiály. Pokud není uvnitř softwarové "kurvítko" aktivované k nějakému budoucímu datu nebo po uplynutí určitého počtu spuštění, bude přinejmenší v elektronické knize "v rámci ekologie" použitý k pájení součástek takový druh bezolovnatého cínu, který se po několika letech samovolně rozpadne mezikrystalickou korozí. Případné skladování přístroje v drsnějších klimatickcýh podmínkách její konec pouze urychlí. Jakékoli případné tvrzení výrobců o životnosti na xx-let beru jen za cílený marketingový tah. Pro mne konec životnosti splývá s datem konce záruční doby, vše nad tuto hranici je jen "štěstí v loterii". Také jsem ještě neslyšel o žádné elektronické knize, u které by se testovala EMP odolnost. To by asi bylo hodně zajímavé. Základní krédo je - s těmi uloženými informacemi to moc nepřehánět a nehroutit se z jejich ztráty (spíš by se měl každý na něco specializovat). Pro mě byl, je a bude hlavním archivační médiem papír, který je navíc multifunkční. Mohu do něj cokoli zabalit, mohu si ho nacpat do bot až je budu potřebovat vysušit. Dá se v nouzi použít jako palivo nebo po vzoru bezdomovců - zmačkaný do koulí k vycpání kalhot a košile poslouží jako tepelná izolace za extrémních mrazů. I po této úpravě si s ním můžu ještě nazávěr vytřít... :moon a to s elektronickým následníkem papíru přeci jen moc nejde :lol:
(Ne nadarmo připomíná Ferfal knihy, papíry a ostatní papíroviny v Argentinském kolapsu jako důležitý směnný artikl.)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Maximus »

Já bych to s čtečkou knih na bázi elektronického inkoustu neviděl tak černě, pokud by byla alespoň vlhku a prachu odolná. Je to přece jenom velmi kompaktní a přenosný přístroj, který nahradí doslova tuny papíru. Je jasné, že to není zařízení na věky, ale přece jenom v prvních letech by se zde uložené informace mohly velice hodit - zejména pokud je člověk donucen odejít či přímo prchnout ze svého "refugia" s omezeným množstvím věcí. Navíc pokud takto získávané informace pomohou přežít prvních několik let, tak to beru jako dostačující, protože lze předpokládat že know-how případně i takto nabyté už bude umožňovat dlouhodobější přežití.

Navíc si také dokáži představit při některých PA scénářích i povolání "předčítače" - majitele takovéhoto zařízení, který na požádání rychle vyhledá a přečte požadované informace, ať již odborné či zábavné ;).
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Karlos »

Třeba pro beletrii je el. čtečka myslím ideální... i v PA bude potřeba trochu odreagování a zábavy... a pokud čtečka odkráčí do křemíkového nebe tak se zase tak moc nestane...
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od hanpari »

No, můj kindle má zabudovanou baterku a jsem zvědavý, co budu dělat, až ta baterka odejde. Na druhou stranu, e-ink je opravdu skvělý vynález a pro čtení beletrie nepřekonatelný. Pro odborné texty mi třeba můj Kindle moc vhodný nepřijde. Odbornou literaturu jedině na papíře. Hledat něco v Kindlu je totiž porod.
Uživatelský avatar
B89
Rozpadlík
Příspěvky: 217
Registrován: 16.01.2011 13:24
Bydliště: UH

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od B89 »

Tak baterka jde vyměnit celkem snadno: http://dokupy.cz/vymena-baterie-amazon-kindle-3/ a v PA se z nepotřebného telefonu nějaká baterie najde :)

Na nějaké knížky (třeba beletrie jak píše Karlos) které člověk přečte jen jednou ideální, různé naučné je ale lepší mět v tištěné podobě to samozřejmé...
Mám Kindle keyboard 3G, a výhodu ve čtečce vidím hlavně při cestování:
internet zadarmo ("téměř" po celém světě) u mojí verze, sice to není nic extra ale najít bus nebo zamluvit motel stím jde ;)
"několik set" knih váží cca 250g
snadné čtení knih v angličtině s integrovaným slovníkem

Na kindle jde nahrát i jinší sw, právě zkouším duokan údajně je parádní na čtení pdf, a přehrávač mp3 je lepší jak od Amazonu tak uvidím...
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Kocour »

