Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Příspěvek od hanpari »

Následující řádky jsem se rozhodl napsat, protože už dlouhodobě sleduji příkon svého pracovního počítače. Pokud by to někoho zajímalo, mám ho připojený přes zásuvku, která má zabudovaný digitální elektroměr. Ten ukazuje okamžitý příkon i celkovou spotřebu připojeného zařízení.

Pro představu je to něco podobného:

Obrázek

Moje zkušenosti jsou následující. Napřed jsem zkoušel notebook DELL s notebookovou verzí procesoru I3. Šlo o 15-ti palcový pracovní notebook s šokující cenou přes 30 000 Kč s tak mizernými pozorovacími úhly monitoru, že ještě teď se mi vaří krev při představě, že bych měl takový šmejdík koupit za svoje peníze. Ale o to teď nejde.

Co se ale týče samotného příkonu, pak notebook si bral stabilně něco kolem 13-16 W při běžné kancelářské práci. (Hry jsem na něm nehrál :)) Šlo o stav, kdy byla baterka plně dobitá, bohužel mne nenapadlo měřit spotřebu při vyjmuté baterce. V každém případě v porovnání se staršími generacemi PC, které si braly v nezatíženém režimu (myslím včetně monitoru) i kolem 150 W jde o výrazný pokrok.

Tento pokrok hezky ilustruje i můj současný pracovní desktop, který je osazený výkonným i5 procesorem + moderním 24 palcovým LCD monitorem. Tato obrovská bestie má na svědomí pouhých cca 10 W, což je ohromující. V té souvislosti musím upozornit na měření na kolegově počítači, kde jsme při shodné sestavě s I5 dostali o cca 20 W víc. Na vině byl právě starý 19-ti LCD palcový monitor, který žral podstatně více než právě větší, ale o několik generací mladší bráška.

Zapomněl jsem poznamenat, že sestava s I5 procesorem s integrovanou grafikou a monitorem si bere cca 75 W. Po osazení výkonnější grafikou se tato hodnota příliš nezměnila. Když jsem PC testoval CAD benchmarkem Turbine, vyhoupla se spotřeba na cca 120 W, ale to šlo o pouhou špičku. většinu testu se sestava držela na slušných 90 W.

Ještě musím pochválit operační systém Windows 7 a celkový návrh moderního hardware. Při přepnutí do úplného úsporného režimu mi display začínal ukazovat nulu. Netvrdím sice, že moderní počítač v úsporném režimu nic neodebírá, ale bude to naprosté minimum. Je to obrovská výhoda pro každého, kdo počítač nechce vypínat.

Samozřejmě jsem se o celou věc zajímal i jinde. Ze všeho v zásadě vyplynulo, že procesory Intel jsou proti konkurenční AMD o něco dál co se týče jak výkonu, tak i spotřeby energie. Proto doporučuji osazovat nové sestavy spíš Intelem (pokud na něj máte a nepotřebujete šetřit), i když nejspíš ten rozdíl nebude pro kancelářské využití počítače nijak rozdílný i u AMD. To jsem bohužel neměl příležitost změřit.

Na kancelářskou práci a občasná multimédia (včetně hraní her na nižší detaily) se AMD Trinity
podle mne hodí lépe. jejich výkon je sice nižší, ale s přehledem stačí pro ty, kteří většinu času trávi u internetu :) U notebooků bych ale dal spíš přednost Intelu, zejména pokud vám záleží na spotřebě.

Jinak musím poznamenat, že když si uvědomíte reálný odběr počítače+monitoru, pak upgradovat stávající počítač jen kvůli spotřebě (pokud vám jinak vyhovuje) je naivní.
I kdybyste věřili, že ušetříte 100 W na každou hodinu v roce při ceně 4 Kč/kW, vychází vám následující roční úspora:

365 x 24 x 4 x 0,1= 3504 kč

Přičemž cena jen 24 palcového monitoru a I5 procesoru je kolem: 3000 + 4000=7000 Kč

Nehledě na to, že neznám nikoho, kdo by svůj počítač tak intenzivně používal. Skutečná úspora je tedy mnohem nižší.

