Baterie

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Odpovědět
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

Baterie

Příspěvek od PIPboy »

-tedy vše co je jednorázové a NELZE NABÍT, tedy nikoliv akumulátory
.
TYPY
-alkalické
-lithiové
-rtuťové
.
VELIKOSTI
-mikrotužkové-AAA-LR03-Micro
-tužkové-AA-LR6-Mignon
-malý monočlánek-C-LR14-Baby
-veliký monočlánek-D-LR20-Mono
-9V-6LR61
.
-knoflíkové
-do foťáků
-další atypické (čím atypičtější tím méně vhodné do PA doby)
.
ZAMĚŘENÍ vlákna:
-praktické zkušenosti s jednotlivými typy baterií
-výdrž, skladovatelnost, odolnost extrémním podmínkám
-vhodnost do PA doby
-vhodnost použití pro různé typy spotřebičů (vnitřní odpor)
-zlepšováky a improvizované vychytávky
-atd...
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Baterie

Příspěvek od Jenda »

PIPboy píše:-zlepšováky a improvizované vychytávky
Alkalické lze zhruba 2x nabít, proudem řádově 0.02C celý den. Po nabití je ale potřeba je do několika měsíců vypotřebovat a vyhodit, protože vytečou.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Baterie

Příspěvek od bacil »

0,02C je i tak na ně moc, proto vytečou. Chce to 2mA, burelové 5mA.
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

Re: Baterie

Příspěvek od PIPboy »

O nabíjení alkalických jsem slyšel ale nezkoušel, nechtíc riskovat explozi, poleptání, požár. Ale pro zkušené elektrokutily v době nouze to bude určitě zajímavé.
0,02 C to je co, coulomb, nebo 2% z kapacity? V mA to pro neznalé (tedy i pro mě) bude asi lepší.
Škoda že se nedají nabíjet jednorázové lithiové baterie.
(nevím jestli má smysl řešit historické zinkochloridové baterie, když alkalické lze sehnat už za 5,-kč, mají několikanásobnou kapacitu a vydrží v přístroji 20 let nyvytéct, narozdíl od ZnCl, které se po úplném vybití za 1-3 roky zcela rozpadnou, ale že i ty jdou nabít, to jsem netušil)
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Baterie

Příspěvek od hipik86 »

0,02 C...
Baterie má kapacitu např. 1000mAh.. Tzn. po dobu jedné hodiny by měla být schopná dodávat proud 1000mA (1A).
Je to hodně stručné a laické.
Takže pokud na baterii píšou že vybíjecí proud je 20C, tak baterii můžu vybíjet maximálně 20x 1000 = 20 000 mA.
A analogicky je to s nabíjením.
Pokud budeš baterii 1000mAh nabíjet proudem 0,02C, tak je to 1000 * 0,02 = 20 mA.
Souhlasím s tím, že se mi to zdá strašně moc.. A ještě ber v potaz, že kdyby si jí nabíjel celý den, tak ji nabiješ na 20 (mA) * 24 (h) = 480 mAh. Takže na polovinu.
S těmi 2 mA nabíjecího proudu, tam bych asi taky hledal způsob jestli to tak bude aspoň trochu fungovat, ale problém je, že se bude nabíjet 10x déle.. Takže 10 dní pro získání ani ne 50% původní kapacity..
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Baterie

Příspěvek od Joe Azbest »

Je to geniální nápad nabíjet baterie, ktery k tomu nejsou určeny a zničit si tak v PA době nenahraditelny zařízení :-)
Jedinná alternativa je lithiová AA baterie http://www.ledshop.cz/energizer-ultimat ... 3307B.html a redukce na C http://www.ledshop.cz/redukce-na-baterie~z4928.html a D http://www.ledshop.cz/redukce-na-baterie~z3110.html baterie. Bezkonkurenční kapacita, možnost vysokého odběru (3A trvale a 5A pulzně), ztráta kapacity i v chladnu minimální a doba skladovatelnosti bez podstatné ztráty kapacity 20 let. Jestli někdo ví o něčem lepším, rád se nechám překvapit.
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

Re: Baterie

Příspěvek od PIPboy »

