Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Fabulous »

Potom napiš, jestli je skutečně kovová?
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od rudde »

Není mosazná ale z nějaké slitiny hliníku.
"ráže" 11 mm, délka 91 mm, hmotnost 22 g.
Povolením závitu (je patrný v polovině nábojnice) sejmete krytku USB konektoru.
Závit je také ve špičce projektilu , vznikne dum-dum (možná alternativa uchycení , ale pro tu není v příslušenství "protikus")
Na přívěšek lze flešku pověsit pomocí drátového "ouška", které ale není moc pevné.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Maximus »

Stylové, leč na mne příliš malá kapacita a navíc je to zoufale pomalé :ne.
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Ježura »

Zde jsou i jiné s větší kapacitou...
http://www.srovnanicen.cz/q/nabojnice%20flash%20disk/
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od optim »

Add. zálohování dat: Rozhodně DVD, které je pro dlouhodobější uložení dat (podle mně) mnohem vhodnější než flashdisk. Dvouvrstvé médium může obsahovat až cca. 9GB dat. Předpokládám, že většina lidí bude používat kvalitní notebooky s CD/DVD mechanikou (ne laciné netbooky, co nic nevydrží). Záloh je lepší udělat několik - nikdy nevíte, co se může stát. ;)

Add. zálohování HW: Určitě bych doporučoval náhradní CD/DVD mechaniku a náhradní napájecí zdroj. Případně nějaké malé nářadí pro údržbu a čištění notebooku.

Add. zálohování OS: Používám SW Acronics, který umí vytvořit obraz disku nebo partition. Jako OS bych doporučil 13 let starý, osvědčený a na HW nenáročný MS Windows XP, ale samozřejmě velmi záleží na tom, jestli pro váš počítač budete mít k dispozici kvalitní ovladače.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Karlos »

Vše ohledně tisku a uchování tištěných informací odděleno Uchování tištěných informací (laser, inkoust aj.)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Maximus »

Osobně přecházím s archivací dat na Blu-Ray disky - pouze jednovrstevné a kvalitní TDK (dají se docela dobře koupit i mimo ČR a navíc nemusím dávat "výpalné" zombíkům ala Gott či Vondráčková zastupované Osou). Životnost Blu-Ray disků má být primárně vyšší než u DVD a minimálně srovnatelná s kvalitními CD (mám doma stále 100% funkční vypalované CD z ještě roku 1996-7). Navíc to lze pojistit nákupem médií třídy "Archival Grade".

Na opravdu nepostradatelná data bych použil asi toto :twisted::
http://technet.idnes.cz/cesi-jako-jedin ... ortaze_nyv
joseff
Příspěvky: 63
Registrován: 08.04.2012 20:04

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od joseff »

Životnost pevných disků cca 20~40 let (povrch degraduje).
To není úplně přesné.

Pokud se HDD nebude používat a bude v suchu a teple, tak z mechanického hlediska těch 20 až 40 let vydrží.
Ale uložená data budou již nečitelná za 8 let, ikdyž se HDD nebude používat.

Toto mám bohužel otestované na záložním HDD.
Jak se to pozná?
Pokud máte zálohované kontrolní součty uložených souborů na CD, tak třeba pomocí MD5.
Nebo se podívat do běžných textových dokumentů. - podivné znaky = vada na kráse

Nejlépe se to pozná na videoklipech. Obraz je rozpixelovaný, nebo se tam objevují chyby.

Co s tím?
Bohužel nic. Tato data jsou na 90 procent pryč. Sice je možno něco překopírovat, ale ...
Pokud HDD neškrábe nebo nevydává pekelné zvuky a při zapnutí PC hned naběhne,
tak ho kompletně naformátovat na FAT32, nebo lépe NTFS, případně Ext3 nebo Ext4.
Pomocí nějakého programy zjistit jeho stav, ale jinak by měl dál alespoň 4 roky fungovat.

Jak tomu zabránit?
Novým zápisem dat. Pokud máte v PC druhý HDD, tak po třech letech skladování dat doporučuji
všechna Vaše důležitá data překopírovat na druhý HDD a potom z druhého HDD zase zpět na své původní místo.
Tímto vznikne nový zápis, který 3 až 6 let vydrží. (tedy pokud se HDD nějak jinak nerozloučí)
Též další zajímavý způsob je "zatracovaná" defragmentace disku.
Všichni povídají, že to moc nepomáhá a jen to zdržuje, ale ta defragmentace přemisťovala zapsaná
data z jednoho místa na jiné, tím byly informace znovu (nově) uloženy.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Fabulous »