Co se týče úspory energie, ještě bych připomněl, že momentálně přicházejí Windows 8. I když s nimi nemám osobní zkušenost, vzhledem k tomu, že by měly být optimalizovány právě na přenosná zařízení, tak věřím, že budou znamenat další procenta ve stávající úspoře.

I když vím, že existují lidé, kteří na XP nedají dopustit, já doporučuji alespoň Windows 7. Na moderním hardware mají XP jednoduše ten problém, že nemusejí podporovat moderní technologie, a tím pádem i nevyužívat veškeré zdroje, které mají k dispozici. Navíc Windows XP s SP3 je záležitost pro masochisty, stejně jako momentální Win7 se všemi aktualizacemi na slabším stroji :)

Ještě bych se zmínil o Linuxu a Apple. Počítače Apple neznám a ani jsem je nikdy nezkoušel, ale pevně věřím, že z logiky věci musí být pro svůj hardware mnohem lépe optimalizované než universálnější systémy jako Windows nebo Linux.

U Linuxu je situace mnohem ošidnější. Současné Ubuntu se mi hodně líbí, o Androidu nemá ani smysl mluvit (ten žije svůj vlastní život, ovšem na desktopu ho asi mít nebudu), ovšem do Linuxu by se měl pustit pouze ten, kdo ví, do čeho jde. Ať se pak nediví, že mu nejde spustit MS Office a podobně. I když ve vine myslím starší verze MS Office spustit jdou.

Abych nezapomněl, k sepsání tohohle příspěvku mne přivedl tento článek, kde se řeší podtaktování za účelem snížení spotřeby elektrické energie. U zbytečně výkonných a žravých starších sestav je to docela určitě výhodnější způsob jak ušetřit energii než nákladný upgrade.

http://www.ddworld.cz/blogy/hardware-a- ... aruby.html
Naposledy upravil(a) hanpari dne 10.12.2012 21:01, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Šetření elektřiny u PC sestav a notebooků

Příspěvek od dracekvo »

Ono se nechá ušetřit úplně na všem, co se týče elektřiny. Jak jsem přešel na solár, tak hledám, kde ušetřit kakždý watt.
Dostal jsem se k tomu, že jsem úplně odpojil stolní pc a jedu jen na notebooku. Pokud potřebuju, připínám si k němu 24 LED monitor. Ten rozdíl ve spotřebě je značný. Také vypínám router pokud nejsem doma. Veškeré spotřebiče se snažím napájet rovnou z DC větve bez transformace na 230V.

V domě existuje řada zařízení co běží i když je člověk vlastně ani nepotřebuje. Jakou jsou různé rádio budíky, bezdrátové zvonky, nabíječky na telefon.
Pak tu jsou zařízení co běží většinu dne v úsporném režimu. Televize, dvd přehrávače, set-top boxy, počítače, tiskárny atd...
Pak tu jsou spotřebiče co běží i když je vlastně nepotřebujeme. Krásný příklad je mrazák, televize která dělá pouze zvukovou kulisu .... I když koupím mraženou potravinu výhodně v akci, tak provozem mrazáku se mi pěkně prodraží.

Když si člověk koupí ten měřič spotřeby a včechny tyhle zařízení proměří, vypočítá roční spotřebu, tak to většinou bývá částka v řádech tisíců.

Žrouti o kterých se nikde moc nemluví jsou právě spínané zdroje u každého zařízení samostatný (notebook, modem, repro, LCD, úsporné led světla, nabíječky). Všechny tyto zařízení vnitřně pracují s daleko menším napětím, které si transformují každé zvlášť s určitou účinností. Také každý samostatný zdroj má svojí vlastní spotřebu.
Kdo bude chtít opravdu ušetřit,vyhází všechny tyto adaptéry a nahradí je jedním silným.

Nejlepším příkladem optimalizace spotřeby jsou právě uživatelé fotovoltaických ostrovních sytémů. Teprve, když je člověk odkázaný na limitovaný zdroj elektřiny, tak se naučí doopravdy šetřit.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Šetření elektřiny u PC sestav a notebooků

Příspěvek od hanpari »

I když máš obecně pravdu, v tomhle vlákně bych raději řešil jen spotřebu výpočetní techniky.