37,-kč to je překvapivě dobrá cena na lithiový Energizer. Jen to balení trochu obří. Na druhou stranu by se případně daly použít na barter.
.
Byl jsem toho názoru, že rozdíl mezi předními výrobci baterií je spíš v množství peněz nacpaných do reklamy, než ve kvalitě jejich výrobků. Nechtělo se mi věřit, že jeden výrobce by ze zavedené technologie alkalických baterií na samé hranici fyzikálních a chemických možností dokázal vyždímat o 80% víc energie než konkurence. Tak jsem k Energizeru a jeho výrazně dražším bateriím byl docela skeptický. Možná se ale mýlím a v lithiové technologii je opravdu před konkurencí.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Baterie

Příspěvek od Joe Azbest »

Tyto baterie mám vyzkoušené a cena odpovídá kvalitě i specifikaci.
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

Re: Baterie

Příspěvek od PIPboy »

Tak to je skvělá zpráva. Svého času mi v Alpách zamrzly NiCd baterie téměř k nepoužití. A to nebylo víc než -10 stupňů.
Martynko
Příspěvky: 41
Registrován: 13.12.2013 21:16
Pohlaví: muž

Re: Baterie

Příspěvek od Martynko »

Lithiové jedine Energizer, ostatní jako raVen ci Varta zasadne NEBRAT! byli kupovany do blesku a porovnavany mym fotokamaradem a nevydrželi tolik co Energizer, za dalši, Energizer byli vetsinou vybyty obe priblizne stejne zatimco Raven se vybyla jedna a druha zustala az na 50% nabita, tomu se rika presna vyroba, takze nebrat...

pokud to je do maleho zarizeni, tak knofliky a jiny pidi shanet spise stribrooxidovy, sice jsou drahy ale vydrzi mnohonasobne nez alkalika...

jo a pokud NiMh pak jedine technologii Eneloop či Infinium, vse ostatni nema stalou kapacitu a vydrz...

u Li-ion davat velkyho bacha na prebijeni, nabijet spise MAX na 80-90% a spuse pomalu, pri 4.2V dochazi k likvidaci uhlikove elektrody, cim vic se prebiji, tim rychleji ztraci kapacitu, rychleji nez plny nabijeci cykly...

k nabijeni alkalik, jde spise o to jakou (krom specialne navrzenych nabijecich), bohuzel to nelze presne urcit, leda rozebranim na prvosuroviny a to jeste pouze pro znale vyroby, na trhu je vic druhu alkalik, nebudu zatezovat kecama, kazdopadne spise ty drazsi maji vesti sanci moznosti nabijeni avsam opravdu pomalu a pozvolna, plati to kolem x 0,05C max... ty lacinejsi jsou kvuli cene delany jinak, tak se muze lehce stat, ze vytecou klidne do pulroku po nabiti aniz by byli v pristroji a podobne...
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Baterie

Příspěvek od Hohepa »

V dálkovém ovladači mi vytekl i ten slavný alkalický energizer.
Je to jen reklama.
Když kluci na hvězdárně v Hurbanove vypouštěli balonovo/kosmickou sondu dělali si vlastní test AA alkalických baterek.
Potřebovali co největší kapacitu a světe div se vyhráli to aerocell z Lídlu.
K podobnému závěru došel i D-Test
http://zpravy.aktualne.cz/finance/nakup ... 590604f2e/

Baterie stárne i bez odběru a je otázkou jak dlouho byla naskladněna v obchodě.
Pokud nemám kontrolu na blistru , tak jdu jinam.
Například Lithiové AA koupíte "BEST OF 2025", ale také například 2019, tedy s "poloviční" životností.
Na to člověk většinou narazí například v hodinkách. Nové s origo baterií vydrží dva -tři roky, pak si našinec nechá
u hodináře vyměnit baterku a ta vydrží jen rok :head
Ne že by ta baterka byla nekvalitní, ona je stará. Proč by hodinář kupoval baterie po jedné , když může vzít celou krabici za půlku. Co na tom že do hodinek cpe prošlé baterii , vždyť jsou nové, nepoužité .
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Baterie

Příspěvek od Kocour »

Já bych řekl, že vhodnost těch kterých baterií je třeba posuzovat vzhledem k jejich předpokládanému použití.