No,tak Li-ion článek se dá vhodným způsobem uložení nasyslit až asi na 10 let. Navíc nikdo neříká, že to nemůže běžet na jiný než originální typ baterky. Akorát se musí připojit externě. Co bych viděl jako problém, že při typu katastrofy obsahujícím EMP bude asi vymalováno. Obecně se dopad EMP možná trochu přeceňuje - důležité je, aby bylo zařízení vypnuté a odpojené od antény. Jenže elektronické čtečky nejde jednoduše vypnout (akumulátor je uvnitř, nehledě na to, že tam možná bude ještě nějaká miniaturní baterie k udržení schopnosti bootovat i po úplném vybití; vypnutím pomocí knoflíku je zařízení přepnuté do standby režimu) a nejde jednoduše odpojit anténu (uvnitř musí být anténa na WiFi, mobilní síť, či obojí). Připravovat si nějaké zařízení už dopředu s tím, že by se vykuchalo a ponechalo v rozloženém stavu, akumulátory vybité na 40-60% a při teplotě 4°C, to už chce pořádnou dávku nadšení :)
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od hanpari »

No, pokud řešit vykuchané zařízení do zásoby, tak si uvědomme že na nouzové čtení ebooků a pdf stačí kterýkoliv dobře zaskladněný vyřazený PC. Nevíc nemusíš řešit baterku, ani anténu.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Karlos »

Přesně tak, starých PCček a komponent se všude válí mraky a i v PA si lidé budou chtít zahrát nějakou tu hru, něco přečíst, pustit film... i v tom středověku do kterého se dle některých vrátíme si lidé našli čas na zábavu, bylo by mylné myslet si že tomu nyní bude jinak... a to se bavím jen o zábavě, funkční PC se bude dát použít i na spoustu užitečných věcí...
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Jak dlouho ti vydrzi kondik na motherboardu/zdroji a jine sub-komponenty, kor dyz treba nektere mesice v PA nebudes topit ci naopak az moc, casto prenaset atd.? Pokud je ti min. jak 30let, tak te urcita poznani o teto civilizaci a "technologickych jistotach v case" asi teprve cekaji..
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od hanpari »

Měl jsem starý PC ve sklepě a chlad mu nijak neublížil. Jinak mne ta poznámka pobavila, hlavně s tím pod 30 let. To bylo trefné :)
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

hlavne teplotni vykyvy + shitozni kvalita = rychly konec ci predcasna agonie/nespolehlivost
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Karlos »

Tak jasně staré díly nevydrží navždy, ze zacátku (do 5 let) to nebude žádný problém, nicméně i potom bude dost funkčích komponent ze kterých se bude dát neco sestavit, jen se postupne budou hure a hure shanet... treba ja mam doma PC ktere je 10 let stare a normalne na nem funguju. Ono tech pocitacu proste nebude mezi lidma tolik jako dnes. Co nastane po 15 letech je otazka, ale asi mezitim vyroste generace kutilů kteří budou skladat PC-cka na nižší úrovni nez je prosté spojování celých komponent...

Já prostě nevěřím že se úderem 12 všichni na všechno vyprdnem a vrátíme se rezignovaně do středověku se vším všudy... po světě běhá spoustu chytrých a šikovných lidí a pár vyschlých kondíků je nezastaví... ale možná se pletu ;)

(samozřejmě záleží o jaké úrovni rozpadu se bavíme, tato otázka se nám stále táhne jako nit napříč celým fórem)
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

No to se vracime k jadru pudla, kdyz ti neprijde do prace tech par desitek az stovek fosilnich otroku, jako kazdemu cloveku na bohatem severu/zapadu, tak se musis najednou sakra ohanet jen udrzenim telesne teploty-holym prezitim, vrtani v elektronice ci hodinove PC/konsole relaxace na gauci pak nevypadaji v PA tak realne..
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Karlos »

Přesně tak, hodně bude záviset na tom jaký scénář PA nastane... Protože v některých určitě bude platit:
Maximus píše:Navíc si také dokáži představit při některých PA scénářích i povolání "předčítače" - majitele takovéhoto zařízení, který na požádání rychle vyhledá a přečte požadované informace, ať již odborné či zábavné ;).
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Fabulous »

Jen bych poznamenal, že ve čtečkách nejsou žádné elektrolytické kondenzátory, neb by se tam nevešly. Tam se používají např. tantalové, které problém s životností nemají. Ale předpokládám, že je tam životnost načasována nějakým jiným fikaným způsobem jako třeba u Iphone, který je například načasován baterií a tlačítky, jež vydrží opravdu stěží do další generace Iphonů.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Čtečka elektronických knih

Příspěvek od Josef »

Tantalový kondenzátor je taky elektrolytický ;) , ale máš pravdu, že jeho životnost je vynikající. Nicméně něco za něco - je zase hodně citlivý na přepětí a i sebemenší náznak přepólování (zdroje) je pro něj jistá smrt. Pokud jde o časování úmrtnosti, dnes už je většinou softwarové. Ne třeba přímo k nějakému datumu, to by nějaký ajták mohl vyšťourat a udělat firmě velký skandál, ale bohatě stačí postupné zahlcování operačního systému nedokonale odmazanými dočasnými daty, které způsobí postupné zpomalování a později definitivní zakousnutí.
Odpovědět