Moje OT:
O úspoře v řádech tisíců nic nevím. Já platím cca 10 000 kč ročně za elektřinu v bytě. A nedělám si iluze, že z toho mi nejvíc nežere svatá trojice sporák s troubou, myčka a lednička s mrazákem. Na zbytek připadají podle drobky.

Kdybych tyhle tři odboural, tak věřím, že moje náklady na elektriku budou minimální. Napadá mne, že by to mohl být způsob jak zásadně ušetřit, pokud bychom se (čistě hypoteticky) přestali doma stravovat a jedli zásadně venku. Pak by mi odpadl nákup potravin a většina plateb za energie.

Nevíte někdo, na kolik přijde celodenní menu někde v hotelu, pokud možno se slevou při nákupu na rok :)
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Šetření elektřiny u PC sestav a notebooků

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

hanpari> tak to jsou ti nejvetsi zrouti, pokud upgradujete na aaa+++ spotrebice, tak stejne se okamzite zdrazi, tudy cesta nevede.. megatrend = tyhle rostouci fixni naklady (dan z hlavy) pozenu drive ci pozdeji lidi zpet k multigeneracnimu ci obecne skupinovemu bydleni, plus faktor demografie => nemovitosti ve mestech pujdou brutalne dolu s cenou - to uz je na jine vlakno.

K pocitacum, tak exploze tabletouru bude jen pokracovat, psal jsem to detailne uz do jineho vlakna, dnes se daji modnout dokonce levnoucke e-inkove ctecky na plny android, takze je jen otazka casu kdy tam pobezi cely openoffice atd. - spotreba temer zadna, moznost klavesnice mys pres usb hub. Potrebu plnotucneho pc a notebooku kvuli slozitejsim aplikacim tak lze znacne omezit.. Idealni by byl srolovatelny e-ink displej tak alespon 11-13" a pripojeni k mutliprocesorovemu mobilu s vysokym IP krytim a to zakladni je vyresene (plus ty ext. velke klavesnice apod.)
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: Šetření elektřiny u PC sestav a notebooků

Příspěvek od Wagoneer »

Hanpari - a teď moje OT..:-)
Prováděl jsem podobné podrobné měření jak drácek, ze stejného duvodu. Ano, žrout je lednice a mrazák. Ovšem trouba, myčka, mikrovlnka, konvice apod. zdaleka tolik ne. Dost bere bojler ( pokud mate na el. ), ale více jak třetinu roční energie seberou právě ty maloodběrové spotřebiče, které ovšem jedou 24/365...
Jen promyšlenějším zapojením a používáním ( a vyhozením nepotřebných ) jsem ušetřil ročně 800kWh. Neuvěřitelné,že?
Např. spínaný zdroj multimed. přehrávače O'Play bere naprázdno (!) 25W. Spočítej si to za rok.
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: Šetření elektřiny u PC sestav a notebooků

Příspěvek od Wagoneer »

Ale abych nebyl zcela OT. Ntbk bere výrazně méně, než stolní PC. Pokud potřebuješ trvalý provoz počitače ( regulace, logging, řízení a regulace ), dobré řešení jsou maloodběrové Arduino, prípadně Rapsbberry.
Abych byl konkrétnější, já už PC nebo ntbk používám zcela vyjímečně a jedu na tabletu.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Šetření elektřiny u PC sestav a notebooků

Příspěvek od hanpari »

Můj OT pro Wagoneer:

Takže popořadě, souhlasím, že 25 W nonstop je hodně, ale jsou dvě věci, které by k tomu měly zaznít. Zaprvé, například já mám u spotřebičů s červenýma očičkama většinou prodlužku s vypínačem, nenechávám je trvale svítit.
Za druhé, např. nové generace (měřili jsme s kamarádem) televizí se už chovali velmi kultivovaně ve stand.by režimu. Jeho LG 106 cm si brala ve stand-by cca 1W.