Dulezite je take mit kvalitni diskovou stanici, alespon RAID 1, kde se navzajem dva disky "zalohuji".
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Karlos »

Přesně tak RAID je základ neboť v každý okamžik jsou data na dvou (nebo více) discích. U nás ve fy si jedna paní zálohovala data tak že si pořídila flashku 1GB a na ni si vždy všechny soubory překopírovala... když pak chtěla dělat další zálohu tak aby nemusela zjišťovat které soubory tam už má a které ne tak před novou zálohou celou flashku smazala a pak tam znovu všechna data zazálohovala... kopírování běžně trvalo přes 20 min (hromady malých souborů) disk jenom kmital... když jsem se ji zeptal co by ji zůstalo pokud by ji HDD klekl v momentě kdy smaže flashku tak si uvědomila že h*vno :mrgreen:
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Josef »

Přesně tak, jak píše Joseff - kdyby funkce scandisk a defragmentace disku byly úplně k ničemu, výrobci softwaru by je už dávno vyřadili. Problém ale údajně bývá u některých disků tzv. "pilotní stopa". Popravdě nevím přesně co si pod tím představit, nicméně kamarád mi tvrdil, že je to stopa nahraná výrobcem disku, od které záznamová hlavička "počítá" svou polohu, na její obnovení se prý jen tak snadno uživatelským softwarem nedostaneme. Pokud stopa zanikne, disk "neví" kde má hlavičku a na černé obrazovce se objeví velmi nelibá hláška: DISK ERROR
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od muzzleloader »

Vetsinu ztrat na disku fungujiciho pocitace,ma na starosti OS.Nejsem zaujaty proti Microsoftu,ale Windows,jakkoliv jsou uzivatelsky privetiva a rozsirena,jsou zlo.Ja jedu na Mac OS X a zena na Win.S jejim pocitacem porad neco je,porad se spomaluje,porad mrzne,zlobi.A to s nim nic nedela.Ja instaluju mraky veci,nemam antivirak,stahuju cokoliv,instaluju cokoliv a notebook bezi porad stejne.A to je cca 7 let starej :-) Vetsinu zaloh mam jeste z doby kdy jsem pouzival windows na CD/DVD na temnem miste a snad mi to nejakou dobu vydrzi.Ale ja jsem zastancem toho,ze nic co mam v elektronicke podobe,nebudu potrebovat.Budu potrebovat ruce,nohy a hlavu.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od hanpari »

Tady je si potřeba uvědomit, že srovnávat MacOS s Win je hodně nefér :)

MacOS je optimalizovaný pro předem známý hardware, kdežto Win jsou navržené jako universální systém.

Bylo by hodně smutné, kdyby MacOS nebyl stabilnější a odladěnější.

například hodně problémů, které popisuješ, způsobují právě ovladače třetích stran, za které Win nemůže.

Osobně si myslím, že win7 jsou hodně slušný systém, ale MacOS musí být na svém železe přirozeně vždycky lepší. Situace by se ovšem dramaticky změnila, kdyby se změnily výchozí podmínky a MacOS se srovnatelně rozšířil.

Takhle je to opravdu o hruškách a jabkách.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Fabulous »

Ja jsem se zbavil vsech Windows zarizeni a mam jen Mac a Android. Muj zivot je jednodussi a stastnejsi :-) Kazdemu mohu jen doporucit.
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od muzzleloader »

Mas recht,mam to stejne Mac a Android a jsem happy :-)
Ale je pravda co napsal hanpari,u windows je to tou roztristenosti OS,zeleza a driveru tretich stran.
Kazdopadne papir je asi nejlepsi na uchovani znalosti a vedomosti.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

http://blog.laptopmag.com/target-announ ... uch-for-49

Pristi patek se budou rozdavat "tab-lety zadarmo" v Targetu za $49 ~ tj. polovicni slevicka na Nook Simple Touch, s E-ink displejem, takze vyborne cteci vlastnosti a vydrz baterie v tydnech az mesicich, wifi, max. ulozeni 32GB karte/y, nebo pres ext. uloziste. Diky (XDA) komunite jedno z lepsich "PA lite" reseni, rootlej android, fastmode/norefresh mod (uz zurive neblika pri skrolovani), operamini, krome knih a pdf, mapovaci a jine softwary na tom jedou krome offline take pres ext. gps, napr. tetheringem z mobilu apod. Funguje i video a ytube pres samostatne aplikace. Pres napajeny usb hubik lze pripojit klavesnici a editovat texty/office dokumenty. Moznost hacku na ext. sensory a 12vdc napajeni -> frontend pro ruzna udelatka, napr. ukazatel methanu v diy jadernem krytu, forek jen pro ilustraci..