Například v tom testu alkalických článků vyšla jako nejvýhodnější privátní značka Lidlu. Měla sice skoro 2,5x nižší kapacitu, než nejlepší Varta, ale stála 5x míň. Jenže tohle může být zajímavé v situaci, kdy spotřebovávám značné množství primárních článků a zároveň mi nedělá problémy jejich transport a skladování. Po pravdě řečeno si takovou situaci ani neumím představit. Nebude-li mi záležet na váze a objemu spotřebovaných článků, zřejmě se bude jednat o nějaké domácí či dílenské použití, kde ovšem vyjde daleko levněji nasadit vhodný typ akumulátorů. Dokonce i zařízení, která nepracují s 1,24V NiMH články, můžou využít NiZn nebo RAM. Naopak, ve špatně dostupném místě (hory, jiné expedice) nebude při srovnání s celkovými náklady cena baterií tak podstatná a rozhodující je váha a objem. Takže buď dražší (ale prokazatelně lepší) typy alkalické nebo rovnou primární lithiové. Ale zase - pokud peníze určitou roli hrají, může být rozhodování mezi špičkovými značkami alkalickými nebo noname lithiovými. Prostě vždycky rozhoduje celý kontext.

Jinak, co se týče NiMH článků, používám Eneloopy nebo Recyko, oboje patří k těm nejlepším, a obě značky používám spíš proto, abych rozlišil na první pohled předpokládané použití (Eneloopy si udržuji v sadách do focení a Recyka po jedné ke svícení, důvod je náhodný, oboje by mohlo fungovat stejně). Pak je ještě celá kategorie zařízení, ve kterých může dojít ke zničení článků, protože nemají ochranu proti podbití, z podstaty fungování v nich dochází k nekvalitně řízenému nabíjení nebo se různě hřejí apod. Tam jsou nejlepší články z Lidlu se zeleným proužkem, které vyjdou 4 na stejné peníze, jako 1 Recyko (všechny výše uvedené jsou takzvané přednabité či s nízkým vybíjením, jiné nemá cenu brát).
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Baterie

Příspěvek od Hohepa »

Jestli dobře čtu,
Nejlépe si z testovaných výrobků vedl drahý model předního výrobce, Varta High Energy, který ve zkoušce kontinuální spotřeby vydržel osm hodin a 20 minut.
.........
Například v pořadí druhý model Aerocell z Lidlu měl výdrž osm hodin a 11 minut
tak to není 2,5× menší kapacita, to je kapacita nižší o cca 2% (500 minut vs 491 minut).
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Baterie

Příspěvek od Kocour »

Hm, to jsem nějak blbě interpretoval. Tak tahle část evidentně vychází pro Lidlovské ještě mnohem líp.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Baterie

Příspěvek od Fabulous »

Jedna poznámka k vytečení baterií: Pokud nemá přístroj ON/OFF switch, je velmi reálná šance, že díky trvalému odběru proudu dříve nebo později vyteče každá baterie.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Baterie

Příspěvek od Hohepa »

on/off většinou dálkové ovladače nemají. Od té doby tam cpu lithiové , ty snad nevytečou, respektivě vydrží déle než televize. :D

P.S.: jedna poznámka. Měl jsem hodiny z DDR na malého vuřta. Ty se prodávají většinou v balení po dvou.
Takže jeden do hodin druhý do šuplíku. Když hodiny přestali jít chtěl jsem monočlánek vyměnit , ale ten v šuplíku měl menší napětí než ten v hodinách. :?:
Uživatelský avatar
Obrněný žebřiňák
Příspěvky: 154
Registrován: 27.06.2014 12:41
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Hornomoravský úval

Re: Baterie

Příspěvek od Obrněný žebřiňák »

Možná jeden tip: V případě nouze lze vybité klasické zinko-uhlíkové baterie opatrně pomačkat (když mi dojdou v dálkovém ovládání a jsem líný vstát mám u AAA vyzkoušené i zuby). Burel se tak částečně osvěží a lze získat dalších cca. 30% kapacity.
Co nepotřebuješ, nemáš. Co nemáš, nepotřebuješ.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Baterie

Příspěvek od cipis »

Jj, to jsme do nich na horách na základce sekali vším možným (tupým) a pak ještě "nabíjeli" na radiátorech. V té době už měli někteří walkmany, ale problém byl s tužkovkama na horách. Jak byl výlet někam do města, tak dotyční vykoupili jediný obchod, kde se daly koupit :D
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Baterie

Příspěvek od Hohepa »

proto se říká, že baterky "dobiješ" ? :lol:
Ale je fakt, že na klasiku to fungovalo.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Baterie

Příspěvek od cipis »

Jo, prostě když to do nich nenatluče nabíječka, tak to do nich natlučeš ručně :) A je jedno, jestli jsou dobíjecí nebo ne :D
Odpovědět