Mimochodem, ještě odbočím on má plazmu a jeho si pouší rádio přes televizi. I když si plazma bere při černé obrazovce míň, stejně je to u něj 100 W. Takže na tyhle věci pozor :)
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: Šetření elektřiny u PC sestav a notebooků

Příspěvek od Wagoneer »

Hanpari - jj, taky jsem k tomu takhle dospěl. Kazdý musí začít u sebe..:-)
Jsme však trochu OT k tématu. Moje připominky vznikly na jako odpověď na snahy snížit spotřebu u výpočetky o pár wattů, přičemž spousta věcí bere mnohem více.
Možná by nebylo od věci oddělit do jiného tematu - opatření ke sníženi spotřeby obecně.
Mám podrobně proměřeny spotřeby v běžné domácnosti, třeba by to někoho zajímalo.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Šetření elektřiny u PC sestav a notebooků

Příspěvek od cipis »

Prodlužku s vypínačem mám u stolního PC taktéž.
Spotřeby energie jsem průběžně u svých strojů, jak se měnily časem, měřil, stejně tak servery na síti a tak.
Většinou novější a výkonnější model měl "běžnou" spotřebu menší, zato když se po něm chtělo něco navíc, tak si pořádně pápnul. Až tohle měření přimělo kolegu vyměnit jeden starý servřík za novější, protože uznal, že trvale 75W je ve finále víc, než 50W se 150W špičkama.
Jinak na tu spotřebu ve stand-by režimu jsou normy či nařízení EU, kde je nařízená spotřeba tuším menší jak 1W (nevím to teď z hlavy přesně, ale k nějakému roku má být ta spotřeba nějaká). Samozřejmě u nových spotřebičů.
Obecně je to prostě otázka kalkulace ceny a spotřeby, jestli se vyplatí koupit něco nového a úspornějšího, či si nechat něco staršího a pokusit se omezit spotřebu jinak, třeba tou prodlužkou.
Je tu ovšem ještě jeden efekt a to životnost zdrojů těchto zařízení - obecně u starších zařízení bývá problém v tom, že když se vypnou, tak už pak ani nejdou zapnout. U některých spotřebičů je zase třeba problém v tom, že vypnutí a následné zapnutí vyjde dráž než provoz po tu dobu. Než se někde něco zahřeje, roztočí, rozsvítí. Ne nadarmo se říká, že nemá cenu obyčejnou žárovku vypínat na 15 minut, u zářivek je to ještě mnohem déle.

Admini - možná by stálo za to rozšířit toto vlákno na šetření elektřiny u spotřebičů obecně, nejen PC a NTB.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Šetření elektřiny u PC sestav a notebooků

Příspěvek od Fabulous »

Také mám problém, vše je v pohotovostním stavu a elektroměr se točí jako blázen. Ale vypínat prodlužku/y je takové neoperativní :(

Název vlákna upraven
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Příspěvek od cipis »

Toš třeba u PC/NTB lze nastavit, že zapnutím šťávy se to zapne samo. Takže je jedno, jestli zmáčknu čudl na komplu nebo přepnu přepínač na prodlužce. Vypnutí je už krapet horší, je to neoperativní, jak píšeš, protože nestačí jen cvaknout čudlem, ale musí se prvně vypnout počítač. Obzvlášť u NTB, u kterých si někdo nastaví vypnutí po zavření displeje a tak.
Asi bude potřeba se rozhodnout, jestli mi to za těch pár (k)W/h stojí. Případně si zbastlit nějaké vypínátko ...
Ale zase na druhou stranu, pokud to člověk bude vypínat pořádně, tak si ušetří možné problémy s přepětím v síti.

Jinak jak psal Wag., předpokladem o nějakém rozhodování je zjištění té spotřeby, což je na dlouho - nestačí to změřit za 24h, lepší je minimálně týden, ne-li více. Samozřejmě, že stand-by spotřebu změříme hnedka, ale spíš potřebujeme zjistit, kolik to žere včetně provozu a jestli se to vyplatí úplně vypínat nebo nechat být. On i ten vypínač na prodlužce není nezničitelný a pokud to bude někdo vypínat několikrát denně, tak ho bude muset zase měnit, tedy opět peníze. Nesmí se to všechno řídit heslem ušetřit za každou cenu ...
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Příspěvek od hanpari »

Já bych doporučil takové dvě věci.
Pravidelně si zapisovat stav elektroměru na denní bázi, vždy ve stejnou dobu a snažit se postupně snižovat denní spotřebu.