U nas se to prodava za necele 3tisice (edit: koukam ted uz od 2,6tisice), pokud tam nekoho mate kdo to koupi (pozor Target taky nejni uplne vsude) a priveze ci alespon posle postou tak bych nevahal, pripadne pisnete pokud by bylo misto ci kapacita na poslani postou (zasilkacem se to uz nevyplati). Bohuzel muj kontakt tam v danou dobu nebude, takze zatim resim jinak. ps pripadne to hodte do jineho vlakna - zde me to prislo lepsi (tip na hw + kde koupit)
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od felix5 »

jigssaw píše:magnetický systém jako na disketách to znamená že se silným magnetickým polem můžou poškodit data v něm uložená.
jojo to se hodně říká ale zkoušel si to v praxi ? já mám pocit že to testovaly v bořičích mítů nějakym brutálnim magnetem a s diskem to ani nehlo. mě osobně vypadl pevnej disk z metru a půl na dlažbu kde si ještě zaskákal a mám ho do dnes. u pevnejch disků je problém když se s nim hodí za provozu . pokud je vyplej má snímací hlavu často zaparkovanou mimo plotny takže je dotek nemožnej . navíc když stojí neudělá to na něm drážku jako za běhu .

k těm CD a DVD . upřímně si řekněme ...kdo z nás je ještě vůbec používá ? já poslední vypálil asi před 4 lety což je počítačová historie . navíc ,čim dál víc počítačů ani optickou mechaniku nemá . proč by taky měli když se filmy už běžně legálně stahujou . Když si dneska koupíte hru tak v krabici často najdete cd na kterym je odkaz na webovou stránku odkud si jí stáhnete takže dvd je v podstatě jen sběratelská rekvizita. osobně sem jejich konec netrpělivě očekával posledních 7let . stačí když si vzpomenu kolik filmů sem dokoukal do konce . možná tak jeden z deseti protože se film zasekl buť kvuli ohmatání. poškrábání nebo jen proto že se přehrávači zrovna nelíbilo. těch zmršenejch cd/dvd co mi prošlo rukama bylo vážně nepočítaně . shrňme si to :

CD /DVD / BR :
citlivé na ohmatání
citlicé na poškrábání
citlivé na světlo
dá se zlomit (v batohu se mi párkrát poštěstilo)
nepřepisovatelné (pokud nemáte RW)
krátká životnost
nízká spolehlivost
ustupující technologie
malá kapacita
velký objem (10ks můžete nahradit 230g butanovou kartuší)

za mě tedy jednoznačně flash disk .

já to řešim úplně jinak a ještě to tu nebylo zmíněno : věci o které nechci přijít mám na internetu . nic mě to nestojí. dostanu se k nim odkudkoliv a většina normálních provozovatelů má systém na zálohování dat . odpadají veškeré starosti s aktualizací záznamového média. pokud máte velký strach můžete to upnout na víc serverů . pokud máte i nějaký opravdu osobní údaje jako kopie dokladů a výpisy z katastru atd není problém soubor zaheslovat a pokud ste velký paranoici zaheslovanej soubor vrazíte do slošky s nějakym programem a zamaskujete aby se tvářil jako jeho součást . pokud tomu uplně nehovíte stačí ho zaheslovat v raru a pak přejmenovat například na "barrel.skin" a hodit do patřičné programové složky . riziko že na to někdo přijde je pak menší než že se k vám někdo vloupe a flash disk vám ukradne .

Pokud nastane takovej průser aby se to nedalo z internetu dostat bude vám flash disk stejně k ničemu a pomáže jedině papírová verze .
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Kocour »

Ale zase CD / DVD / BR - necitlivost na EMP. To jen pro úplnost. Záleží, na jaký druh kolapsu se kdo připravuje.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Artifex »

Necitlivost na EMP? Tak schválně, zkus DVD hodit do mikrovlnky na 20s a uvidíš, jak je necitlivé :D (ostatně, mikrovlnka je ideální test stínění čehokoli)
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od felix5 »

Kocour píše:Ale zase CD / DVD / BR - necitlivost na EMP. To jen pro úplnost. Záleží, na jaký druh kolapsu se kdo připravuje.
pokud to uploadneš na několik serverů kde bude každej na jinym světadíle a něco se posere tak že o to definitivně přijdeš tak ztráta dat bude to poslední co tě bude trápit.
navíc k čemu ti bude funkční CD když nebudeš mít funkční přehrávací zařízení ?
Odpovědět