Další věc, pokud máte dovolenou, zkusit třeba každé dvě hodiny, popřípadě hodinu, si udělat takový obraz dne a ten pak vyhodnotit.

Lidé, co mají bojler (já nemám) by rozhodně měli zvážit ohřívaní vody mimo špičky a zařídit si toto, dřív se tomu říkalo noční proud. Dnes ani nevím, zda to ještě existuje:

Tento pojem se používal pro označení sazby pro boilery nebo akumulační kamna.

Tato sazba je označována kódem D25d.
Více info zde : http://www.[Odkaz zde!]/cs/produkty-a-sluzby/obcane-a-domacnosti/elektricka-energie/basic/d-akumulace-8.html

Je to v podstatě doba, kdy je účtována spotřeba el. energie v nižší (levnější) sazbě. Protože je tato sazba většinou v noci, říká se tomu "noční proud". Z celkové spotřeby je potom 8 hodin denně účtováno v nižší sazbě, 16 hod. potom ve vyšší sazbě. Co se týká doby, kdy je levnější sazba, obvykle to bývá 2 hod. někdy odpoledne (14 - 16 hod) a 6 hodin někdy v noci (22 - 04 hod.)

Doby, kdy je nižší sazba, jsou dálkově řízené, z nějaké centrály. Pro příjem signálu slouží tzv. "přijímač HDO". Je to taková blikající krabička, umístěná někde vedle elektroměru Úsměv
Elektroměrový rozvaděč musí být připravený na montáž tohoto přístroje, hlavně tam na něj musí tam být místo.
Distributor může požadovat úpravu elektroměrového rozvaděče, tak aby splňoval současné technické požadavky, také může vyžadovat přemístění elektroměrového rozvaděče, tak aby byl přístupný.
Konkrétní požadavky se mohou v různých regionech lišit, bližší informace vám podá váš distributor.
Nebo se raději obraťte na nějakou místní elektro - firmu, která má s tímto v daném regionu zkušenosti, tím vám na místě řeknou více a pomohou vám i při jednání s rozvodnými závody. Stejně bude zapotřebí nějaký zásah do instalace, mínimálně úprava elektroměrového rozvaděče.
Zdroj:
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/t ... 462.0.html


Vypnout prodlužku mi třeba nedělá problém. Alespoň mám jistotu, že nic nežere :)
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Příspěvek od cipis »

Jistěže existuje, akorát "noční" proud je už zastaralý pojem.
A není to jen 8h, těch sazeb je vícero, záleží na tom, co máš doma za spotřebiče, co tím chceš krmit, kolik toho odebereš a tak.
Bojler blokovaný jen na nízký tarif je podmínka, samozřejmě ti pak nikdo nezabrání tomu, aby sis to od toho stykače odpojil a zapojil jako normální spotřebič, ale to bys byl sám proti sobě.
K volbě vhodného tarifu potřebuješ právě ty výpočty a měření, abys věděl, do čeho jít.
U nás doma máme tarif, co má 20h nízkou sazbu a 4h vysokou, náklady na pořízení se vrátily za jeden rok.
Ale! Je potřeba pravidelně sledovat stránky dodavatele, zjišťovat aktuální rozvrh, a podle toho se zařídit s praním, vařením/pečením, mytím nádobí v myčce atd. Prostě je potřeba co nejvíc přesunout spotřebu na platnost nízkého tarifu.
Což občas vyžaduje větší námahu než vypínání prodlužky ...
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Příspěvek od dracekvo »

Existují také prodlužovačky s řízením podle master. Tj, když je odběr z hlavní zásuvky (typicky napájení pc) aktivují se zbylé (monitor, tiskárna, reprobedny, atd..)
Tuto funkci umějí některé ups, třeba APC Cyberfort.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Příspěvek od vlk972 »

Jen k tomu nočnímu proudu (ten zastaralý název je stále vžitý), dnes už není pevně daná doba, kdy odebíráš levnější a kdy dražší tarif. Je to ovládáno dálkově, na základě kritérií, která si stanovil distributor, spíná to právě HDO.
I když je pravda, že s těmi dobami moc necvičí, nic jim v tom nebrání.
Jinak k šetření vypínáním ze sítě a odstranění stand by provozu. Asi se tím opravdu dá ušetřit, jenže problém je k tomu donutit zbytek rodiny, prostě na to hážou bobek. Společně v kombinaci zimomřivosti a lennosti jít přiložit se snaží přitápět si přímotopem, což je taky žrout.
Další problém představuje bojler, to je opravdu celkem žrout, pokud jede jen na elektřinu. Přestože mi frčí jen na levnější tarif, i tak to vychází na nějakých 12 - 14 k ročně. Takže v nejbližší době bude výměna za kombinovaný - doporučuju všem, co tu možnost mají.
Další úvaha je zbavit se elektrické trouby, ale to zas naráží na jeden háček a tím je možnost vařit při výpadku jednoho ze zdrojů, což se speciálně u nás občas stane, protože nežijeme v plynofikované obci. Úsporu ale nedovedu spočítat.
Oběhové čerpadlo topení - tady se chystám přejít na solár. Pokud s ním budete honit třeba solární ohřev vody, vyjde jeho roční provoz cca na 1900 KČ, což mně celkem dostalo, když jsem to vypočítal :-(
Další zajímavé zjištění - 1 žárovka, která svítí (u nás doma) průměrně 7 hodin denně - klasická 100W, zaměněná za úspornou 16W - roční rozdíl teoretická úspora 700 KČ jen na jedný žárovce.... A to dnes už jsou celkem dostupné diodové žárovky i trubice zářivek a tam je úspora ještě vyšší........

Takhle by se dalo asi pokračovat dál, rozhodně tu vzniklo velice zajímavé vlákno.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

nocni proud - pokud jste tu situaci zdedili ok - jinak je dnes temer nemozne si to nechat zapojit do objektu s ustrednim topenim a teplou vodou, napr. malej cinzak ve meste apod., uz si to hajzlici vice hlidaji, ono kdyby jim pul republiky preslo z cca 5,- na 3,- za kWh tak uz by to bylo hezkych par stamilionku mene.. znamej si to nechal udelat chytre jeste pred par lety (a i tak ho od te doby porad reklamaci bombarduji at si to necha "vyhodne" zrusit), dnes uz vam to zadny revizak asi neschvali..
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Příspěvek od cipis »

Těch tarifů je povícero, některé jsou dány fixně, některé operativně. Nicméně ten, co máme my, tak sedí poměrně dobře, ty doby jsou +/- 15 minut. Navíc tam máš danou dobu, po kterou to musí jít v nízkém tarifu. U D45d je to minimálně 20 hodin denně, to se může rozdělit na max. 7 částí, nejkratší část musí být minimálně hodinu.
Bojler je přes stykač, takže u toho je to úplně jedno, ten hlídat nemusíš. Pečení/myčka/pračka atd., tak tam to prostě chce přizpůsobit té tabulce. A jestli to chce někdo dotáhnout úplně do dokonalosti, tak si může dát někam LEDku od stykače, aby viděl, jestli to už jede nebo ještě ne (tak jsem to udělal kamarádce).

S tou žárovkou je to ošemetné. Jestli svítí těch 7h v kuse, tak ano, určitě ušetříš. Ale jestli je to na x minutové blikání, tak je to dost naprd, protože než se nažhaví úsporná, tak už jdeš zase pryč. Navíc ty hodnoty, co píší výrobci na krabičky od úsporných svítidel, tak je potřeba vynásobit dvěma. V jídelně jsme měli lustr, kde byly tři 60W žárovky. Nahradili jsme to úspornýma, ale museli jsme tam dát tři 20W, aby tam bylo stejné světlo (po nažhavení, ne hned po zapnutí). Nicméně i tak ale došlo k úspoře 120W. Vlastně možná i o trochu víc, protože na rychlé bliknutí se začala více používat zářivka 40W v kuchyni. Kupodivu na to, že je to ještě komunistická výroba, tak drží a drží. Pokud to jde, tak jsem dal zářivky s elektronickým startérem, sice také svítí pořádně až po chvilce, ale zase kvůli té spotřebě se mohou nechat déle rožlé (dílna, teďka při rekonstrukci půdy, ...), např. přes oběd a tak, když tam nikdo není.
Díval jsem se i na ty LEDky, zatím mne stále odrazuje vysoká cena, tedy vrácení pořizovačky za mnohem delší časový úsek. No a hlavně také to, že jsou všichni zvyklí na světlo ze stropu. Tedy jedno světlo, co má třeba osvítit celou místnost a to je stále zatím problém. V nějakém lokálním světle (lampička apod.) je ta úspora jasná a asi není co řešit, ale primární světla jsou ještě moc nenahraditelná.
Na dvůr jsem místo 500W halogenu dal 70W výbojku, světlo teda je výrazně menší, ale na umytí míchačky bohatě stačí, navíc opět to tam můžu nechat svítit celý večer, člověk si na to zvykne (na to menší světlo, ne že to nechá rožlé).
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Příspěvek od vlk972 »

Cipis, máš pravdu. Ty hodnoty co se píšou na krabičkách je třeba brát s rezervou a ve svých výpočtech jí mám.
Diodové zářivky už jsem v praxi viděl svítit, tedy klasické zářivkové světlo, kam se jen daly trubice, zároveň se odmontoval startér a tlumivka. Když do tímhle osvětlené místnosti vejdeš, ani nepoznáš, že to není klasická zářivka.
Co se týče návratnosti investice - shodou okolností to nedávno počítali u jednoho mého zákazníka. Při počtu osvělovacích těles 150 na výrobní hale po dvou trubicích - jednorázové výměně za diodové, vyšla návratnost 10 měsíců na ušetřené elektřině.
Takhle dobrého výsledku ale doma asi dosáhnout nejde, nicméně úspora elektřiny na diodovém osvětlení je prokazatelně až 60% oproti klasickým zářivkám - viděl jsem protokol z energetického posudku.
Bohužel cena 1 trubice s diodami je někde okolo 1400 KČ, zatímco klasická trubice 60, plus něco za startér, který semá měnit společně s ní.
Cesta k úsporám to ale určitě je, i když mnohem vyšších úspor než na osvětlení se opravdu dá dosáhnout na ohřevu vody elektřinou. Toho bych se opravdu rád zbavil, navíc v PA době bude beztak nefunkční.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Příspěvek od dracekvo »

Chyba je, držet se zuby nehty svítidel konstruované pro žárovky a cpát do nich LEDky.
Momentálně také svítím ještě úsporkama, ale po zimě chci přejít na led osvětlení.
Používat se budou led pásky a k tomu příslušné lišty. Ještě nevím jestli stropní, nebo rohové. To musím vyzkoušet. U led (už z principu jejich vyzařovacích úhlů) je daleko rozumnější světelný zdroj rozprostřít po měnších výkonech po místnosti, než se snažit hulit to vše desítkama wattů z jednoho, dvou bodů.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Šetření elektřiny u PC, notebooků a spotřebičů obecně

Příspěvek od vlk972 »

Taky mám doma skoro všude úsporné žárovky.
U těch zářivkových trubic naopak považuju za výhodu, že se nemusí investovat do nových osvětlovacích těles. Viděl jsem to ve výrobních prostorách (na zkoušku osvětlený stříkací box v lakovně) a rozdíl v úrovni osvětlení jsem nepoznal ani okem, ani luxmetrem. Znát je opravdu jen menší spotřeba.
Bohužel v domácích podmínkách je návratnost investice mnohem delší, s ohledem na provozní podmínky. Taky je doma asi mnohem lepší postupovat tak, jak se to chystáš udělat ty.
Odpovědět